NOORD-BEVELANDS M5EUWS- EN ABWERTENTIEBLAD Een volk 51e Jaargang B IJ VOEGSEL PREDIKBEURTEN No. 2362 Zaterdag 6 Maart 1948 DOUR EK UÜ6AVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No 308 GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. Jllllllllllllll Er is geen volk bekend, dat in de historie zo dikwijls aan vervol gingen heeft blootgestaan, heeft ge leden, is verjaagd en bijkans uit gemoord, als het Joodse. En de tra giek wil, dat ook heden ten dage in sommige landen de volkswoede een object wil hebben, waarop het zijn haat en hartstochten kan bot vieren. Zonder eigen tehuis waren ze o- ver de gehele wereld verspreid. Werd hen 't leven ergens onmoge lijk gemaakt, dan pakten ze have en goed bijeen en trokken de gren zen over naar een ander land, waar men hen wel in vreedzaamheid liet leven. Totdat ook daar op ze ker ogenblik de natie zich tegen hen keerde en de verdrukten ver der trokken. Als maar weer. Zo ging het de eeuwen door. Tijden van rust, tijden van vervol ging en moord, zij volgden elkaar op in vaste regelmaat. Mannen, grijsaards, vrouwen en kinderen, zij vielen bij millioenen. Maar de geest bleef. De wil om te blijven voortbestaan werd taaier naarmate het bloed vloeide. Het was die onverzettelijke wil, die het ras in stand hield en hen vooruit dreef, alsmaar verder, verder en verder naar een nieuw tehuis, mis schien wéér tijdelijk tehuis. Nu, na bijna twintig eeuwen, is het ogenblik daar dat dit volk ein delijk kan spreken van een eigen tehuis. Palestina! Bij tienduizenden zijn zij er heen getrokken. Heel de Joodse wereld gorde zich aanéén. Gelden werden ingezameld, organisaties verrezen. Op onverklaarbare wijze zagen duizenden en nog eens duizenden Europese vluchtelingen kans om langs allerlei paden het Heilige Land, hun land, te bereiken. Nooit kwamen er te weinig. En hier was. het, dat ware broeder liefde en een taaie doorzettings kracht toonden, dat het onmoge lijke mogelijk was. Voor moerassen kwamen rijke graanvelden in de plaats. Dor woes tijngebied werd vruchtbaar bouw land. Vaak moesten zware graniet blokken één voor één met de hand uit de bodem worden losgewerkt. Duizenden kilometers irrigatielei ding aangelegd. Het gaf niets: Wat moest kón. Oud en jong, man of vrouw, alles zwoegde, bouwde, ploeterde. Geen klacht, geen bitte re woorden. Men zong, men lachte, men dankte. Men was op eigen grond. Na tweeduizend jaar. Treffend wordt dit in beeld ge bracht in de documentaire film „Het beloofde land". Wie de dor pen der pioniers ziet, wie de sfeer aanvoelt, die hangt over de kolo nies, waar ouderloze Joodse kinde ren in ware gemeenschap bijeen leven, begrijpt dat hier door een jong, fris volk historie wordt ge maakt. In de komende weken wordt de ze film overal in Nederland ver toond. Het is een onderdeel van de z.g. Neweg-actie. De Neweg- woestijn in Zuid-Palestina, dat door de V.N. aan het joodse volk is toegewezen, moet in cultuur wor den gebracht, want nog minstens 2 millioen Joden uit de Europese kampen zullen straks het beloofde land betreden. Millioenen guldens zal dit project kosten. Heel de wereld wordt in deze actie betrokken. Nu is Neder land juist aan de beurt. Nederland's gastvrijheid is spreek woordelijk. Duizenden vervolgden om der wille van hun geloof von den bij ons een gastvrij tehuis. An-0 dermaal doet het Joodse volk een beroep op ons. Ditmaal vraagt het slechts wat geld, om daarmede een eigen tehuis te stichten. Laat ons ook hierin tonen wat we zijn. Laat ons dit volk helpen. Een volk, dat uit het bitterste lijden nu eindelijk de zon ziet rij zen. De zon achter het beloofde land. Zondagdienst artsen. Zondag a.s. doen dienst Dr L. P. Maas en Dr V. 't Hart. Ger. Gem. Kortgene Donderdag 11 Maart, 10, 2.30 en 6.30 uur dr C. Steenblok. Ned. Herv. Kerk Kolijnsplaat A.s. Zondag Biddag voor het ge was, 10.15 en 1.30 uur ds Metse laar uit Goes. Ger. Gem. Kolijnsplaat Woensdag Biddag, 10, 2 en 6 uur Student Heerschap van Rotterdam. Distributiedienst Wissekerke Volgende week zal de uitreiking van toeslagkaarten en rantsoenbon nen voor Bijzondere Arbeid weer plaats vinden, zie datum op naam lijst. Medegebracht moet worden de copie naamlijst van de laatste verstrekking. Na-uitreiking zal nog plaats hebben op Maandag 15 Maart a.s, van 2.303.30 uur te Geersdijk. Na 15 Maart zullen de niet afge haalde toeslagen niet meer worden verstrekt. Te Wissekerke zal met ingang van a.s. Maandag zitting worden gehouden in het voorste lokaal van de Openb. Lagere School, dus niet meer bij de heer I. M. de Moor. Voor de vele blijken van belang stelling, die wij hebben ontvangen na het overlijden van onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en over grootmoeder, mej. Jannetje Kooman geb. den Boer, betuigen wij onze hartelijke dank. Namens de familie, j. A. Verhulst. Geersdiik, 6 Maart, 1948. Voor uw bewijs van medeleven, ondervonden tijdens de ziekte en na het overlijden van onze gelief de moeder, behuwd- erf grootmoe der Wed. WS. S. Vermeule- Verburg, betuigen wij onze hartelijke dank. In het bijzonder dokter Bruyn- zeel waar voor al die jaren nooit iets te veel was. Fam. Vermeule-Verburg en kinderen. Wissekerke, Maart 1948. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen na het overlij den van onze lieve vrouw, moeder, behuwd- en grootmoeder BV1 iria Janna van Hakken, betuigen wij U onze hartelijke dank. Uit aller naam, A. de Haze. Geersdijk, Maa t 1948.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1948 | | pagina 5