Muziekconcours Twee Levens Bezoekt het grote te Kolijnsplaat van de Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschappen in Zeeland te houden op 17 Mei, 2e Pinksterdag, op de weide van de WelEd. Heer M. van der Weele lISp" Schitterend vuurwerk Tjp%, Victor. ONS FEUILLETON. door XXIV. Waar men intussen bleef hopen op een spoedige terugkeer, besloot men voorlopig nog een afwachten de houding aan te nemen en het fonds in bewaring te laten bij het bankiershuis, waar het reeds tijdens het leven van de erflaatster berust te, die voor bijschrijving van de rente zorg droeg, zodoende groei de het vanzelf. Het was nu echter al ruim acht maanden geleden dat hij was weg gevoerd en men gevoelde dat de toestand aldus niet kon blijven voort duren. De nood van de tijd steeg en van alle kanten rezen vragen om hulp en steun en waaraan zo goed mogelijk moest worden tegemoet gekomen. Men overwoog wat te doen, moest aan het kapitaal een blijvende be stemming worden gegeven in de vorm van een stichting, die ook aan het nageslacht ten goede zou komen, of moest men van het ka pitaal gaan interen? Maar midden in die. overwegingen ontvingen de leden een oproep tot een spoedver gadering. Bijeen zijnde deelde de waarne mende voorzitter mede een aanschrij ving te hebben ontvangen van de Duitse instelling „Winterhulp" waar in de commissie werd gevraagd een bijdrage aan het fonds te leve ren en bij weigering de reden daar van op te geven. Door opheffing van het bankgeheim was men gekomen tot de wetenschap van het bestaan van dit fonds en dat moest nu zijn bijdrage leveren. Deze „Winterhulp"-actie was een van de vele bedriegelijke methodes van de bezetters om ons volk gun stig voor het N.S. te stemmen. Al le andere collecten voor liefdadige doeleinden mochten niet gehouden worden, want volgens de Duitse Rijks comm. droegen die allemaal een confessioneel karakter, terwijl Winterhulp het gehele volk ten goede kwam. Maar men liet zich niet misleiden en men ging over het algemeen de rammelende bus sen negerend voorbij en om nu toch effect te kunnen sorteren wer den aan de grote ondernemingen eenvoudig belangrijke bijdragen op gelegd en dan werd in de couran ten met veel ophef van de grote opbrengsten melding gemaakt. Ook de commissie negeerde dit bevel en weigerde een bijdrage on der de argumentatie dat het een legaat was met een bijzondere be stemming en de commissie dus niet het recht had daarvan af te wijken. Al spoedig ontving toen de com missie het bericht dat het fonds was aangeslagen geworden voor bijdrage van f 10/m, te storten bin nen een termijn van twee weken. Deze sommatie werd voor kennis geving aangenomen en ook van de kant van Winterhulp bleef men zwij gen, maar op zekere dag versprei de zich het gerucht dat de waarne mend voorzitter des nachts van zijn bed was gelicht en weggevoerd. De brieven die Mevrouw Wijk huis van haar echtgenoot ontving waren steeds in opgewekte toestand geschreven, hoewel van andere kan ten berichten kwamen over erger lijke mishandelingen en beledigin gen. 'Zij waren daar met velen bij een, schreef hij, waaronder Profes soren, Artsen, Dominé's, Industrie- elen, mannen van standing en in tellect en van verschillende con fessie, maar nu aller een in Chris tus, als zijnde één in de druk. We hebben nog nooit onze geestelijke liederen zo intens doorleefd en ge zongen als nu in onze gevangen schap, schreef hij in een van zijn brieven en wij leren het de Psalm dichter nazeggen: „het is mij goed verdrukt te zijn geweest". Ook heeft het zijn nuttige kant elkaar eens in négligé te zien. Houdt maargoe de moed en laten de kinderen het ook weten hoe goed wij het hier hebben in Gods gemeenschap. En houdt vooral dit in het oog: het gaat naar de overwinning 1 De censor liet deze brief onver anderd passeren, want hij sprak immers van overwinning? Maar het was niet de victorie die de schrij ver bedoelde, maar die uitgaat bo ven het begrip van een militaire censor. Het was voor mevrouw Wijkhuis een vreugde de opgewekte brieven van haar echtgenoot te ontvangen en door middel daarvan met hem mee te leven. Maar nu waren se dert enige weken, geen berichten Waarom zou U meer betalen dan strikt noodzakelijk is Laat niet beetnemen l Dus voor Uw wiegje, rieten tuinameu- b'ementen en manden werk rechtstreeks naar de fabrikant. Ie kwaliteit ©n de laagste prijzen. Fa. J. F. CASTELEUK] ZOON Keizerstraat 3 - Goes van hem ingekomen en was de brief waarin hij zijn geloof in de overwinning uitsprak, de laatste. En nu mistte zij juist zijn dage lijkse leiding bij het lezen en toe lichten van Gods Woord in ver band met de tijdsomstandigheden en mistte zij zijn steun bij de op voeding van de kinderen en elke dag ontdekte zij meer en meer welk een groot karakter in hem van haar zijde was weggenomen geworden. Nu was op een dag, dat zij iets in zijn bibliotheek zocht, haar oog gevallen op de werken van Tolstoi, o.a. „Opstanding", „De grote mis daad", „Het einde der wereld" en deze doorbladerende was zij zo veel belangrijks tegen gekomen, dat zij alles om zich heen vergat, en ontdekte zij, in veel opzichten, zo veel punten van overeenkomst met deze geestelijke Hercules en haar man, waar beiden met de moed der overtuiging, de strijd hadden aangeboden tegen de maatschappe lijke wantoestanden, dat zij, een trots gevoelde zo nauw met hem verbonden te zijn. Met diepe ont roering las zij de brief van 8 Juni 1897 waarin Tolstoi aan zijn vrouw mededeling doet van zijn besluit haar te moeten verlaten, omdat het genot- en het weeldeleven dat in zijn huis geleefd wordt een niet langer te verdragen wanverhouding schept tussen zijn leer en zijn wan del. Wat gevoelde zij zich bij het lezen van deze brief, blij en dank baar gestemd dat zij indertijd haar verzet had opgegeven en toegestemd had in het betrekken van hun ne derige woning en in het inrichten van een leven dat daarmede in o- vereenstemming was. (Wordt vervolgd.)

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1948 | | pagina 5