NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD puiT HL" _Sport BAZARMIDDAG m. 2370 Zaterdag 1 Mei 1948 51e Jaargang DRUK EN USTGAVE A. 0. M. MARKUSSE TE WiSSENKERKE TELEFOON No 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. Op de drempel van het Nieuwe Tijdperk: 5 Zonnebrandolie in de nacht - Het hachetijkste moment - Een nieuwe zon door mensenhand ontstoken. Weinigen waren in die donkere nacht getuige van het angstaanja gend lange schouwspel, dat zich diep in 't geheim afspeelde in de onbewoonde streken van de Zuide lijkste Noordamerikaanse staat. Daar, in een onherbergzame woestijn en kele kilometers ten Zuiden van Al buquerque, verzamelden zich rond het „punt Nul" de pioniers van het Nieuwe Tijdperk: de denkers, die het geheimschrift der atoomenergie wisten te ontcijferen, de ontwerpers van de gigantische bouwwerken waarin nog ongekende krachten werden opgewekt, de scheikundi gen voor wie de nieuwe springstof geen geheimen meer bezat, en de hoogste militairen aan wie het mach tigste wapen aller eeuwen gedemon streerd zou worden in al zijn ver blindende kracht. Op onze kaart van Nieuw Mexi co stond de route uitgestippeld naar een omlijnd gebied met de symbolische code naam „Drievul digheid". Binnen deze kring lag het „punt Nul", waar een dertig meter hoge stalen mast naast tal loze meet-instrumenten slechts een klein, schijnbaar onaanzienlijk ap paraatje bevatte Een nieuwe zon komt op. In die dagen wist nog niemand iets af van de mogelijke gevolgen, welke deze eerste ontploffing voor de mensheid kon hebben. Er wa ren geleerden van naam, die in die nacht nog vreesden voor een vol ledige verpulvering van onze aarde en al wat daar op was. Er twijfel den even zovele natuurkundigen zelfs in de laatste seconden of het de mens ooit zou gelukken enige invloed uit te oefenen op de oor log met zo'n klein wapen. In een kleine colonne reden on ze auto's door het duister van de nacht. De laatste dorpen, die wij zo stil mogelijk passeren, lagen weggezonken in diepe rust. Epn vreemde stoet is het, die in San Antonio naar het Oosten afbuigt, de Rio Grande over, langs route 380 de woestijn tegemoet Zware wolkenflarden verdonke ren de sterrenhemel; in de verte flitst het weerlicht en dan ligt er even een felle gloed over het zand en de rotsachtige heuvels. Een kil le, kale vlakte ligt om ons heen. Als we een achttal kilometers hebben afgelegd langs een speciaal aangelegde weg in Zuidelijke rich ting stopt de stoet bij enkele rode lampen. Stemmen in de nacht. Mi litaire politie komt de wagens on derzoeken. Nauwkeurig controleert zij onze zeer bijzondere papieren. Andere mannen met helmen op staan rond een radiowagen. Zij krijgen vreemde orders van nacht. Een stem uit de luidsprekers beveelt: insmeren met zonnebrand olie. We kijken elkaar aan Huiverend van de kou in de woes tijnnacht. Maar de flesjes komen tevoorschijn. We zijn slechts 35 kilometer van een nieuwe zonsopkomst verwijderd 1 Een lichtglans, die nog door geen sterveling ooit aanschouwd is. Een ooggetuige vertelt: Een hevig onweer woedde er al dagen lang boven die onherberg zame oorden van Midden-Amerika. Beangstigend flikkert het hemelvuur onder de dreigend donkere wolken gevaarten, als een waarschuwende stem uit de hoogte rommelt de donder Wat zal er gebeuren als de bliksem de stalen mast on tijdig treft? Nog krioelen de uitgezochte des kundigen dooreen op punt Nul. De afzonderlijke delen van de atoom bom zijn bijeengebracht op een ver laten boerderij. Dr R. F. Backer, professor aan de Cornell Universi teit brengt de lading op zijn plaats. De spanning stijgt tot een hoogte punt. Dit kleine apparaatje vertegen woordigt een waarde van vijf mil liard gulden. Volkomen nieuwe fa briekscomplexen zijn er voor ge bouwd en volledige steden. Zes jaren lang zwoegden de beste A- inerikaanse geleerden aan de ver werkelijking van een idee, waarbij één misrekening de ondergang van de gehele wereld kon betekenen, Nu pas kan blijken, of alle moei te, tijd en geld niet vergeefs zijn geofferd. Generaal Farell tekent namens het Ministerie van Oorlog het be wijs van ontvangst voor de atomi- sche springstof. De Verenigde Sta ten van Amerika zijn eigenaar ge worden van een voorlopig onver vangbaar materiaal. Even later moet proffessor Backer constateren, dat een van de belang rijkste onderdelen, hoewel zij door de kundigste machine-bankwerkers pasklaar zijn geslepen, klem is ge raakt. Buiten flitst onheilspellend het weerlicht, kraakt de donder De bom moet uit elkaar voor het te laat isl Vooraanstaande mannen der wetenschap breekt het angst zweet uit. Zij kijken op de secon dewijzer van hun horloge. Drie mi nuten verstrijken Een zucht van verlichting stijgt op als het onwillige onderdeel los laat en eindelijk op zijn plaats ge bracht kan worden. De laatste o- genblikken breken aan! (Wordt vervolgd.) Copy-right Persbelangen - Noord- Bevelands Nieuws- en Advertentie blad. Voor het zwakke kind In Amsterdam bestaat een ver eniging „Vacantie Buiten". Door die vereniging wordenkin- deren van christelijke scholen, die het nodig hebben om een tijdlang in een gezonde omgeving weer op krachten te komen, uitgezonden. Nu zag die vereniging ook graag dat er op ons eiland christelijke ge zinnen werden gevonden, welke die kinderen in hun midden wilden op nemen. Noord-Beveland heeft een gezond klimaat. De zeelucht is heel goed voor het zwakke kind. Wie heeft voor deze kinderen nog een plaats in zijn huis, voed sel in zijn kast, liefde in zijn hart? Kinderen met een of andere ver borgen kwaal komen niet in aan merking. Geneeskundig onderzoek maakt uit, welk kind het nodig heeft. De uitzending geschiedt voor de tijd van 4 a 6 weken. Wilt U'als man en vrouw deze kwestie eens met elkander over leggen en, kon het zijn, de vereni ging „Vacantie Buiten" verblijden met een gunstig resultaat. Genoem de vereniging bestaat reeds meer dan 40 jaar en is goedgekeurd bij Koninklijk Besluit. Ondergetekende is gaarne bereid te noteren in welk gezin nog een plaats open is voor één ofmeer kinderen. Deelt U mij dat s.v.p., uiterlijk 8 Mei, even mondeling of schrifte lijk mee. Dan hoop ik voor het verdere te zorgen. In afwachting, G. Visser, Geref. Predikant. Wissekerke. Voetbal. Colijnsplaatse Boys I - Kloetinge I 1-2. Zaterdag j.I. vond de tweede ont moeting plaats in de door Colijns plaatse Boys uitgeschreven neder laagwedstrijden. Deze wedstrijd stond op een aan zienlijk lager peil dan de eerste. Beide partijen waren vrijwel aan elkaar gewaagd, hoewel de Boys toch als iets sterker aangemerkt konden worden. Colijnsplaatse Boys startte met een tamelijk harde wind in de rug en opende direct de aanval. Doch ook nu was het weer de verdedi ging van de tegenpartij die deze en volgende aanvallen brak. Na ongeveer 15 minuten spelen leek het of het Kloetinge-doel door boord zou worden, toen door een slecht weggewerkte bal door de Kloetingse verdediging deze voor de voeten rolde van een Colijns plaatse speler, die zich juist buiten het strafschopgebied bevond. Maar door onbesuisd schieten ging de bal meters hoog over. Dergelijke slechte schoten werden in de eerste helft nog enkele malen te zien ge geven, die bij meer bedachtzaam heid zeker beter terecht gekomen zouden zijn. Ook Kloetinge trok nog al eens ten aanval, en het was deze club, welks schutters ook met een lan- Zaterdag 8 Mei ten bate van de reis voor ouden van dagen te Kortgene in de „Graaf van Buren". Vrije toegang, zonder verplichting. Geopend vanaf 2 uur des middags.. Patates Frites Rad vaes Avontuur. Verloting en veie attracties. HET BESTUUR.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1948 | | pagina 1