niE~ NOORD-BEVELANDS EK ADVERTENTIEBLAD Q l foombom given No. 2380 Zaterdag 10 Juli 1948 51e Jaargang In de keukens van de rH één daalder één daalder DRUK EH UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEF00H No. 308 GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3 00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. 8 Romantiek van de Plutoniumfabriek De Duitse uitvinders werken in Argentinië! Een rosse gloed hangt er boven de spooksteden van Siberië. Betonmolens malen dag en nacht. Meters dikke muren worden opgetrokken in de meest afgelegen gebieden van Amerika en Azië. Plutonium! De wereld maakt plutonium; een nieuw metaal dat alleen door kernsplitsing uit uranium kan worden verkregen. Atoom voor atoom Een eindeloos lange weg voor de mo gendheden, die deze kostbare stof in grote hoeveelheden nodig hebben voor de atoombom 1 Het eerste apparaat, dat de Amerikanen in dienst stelden om op grote schaal plutonium te vervaardigen, bezat een vermogen van 200 Watt, Indien men hiermede één bom van zegge 100 kg had willen vullen, zouden er 70.000 jaren verstreken zijn Zoals de Russen nu achter de Oeral hun laboratoria en fabrieks complexen in streng bewaakte af zondering opbouwen en er strikt voor blijven waken dat geen ge heimen uitlekken, zo ploeterden eens de Amerikanen onder veel moeilijker omstandigheden tijdens de oorlog om al hun activiteit op dit gebied uit 't oog en uit de pers te houden. Complete ste den moesten in recordtijd worden opgebouwd, tienduizenden bij uit stek geschoolde arbeiders werden Wanneer U het ziet, zult U het inderdaad ook niet kun nen geloven. Het is in deze tijd het onmogelijke mogelijk gemaakt. En het komt aan een ieder ten goede. Nu wordt voor slechts de wereld voor U openge legd. Deze éne daalder stelt U in staat om, gezeten in een gemakkelijke stoel, de wereld nader te leren kennen. Voor wordt U de eigenaar van een boek, geschreven door de bekendste schrijvers uit binnen- en buitenland. Elk boek heeft een omvang van 200 a 400 pagina's, is ge bonden en heeft een aardige omslag. Doordat alleen goede boeken in deze serie verschij nen is elk boek op zichzelf zijn plaats in Uw boekenkast ten volle waard. BOEKHANDEL MARKUSSE heeft alle verschenen werken in voorraad en geeft gaarne alle gewenste inlichtingen. te werk^estêld, professoren, inge nieurs, s^ejfcundigen, ervaren lei ders, archjjtecten, medici, leveranciers van grondstoffen en voedsel, poli tiemensen en militairen, administra tief en technisch personeel werden in 't gigantische project betrokken zonder dat zij mochten weten waar voor hun werkzaamheden dienden. Er bestaan op het ogenblik tientallen steden op de wereld, waarvan de namen niet op e- nigerlei landkaart^ mogen voor komen. De bekendste daarvan is wel Clinton, Oak-Ridge en Han- ford in de Verenigde Staten; de slechts met enkele Russische let ters aangeduide bouwsels ten Zui den van Biisk, ten Noorden van Chita en in het Alaghezgebergte in de U.S.S.R. en dan de even dreigend uitziende projecten van de Argentijnse regering bij San Isidro en Cerro Blando. In deze laatste plaats is het hoofdkwar tier van de uitvinders der Duitse atoombom prof. Werner Heisen- berg uit Leipzig en dr Guido Beek, beiden in dienst van pre sident Peron. Hoe werkt zo'n fabriek? De eerste inrichting, die de Ame rikanen in 1943 opzetten om meer plutonium te verkrijgen dan die e- ne laboratoriumzuil te Chicago op leverde, kon niet anders zijn dan een slag in de lucht. Méér pluto nium dan de helft van het duizend ste gedeelte van een gram had nog niemand ooit bij elkaar gezien 1 Geen der geleerden kon voorzien, welke invloeden het nieuwe mate riaal op de omgeving zou kunnen uitoefenen. Welke bouwstoffen wa ren nodig? Hoe kon men de ont zaglijke hitte afvoeren, die bij een dergelijke massale kernsplitsing zou optreden? Hoe moest men ketting reactie in de hand hou den, de „machines" be sturen indien de radio activiteit niet ingeperkt kon worden? Problemen genoeg! Men zou bijvoorbeeld geregeld de „asla" van elke uraniumzuil moe ten ledigen en nieuwe „brandstoffen" toevoe gen, maar nimmer mocht de atoomsplitsing zich buiten de „kachels" voortzetten. Men kon ook een zuil niet gaan afbreken, als er wat plutonium in ontstaan was. Voor al dit soort vraagstukken is tenslotte een oplossing gevonden. Alvorens echter van de ervaringen uit de proeffabriek profijt kon wor den getrokken, kwamen reeds de onafzienbare complexen van Han- ford en Oak-Ridge in bedrijf. En natuurlijk deden de voortvarende Amerikanen het daar tóch weer heel anders Als een betoverd kasteel. De „uraniumzuil", die de Russen thans ook algemeen toepassen, is opgebouwd uit een gratieten roos ter met verschuifbare uranium-sta- ven. Zodra in het inwendige van deze bolvormige ovens een blijven de kernsplitsing aan de gang is gebracht (een kettingreactie dus) ontstaat onder zekere voorwaarden het plutonium, zoals dit in ons derde artikel reeds werd aangege ven. De bediening geschiedt geheel op afstand en al het personeel blijft door een naadloze beschermende loodbetonmuur van de aparaten ge scheiden. Inplaats van de ideale helium- koeling heeft men om practische redenen waterkoeling toegepast, Geef mij één dollar winst Midden in de oorlog trad bij de pre sident-directeur van Amerika's grootste scheikundige concern een man binnen, die zich voorstelde als generaal Groves. „Ik kwam u verzoeken, meneer Car penter, om een volledige stad te bouwen bestaande uit scheikundige fabrieken". „Waarom?" vroeg de ander, stom ver baasd. „Dat kan ik niet zeggen" zei de ge neraal, maar het is in het belang van het land en ik spreek hier namens de regering en de generale staf. Ik vertrouw, dat U alle opdrachten zult uitvoeren zonder U over het hoe en waarom te bekommeren. Die stad moet in de kortst mogelijke tijd gebouwd worden en geen mens mag iets van de werkzaamheden te weten komen". „Goed, ik neen» het aan", zei W. S. Carpenter, „geef mij een contract voor de kostprijs met de garantie van één dollar winst Het werd het wonderlijkste contract, dat ooit is opgemaakt. Er is over de geheime steden in Ame rika nooit iets uitgelekt. En toen Harry Truman de eed als president had afge legd en ingewijd werd, stond zelfs hij als aan de grond genageld bij het ver nemen van dit nieuws maar de Columbia-rivier, die hier toe door één der fabrieken heen geleid is, moet dan ook weer on schadelijk gemaakt worden. Met de buizen hiervoor ontstonden nieu we moeilijkheden, want deze moes ten uit een materiaal bestaan dat 1. bestand was tegen het opwek-, ken van kern-reacties in de stof; 2. geen neiging bezat om neutro nen in te vangen, hetgeen de wer king van de zuilen zou vertragen; 3. niet veranderde onder de inwer king van de hevigste neutronen bombardementen; 4. geen invloed zou ondervinden van de radio-actieve straling; 5. voldeed aan alle eisen welke aan buismateriaal gesteld worden (niet lekken, niet kromtrekken, niet merkbaar uitzetten bij verwarming, niet roesten en gemakkelijk te be werken). Beryllium-pijp bleek niet in vol doende hoeveelheden gemaakt te worden en toen bleef uiteindelijk aluminium over, alhoewel men ei- gelijk in 't geheel niet wist of dit onder deze omstandigheden wel de zelfde hoedanigheden zou bezit ten De electro-technici zaten met de handen in het haar vanwege de stralingsinvloeden op hun instru-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1948 | | pagina 1