NOORD-BEVELANDS NIEUWS- BM ADVERTENTIEBLAD PusMn ii Finland luiden 51e Jaargang Atoomenergie «uiw 2363 Zaterdag 13 SVIaart JJ948 DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON NO 308 GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3 00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. De Kruisweg van een dapper volk Dan is er aan 30 jaren zelfstandigheid een einde gekomen. Dan schijnt alle strijd dus töch vergeefs geweest. r\ertig jaar geleden, toen in ui- *-^terste democratie door de nieuw bakken rode machthebbers in Mos kou het zelfbeschikkingsrecht der volkeren werd afgekondigd, onder ging de Russische Beer zijn eerste aderlating. De randstaten Finland, Estland, Letland, Litauen en Polen verkozen de vorming van zelfstandige souve- reine regeringen. Zij scheurden zich los uit het logge lichaam van de nog in zich zelf verdeelde romp. En het Sowjetbewind, op dat mo ment in zware strijd gewikkeld met de aanvallende legers der witte ge neraals, kon slechts alle aandacht wijden aan het vestigen van de macht in het zo uitgestrekte Rus land zelf. Voor de Finnen gloorde eindelijk de vrijheid 1 Men vestigde in Helsin ki, zowel als in Reval, Riga, Wilna en Warschau de democratie. Vijf volken ontworstelden zich na ja ren, soms eeuwenlange overheer sing, aan de knoet. Maar na twintig jaren wassen de rode vloed in het eens gevrees de buurland, trokken opnieuw donkepe wolken aan de horizon samen. Stalin richtte reeds zijn onheilspellende blikken op de we reldkaart. Met zijn machtige duim bepaalde hij de invloedssfeer van de geconsolideerde Sowjet-Unie. in zijn gevaarlijke verbeeldings kracht vervaagden reeds de gren zen van zijn rode Rijk. In Finland, Estland, Letland, Li tauen en Polen heerste de beklem mende stilte, die gemeenlijk aan de storm voorafgaat Weet u nog: 1938? Tien jaar geleden bulderden de kanonnen tussen Leningrad en Wi- borg, aan de oevers van het Lado ga Meer en Noordelijker langs de uitgestrekte besneeuwde grensge bieden tot Petsamo bij de Noorde lijke IJszee. De gehele wereld werd opgeschrikt, toen een klein maar dapper volk de wapens dorst opne men tegen een losgebroken Beer, die zijn klauwen naar onschuldige slachtoffers uitstrekte. Het Kremlin wilde de verloren gebieden terugbrengen onder de Russische dictatuur. Stalin droomde van een nieuwe Sowjet-staat met havens aan de Oostzee. Een mach tige vloot zou in Hangö kunnen an keren. Vliegtuigen, voorzien van de rode ster, konden worden gestation- neerd op de Aalands-eilanden voor de kust van Zweden Het was een zoete droom. Maar de Finnen schudden de dictator wakker uit zijn gewetenloze slaap. Zij prikten de Beer op alle plaat sen in zijn ruige huid. En het won der voltrok zich voor de verbaasde ogen van vele bevreesde volken: de leeuw bleek niet onkwetsbaar I Men kon hem terugslaan, achteruit drijven, doen vluchten zelfs. Ja, de Finnen spraken iri die dagen over het rode leger als hun „grootste wapenleverancier". We herinneren ons de staaltjes van heldenmoed, toen ten toon ge spreid. Kleine patrouilles wisten de spoorlijnen en andere aanvoerwe- gen van de oprukkende kolos af te snijden. Beperkte eenheden van het Finse leger wisten complete Rus sische troepenmachten te omsinge len. Toen bliksemden de ogen van vadertje Stalin en werden er ande re maatregelen genomen. 12 Maart 1940. Acht jaar geleden sloot Finland noodgedwongen vrede met de Sowjet-Unie. Het was een winter dag als nu, maar de sneeuw van het Noorden was veranderd in lang zaam smeltende modder. De befaam de skilopers stonden werkeloos aan het front; machteloos.tegen de Rus sische tanks en de vliegtuigen. Op die 12de Maart hingen in Helsinki de vlaggen halfstok. Onder de puinhopen lagen vrou wen en kinderen. In de hospitalen verpleegden de Lotta's de zonen van een dapper volk. Men boog het hoofd, maar men balde de vuis ten. Ten tweede male. Is het dan te verwonderen, dat Finland betrokken werd in de gro te wereldbrand welke nu achter ons ligt? Mag men een misleid volk verantwoordelijk stellen voor de hulpverlening aan een goede buur, die beloofde de erfvijand voorgoed te zullen vernietigen? Finland is door de Westerse ge allieerden nimmer als een vijande lijke staat beschouwd. Engeland en Amerika hebben het Kremlin be wogen, een voor dit volk aanvaard bare oplossing te zoeken. Zo ble ven de Finnen bij deze laatste vre de hun vrijheid behouden, werd hun Een lezer dichtte: De titanische krachten van hemel en aard', in Gods arsenaal ten vure bewaard, om uit te breken in laaiende gloed die al 'tgeschapene versterven doet; zij zijn gewekt door schennende hand, ontijdig onthuld-door 's mensen verstand, dat nu deinst voor een afgrond, peilloos zo diep, die hij zo roek'loos in 't leven riep Het is de bouwstof die God heeft bestemd voor de bouw van het nieuwe, dat, ongeremd zich baanbreekt door alles wat is en vergaat, en waarvan het plan reeds eeuwen bestaat. Dat bouwplan berust nu in Godes hand en is de vrucht van Zijn onmeet'lijk verstand, dat zonnen en manen en sterren schiep, hun banen doorkruist en 't aanzijn in riep. 't Geloof ziet met vreugd' die onfwik'ling aan want, hoe het ook ga, Gods Raad zal bestaan. De mens is maar pion in Zijn machtige hand, en volgt slechts de lijn van Zijn maatloos verstand. M.J.V. m Uil slechts een geringe schatting opge legd, voegde Stalin alleen de nood zakelijke steunpunten aan zijn rode rijk toe en bemoeide hij zich ogen schijnlijk niet verder met Finland. Ogenschijnlijk Maart 1948. Langzamerhand is het Finse volk gaan begrijpen, dat dit gunstig uit ziende vredesverdrag slechts de ba sis vormde voor de komende plan nen, welke Moskou nog even in petto hield. De militaire ontmante ling en de vestiging der Russische bases in 'tland heeft elke tegen stand bij voorbaat uitgeschakeld. De vroegere Finse communisten, die voor de oorlog naar Rusland uitge weken waren, komen één voor één terug met een jarenlange Sowjet- training achter de rug. Zij eisen verantwoordelijke posten. Nog is de regering gegrondvest op de democratische rechten van de mens. Nog bestaat er een vrije meningsuiting met een ongebreidel de pers. Nog kan men critiek uiten op de (socialistische) regering. Nog heeft de ,,Valtion Piliisi", de Finse Staatspolitie, geen blanco volmach ten Maar economisch en militair is Finland van de verdere wereld af gesloten. De haven van Helsinki is gesloten. Het scheepvaartverkeer door de Porkala-zone is op hoog bevel gestremd. Moskou heeft mi nister-president Pekkala „uitgeno digd" tot het sluiten van een nieuw pact. Als een Kruisweg. Als de Paasklokken in Finland luiden, zal er uit alle kerken een smeekbede opstijgen tot in de hoog ste hemelen. Dan vraagt een ver nederd volk om verlossing uit de dreigende dictatuur. Dan hoopt het nog op een Wonderlijke redding van de knoet Als de Paasklokken in Fin'and luiden, is er wederom een vrij volk minder op onze aarde. Dan zal men Golgotha misschien zien als de berg, die ieder van ons beklimmen moet. Dan is er aan dertig jaren van zelfstandigheid een einde gekomen. Dan schijnt alle strijd dus töch ver geefs geweest. Tot op een andere dag in Maart opnieuw die Paasklokken zullen lui den boven een volledig bevrijd Fin land, over breeduit wapperende vlaggen en dankbaar neerknielende mensen. Want is ook Hij niet ten derde dage opgestaan? Dr Phil. O. Sophaster.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1948 | | pagina 1