PSOOItD-eËVELAWDS HiEPWS- IK ADVERTENTIEBLAD dingen van de dag. Ho. 2385 Zaterdag 14 Augustus 1948 51e Jaargang |P0RT_ Onze Overwinningen in vroeger jaren DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No. 308 GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. Gelukkig land. In October zal België tot de weinige gelukkige landen behoren, die geen rantsoe nering meer kennen. Dan gaan wit •brood, importboter, spijsolie en sui ker van de bon. Goedkoper bouwen. Minister In 't Veld heeft drastische maatre gelen uitgevaardigd om de kosten van de woningbouw te verlagen. Weinig vlees. Men verwacht, dat het vleesrantsoen in het najaar 200 gram per week zal bedragen. In Amsterdam is deze week haast geen vlees te krijgen. In Gronin gen hebben de slagers uil protest hun winkels een week gesloten. Batavia hoofdstad. De nieuwe Verenigde Staten van Indonesië heb ben Batavia uitverkoren als hoofd stad van de federatie. De stad wordt uitgebreid en krijgt een afzonder lijke status. Sowjet-centrale ontploft. In de Russische zone van Duitsland is een electrische centrale ontploft, waarbij 44 arbeiders gedood zijn. Vreemde ziekte in Uitgeest. Honderden inwoners van Uitgeest klagen bij hun dokter over keelpijn en huiduitslag. In vele gezinnen ligt de helft ziek te bed. De medici staan voor een raadsel. De gouden koets bleef. Thans is bekend geworden, waarom de gouden koets (waarin straks ook Koningin Juliana door Amsterdam zal rijden) niet door de Duitsers is gestolen. Zij konden het gevaarte niet in een trein laden omdat het te hoog was. Auto-races in Zandvoort. Za terdag zijn voor de eerste maal sinds de oorlog weer autoraces in Zandvoort gehouden, nu op een nieuw circuit, dat het mooiste en snelste van Europa is gebleken. En van de fronten. JAVA: Te Seinarang is een sabotagebende opgerold, die beschikte over hand granaten en flessen met explosie ven. BERLIJNEr is een overgangs stadium bereikt. Men weet alleen nog niet waar naar toe. PALES TINA: Men vreest voor een nieuw conflict tussen Joden en Arabieren. TRIËST wordt in de Veiligheids raad behandeld. Zonder resultaat. GRIEKENLAND: De regeringstroe pen hebben een deel van het berg land gezuiverd. DONAU: De Wes terse aanspraken worden niet er kend. Rusland en satellietstaten zullen de rivier en de scheepvaart er op beheersen. CHINA: brr. Geen tweede politionele actie. De woordvoerder van de Neder landse regering te Batavia, dr. P. J. Koets, heeft verklaard, dat geen voorbereidingen worden getroffen voor een tweede „politionele actie" tegen de Republiek Indonesië, hier mede de desbetreffende geruchten tegensprekende. Nog niet snel genoeg? Fanny Blankers-Koen is Maandag weer in Hoek van Holland aangekomen. Aan belangstelling voor deze „snel ste vrouw ter wereld" ontbrak het natuurlijk niet. Maar haar buurt genoten vonden het blijkbaar nog niet genoeg en gaven haar een nieuwe fiets. Prinses verlaat het Rode Kruis. De Prinses-Regentes heeft Haar taak als voorzitster van het Ned. Rode Kruis neergelegd in verband met drukke werkzaamheden. Rembrandt ontdekt. In een mu seum te Boekarest heeft men een portret als een werk van Rembrandt geindentificeerd. Wat een deviezen. Dit jaar heeft Nederland 100.000 ton groenten en fruit uitgevoerd. Koning van Siam in ons land. Dé 20-jarige Koning van Siam, Bhumibal Adulyadey, bevindt zich in ons land. Tot zijn gevolg beho ren prins Dahnie met twee doch ters, een regent met zijn zoon en de Zwitserse gouverneur van de koning. Export. Tot 31 December mogen 4.000.000 consumptie-oesters naar Engeland worden uitgevoerd. Een vorstelijk geschenk. Prins Bernhard heeft aan president Soe- kawati een schilderij van H.M. de Koningin ten geschenke gegeven. IWIr Jonkman burgemeester? Volgens het U.K.D. zal mr Jonk man, gewezen minister van over zeese gebiedsdelen, tot burgemees ter van Utrecht worden benoemd. Terug naar vooroorlogse ver houdingen. Per 1 Januari 1949 zal het beschikbare bouwvolume weer verdeeld worden over de pro vincies door Gedeputeerde Staten, inplaats van door de hoofdingeni eur-directeur van de Wederopbouw. DUIVENSPORT. Noord-Bevelandse vereniging van Postduivenhouders gevestigd te Kortgene. Uitslag wedvlucht op Zaterdag 7 Augustus vanuit Gembloux (België). Afstand 125 km. Gelost 12.00 uur. Eerste duif 13.47.29 uur. Laatste prijswinnende duif 14.12.38 uur. Prijzen als volgt: H. C. Noordhoek, Kats, 1-4-5-9. M. Clement, Kortgene, 2-18. L. de Fouw, Kortgene, 3-12. P. de Waal, Kortgene, 6-7-17. P. Verburg, Kort gene, 8. J. Sturm, Kolijnsplaat, 10- 11-13-14-15. S. van de Houten, Ko lijnsplaat, 16-19. O. Scherp, Kort gene, 20-21. Holland sprak een woordje mee sinds 1 920 Te Parijs wapperde het Rood-Wit-Blauw van drie masten tegelijk! De grootste overwinningen, Olympische records, wereldrecords zelfs, de gouden, zilveren en bronzen medailles en eervolle vermeldingen die onze Nederlandse sportmensen in Londen behaalden, hebben ons doen terugbladeren in de roemrijke historie van vorige Olympische Spelen. Nooit sloeg Nederland zulk een schitterend figuur als thans te Londen, maar toch mogen die andere prestaties van toen niet ver geten worden. Het begon immers al in 1920! In Antwerpen beleefde een gro te schare Nederlandse supporters het ogenblik, dat voor het eerst het rood-wit-blauw aan de middel ste mast omhoog ging en het Wil helmus ter ere van een Olympisch titelhouder weerklonk. Het was voor Maurice Peeters, de wielrenner uit Den Haag. En zijn makkers lieten het er evenmin bij zitten, want Piet Ikelaar behaalde een zilveren medaille op de 50 km en, met De Vreng, een bronzen medaille op de tandem 1924 liet toen de opkomst der Nederlandse ruiters zien, die te Parijs demonstreerden op welk peil ons rijden stond. Zij wonnen vrij wel alle prijzen en na de grote krachtproef stonden drie Nederlan ders naast elkaar op het erepodium en wapperden van drie masten het rood-wit-blauw Colenbrander veroverde er het Olympisch kampioenschap, Pahud de Mortanges (nu president van het Ned. Olympisch Comité) werd na een spannende race tweede, Van der Voort van Zijp derde. Deze ruiter zegevierde echter op zijn beurt in de afstandsrit. Tenslotte verwierf Nederland ook nog in het landenklassement de eerste prijs. De Nederlandse wielrenners ver overden te Parijs weer een gouden, een zilveren en een bronzen me daille. Ons voetbalelftal verloor echter met 2-1 van Uruguay. De studentenroeiers van Laga versloe gen in de finale de geduchte Fran sen en lieten na een geweldige eindstrijd op hun beurt het rood- wit-blauw weer breeduit wapperen. Amsterdam. In 1928 organiseerde Nederland zelf de Spelen en moedigden min stens 50.000 supporters onze land genoten aan. Weer wonnen.derui ters vele prijzen, nu met Pahud de Mortanges ais eerste. Verder sleep ten de wielrenners een gedeelte van de medailles in de wacht. Bep van Klaveren behaalde de Olympische titel in het vedergewicht boksen. Hoe deden de dames het toen? In de driekamp-turnen: het Olym pische kampioenschap. Hoogspin- gen: Lien Gisolf zilveren medaille. Zwemmen: de huidigetrainsterZus Braun Olympisch en wereldrecord 100 m rugslag en tweede op de 200 m schoolslag. Marie Bron 2e op de 400 m vrije slag. Het gewichtheffen leverde nog twee bronzen medailles op, dank zij Sheffer en Verheyen. Bij het zeilen veroverde Hollandia het zil ver. De hockeyers kwamen in de finale, maar verloren tegen Brits- Indië. Toch een eervolle tweede plaats dus. Los Angelos. Van 1932 kunnen wij weinig o- verwinningen melden. Een klein ploegje ging op reis naar Los An gelos. De crisis en de dure reis maakten grote uitgaven (en daar mede meerdere kansen) onmogelijk. Desondanks wonnen ruiters en wiel rijders op traditionele wijze. Onze zwemsters veroverden het goud in de 400 meter estafette. Willy den Oude werd 2e in de 100 meter vrije slag. B e r li j n 1 Een kolossale zege bevochten on ze inmiddels beroemd geworden zwemsters in 1936 te Berlijn. Rie Mastenbroek sleepte niet minder dan drie gouden medailles in de wacht. Zij behaalde de Olympische

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1948 | | pagina 1