NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Twee Levens Mo. 2362 Zaterdag 6 Maart 1048 51e Jaargang Victor. DRUK ESi! UITGAVE A. G. ES. MARKUSSE TE WISSEJJKERKE TELEFOON No 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - Advertenties 5 cent per mm - 2250 betalende abonné's. Ons e&pyhureau antwonrdts Mijne heren, Tot ons genoegen mochten wij in uw blad van 28 Februari j.!. de waarderende woorden lezen, die ds W. A. Versteeg wijdde aan de in uw courant opgenomen bijdra gen betreffende Rusland en Ameri ka. Met belangstelling namen wij ook kennis van inzenders stand punt ten aanzien van de atoombom, waarover in genoemde artikelen terloops iets werd opgemerkt. Het spreekt vanzelf, dat over dit ontzaglijke wapen nog veel meer te vertellen valt dan wij in die en kele regels deden! Daarom ook verschijnt deze maand een gehele reeks artikelen, gewijd aan de atoom bom alleen. En daarin zal ds Ver steeg zeer zeker zijn vermoeden be waarheid zien, dat de uitvinding van zulk een vreselijk vernietigings middel een waarlijk probleem vormt. Niet alleen voor ons, mogelijke slachtoffers, doch ook voor de politici der wereld, de toekomsti ge gebruikers dus, en méér nog voor de verantwoordelijke geleer den, die in dienst van hun vader land de constructie mogelijk maak ten. De schrijver heeft geenszins be doeld de atoombom te kleineren. Hij weet wel beter. Hij schrijft im mers ook ellenlange beschouwingen om de ganse Christenheid te waar schuwen tegen gebruik (dat wil reeds zeggen: misbruik) van dat wapen. Deze zelfde geleerde is in het be zit van ontstellende gegevens en niemand kan beter beoordelen dan hij, welke gevaren ons uit die hoek bedreigen. Maar deze schrijver is ook Chris ten en gelooft nog aan een God en aan het voortbestaan van deze we reld. Onze Vader zal immers niet toestaan, dat de mens eenvoudig alles vernietigt, wat Hij in zoveel eeuwen heeft opgebouwd! Misschien zal in een volgende oorlog de atoombom gebruikt wor den. Het is haast wel zeker. Maar de krachten kennende, die deze natuurkrachten onf-etenen, moet het uitgesloten worden geacht dat één (of zelfs meer) vliegtuig(en) een bomtapijt gaan uitspreiden o- ver onze gehele aarde. Eén, hoog stens twee ontploffingen met de huidige uitwerking, zullen reeds „voldoende" uitwerking hebben om een vijand op de knieën te dwin gen. De komende wereldbrand zal hevig zijn, maar onmogelijk lang kunnen duren. Omdat de mens zijn leven liefhebbende een ein de aan alles maakt alvórens hij mee ten onder gaat. Omdat God ons ONS FEUILLETON. Hij had haar ingeleid in een we reld, die haar helemaal onbekend was en waarvan zij zich ook krach tens opvoeding en omgeving, een geheel verkeerde voorstelling had gemaakt. Zij begon iets te begrijpen van zijn eigenaardige strijd en van de teleurstellingen, waarmede hij te kampen had, en zij wilde haar best doen, hem daarin te steunen, door in haar persoonlijk leven af te breken en los te laten wat afge broken en losgelaten moest wor den, om tot de ware levensblijheid te komen en bevrediging te vinden in de aan. hen beide opgelegde taak. Hij had haar met Jezus in contact gebracht en nu deed Die het verdere. Aan dat alles en aan dat gewich tig keerpunt in haar jonge leven moest ze voortdurend terugdenken toen ze zich geplaatst zag voor de vraag wat met het legaat moest worden gedaan. Haar man ook op dit punt kennende, had haar vrou welijke intuïtie haar ook al dade lijk doen begrijpen dat van een aanwenden ten eigen bate van zijn kant geen sprake zou zijn, dus ook het huis niet zelf in gebruik zou worden genomen. Zij was het huis eens voorbijgegaan om het alleen nog maar van buiten op te nemen en had toen zich zelf moeten be kennen dat aan het bewonen van zo'n huis zodanige kosten van be lasting, onderhoud enz. verbonden zijn, dat zonder aanvaarding van het resterende kapitaal, een predi- kants tractement daartegen niet is opgewassen. Nu zij bovendien uit de brief van de erflaatster wist wat de oorsprong van het kapitaal was viel er veel van het bekoorlijke weg. Hoewel de pijnlijke herinne ring aan haar onbezorgde jeugd jaren en de toen genoten genoegens en gemakken, een afwijzing van de mogelijkheid van een gedeeltelijke terugkeer tot die omstandigheden, het nemen van een besluit in die geest zeer bemoeilijkten. Na enige dagen was zij echter de eerste die het zwijgen over de ze zaak verbrak door de vraag of hij al een plan had, waaraan zij ondanks alles liefhebbende zijn schepping niet laat vernietigen. Doch waken moeten wij. En een slaapliedje heeft de schrijver stel lig niet gezongen 1 toevoegde tot de overtuiging te zijn gekomen dat, waar die dame tijdens haar leven hem reeds giften voor zijn werk had toegezonden, het klaarblijkelijk haar bedoeling zal zijn geweest het legaat aan te wenden ten behoeve daarvan. Nou Ri, zei hij, wat ben ik je dankbaar voor dat dapper besluit, want je weet, ik denk er net zo over en nu gaan we samen over leggen wat ons te doen staat. We zijn nu „Kapitalist" af en hij schud de het van zich als een ondier. Ik heb al een plan gereed en zal het in de eerstvolgende vergadering van de kerkeraad ter tafel brengen, want nu moet ik je nog het slot van de geschiedenis vertellen. Ik moet namelijk aan die notaris nog berichten of ik, al dan niet, het legaat wens te aanvaarden en kan hem dan tegelijk mijn plan meede len, want hij stelde, met een cy nisch lachje, maar dat me helemaal niet beviel, de mogelijkheid van weigering, vermoedelijk in verband met de afkomst van het kapitaal. Maar dan zal hij zien dat ook uit het kwade het goede kan voort komen. Zij waren het dus met elkaar eens dat het legaat beschouwd moest worden als een gift voor de kerkelijke gemeenschap en zich dus van de vorige giften alleen maar onderscheidde door de grootte, hoe wel ze daarnaast ieder een eigen gedachte had over dit wonderlijk gebeuren in hun leven. Hij was het met zichzelf eens dat hij zich zo spoedig mogelijk van die verant woordelijkheid moest ontdoen en opnieuw kwam die caricaturische voorstelling bij hem op van die uit puilende zakken waaruit hij liep uit te delen. Dat was natuurlijk een formele dwaasheid, maar hij kende in zijn wijk wel een paar honderd gezinnen waar ze wat extra's best konden gebruiken en dus een gift in geld zeer welkom zou zijn en wanneer hij dus ieder f500 gaf dan was het legaat eerlijk verdeeld en hij van de zorg ontslagen. Maar dat zou de oplossing niet brengen van het maatschappelijk probleem, of, toegepast op deze gruwelijke economische oorlog, zou dat niet de grondslag kunnen vormen voor een blijvende vrede. Bij het meren deel zou dat bedrag spoedig zijn opgeteerd, misschien nog wel aan allerlei overbodige dingen, ómdat ze nooit zoveel geld in eens in handen hadden gehad en het zou dus maar een tijdelijke opklaring zijn en een terugvallen in de oude toestanden nog des te pijnlijker ma ken. Nee, die kant moest het niet uit. Hij besprak juist een dezer da gen met een bekende psycholoog de tegenwoordige geestelijke ge steldheid van de mensen, en die merkte op dat de macht, die tegen woordig de mensheid allerwege ge vangen houdt, de angst is, angst voor het heden en voor de toekomst, zowel voor zich zelf, als voor de hunnen en voor de wereld. Alleen door de trouwe navolging van Chris tus kan de wereld van die angst worden verlost. Zij waren dus beiden vast beslo ten zich door dit gebeuren niet van de wijs te laten brengen, maar te doen wat hun hand zou te doen vinden, door Christus in zijn licht te brengen in de huizen van hen die treuren en te pogen de zorgen te verlichten. Deze idiële overwegingen behield hij echter voor zich zelf, terwijl zijn vrouw ook haar eigen voor stelling van de zaak had, maar waarbij" zij nuchter met haar beide voeten op de grond bleet. Volgens haar inzicht was hen het optreden onder hun buurtbewoners door de ze belangrijke gift veel gemakkelij ker en aangenamer gemaakt, want nu behoefden zij het, wanneer no dig, niet bij woorden van bemoe diging te laten, maar konden zij daaraan kracht bijzetten door finan ciële hulp en zij moest die collega van haar man gelijk geven dat je, zonder dat laatste, niet veel bij die proletariërs bereikt. Ook verheugde zij er zich heimelijk in dat het al gemeen respect dat zij in de buurt hadden verworven, door dat alles zou toenemen. Maar dat kwam an ders uit! (Wordt vervolgd). „ONZE JONGENS OVERZEE!" Uit suggestieve foto's en een on derhoudende tekst rijst voor ons oog een wereld op, waarin wij allen, die een vader, echtgenoot, zoon, verloofde of broer als mili tair in Indonesië hebben, dagelijks met onze gedachten verwijlen. Het is de verdienste van de Ge- illustreerde Pers N.V. te Amsterdam, dat zij door de uitgave van „ONZE JONGENS OVERZEE" deze wereld als het ware in onze huiskamer binnen brengt. door a XXI.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1948 | | pagina 1