Twee Levens „Handhaving Rijkseenheid" Victor. fabricage de beste zou zijn. Op echt-Amerikaanse wijze besloot ge neraal Groves dan maar alle me thoden aan te vatten. Zo rezen ver schillende soorten fabriekscom plexen de grond uit, elk voor zich een omvang als de totale Philips- area van Eindhoven. Zo ligt aan de Clinch-rivier in de V.S. een terrein van 180 km2 dat is 3'/2 keer de oppervlakte van Amsterdam, waarop onafzienbare bouwwerken zijn opgetrokken van voorheen onbekende vormen en af metingen. In deze monster-fabrie ken bevinden zich uraniumzuilen met een energieniveau van 1800 en meer kilowatt. Half Januari 1944 verwerkte men per zuil ongeveer een derde ton uranium per dag. Op 1 Februari van dat jaar had men „al" 190 milhgram plutonium ver kregen en pas in Maart bezat men enkele grammen van het begeerde materiaal Nu kunt u wel ongeveer uitre kenen, hoeveel bommen Uncle Sam bezit 1 Een beter doel. Natuurlijk maakt men in Ameri ka geen atoombommen aan de lo pende band. Dat er duizend (of meer nog!) klaar zouden liggen, is een sprookje. En een gevaarlijk sprookje! In werkelijkheid is het zo, dat men in de eenmaal opgetrokken fabrieken rustiger dan ooit werkt aan het vormen van een voorraad grondstoffen. Daarbij zijn zuiver uranium, plutonium, beryllium, gra fiet en dergelijke de voornaamste. Men kan er - als dat nodig is - atoombommen mee vullen, maar het voornaamste doel is toch: een verwezelijking van de voortstu wingskracht door atoomenergie. Na de stoommachine, na de benzine motor en na de Diesel-electrische tractie volgt dan: de natuurkracht. Daaraan werken de geleerden in vele landen. Binnen enkele jaren zal de wereld er reeds anders uit zien en de energie uit onzichtbare deeltjes der materie opgewekt wor den. Ook in de Russische Oeral werkt men aan dit belangrijke project. Een bom is niet de hoofdzaak. Men kan hem maken. Niet alleen in Amerika, maar ook in Azië. Zelfs Philips te Eindhoven zou het klaar spelen, indien de ingenieurs er zich op toelegden. Zij doen het echter niet, omdat er enorme hoeveelhe den materiaal aan verspild moeten worden en Nederland die financi ële offers niet brengen kan. Vooral de Europese landen heb ben het meeste belang bij een nut tig gebruik der atoom-energie. Als de steenkool- en olievoorraden on toereikend worden voor de zich dagelijks uitbreidende productie- en vervoersmiddelen, moet een nieuwe krachtbron klaar staan. Maar ook in Rusland wenst men de industri alisatie volgens de vijfjarenplannen met atoom-energie te versnellen. Dat er onder de hand ook wel eens een „bommetje" in elkaar ge zet wordt, is helaas een droevig bewijs van het wantrouwen, dat nog op onze wereld heerst. Want de atoombom, eens noödzakelijk om de oorlog en de vernietiging van mensenlevens in één slag te be ëindigen, roept sindsdien slechts angst en vreze voor een nieuwe slachting wakker. (Wordt vervolgd.) Copy-right Persbelangen - Noord- Bevelands Nieuws- en Advertentie blad. DE LUVA-VERLOTING 1948. Hoofdprijs t.w.v. f 6000 of per K.L.M. retour 2 personen Amsterdam - Johannesburg t.w.v. f 6426.—. Ten bate van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart wordt onder goed keuring van de Minister van Justitie dit voorjaar wederom een z.g. Lu- va-Luchtvaart Verloting gehouden (de 12de sinds 1934). De hoofdprijzen zijn gelijk aan die van 1947, die toen gevallen zijn te Rotterdam, Utrecht (stad) en Oosterbierum (Fr.). De winnaars kozen door bemiddeling der notaris ieder storting op de volle f 6.000.— op een aan te kopen huis. Door medewerking van de K.L.M. kan op verzoek in plaats van de prijs ter waarde van f 6.000.— gel den: een retourvlucht voor 2 per sonen per K.L.M. Amsterdam - Jo hannesburg t.w.v. f 6426. Doordat sinds 1947 meerdere goe deren aan de markt zijn, is een gro tere verbetering ingetreden in de 1200 prijzen, die na de 16 hoofd prijzen volgen. Gelet op de tijdsomstandigheden heeft de Kon. Ned. Ver. voor Lucht vaart de prijs bepaald op 60 cent per lot. Evenals vorig jaar zal de trek king op korte termijn geschieden op a.s. 14 Mei ten overstaan van de Notarissen J. C. J. Waldorp, L. W. A. Duynstee, J. L. Neuteboom in het Notarishuis te 's-Gravenhage. Op Dinsdag 20 April a.s., des avonds half acht, zal in de zalen van de heer Krijger te Goes een grote openbare vergadering worden gehouden, uitgaande van het Pro vinciaal Comité voor Zeeland van Handhaving Rijkseenheid. Als sprekers zullen optreden: Z. Exc. Ch. J. I. M. Weiter, Oud-Ali- nister van Koloniën en de heer H. A. Lunshof, hoofdredacteur van „De Nederlander". Het is nodig, dat de Indische kwestie, .die over het wel en wee van het Indische zowel als van het Nederlandse volk beslist, meer dan tot heden het geval was, de aan dacht heeft. Toen op 'teind van het vorige jaar een dergelijke vergadering te Goes werd gehouden, waren zeer velen uit Noord-Beveland aanwe zig. Het plaatselijk comité te Wis- sekerke wekt u thans wederom op in groten getale op te trekken. Bij voldoende deelname zal een extra autobus rijden. Men wordt verzocht zich heden op te geven bij de heren J. van Halst (telefoon 341) of M. de Nooijer (telefoon 266). ONS FEUILLETON. door XXIII. Dit gebeuren verwekte in het ge zin natuurlijk grote ontsteltenis en vrouw en kinderen vielen hem om de hals. Maar hij hield zich dap per en bemoedigde ze. Hij verzocht de twee officieren zich even neer te zetten daar hij met zijn gezin wenste te bidden. Zij bleven ech ter staan, als in een eerbiedige houding, waarop hij met de zijnen neerknielde en in een kort maar vurig gebed om kracht en berus ting vroeg voor hem en de zijnen. Daarna nam hij hartelijk afscheid en vertrok. Het heele geval had maar weinig tijd in beslag geno men en was als een wervelwind over het gezin gekomen, zodat zij verslagen bijeen zaten. Hoewel het nog vroeg in de morgen was, had het toch de aan dacht van de omgeving getrokken dat er een Duitse auto voor de wo ning van de dominé stond, en men begreep dadelijk de toedracht er van. Hun vriend en beschermer werd door die gehate Duitsers ge arresteerd! In een ommezien vorm de zich een groep van belangstel lenden om de wagen heen die een vijandige houding begon aan te ne men en toen hij buiten kwam wer den er kreten gehoord die van gro te achting en liefde voor hem en de zijnen getuigden. Men riep: dat mag niet gebeuren! Maar hij, vre zende voor daden van verzet en van sabotage, met de gruwelijke gevolgen er van, wenkte met de hand om stilte en verzocht de om standers om kalm heen te gaan. God laat het toe, zij hij en dus vrienden is het goed. Ik dank U allemaal voor uw meeleven. Maar toen verhief zich, onder het weg rijden van de wagen, een doordrin gende vrouwenstem, die inzette met het lied: de heer zal U steeds ga deslaan, waardoor de achterblijven de familie zeer werd vertroost. Het was een lange tocht met on bekende bestemming en toen ein delijk het doel was bereikt en hij een aantal vragen omtrent zijn naam en werk had beantwoord, moest bij zich ontkleden in ruil voor een ge streept gevangenispak en werd hij, als een bandiet, in een enge cel in gesloten, alleen met zijn gedachten en in afwachting van wat hem ver der te wachten stond. Het was een grote leegte die hij achter liet, zowel in zijn gezin als in de buurt en in de kerk en ve len hadden het gevoel alsof een helder brandende lamp voor goed was gedoofd. Groot was het ver driet eri de zorg over zijn gemis, want zouden ze hem nog ooit te rugzien, waar reeds zovelen voor hem als gijzelaars gefusileerd waren? Nu gevoelde men pas duidelijk hoeveel steun men van hem had ondervonden en welkeen grote plaats hij in hunne harten innam. Groot en ondubbelzinnig was ook de belangstelling die zijn gezin uit de omgeving en van de zijde der collega's en de kerk on dervond. Maar ook de nog zo korte lings door hem ingestelde Zacheus- commissie mistte nu haar actieve en doorzettende voorzitter en in de eerste tijd na zijn onverwacht ver trek was de commissie nog niet bijeen geroepen, versuft als zij was door de slag haar toegebracht. Hij mocht met zijn familie correspon deren maar waar alle corresponden tie onder censuur stond, 'achtte men het niet geraden over dit fonds te schrijven daar de bezetters van het bestaan daarvan onkundig moesten blijven. (Wordt vervolgd). Distrlbutiedienst Wissekerke. Aanvragen om werkkledlnjg. In het tijdvak van 19 tot en met 30 April a.s. wordt nogmaals gele genheid gegeven tot het indienen van collectieve zowel als individu ele aanvragen om werkkleding, door hen die in het tijdvak van 5 tot en met 24 Januari 1948, resp. 2 toten met 14 Februari 1948, in de gele genheid zijn geweest een aanvraag hiertoe in te dienen, doch hiervan geen gebruik hebben gemaakt. Dit geldt derhalve niet voor arbeiders, werkzaam in een zelfstandig be roep, of een bedrijf met minder dan 5 arbeiders, die na 30 September 1947 reeds werkkleding ontvingen. Het afhalen en indienen der formu lieren kan plaats hebben op de be kende plaatsen en uren. Stamkaart medebrengen. PLAINS Vm UITBREIDING. De burgemeester van Wissekerke maakt bekend, dat het ontwerp tot herziening van het plan uitbreiding voor de kommen Wissekerke, Kam perland en Geersdijk in uitvoerige kaarten uitgewerkt, ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage ligt van 17 April 1948 tot en met 16 Mei 1948 en dat belang hebbenden vóór 17 Mei 1948 hun bezwaren tegen het ontwerp kun nen inbrengen bij de Gemeenteraad. Wissekerke, 17 April 1948. De burgemeester voornoemd, J. J. van der Maas. Op Maandag 19 April a.s. hoopt onze geliefde vader, behuwd- en grootvader, de heer C. Wirtz zijn 85ste geboortedag te herdenken. Dat hij nog lang gespaard mag blijven is de wens van zijn kinderen, behuwd- kleinkinderen. Uit aller naam, C. Wirtz. Kamperland, April 1948.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1948 | | pagina 2