NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD no. 2369 Zaterdag 24 April 1948 51e Jaargang ORUK ESI UITGAVE A. G. SS. MARKUSSE TE WISSFNKERKE TE1 FFOON «o 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3 00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende ahonné's. April 1948. L.S., Het zal U wellicht bekend zijn, dat een van de geschenken, wel ke aan H.M. de Koningin .bij haar troonbestijging in 1898 wer dén aangeboden, bestond uit een zo volledig mogelijke verzameling van nationale klederdrachten, door de bewoners der verschillende pro vincies bijeengebracht. Déze verzameling, eerst door H.M. in bruik leen afgestaan aan het Rijksmuseum te Amsterdam, later aan het Openluchtmuseum te Arnhem, ging ondanks alle getroffen veiligheids maatregelen in de bezettingstijd verloren. De.costuums werden door de Duitsers vernield, de sieraden gestolen. Het verlies van deze voor de cultuurhistorie zo belangrijke verza meling dient zoveel mogelijk hersteld en dit herstel zal spoedig ge schieden, want onze nationale klederdrachten verdwijnen snel. Zal het thans met g->ede wil en met de medewerking van velen nog mo gelijk zijn een belangrijke collectie onzer volksdrachten bijeen te bren gen, over enkele jaren zal dit nog veel moeilijker, wellicht zelfs on mogelijk blijken. In verschillende provincies hebben zich op verzoek van de Com missarissen der Koningin comité's gevormd, die zich met het bijeen brengen van kledingstukken, sieraden en gelden zullen belasten en als een nationaal geschenk willen zij tezamen deze collecties aan H.M. de Koningin ter gelegenheid van Haar gouden regeringsjubileum aanbieden. Zeeland, bij uitstek de provincie der nationale klederdrachten, mag niet achterblijven en wil zeker niet achterblijven. De grote verschei denheid in de Zeeuwse klederdracht stellen ons comité voor een zwa re taak. Het doet echter met vertrouwen een beroep op Uw mede werking om het plan te -doen slagen. De Zeeuwen herinneren zich gaarne de grote belangstelling, door H.M. bij verschillende gelegen heden voor onze klederdrachten betoond. Velen, die het nationale costuum nog dragen of in de kast bewa ren, zullen een of meer onderdelen voor ons doel willen afstaan. An deren zullen bereid zijn een bijdrage in geld te schenken, want er zullen costuums vervaardigd moeten worden en er zullen sieraden gekocht moeten worden. Vooral voor dit laatste zal een aanzienlijk bedrag nodig zijn. Binnenkort zal op ruime schaal een circulaire in de provincie ver spreid worden. Wanneer duizenden een bedrag van een of een paar guldens beschikbaar stellen, komt het nodige bedrag bijeen. Wie er meer voor beschikbaar wenst te stellen, diens gave zal dankbaar in ontvangst worden genomen. Ere-voorzitster is mevrouw S. C. de Casembroot - van der Feltz, de echtgenote van onze Commissaris der Koningin. Voorzitter is de heer H. Pieters te Middelburg, secretares se Mejuffrouw G. G. Sikkens, Landbouwhuis, Goes, penningmeesteres mevrouw G. Dorst - Vos, eveneens te Goes. Uit Noord-Beveland heeft in het comité zitting genomen de heer Gelderman, arts te Kortgene. __SPOP.T Voetbal. Colijnsplaatse Boys ii - Wemeldinge II 0-3. De Zaterdagmiddag j.l. begonnen nederlaagwedstrijden, die door de v.v. Colijnsplaatse Boys zijn uitge schreven, zijn voor deze club niet voorspoedig ingezet. Beide elftallen moesten voor hun tegenstanders de vlag strijken. Wat het spelverloop van de 2de elftallen betrof, komt dit in het kort hier op neerBeide ploegen begon nen vol geestdrift, waarna al spoe dig bleek, dat Colijnsplaatse Boys de zwakkere, was, voornamelijk wat de aanval betrof. Wel wisten beide buitenspelers enige1 aardige door braken te forceren, maar hun voor zetten, die steeds „achterzetten" werden, deden de aanvallemsteeds vroegtijdig doodlopen. Hiervan trok Wemeldinge profijt, door keer op keer na het afslaan van een aanval, een eigen aanval op te bouwen. Deze aanvallen, die in de eerste speelhelft veelvuldiger voorkwamen dan in de tweede helft, werden drie maai met succes be kroond. Dat de score voor Wemeldinge niet hoger is geworden, is hoofd zakelijk te danken aan het goede spel van de verdediging, met de spil aan het hoofd, welke laatste er regelmatig voor zorg droeg dat de eigen voorhoede aan het werk gezet werd. Deze speler kan ge voeglijk als de beste speler van het veld aangemerkt worden. Colijnsplaatse Boys I - Wemeldinge I 0-2. Colijnsplaatse Boys kwam in de ze wedstrijd met twee invallers in het veld, maar wist niettegenstaan de deze handicap toch flink van zich af te bijten. De wedstrijd be gon met een zwaar veldoverwicht van Wemeldinge gedurende de eerste 15 minuten, waarin de Colijnsplaat se verdediging op zware proef werd gesteld, die deze glansrijk doorstond. Hierna kwam er kentering in de strijd, doordat Colijnsplaatse Boys steeds verder van huis trok en ge leidelijk aan geheel op Wemeldin- ge-gebied stond. Doch ook hier vocht de verdediging verbeten door, zonder ook maar één keer in deze stormloop te wankelen. Met blanco score ging daarna de rust in. Bij de hervatting van de tweede speelhelft opende Colijnsplaatse Boys een geweldig offensief, doch kon het doel niet vinden. Het was echter Wemeldinge dat na het af slaan van een aanval er zelf op los trok en met hel: leer het veld over trok om het tussen de doelpalen van Colijnsplaat te deponeren (0-1). Na dit doelpunt is Colijnsplaat niet meer te houden en beheerst nu vrijwel het gehele terrein, be halve dat tussen de beide backs en de doelverdediger. Aanval op aanval wordt door Colijnsplaat op gezet, maar de backs van Wemel dinge plus de*doelverdediger (plus paal en lat) behoeden het Wemel dinge doel voor doorboring. Wanneer de tweede helft 16 mi nuten oud is, ziet Wemeldinge een kans om er zelf weer eens vandoor te gaan. Na een goed aangegeven bal van de rechtervleugel schiet de middenvoor van Wemeldinge direct in, waarnaar de keeper van Colijns plaat niet pakt, omdat het schot uit buitenspel-positie werd afgege ven. Doch de scheidrechter laat doorspelen (0-2). Colijnsplaatse Boys laat het er echter niet bij zitten en hervat op nieuw de aanval, maar weet niet tot scoren te komen. Ook het tem po verflauwt steeds meer en beide partijen zijn uitgespeeld. Nog en kele keren loopt het tempo op, maar met een 0-2 achterstand moet Colijnsplaat de vlag strijken. Wan neer de doelpunten verdeeld waren geweest, was de sterkte-verhouding beter tot uitdrukking gekomen. DUIVENSPORT. P.V. „De Blauwe Doffer" Kortgene. Uitslag van de vlucht, gehouden op 17 April uit Hulst (Holland). Afstand 35,290 km. Gelost om 2.15 uur. 1. Z. van Damme, 2.51.51 uur. 2. H. Noordhoek 2.52.53 uur. 3. P. Verburg 2.54 34 uur. 4. Z. van Dam me 2.54.43 uur. 5 P. Verburg 2.55.27 uur. 6. H. Noordhoek 3.01.55 uur. 7. H. Noordhoek 3.04.22 uur. 8. O. Scherp 3.14.03 uur. 9 O. Scherp 3.16.53uur. 10. H. Noordhoek 3 21 40 uur. 11. P Verburg 3.32.34 uur. 12. O. Scherp 3.36.08 uur. 13. O. Scherp 4.30.55 uur. GIRO NR. 1940-45 Noord-Bevelandse vereniging van Postdui venhouders Kortgene Vrijdag 16 April vergaderde in Café Havenzicht te Kortgene een 12-tal duivenliefhebbers uit Kort gene, Kolijnsplaat en Kats. Het doel van deze vergadering was de plaatselijke vereniging van postduivenhouders „De Blauwe Dof fer" te Kortgene te reorganiseren tot een vereniging voor geheel Noord-Beveland. Hiertoe werd met algemene stem men van de aanwezigen besloten. De aanwezige bestuursleden van de Kortgeense Vereniging legden hun functies neer waarna een nieuw bestuur werd gekozen, be^taan^e uit de heren: O. Scherp, Kortgene, voorzitter; H. Noordhoek, Kats, se cretaris; M. de Looff, Kortgene, penningmeester; Van Houten, Ko lijnsplaat, bestuurslid. Het bestuur zal later nog wor den uitgebreid met leden van de andere Noord-Bevelandse gemeen ten. De heer Roodenburg van Kort gene verklaarde zich bereid de re sultaten van de vluchten te bere kenen wat door de vergadering zeer op prijs werd gesteld. Op 24 April is de eerste wed vlucht vanuit het buitenland n.l. van St. Kath. Waver, een afstand van ca 73 km. Vervolgens werd besloten dat duiven van nieuwe leden, mits op gegeven voor 15 Mei a.s. nog aan de vluchten zullen kunnen deelne men.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1948 | | pagina 1