Psalm U19 edisch werk in Batavia Voor Uw feestdagen Rum, Likeur, Wijnen, Vruchtenwijn reeds vanaf f 1.95 per fles. Bier, Limonade enz. Vraagt inlichtingen. W. DINGEMANSE. Levensmidd.bedrijf, Kolijnsplaat menten. Draden, controle-apparaten, meters en automatische schakelaars vertoonden de vreemdste kuren. Grafiet-onderdelen in weerstanden veranderden van waarde; het ge leidingsvermogen, de elasticiteit, de trekvastheid en de temperatuur van bijna elk materiaal bleken onderhevig aan niet te peilen schom melingen. Uranium „in blik" De dreigende berichten, die door lekten over de Duitse atoombom, zweepten de Amerikanen eindelijk tot zulk een snelheid op, dat van af 1943 fabriek na fabriek uit de grond gestampt werd, gelijk op het ogenblik de Russen in de Siberi sche steppen presteren. Het allereenvoudigste zou het zijn, indien het koelwater recht streeks langs het uranium gevoerd kon worden. Dit bleek onmogelijk, omdat beide stoffen zodanig op el kaar inwerkten dat het water stra len begon uit te zenden, terwijl het uranium in plakken uiteenviel 1 Een beschermende laag kon men niet gemakkelijk aanbrengen, er zat niets anders op dan: het uranium „in te blikken". Het gezicht van de Hanfordse directie toonde dagelijks de stand van de „inblik-thermometer", want met dit onderdeel van het bedrijf was altijd wel iets aan de hand. Of er kwam roest op het metaal, er raakten splitsings producten in het water, of de koeling deugde niet meer, er wer den neutronen „verduisterd" en de kettingreactie vertraagde, of er ontstond een lek en een com plete zuil viel uit met alle ge volgen vandien Om maar niet te spreken van de bijproducten, die ontelbare zorgen baarden als gevolg van hun gevaarlijke radio-activiteit en zonderlinge samenstelling. Ra don (een edelgas), xenon en jo dium dat gamma-stralen uitzond kwamen op de meest onverwach te ogenblikken tevoorschijn. Ho ge schoorstenen moesten worden gebouwd, om de dodelijke gas sen en zuurdampen af te voeren. In elke nieuwe stad moest, naast de verdere meer normale ge meentediensten, een uitgebreide ge zondheidsdienst in actie komen om elkeen dagelijks meerdere malen te onderzoeken en zo nodig.te behan delen. En met dat alles bezat men op 1 Februari 1944 nog slechts 190 milligram plutonium. Nog niet één graml Voorkomen is beter dan genezen! De doctoren van de gezondheids dienst, die voornamelijk preventief moesten werken om ongelukken op grote schaal te voorkomen, heb ben hun taak uitmuntend vervuld. Permanente en draagbare verklik kers waarschuwen thans bij de aanwezigheid van stralingen. Iede re arbeider draagt een filmstrook je in zijn zak, dat geregeld wordt afgelezen op „zwartheid". Bij de uitgang van elk laboratorium waar schuwen verborgen allarmsignalen bij het passeren van besmette per sonen. De werkkleding wordt da gelijks gewassen in een speciale inrichting. Het is binnen de beschermende muren van een plutoniumfabriek volgens de laatste statistieken vei liger dan op welke verkeersweg dan ook! Het zware water. In tegenstelling tot de Ameri kaanse methode werkte men in Duitsland en nu ook in Argentinië voornamelijk met zwaar water als „temperaar". Hitier veroverde voor dit doel de fabrieken in Noorwe gen. De beide uitvinders Heisenberg en Beck, die thans hun werkzaam heden onder de hoede van presi dent Peron voortzetten, laten deze neutronen verdragende stof nu maar produceren in Zuid-Amerika. De zuilen voor het vervaardigen van plutonium kunnen dan een kleinere afmeting hebben dan bij toepassing van grafiet. Er is dan ook veel minder rem-stof nodig. Wel moeten speciale voorzorgen getroffen worden tegen een „uit de hand lopen" van de kettingreactie, bv. door meerdere controle-staven (cadmium) in te schakelen. Een bezwaar vormen de schom melingen in het energie-niveau ten gevolge van luchtbellen. Ook blijft Het verbaasde mij iedere keer weer opnieuw, zo lang als deze mensen vaak wachten vóór ze dok tershulp inroepen. Heel dikwijls wor den eerst hun eigen „deskundigen" geraadpleegd, maar gewoonlijk ma ken die de zaak eerder erger dan beter. En wanneer dan eindelijk de dok ter bezocht wordt, is genezing vaak slechts met veel moeite of helemaal niet meer mogelijk. Hoe belangwekkend deze zieken als „geval" voor de dokter ook mo gen zijn, voor de patiënt was het beter geweest wanneer hij wat eer der was gekomen. Zo heb ik verschillende verwaar loosde kinderen gezien, vel over been, te slap om rechtop te zitten, ziek door ondervoeding en gebrek aan vitaminen. Ik zag een paar kin deren van enkele jaren oud, die ge bracht werden omdat de ogen zo ontstoken waren erf maar niet be teren wilden. De ogen waren ech ter verloren, de kinderen gedoemd voortaan blind door het leven te gaan, wat hier wil zeggeneen be- delaarsbestaan leiden. Een andere patiënt, een volwas sen man, werd binnengebracht met totaal afgestorven onderbenen, die men afhankelijk van de geringe hoeveelheden, die de fabrieken kun nen leveren. In de Verenigde Sta ten koos men daarom grafiet, doch dit moest van nog ongekende zui verheid zijn. Men heeft er de leve ranciers voortdurend tot wanhoop gebracht door hun zuiverste pro ducten als totaal onbruikbaar te bestempelen en steeds fijnere sor tering te verlangen. En dan in gi gantische hoeveelheden, terwijl nie mand enig vermoeden mocht heb ben waarvoor dit ultra-fijne mate riaal gebruikt zou worden! De standaard-zuil. Hoeveel uranium-zuilen staan er in één febriek? Het zou aanbeveling verdienen om vele kleine ovens te bouwen inplaats van één grote. Zij kunnen dan één voor één gebouwd en in gebruik genomen worden; men heeft voldoende reserve indien een ap paraat uitvalt en het is veiliger bij mogelijke ongevallen. De ervaring leerde, dat kleine zuilen onvoordelig veel grondstof fen vereisten en te grote bouwsels onhandelbaar worden. Er bestaat dus een standaard-maat, volgens welke alle plutoniumfabrieken nu zijn ingericht. En de afstand onderling? Ja, die bedraagt enkele kilometers Uit veiligheidsoverwegingen. Er zijn niet voor niets zulke uitgestrekte fabriekscomplexen nodig! (Wordt vervolgd.) Copy-right Persbelangen - Noord- Bevelands Nieuws- en Advertentie blad. natuurlijk beiden afgezet moesten worden tot boven de knie. Ver schillende mensen, volwassenen zo wel als kinderen, kwamen aanlopen met zó'n graad van bloedarmoede als ik voor onbestaanbaar had ge houden. Een bloedkleurstofgehalte van nog geen 10 Daarbij nog vaak gebrek aan vitaminen, met als gevolg waterzucht en hartafwijkin gen, wat beri-beri genoemd wordt. Toch strompelden ze nog binnen 1 't Is ongelooflijk, zoveel als deze mensen vaak verdragen kunnen. Die bloedarmoede wordt meestal ver oorzaakt door ingewandswormen, die het bloed afzuigen en het lichaam vergiftigen, de mijn wormziekte. Maar dit zijn vaak dankbare patiënten voor de dokter. Allen die ik behan delde heb ik zien opknappen. Een paar bloedtransfusies, een worm- kuur, vitaminen, goede voeding en bedrust en na enkele maanden kun nen ze genezen naar huis! Natuurlijk behoren malaria- en dysenteriepatiënten tot de dagelijk se gevallen. Evenals tuberculose, longontsteking en geslachtsziekten. Veel van deze ziekten komen veel meer voor dan vóór de oorlog, waaraan de slechte medische ver zorging tijdens de Japanse bezet ting en de verwarde tijd daarna grotendeels de schuld zijn. Maar ge lukkig zijn deze ziekten vaak vat baar voor goede behandeling. Soms kost het de grootste moeite om de mensen te bewegen zichzelf of hun kinderen in het ziekenhuis te laten opnemen en zo riu en dan weigeren ze beslist, wat in Neder land ook wel voorkomt, maar niet zo vaak gelukkig. Ik heb het meegemaakt dat kin deren in een allerellendigste toestand werden meegebracht. Alleen onmid dellijke ziekenhuisbehandeling zou hen, naar menselijke berekening, nog een klein kansje op redding gegeven hebben, maar de ouders wilden niet. Dus moesten we de stumperds laten gaan, metdeprac- tische zekerheid dat ze de volgen de dag niet meer zouden halen. Patiënten thuis in de kampongs opzoeken, wordt, wegens gebrek aan tijd en de daaraan in deze tijd verbonden gevaren, zo goed als nooit gedaan. Alle zieken komen naar de dokter toe of worden er ge bracht. Kinderen met longontsteking, zwaar ziek, heb ik vele malen bij mij zien brengen, eenvoudig ineen doek opzij op de heup gedragen, zoals kinderen hier altijd gedragen worden. Maar feitelijk kan dat ook best. Gevaar voor kouvatten is er veel minder dan in Nederland met zijn sterk wisselende temperaturen. En de donkere kamponghut is ook niet de beste omgeving voor een ziek kind. Naar werk hoef je hier als dok ter niet te zoeken. Overal kan me dische hulp gebruikt worden. Een mooi werk is het ongetwijfeld! En meestal dankbaar werk. In Batavia is mijn werk nu door een ander o- vergenomen, ook pas uit Nederland overgekomen. En ook deze arts zal na enige maanden, wanneer hij wat thuis is in de Indische geneeskunde, weer verder trekken. Zelf ben ik nu op weg naar Hol- landia, een zeereis van bijna 3 we ken. Het plaatsje ligt op de Noord kust van Nieuw Guinea, dicht bij de grens van het Australische deel 'van dit enorme eiland. Het ligt dus aan de uiterste grens van Neder lands Indië. Maar over de reis daar heen en het leven daar een volgen de keer! Hoogstwaarschijnlijk zal mijn vrouw mij nu gauw achterna rei zen. Wanneer u dit leest is ze ho- penlijk al onderweg. Maar dat wil nog niet zeggen dat ze dan ook gauw bij mij isl Ze zal ongeveer 50 dagen moeten reizen en twee maal op een andere boot overstap pen! Dus wellicht heeft zij óók nog wel eens wat te vertellen! Voor ik eindig nog een enkele opmerking. Het werk, waarvan ik gepoogd heb U iets te vertellen, wordt óók gedaan onder andere door Rode Kruis en Medische Zen ding, terwijl Simavi het steunt waar het kan. Denkt U daaraan, wan neer deze organisaties een beroep op U doen? Het werk is heel erg nodig. Maar kostbaar. Iets over door dokter D. Metselaar

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1948 | | pagina 2