NOORD-BEVELANDS NSEÜWS- EN ADVERTENTIEBLAD „Sport Het geheim1' Mo. 2337 Zaterdag 10 April 1948 51e Jaargang vara de atoombom LEZERS - CRiTIEK DRUK EK UÏT0AVE A. G. M. StARKUSSE TE WiSSENKERKE TELEFÜOM No 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. Heel vee! bommen bestaan er niet, want de geleerden werken aan iets beters: de vredes- energie! Als men bij „atoom-mensen" zo langs de neus weg eens informeert naar „het geheim" van de atoombom, dan halen zij met een mee warige glimlach de schouders op over zo veel onnozelheid. Over dit „geheim" heersen nog zulke ontzaglijke misverstanden, dat een dui delijke uiteenzeting hier zeer zeker een eerste vereiste is vóór we verder praten over de bom. Het principe van de kernsplitsing was reeds voor de oorlog be kend. In alle landen namen de natuurkundigen proeven en overal ter wereld schieten thans laboratoria, energiecentrales en toekomsti ge wapenfabrieken als paddestoelen uit de grond. Binnen enkele ja ren is het atoom DE voornaamste krachtbron. „Het geheim" van de atoombom bestaat nietl Vrijwel alles, wat we van dit vervaarlijke wapen zouden willen weten, is reeds in ellenlange rap porten en proefondervindelijk voor het nageslacht vastgelegd. We ken nen de grondstoffen, uranium, plu tonium en grafiet; we weten hoe de atomen gesplitst moeten wor den en welke kettingreactie nodig is om de geweldige ontploffing tot stand te brengen. Men kent de z.g. temperaars die nodig zijn om een te snel verlopende kernsplitsing te remmen; men weet ook hoe de „zui len" gebouwd moeten worden, waar in de zo wonderlijk toeschijnende natuurkrachten opgewekt worden... aan de lopende band. De beste be en afschermingsmiddelen tegen de radio-actieve stralen zijn alom in gebruik. Er bestaan zelfs verschil lende methoden om de gigantische fabriekscomplexen in te richten en men is het er nog niet over eens, welk systeem beter is. - Waar schuilt dan dat wonderlij ke „geheim"? Onnodige gissingen. Het spreekt vanzelf, dat tijdens de donkere oorlogsdagen, toen al lerwegen de spionnen dér oorlog voerende landen in actie waren, bij zondere voorzorgen moesten wor den genomen om niet uit te lateii lekken dat Amerika een nieuw wa pen voorbereidde. Het woord „a- toombom mocht op straffe des doods door geen enkele medewerker ge bezigd worden. Het belangrijkste geheim school dus in het feit van die voorbereidingen zelf. Na de verwoesting van Nagasaki en Hiro- sjima evenwel is er door insiders en buitenstaanders wel zó veel o- ver de bom verhandeld, dat een goed verstaander (en welke natuur kundige is dat niet?) zich reeds lang een juist oordeel over een en ander kan hebben gevormd. Men zegt wel eens, dat het „ge heim" schuilt in de uiteindelijke samenstelling van de bom. Dat zou het gevolg zijn van de gevaarlijke stralen, die de explosieve lading uitstraalt. Het lood moest dus spe ciaal daarvoor geprepareerd wor den. Het wapen werd dan zeer zwaar. Men heeft zich ook het hoofd gebroken over de manier, waarop de kernsplitsing (en daarmee de explosie) aan de gang werd ge bracht en zocht het geheim in de „ontsteking". Het geheim. Lood komt er bij de constructie van de atoombom niet te pas. Het is dus niet noodzakelijk dat het verdelgingswapen 4 ton weegt, zoals de „Daily Express" eens be weerde. De metaallegeringen, die in wer kelijkheid gebruikt worden, bestaan uit beryllium aan de binnenzijde en tungsteen aan de buitenkant. Dat beryllium wordt gebruikt als „spie gel", om geen atoomdeeltjes ver loren te laten gaan en zoveel mo gelijk vrijkomende neutronen terug te kaatsen in de richting van de kernen, die er mede gesplitst zou kunnen worden. Was deze kaats- muur er niet, dan zouden ontelba re in beweging geraakte atoom deeltjes doelloos de ruimte inschie ten zonder in aanraking te komen met even talloze kernen wier ener gie zij feitelijk moeten vrijmaken. Tungsteen daarentegen is een me taal, dat een enorm weerstandsver mogen heeft tegen druk en hitte. Dit tungsteen zal de bom. tezamen met de metalen buitenkleding, zo lang mogelijk in stand trachten te houden, zodat de kettingreactie in de lading eerst een hoogtepunt kan bereiken. Veel twijfel is er ook geweest over de juiste hoeveelheid explo sieve stof, welke voor één bom noodzakelijk zou zijn. De gissingen liepen uiteen van enkele grammen tot honderden kilogrammen. In wer kelijkheid hangt de omvang van de lading echter geheel af van de ma terialen, die gebruikt worden. Voor uranium 235 ligt dit alles boven de 2 kg, omdat dit metaal anders geen explosief splitsingsproces kan ver oorzaken, en onder de 100 kg. In de eerste bommen heeft men on geveer 15 kg. toegepast (geen 45 kg. zoals de Daily Expres destijds meldde). Thans is men door een verder opgevoerde zuiverheid al in staat dit gewicht nog geringer te maken. Toch gaat het grootste deel van de lading nog verloren. Slechts 3 tot 5 o/o van de beschikbare ener gie kan vrijkomen bij de explosie (Wordt vervolgd.) Copy-right Persbelangen - Noord- Bevelands Nieuws- en Advertentie blad. Film of geen Film? Zaterdag 21 Maart j.l. werd in „De Stadswijnkelder" te Kortgene de film „To morrow is for ever" vertoond, voor een zeer bezette zaal. Voor de aanvang der film echter werd op het filmlievend publiek van Kortgene een domper geplaatst. Deze domper bestond uit een me dedeling van de operateur, die n.l. zeide: „Dit is de laatste film die hier wordt vertoond, het spijt me, maar de belasting wordt verhoogd tot 35°/o en zodoende worden de onkosten voor mij te hoog", aldus de operateur. Het doel van het gemeentebestuur van Kortgene, dat deze maatregel nam, is vanzelfsprekend om meer geld binnen te krijgen, dit zal een ieder duidelijk zijn. En inderdaad zou dit ook ongetwijfeld een vlot verloop gehad hebben, indien de film maar draaide en bleef draaien. Nu er echter geen film meer ver toond zal worden, noch op Kortge ne noch op Kolijnsplaat, zal deze maatregel, om nu eens een popu laire uitdrukking te gebruiken „Geen, maar dan ook helemaal geen cent in het laadje brengen", en dat zou verlies betekenen. Van officieuze zijde vernam ik, dat de belasting die de film vorig jaar heeft afg< worpen een bedrag beliep van plm. f 1000..Het ver lies waar ik zoeven over sprak, zou dus f 1000.— of meer per jaar bedragen en dit is natuurlijk geens zins de bedoeling van het geachte gemeentebestuur. Maar de financiële kant daarge laten. Hoevelen worden door deze maatregel niet van hun filmavond je beroofd?. Zowel ouderen als jongeren. De jeugd vanaf 14 jaar kan de fi'm bezoeken en behoeft niet op straat te slenteren. Vele ouderen, die bij voorkeur andere amusementen niet bezoeken, gaan wel naar de film. Tenslotte wil ik eindigen me' de vraag: Zal het Gemeentebestuur deze zeer oneconomische, de helft der burgers duperende maatregel hand haven CJM/D Kortgene - Scheldeboys 1-3 In de voorronde voor de beker wedstrijden der K.N.V.B. afd. Zee land speelde Kortgene I op Zondag 4 April haar eerste wedstrijd tegen Scheldeboys uit Ellewoutsdijk. In deze groep zijn behalve de voorgenoemde clubs nog ingedeeld Patrijzen II van's Heerenhoek, wel ke drie clubs een halve competitie spelen. De winnaar van deze com petitie komt in de eigenlijke beker wedstrijden tegen de andere 16 winnaars van de overige groepen. Er wordt dan gespeeld volgens af- valsysteem, d.w.z. er vallen dan direct de helft af (verliezers en op eigen terrein gelijkspelenden) en zo vervoigens. Het is aan Kortgene, welke met 3 invallers uitkwam, niet mogen gelukken de puntjes binnen te ha len, doch zij moesten met een 3-1 nederlaag in de Scheideboys hun meerdere erkennen. Voor de rust was het een fout in de verdediging dat Scheldeboys een nuttige 1-0 voorsprong kon nemen. Hoewel de aanvallen van Kortgene veelvuldiger waren dan van Scheldeboys, brak met deze stand de rust aan. Na de rust was het wederom Kortgene die het meest in de aan val was, doch de voorhoede was deze middag niet bij machte doel punten te maken, hoewel in deze periode de lat enige malen uitkomst bracht voor de Scheldeboys. Het succes kwam weer van de andere zijde, bij een uitval van Schelde boys (0-2). Even later werd tegen

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1948 | | pagina 1