MOORO-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Sport Eingen van de dag No. 2388 Zaterdag 4 September 1948 52e Jaargang Vijftig jaren.... DRUK EN UITGAVE A. 6. KJ. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. Extra rantsoen vei. A.s. Don derdag zal een extra bon voor bo ter, margarine of vet worden aan gewezen. Dit rantsoen bedraagt voor de houders van A-, B- en C-kaarten 250 gram, voor de jong ste- leeftijdsgroepen (D en E) 125 gram. Gratie verleend. Ter gelegen heid van haar troonsbestijging en het 50-jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin heeft de Prin ses-Regentes aan de tot vrijheids straf veroordeelden gratie verleend van een vierde gedeelte van hun straf. De aftrek kan echter niet minder dan een maand en niet meer dan een jaar bedragen. Geen bonkaarten meer. Wan neer op 1 November a.s. in België de broodrantsoenering wordt afge schaft, zal alleen ingevoerde boter waarschijnlijk nog op de bon zijn. Bonkaarten worden dan overbodig. Dat is spurten! Tijdens de wie lerwedstrijden te Amsterdam heeft Arie van Vliet na tien jaar,weer het wereldkampioenschap veroverd. Derde prijs voor Prins Bern- hard. Op de paardendagen tij dens de tentoonstelling te Gronin gen konden paardensportliefhebbers hun hart ophalen. In de dressuur- proef won Prins Bernhard met zijn paard „Rex" de derde prijs. Gevaarlijke lekkernij. Vier kin deren uit Apeldoorn aten zoveel bessen van de nachtschade, dat zij vergiftigd werden. Eén van hen, een zes-jarig meisje, is overleden. Nederlandse tcnnisploeg ge* slagen. De internationale wed strijd tegen het Belgische tennis- team te Eindhoven is door de Ne derlanders met 15 tegen 19 partij en verloren. Nieuwe besprekingen. Dr van Mook zal op 8 September naar Ne derland komen voor besprekingen over de situatie in Indonesië. Thans bestaat er geen contact meer tus sen de republikeinse en de Neder landse delegaties. Wanneer meer varkensvlees? Volgens het ministerie van Land bouw, Visserij en voedselvoorzie ning kan pas tegen het najaar van 1949 meer varkensvlees verwacht worden. We hebben dus nog een jaar de tijd om de smaak te ver geten. Practisch cadeau. Door een vertegenwoordiging van de textiel school te Enschede worden aan H.M. de Koningin twaalf damast linnen tafellakens aangeboden, waar in de nationale symbolen zijn ge weven. DUIVENSPORT. Uitslag wedvlucht op Zaterdag 28 Augustus met oude en jonge dui ven vanuit Tilburg. Afstand 85 km. Terugblik. Ze zijn voorbijgegleden, de vijf tig jaren waarin H.M. Koningin Wilhelmina ons land en de over zeese gebiedsdelen bestierde. Wie weet het zich nog allemaal te her inneren, wat er gebeurde in 1898, in 1903, in de nacht van 20 Decem ber 1907, op die roemruchte 13e November vaij 1918, op 24 Febru ari 1929? Vijftig jaren vormen bijkans een mensenleeftijd. Er zullen er onder onze lezers weinigen zijn, die zich nog precies voor de geest kunnen halen hoe het er vóór Haar tijd in Nederland uitzag! Om van de nieu we generatie, die „slechts", één wereldoorlog heeft meegemaakt, maar niet eens te spreken. Weet u het nog? ja, als u het leest, dan zult u zich duidelijk som mige gebeurtenissen herinneren. Het is in elk geval leerzaam een paar oude koeien uit de sloot te halen en als u deze krant bewaart, wie weet kunt u dan over 50 jaar nog eens aan uw kindskinderen vertel len 'hoe het er een eeuw geleden in ons landje uitzag! Toen Willem III stierf Voor degenen, die Willem III nog^ hebben meegemaakt, is de wereld intussen wel erg veranderd. We leefden toen in de tijd van de ech te trekschuit. Spoorwegen waren in aanleg. Om van Zwolle rfhar Amsterdam te komen, voer men kalmpjes over de Zuiderzee. En van radio, electrisch licht, vlieg tuigen, auto's of fietsen had nie mand ooit gehoord. 1890 werd een rouwjaar. In een barre winterkou stonden de man schappen van de batterijen veld artillerie op wacht langs de route, waar de Koninklijke rouwtrein pas seerde. Zijne Majesteits echtgeno te werd regentes tot het kleine prinsesje Wilhelmina 18 jaar ge worden zou zijn. En acht jaren lang bleef de Moeder van het jon ge Koninginnetje regentes der Ne derlanden. H. C. Noordhoek, Kats 1-14. S. van de Houten, Kolijnsplaat 2-7-12. G. van Liere, Kolijnsplaat 3. I. E. Be- zuijen, Kolijnsplaat 4. Z. van Dam me, Kortgene 5-11-13. C. Klein, Kortgene, 6. P. A. Platschorre, Kats 8-10. L. Markusse, Kortgene 9. P. Alebrechtse, Kolijnsplaat 15. J. Ei kenhout, Kats 16. e Gelieve alle correspondentie be treffende ringen en opgevangen duiven in 't vervolg te richten aan de secretaris. Tot de belangrijkste verjaardag in Haar leven in 1898 aanbrak. Op 31 Augustus. Volgens de Grondwet nam de regering van Hare Majesteit een aanvang bij de vervulling van Haar 18e levensjaar en zo herdenken wij thans op 31 Augustus Haar jubile um. Toch heeft het nog een week geduurd,- voor de inhuldiging plaats vond. Daarvoor greep men name lijk de gelegenheid aan van Hare plechtige beëdiging in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. De kanonnen donderen hun sa luutschoten over Amsterdam, de klokken beierden efl tienduizenden onderdanen heetten de jonge Vor stin op onvergetelijke wijze welkom in de hoofdstad, die schuilging ach ter een zee vlaggen, wimpels, groen en bloemen. Te voet schreed Zij op die heugelijke 6e September van het Paleis op de Dam naar de Nieuwe Kerk. Met de fonkelende diadeem op het hoofd, de Konink lijke mantel van hermelijn over de schouders schreed Zij in een kleur rijke stoet, waarin het Rijkszwaard, standaarden en vaandels werden meegedragen naar Haar troon. Met een plechtig uitgesproken eed beloofde Koningin Wilhelmina Haar Volk om de onafhankelijkheid van het Rijk met al Haar onderdanen te beschermen. Het is de afgelopen vijftig jaren wel bewezen, dat de ze Vrouw Haar eed gestand deed! De eerste regeringsdaden. De belangrijkste gebeurtenissen uit die eerste jaren waren de ope ning van de ontwapenings- of vre desconferentie op 18 Mei 1899, waarvan de oprichting van het Permanente Hof van Arbitrage het gevolg was, en de benoeming van dr A. Kuyper Sr tot Kabinetsfor mateur in 1901, toen als gevolg van de gehouden verkiezingen het libe rale ministerie Pierson-Goeman Bor- gesius aftrad. In Oost-Indië woedde jarenlang de Atjeh-oorlog. De vredesconferentie bracht geen vrede. Nauwelijks was Den Haag zetel geworden van 't Internationaal Scheidsgerecht, of in October 1899 brak de Boerenoorlog uit. Een strijd op verre afstand, waarbij echter de Nederlandse belangen gemoeid wa ren en die uitgevochten werd tus sen onze toenmalige erfvijand En geland en Nederlandse kolonisten. Geen wonder, dat deze oorlog hier veel beroering wekte. Talrijke straat liedjes herinneren daar nog aan. Groot was de vreugde in 't land, toen Koningin Wilhelmina in tegen stelling tot de terughoudende afzij digheid der andere naties een oor logsschip uitzond, om de 76-jarige president Paul Kruger uit handen van de Engelse veroveraars te red den. Even spande het daar voor de kust van Natal, waar Britse ka nonnen H.M.'s „Gelderland" be dreigden. Maar het moedig optre den van onze marinemensen be sliste het pleit en geroerd drukte een grijze, gebroken man, na een zegetocht door Frankrijk de zo spon taan uitgestoken hand van onze jonge Koningin. Het vorstelijk huwelijk. Een verrassing was in 1900 de Koninklijke Boodschap, waarin H.M. kennis gaf van Hare verloving met Hertog Hendrik van Mecklenburg- Schwerin. Op 7 Februari (een da tum, die voor onze Landsvrouwe nog immer betekenis heeft) d.a.v. werd het vorstelijk huwelijk in pracht en praal voltrokken. Z.K.H. Prins Hendrik heeft zich terstond veel moeite getroost om de liefde en sympathie van ons volk te winnen. De harten van al le Nederlanders ^on hij echter pas, toen hij in de hevige storm van 1907 persoonlijk de reddingsdien sten en hulpverlening organiseerde- voor de slachtoffers van het s.s. „Berlin" van de Harwich-lijn, dat op de Noorderpier van de Maas mond gesmakt was en in tweeën brak. Dank zij het initiatief van de Prins-gemaal is ons reddingswezen belangrijk verbeterd en uitgebreid. O.m. het Rode Kruis en de Neder landse padvinders stonden onder zijn leiding. Overwinningen van Minister Kuyper. Dé spoorwegstaking van 1903 ligt de ouderen onder ons nog vers in 't geheugen, alhoewel de laatste van 1944 vollediger en indrukwek kender was. Geboren uit een ge zagskwestie tussen werkgevers en vakverenigingen die toen juist in opkomst waren, leidde een con flict in havens en vemen tot onrust in 't gehele land. 13.000 man wer-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1948 | | pagina 1