üOOHB-eÊVELAfclDS HIEÜWS= En AB¥ES?TENTSEBLAD No. 2371 Zaterdag 8 Mei 1948 51e Jaargang DRUK EtJ UiTQAVE A. I. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. Op de drempel van het Nieuwe Tijdperk: 6 OOGGETUIGEN OP |||P? Het „Uur Nul" nadert. „Nog tien minuten", klinkt de stem van dr Allison uit de luidspre kers in de waarnemingsposten rond punt Nul. We krijgen de laatste aanwijzingen. Als de automatisch werkende schakelaars de voorbe reidingen voor de ontsteking heb ben overgenomen, moet ieder gaan liggen met afgewend hoofd, het gezicht naar de grond en de ogen extra beschermd. Twee korte sto ten op de sirene zullen aangeven wanneer alle gevaarkansen voor verblinding, luchtdrukgolven enz. voorbij zijn. Professor Oppenheimer, de chef van het wetenschappelijk „opper bevel" heeft de leiding in de hoofd controlepost Z 10. „Nog vijf minuten". Een zoeklicht tast langs de don kere wolkenbanken. De regen heeft opgehouden, generaal Groves en generaal Farell lopen herhaaldelijk naar buiten en verzekeren elkaar dat de paar sterren, die er te zien zijn, helderder schijnen te worden. „Nog één minuut." De zenuwen van prof. Oppenhei mer zijn tot het uitertste gespan nen. Hij draagt de verantwoording als leider van de onderneming, die over het lot van de gehele mens heid zal beslissen. Zijn adem stokt, hij kan niet meer terug. Machtige „electronen-vingers" hebben de be diening der meest ingenieuse appa raten der wetenschap overgenomen en schakelen langzaam verder. We zien, hoe hij zich vastgrijpt aan een deurpost, volkomen in strijd met alle waarschuwingen om te gaan liggen. Inplaats van ook zelf zijn ogen te bedekken, staart hij recht voor zich uit in de duister nis. „Nul uur minus tien seconden!" Een groene vuurpijl klieft de lucht. Boven ons grommen de mo toren van twee superforten, die waarnemingen zullen doen in de hoge luchtlagen. „Nul uur minus drie seconden!" Een tweede vuurpijl stijgt op, verspreidt even haar groenachtig schijnsel, dooft dan langzaam uit. Een doodse stilte valt in over de vlakte. Het is zoals generaal Farell later verklaarde: „Wij staken on ze handen uit naar het onbekende en wij wisten niet* wat er het gevolg van zou zijn." „Nul uur minus één seconde!" We drukten onze gezichten op de grond en beschermden de ogen met de handen. „Tijd!" De eerste atoombom ontploft. Het leek ons, alsof er uit het binnenste der aarde een gigantische superzon oprees, waarvan het on- wezelijke schitterende licht ons door alle beschermende lagen heen de ogen verblindde. Het licht van on telbare zonnen scheen plots tot een reusachtige vuurbal ^verenigd, die daar pal binnen ons bereik om hoog ijlde met duizelingwekkende vaart. We staarden er naar met speci ale brillen. Hemel en aarde ston den in groene gloed, de wolken scheurden uiteen en de tijd stond stil. De bol werd van het donker ste purper fel oranje, zette uit tot enkele kilometers middellijn als wil den de ontketende krachten met volle teugen de vrijheid inademen die hun na milliarden en milliarden jarën omknelling geschonken werd. De woestijn van Nieuw-Mexico baadde in een zengend licht, hel derder dan ooit de dag ons bren gen kon. We zagen de vreemdste schaduwbeelden van menselijke ge stalten tegen een achtergrond van goudgekleurde heuvels. Het leken woestijnplanten, zo roerloos ston den ze bijeen in die ongedacht zichtbare verten. Midden in de nacht Prof. Kistiakowsky beschreef het schouwspel als „de zuiverste voor stelling, die de verbeelding zich kan scheppen van de Dag des Oor- deejs". Een halve minuut later deed zich de eerste luchtdruk van de explo sie gevoelen. De eerste golf wierp zelfs waarnemers op dertig kilome ter afstand nog tegen de grond, 'waar ze ook behoorden te liggen tot de sirene het signaal „veilig" zou geven. Meerdere golven volg den. Het glas van sommige auto ruiten op grote afstand versplinter de. En dan rolt het zwaarste gerom mel aan, dat ooit in één donder slag voortgebracht kon worden, als een eindeloos lang aanhouden ge bulder dat tegelijk uit het diepste der aarde zowel als uit de hoogste hemelen op ons af komt. Een vre selijk oorverdovend gegrom, dat de meest Godsvruchtige gelovigen on der ons in schijnt te hameren dat nietige stervelingen zich vergrepen hebben aan de Krachten der Schep ping. Ondertiissen kookt en kolkt een paddestoel van rook en stof om hoog tot diep in de stratosfeer. Een boeiend en schrikaanjagend schouw spel van ongekende kleuren en af metingen. Het verheft de mens, maar het vermorzelt gelijktijdig zijn bevattingsvermogen voor de om vang en de gevolgen van dit kos misch vuur. De aarde beeft onder onze voe ten. De drempel overschreden 1 Professor Kistiakowski omarmt dr Oppenheimer, wiens gelaat zich ontspannen heeft tot een rimpelach tige grijns van opluchting. Het is gelukt! De krachten uit het atoom kunnen worden vrijgemaakt en nog bulderen de echo's het jA over de onafzienbare vlakte. Speciale tanks kruipen langzaam in de richting van „punt Nul", waar een ontzaglijke krater in de rots achtige woestijnbodem gaapt. Van de stalen mast en al de apparaten en meet-instrumenten is zelfs geen enkel splintertje terug te vinden. Boven onze hoofden verstrooien de winden van verschillende lucht lagen de laatste flarden rook en verpulverd puin in alle richtingen Dan wordt de terugreis aanvaard. Iemand kijkt naar de opkomende zon - de echte - die zich verheft aan de kim, als was zij wakkerge- schrokken uit haar nachtelijke droom. We vergelijken haar vertrouwde schijnsel door onze donkere bril met het zoëven aanschouwde licht, dat mensenhanden vrijmaakten uit de materie. De zon lijkt ons een nietige kaarsvlam. En dat is misschien de meest verbijsterende ontdekking, die wij konden doen (Wordt vervolgd.) Copy-right Persbelangen - Noord- Bevelands Nieuws- en Advertentie blad. VOETBAL. Colijnsplaatse Boys II- Arnemuiden II I-O. Zaterdagmiddag vond de derde ontmoeting in de Nederlaagwed strijden plaats. Colijnsplaatse Boys stond tegenover Arnemuiden, het geen reeds van te voren een zwa re wedstrijd aanduidde. Colijnsplaatse Boys II had een zeer zware wedstrijd te spelen, daar Arnemuiden II over veel meer wedstrijd-routine beschikte. Dat de Boys II het toch tot een overwin- ning kon brengen, was voor ieder een verrassing. Wel niet in het minst voor hen zelf. Reeds vanaf de aanvang nam Ar nemuiden II het spel in handen en had dit vrijwel de gehele wedstrijd. Maar de Boys II toonden hier, dat men door het schaduwen van de aanval-spelers, doelpunten kan voor komen. Vrijwel geen enkele keer konden de Arnemuidense aanvallen gevaarlijk worden, en dan stond de keeper er altijd nog. Over het algemeen werd er door beide ploe gen weinig bijzonders gepresteerd. De enkele keer dat Colijnsplaatse Boys II ver genoeg naar voren kon komen, om van gevaarlijk te spre ken, werden ze gestuit door de verdediging, of waren de voorzet ten van de vleugels te ver naar achter gericht, waardoor vanzelf de aanval op niets uitliep. Alleen de aanval, vier minuten voor het einde uitgevoerd, werd tot een goed einde gebracht en met een doel punt van de middenvoor bekroond. Colijnsplaatse Boys I - Arnemuiden I 2-2. De wedstrijd tussen de Boys I en Arnemuiden I was er een van eén geheel ander kalibèr. Deze wed strijd stond op een zeer hoog peil. Hoewel de kansen van Arnemuid- n vóór het begin van de wedstrijd hoger aangeslagen werden, bleek al heel spoedig, dat er van een veldoverwicht van Arnemuiden geen sprake was. Beide ploegen legden zich hoofdzakelijk op de aanval toe en de aanvallen golfden dan ook heen en weer. Wat Arnemuiden in het begin aan balcontrole en -techniek voor had, werd bij de Boys vergoed door het animo. Doch spoedig bleek dat de Boys de bal ook goed aan kon den spelen en dat het plaatsen zui ver kon geschieden. Hieruit kwam voor de Boys na 16 minuten spe len het eerste doelpunt. Dit werd mogelijk gemaakt door een zuive re voorzet van links, waarna de middenvoor met een kopbal voor de rest zorgde (1-0). Drie minuten later wist Arnemuiden gelijk te ma ken, door een fout van de keeper (1-1). Negen minuten hierna, zag Arnemuiden bij een aanval de kans schoon, om uit een mistrap van een back, een voorsprong te ne men (1-2). Hierna werden door bei de ploegen nog menige aanval on dernomen, doch met een ongewij zigde stand ging de rust in. Na de rust zijn de Boys niet meer te houden en dringen Arne muiden langzaam maar zeker in de verdediging, en is het de kee per van Arnemuiden, die op schier wonderbare wijze zijn club nog

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1948 | | pagina 1