Twee Levens ROLFILMS Griffeldozen Victor. BURGERLIJKE STAND PREDIKBEURTEN Hooi te koop Goudhaartje en de Troubadour op Vrijdag 9 en Zaterdag 10 April MAISON AUBERT eikenhouten tafel ONS FEUILLETON. door XXIII. De satanische maatregelen die te gen deze volksgenoten genomen werden en waardoor deze het be staan feitelijk onmogelijk werd ge maakt, wisten zijn medelijden en ergernis en hij liet niet na daarvan te doen blijken door woord en daad, ondanks de strafbedreiging voor degene die iets in 't belang van de Joden zou doen of zelfs maar deelneming zou betuigen. Als Chris ten geloofde hij in de toekomst van dat volk en in de beloften Gods voor dat volk, die nog vervulling wachten. Bovendien kent het ware Christendom noch Jood, noch Griek en dat bracht hij in praktijk. Ook de jonge mannen zochten steun bij hem toen velen werden opgeroepen en gedwongen om in Duitsland te werk te worden gesteld. Wat kon hij hier anders doen dan ernstig waarschuwen tegen de be doeling die hier achter stak, name lijk om naast het practisch nut door te voorzien in het daar bestaande tekort aan werkkrachten, deze ja rige mensen te doordrenken van de heidense theorien die in het N.S. werden gehuldigd en ze te vervreem den van land en volk en ook van de godsdienst. Alweer stond een belangrijk con tingent jonge mannen gereed om als slaven te worden weggevoerd en hij besloot ze bijeen te roepen om ze te bemoedigen en ze iets mee te geven waarover zij konden nadenken. Hij waarschuwde hen de ogen goed open te houden voor het soort gemeenschapsleven dat hen daar zou worden opgedrongen, want dat vertoonde bedenkelijke verschijnse len van dicadentie, hoe mooi het zich ook voordoet. Hij tekende enkele ei genaardige verschijnselen van dat le ven en waaraan het aanstonds is te herkennen. Men noemt die verschijn selen met het vreemde woordPueri- lisme, dat kinderachtigheid en kwa jongensachtigheid in één woord verenigt. Het is de benaming voor activiteiten waarin de mens van heden, vooral als lid van teen of andere collectiviteit, optredende in organisatie, zich gedraagt naar maatstaven die aan de puberteits leeftijd eigen zijn. Daaronder valt b.v. de nooit verzadigde behoefte aan banale verstrooiing; de lust tot grove sensatie; de lust tot massa- vertoon. Daarbij sluit zich aan de levendige clubgeest met zijn aan kleve van zichtbare onderscheidings tekenen, formele handgebaren, her- kennings- en aankondigingsgeluiden het optrekken in marspas en mars- orde. Het kenmerkt zich ook door het ontbreken van gevoel voor humor, het warm lopen op een woord, de verregaande ergdenkendheid en on verdraagzaamheid tegenover niet- groepsgenoten; de mateloze over drijving van lof en blaam; de toe gankelijkheid voor elke illusie die de eigenliefde vleit. Deze geesteshouding, ongebrei deld door opvoeding, tracht in elk domein de overhand te krijgen en dringt zich op. Gehele gebieden van de openbare meningsvorming werden beheerst door het tempe rament van de jongensclub. Wan neer die beschouwingen doordrin gen en zich willen doen gelden en geladen zijn met de boze harts tochten van de sociale en politieke strijd, bovendien niet geremd door de macht van het Evangelie, dan rijst er groot gevaar voor de sa menleving, want dan blijkt ze eer der een ontbindende dan een sa menvoegende macht te zijn. Laat je er dus niet door besmetten en keer straks als vrije en zelfstandi ge mannen terug. Maar ook op de kansel kon hij, wanneer de tekst daartoe aanlei ding gaf, over de verwarring van zijn tijd, moeilijk het zwijgen be waren, omclat hij het bezag als een oordeel Gods en alleen van alge mene schulderkenning verlossing te verwachten was. Hij mocht dus niet zwijgen. Waar hij echter zo vrij en onbewimpeld zijn houding omtrent de toestanden en noden van de tijd bepaalde, daar kon het niet uitblijven dat dit ook aan de bezettende macht bekend werd, die ook op kerkelijk terrein haar satel lieten had die speurden om te be luisteren wat er ook op dat gebied werd gezegd of gedaan wat schade lijk zou kunnen zijn voor de door werking van de N.S.-beginselen. Zo waren er reeds tal van voor aanstaande personen op kerkelijk en politiek gebied, van wege de weermacht in arrest gesteld om als gijzelaars te dienen in geval van verzet of sabotage waarvan de da ders onbekend bleven, gefusileerd, en een aanzienlijk aantal had dit lot reeds getroffen. En dat geschiedde nu ook met ds Wijkhuis. In de vroege morgen van een dag in de maand Juli verscheen er een auto voor zijn woning, waar in twee Duitsche militairen die, aanbelden en na te zijn toegelaten, de dominee naar zijn naam vroe gen, en hem daarop meedeelden dat zij hem kwamen arresteren. Op zijn vraag waarom en waarheen, haalden zij de schouders op en gaven zij hem verder geen antwoord. (Wordt vervolgd). 6x9 Boekhandel Markusse Nationale Inzameling van het Leger des Hells Evenals vorige jaren zal het Le ger des Heils ook dit jaar weer over het gehele land een inzame ling houden voor instandhouding en uitbreiding van zijn werk. Waar dit werk in de na-oorlog- se jaren meer noodzakelijk is dan ooit in het verleden en tenslotte niemand met welke bedoelingen ook bezield, kan werken zonder geld, bevelen wij deze collecte aan bij de lezers van ons blad. Ook de verschillende predikan ten en burgemeesters van ons ei land, benevens enkele andere voor aanstaande personen, bevelen deze collecte v.an harte aan. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of Noord-Beveland zal ook dit jaar niet willen achterblijven in hulp en sympathie voor het werk van het Leger des Heils. De collecte zal worden gehouden op de volgende data: Kortgene 8 April, Kats en Ko lijnsplaat 13 April, Kamperland, Geersdijk en Wissekerke 14 April. Kortgene Geboren: Krina Jannetje, d.v. J. van Gilst en C. M, Zuijdweg. Adri- aan Bertus, z.v. W. Platschorre en C. de Bruine. Johanna Maria, d.v. J. B. van Gilst en E. M. van Gilst. Louwerinus, z.v. J. P. Janse cn S. de Pree. Hendrina Sija, d.v. P. H. Coomans en T. Bak. Anthonie Ge rard z.v. G. Welleman en S. A. Rooze. Hans, z.v. J. K. de Vos en G. A. van Gilst. Adriana Dina, d.v. C. L. van Boven en J. J. Verburg. Getrouwd Pieter Polderman, 31 jr, te Rilland-Bath en jacoba Am- perse 26 jr. Overleden Geertruida Geelhoed, 67 jr, echtg. van P. Koster. Maria Paulina Everaerd, 83 jr, wed. van C. Malepaard. Elisabeth van der Weele, 82 jr, wed. van J. Schrier. Cornelia Glerum, 78 jr, wed. van J. J. van Arenthals. Boekhandel Markusse, Wissekerke. Ned. Herv. Kerk Kolijnsplaat A.s. Zondag 4 April 's morgens geen dienst, n.m. dhr Hoogerheide, 's avonds 6 uur Ds Versteeg, H.D. Distributiedienst Wissekerke. Aanvragen om werkschoe nen. In het tijdvak van 5 April t.e.m. 16 April a.s. bestaat weder om gelegenheid tot het aanvragen van werkschoenen door personen, die na 30 juni 1947 nog geen bon voor werkschoenen hebben ontvan gen en een beroep uitoefenen vol gens de beroepenlijst. Aanvraagfor mulieren kunnen worden afgehaald en ingediend op de bekende plaat sen en uren, waarbij steeds de stam kaart moet worden overgelegd. Hiermede vervullen wij de treurige plicht U kennis te ge ven dat, na een leiden van en kele dagen, is overleden onze geliefde vader, behuwd-, groot- en overgrootvader, de heer Jan Filius, in de ouderdom van 82 jaar en 7 maanden. Namens de familie, Louw Filius. Kamperland, 2 April 1948. bij G. J. DE KORTE te Kortgene. Telefoon 325. Mede namens wederzijdse ouders zeggen wij allen hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling voor en bij ons huwelijk ondervon den. D. Heuseveldt. M. M. Heuseveldt - Breure. Driewegen, Maart 1948. Korte weg 141. Mede namens mijn vrouw dank ik alle vrienden, kennissen en pa- tienten hartelijk voor de goede wen sen in verband met mijn vertrek naar Indië ontvangen. Ik ben na een interessante reis veilig te Batavia geland. D. Metselaar, p.a. Centr. Med. Pers. Poal (C.M.P.P.) Batavia. Bij mijn vertrek naar Indië roep ik langs deze weg alle vrienden en bekenden een. vaarwel en tot weer ziens toe. Marech. Ie kl. H. van Strien. Mijn hartelijke dank, ook na mens mijn vrouw en kinderen, voor de vele felicitaties die ik op 27 Maart j.l. mocht ontvangen. Eveneens mijn hartelijke dank aan het Kortgeens Kerkkoor, het Harm. Gez. „Wilhelmina" te Ko lijnsplaat, het Harm. Gez. „Exelsior" te Kats en de Zeeuwse Bond van Harm, en Fanf. Gez. in Zeeland voor hup bijzondere gelukwensen mij gebracht. J. C. Maas. Kortgene, Maart 1948. Opvoering van de Kinderoperette door de Kortgeense Kabouters en Welpen des avonds half acht in „de Stadswijnkelder" te Kortgene. Entree f 1.25, belasting inbegrepen. Dirksmitsstraat 26b (bovenhuis), Rotterdam. Ruim 30 jaar gevestigd. Patent-Geneesmiddelen Gummiwaren. Vr. gratis inl.toez. onder blan co couvert. Gratis spreekuur dag. van 10—8 uur. Te koop J. KASTELEI|N. Geersdijk.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1948 | | pagina 2