NOORD-BEVELANDS MSEUWS" EN ^BWEÜTENTIEBLAD I WEDLOOP 01 KT ËIEIM. I4o. 2366 Zaterdag 3 April 1948 51e Jaargang Kunst- en Filmavond DRUK EH UITGAVE A. 0. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No 308 - GIRO Mo. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. Het „geheim" van de atoombom De Duitsers bleven voor. Ontstellend langzaam maalde de molen van de Amerikaanse regering in die dagen. Besluiten werden nóg niet genomen. Alleen de geleerden werkten koortsachtig in hun labo ratoria om met tastbare bewijzen aan te tonen wat er dreigde, als een uraniumwapen in verkeerde handen raakte. Men deed belangrijke ontdekkin gen, wisselde gegevens uit met de Engelsen, zocht naar bruikbare grondstoffen, tastte in 't duister o- ver de „ketting-reactie" en bereken de tegelijk welke „temperaars" nood zakelijk zouden zijn om de ontke tende krachten binnen de perken te houden. Toen men tot de slotsom kwam, dat „zwaar water" geschikt zou zijn als temperaar omdat de atomen daarvan veel loskomende deeltjes (de neutronen) uit de uraniumker nen kunnen „opvangen" en onge vaarlijk maken, bleken de Duitsers in het inmiddels veroverde Noor wegen verscheidene kilogrammen zware waterstof per dag in paraf fine te laten verwerken. Plotseling bleek de gehele opzet van Hitiers uitval naar het Noor den verklaard. Het ging om het zwa re water 1 Wederom bleek, hoe ver de Duitsers met hun voorbereidin gen reeds waren. En wat beduidde die paraffine? De eerste tegenmaatregelen. De geschiedenis van het Noorse zware water vormt een roman op zichzelf. De geallieerden, verontrust door de Duitse voorsprong, beslo ten eindelijk in 1942 om daadwer kelijk in te grijpen. Parachutisten met speciale -opdrachten werden neergelaten bij plaatsen, waar on derdelen voor de atoombom ver vaardigd bleken te worden. Niet altijd gelukten deze ondernemingen. Een vliegtuig met dertig Engelse specialisten zorgvuldig opgeleid voor hun nieuwe en gevaarlijke taak vloog tegen de rotsen te pletter, de Duitsers ontdekten de opzet en de overlevenden werden gefusilleerd zonder nog iets gedaan te kunnen hebben. Maar anderen bereikten ongezien hun doel. Zo drongen op 28 Febru ari 1943 negen per parachute neer gelaten Noren de stikstoffabriek bij Rjukan binnen, plaatsten op de juiste punten hun tijdbommen en vernietigden aldus de zwaar water leveranties aan Duitsland. Onverwijld herbouwden de Duit sers deze onmisbare fabrieken. Vele Amerikaanse bombardementen volg den. Er zat voor de „Herren" niets anders op dan hun kostbare appa raten in te pakken en op een rus tiger plekje opnieuw te beginnen. Dat rustige plekje lag onder de grond in Duitsland. Zo ver mocht het niet komen 1 Toen de 'zwaarbewaakte trein in het voorjaar van 1944 een gedeel te van Duitslands geheime wapen naar de „Heimat" vervoerde, was de Noorse verzetsbeweging volle dig geïnstrueerd. Midden op het Noorse meer Tinnsjoen explodeer de de veerpont, welke de kostba re lading overzette. Een onmisbaar onderdeel van de Duitse atoombom verdween op die dag mee in de diepte. De strijd om het zware water was gewonnen. En toch niet gebruikt! Met levensgevaar hadden de bei de Curie's ten tijde van de~ Duitse inval in Frankrijk hun kostbare hoeveelheid zwaar water weten te redden. Op hun vlucht naar Enge land voerden zij deze 150 liter met zich mee. Gezien de Duitse „dorst" naar deze geheimzinnige neutronen- vertragende stof, bood Engeland in 1942 aan het zware water van de Curies naar Amerika over te bren gen. Maar Amerika weigerde. Men wist nu, dat de Duitsers een slag vóór waren omdat zij de ze grondstof reeds in grote hoe veelheden konden produceren, wat aan geallieerde zijde tot dat ogen blik toe niet gelukt was. Het was eigenlijk een onhandelbare vloeistof. Als men die als temperaar wilde gebruiken, koste het ontzaglijke hoeveelheden, waarover men voor eerst niet kon beschikken. Amerika stapte af van dit middel en scha kelde over op grafiet, waarmee men gunstiger resultaten had bereikt. Op zoek naar de „ketting-reactie". Het gehele atoomfront der Ame rikanen kwam thans in beweging. Uranium, door de Duitsers reeds in belangrijke kwanta uit Joachim- stahl (Tsjecho-S'iowakijel) geïmpor teerd, bestond in die vorm nog niet in de Verenigde Staten toen men het metaal nodig had voor de kern splitsing. Men beschikte alleen o- ver zwart uranium-oxyde met veel onzuiverheden voor de handel. Pas in Mei 1942 produceerden de Ame rikanen 15 ton gezuiverd uranium per maand, in September van dat zelfde jaar werd dat een ton per dag. De kosten hiervan bedroegen duizend dollar per pound! Dat er veel metaal nodig was, bleek uit één proefneming met de z.g. uranium-zuil, waarin geprobeerd werd de ketting-reactie te veroor zaken. Zo'n zuil bevatte 6000 kg uranium, en voorts 6000 kg zéér zuiver grafiet. Pas op 2 December 1942 slaag den de Amerikanen er in een ket ting-reactie aan de gang te bren gen. Op dat moment werden in het ondergrondse laboratorium bij Berlijn de onderdelen voor een com plete bom reeds samengebracht. Was de Duitse bom onbruikbaar Hoe slaagden de Amerikanen er in uiteindelijk toch de adembene mende wedloop te winnen? Natuurlijk hebben de geallieer de bombardementen op vitale fa brieken, en speciale sabotageploe- gen tijdens de transporten de Duit se constructeurs veel kostbare tijd doen verliezen. Verder vermoedt men, dat hun bom door zijn gigan tische afmetingen te onhandelbaar was geworden. Men kon de urani um-machine" onmogelijk in een vliegtuig laden of ongezien trans porteren. Tenslotte moet Hitler in slaap gesust zijn door de bewon- deringswaardige geheimhouding der geallieerden. Geen enkele Duitse spion is ooit iets over de Ameri kaanse atoombomplannen te weten gekomen vóór het verblindend licht boven de woestijn van Nieuw-Mexi- co in 1945 het welslagen verraadde. Men sprak in Amerika over de „afdeling ter bevordering van de ontdekking van surrogaten", over het „Manhattan-district" en „Me tallurgisch laboratorium". De En gelsen spraken over hun „nieuwe legeringen voor metalen pijpen". En zelfs de leveranciers van de meest-onbruikelijke materialen van nog ongekende zuiverheid in de meest fantastische hoeveelheden, en zelfs ook de grondleggers en bouwers van de ontzaglijke fabriek- complexen hebben nimmer geweten waarvoor hun diensten in feite no dig waren Thorium! In 1944 togen Amerikaanse on derzoekers in de reeds bevrijde ge bieden van Europa op zoek naar sporen van de Duitse atoombom. Men moest ten slotte van alles ge gevens verzamelen over Hitler's ge heime wapen. Het zou de Ameri kaanse (slechts lang/aam vlottende) experimenten kunnen versnellen. Belangrijke gegevens werden op gespoord. Toen ontdekten de Yan kees plotseling, dat de Duitsers uit Frankrijk thorium hadden wegge haald. Wat deden zij met dat wei nig gebruikte metaal? Koortsachtig zochten de Ameri kanen verder. Er bleken spionnen bij betrokken. De thorium verdween in Duitsland. De onderzoekers volg den de geallieerde legers op de voet om het spoor te volgen. Ein delijk vonden zij de fabriek, waar deze stof verwerkt werd. Men maakte er tandpasta. En dit is slechts één van de vele verrassingen waarvoor de Ameri kanen vrijwel dagelijks geplaatst stonden! (Wordt vervolgd.) Copy-right Persbelangen - Noord- Bevelands Nieuws- en Advertentie blad. Zondagdienst artsen. Zondag a.s. doen dienst Dr L. P. Maas en Dr J. L. J. Bruynzeel. Matth. 425a Ev. Joh. 41 lb-12a Ev. Joh. 6 35 te geven door blinden Op Maandag 5 April 1948 'sa- vonds om 7.30 uur zal door de Nederlandse Blindenbond in Hotel „De Kroon" een Propaganda Kunst en Filmavond worden gegeven. De bekende blinde musici Gusta van der Heijden, violiste en joop Slegtenhorst, pianist, zullen op de ze avond hun medewerking verle nen. Hun prachtig samenspel zal ook uw bewondering wekken. De heer Joh. van den Berg, declama tor zal ernstige en vrolijke decla matie ten gehore brengen. Ook zal vertoond worden de film „Waken de ogen", die een schitterend beeld geeft van de trouwe diensten der geleidehonden. Wij wekken u op: Bezoekt deze avond, die u het leven en werken der blinden nader leert kennen. U hebt een genotvolle avond en steunt er het werk der Nederlandse Blin denbond mede. Entree f 0.75. Koopt tijdig uw programma, tevens bewijs van toe gang, van de dames die u zullen bezoeken, of 's avonds aan de zaal.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1948 | | pagina 1