BQEKEKHEEK TOT 6 MAART f341 BRANDHOUT. «steid en brandpalen k stier Stio Stomen m finten z z z z z,z z LEZERS - CilTIEK is niet meer ter dek king beschikbaar. 2-plaatselectr.comfoor haardkachel. nieuwe plattebakwagen en kaf PüEsrr© UTRECHT. Lange Noordstraat 46, heden Zaterdag 26 Februari publiek verkopen: Woensdag 10 Maart Algemene vergadering Bij aankoop van een boek van tenminste f 3.50 ontvangt elke koper de novelle „Oeroeg" GRATIS, waaraan een interessante prijsvraag verbonden is. Voor de jongeren de speciale Boekenweek-uitgave: „Logarithmen en Rozen" door Dr Anne H. Muider, tegen betaling van 30 cent. Boekhandel Markusse te Wissekerke zal U gaarne nader inlichten. 98F" Koopt tijdens de Boekenweek minstens één hoeki Rusland en Amerika Van Vriend tot V ij and Gedurende enige tijd hebben wij artikelen kunnen lezen in het N.- Bev. Nieuws- en Adv. blad over bovengenoemd onderwerp. Een leer zame uiteenzetting mochten wij daarin lezen over de snelle wen ding van de gezindheid van beide volkeren ten aanzien van elkaar na het einde van de tweede wereld oorlog. Ongetwijfeld bevatten die artikelen zeer wetenswaardige din gen, die men in de gewone dag bladen niet zo spoedig zal vinden en als zodanig kunnen deze arti kelen bijgedragen hebben tot een beter inzicht in de machtsverhou dingen van beide wereldrijken. Naar aanleiding van het 3e arti kel in no. 2359, dato 14 dezer, zou ik toch enkele opmerkingen willen maken. Naar mijn gevoel, was dit het laatste artikel in deze reeks en daarom moet ik eerlijk bekennen, dat ik zeer teleurgesteld was in de eindconclusie van de schrijver de zer artikelen. Natuurlijk is deze ook geen profeet, maar de conclusie, die wij vinden onder de headline „De Atoom-oorlog" doet toch wel zeer naief aan. Nadat eerst in een vorig gedeelte is betoogd, dat er voorlopig nog wel geen oorlog zal komen en dat al de agitatie der communisten uit onmacht te ver klaren valt, komt dan een kort be toog, dat in het kort hierop neer komt, dat het met die atoom-oor log nog best zal meevallen. Het gaat er bijna mee, als met de wolf en de zeven geitjes; als de wolf komt kruipen de geitjes toch alle maal afdoende weg en alles loopt nog goed af. Er zullen ongetwijfeld doeltreffende schuilplaatsen ge bouwd worden en ook de afweer- wapens zullen worden geperfecti- onneerd. De uitvinding van het buskruit, die men heeft overleefd, moet dan als lakoniek bewijs die nen, dat wij een atoomoorlog ook wel zullen overleven. Als nu de nobelprijswinnaar Prof. H. C. Urey gezegd heeft, dat 'een derde wereldoorlog de wereld to taal zal vernietigen, terwijl hij als voorbeeld gaf: „20 moderne atoom bommen (de in Japan gebruikte zijn alweer sterk verouderd) aan de Westkust van Amerika tot ont ploffing gebracht, zijn voldoende om alle leven, van mensen, dieren en planten in de gehele Ver. Sta ten onmogelijk te maken" dan ge loof ik, dat óf de schrijver van voornoemde artikelen is onwetend van de voortschrijdende weten schappelijke onderzoekingen op het gebied van de atoomenergie óf hij wil ons om onbekende redenen met zijn onschuldig atoomliedje in slaap wiegen. Aangenomen, dat er nog wel mensen zullen zijn op deze aardbol, die een derde wereldoor log zullen overleven, dan is deze wijze van voorstelling zo kleine rend en zo misleidend, dat ik niet na kon laten tegen dit al te gaar ne aanvaard slaapliedje de trompet der verontrusting te steken. In Japan heeft men bij Hirosjima soldaten aangetroffen, die nog niet direct dood waren, maar hun ogen waren al uit hun kassen gesmolten. Zo zullen er misschien in de toe komst nog wel mensen de atoom energie overleven, maar of dat aan genaam is, belief ik te betwijfelen. In de eerste plaats heeft het mij dus gehinderd dat over zulke ver schrikkelijke vernietigende krachten op zulk een kinderlijke wijze ge sproken werd, maar in de tweede plaats dat daardoor een mogelijk ontwakend besef of het wel ge oorloofd is, zulk een wapen tegen medemensen te gebruiken, bij voor baat gesmoord wordt. De atoombom is voor de schrij ver van deze artikelen geen pro bleem en veronderstelt, dat dit bij zijn lezers na hetgeen hij er nu van zei ook wel het geval zal zijn. Maar het is mijn bedoeling dat de atoom bom wel een probleem is of zal worden en wij niet als struisvogels de kop in het zand zullen steken. Wij zijn mensen en geen dieren, wij dienen dus ons denkvermogen te gebruiken en onze verantwoor delijkheid te beseffen. Kunnen wij het verantwoorden aan onze mede mensen als wij hen met de atoom bom te lijf gaan. Aan de godsdien stige lezers van ons blad vraag ik kunnen wij het aan God, onze He melse Vader, zoals Hij zich in Je zus Christus geopenbaard heeft, verantwoorden dat wij zijn schep selen en zijn kinderen zo te lijf gaan? Kunnen wij ons Jezus Chris tus voorstellen in een vliegtuig be laden met atoombommen opweg om een werelddeel te vernietigen Misschien zijn er velen, die als gemakzuchtigen zeggen, waar maakt die man zich druk over en anderen, die direct alle verantwoordelijkheid aan de overheid toevertrouwen, zich ten onrechte beroepend op Romeinen 13 (dat op interne staats- aangëlegenheden slaat); maar dan is misschien naar ik hoop bij som migen toch dit bereikt, dat zij van uit de dommel der geruste onwe tendheid zijn gekomen in de pijn lijke spanning van een veronrust geweten. Het wordt hoog tijd, dat wij ons af gaan vragen of Christe lijk geloof alleen maar een kwestie is hoe men zalig kan leven. Laten wij ons opnieuw bewust worden, dat het leven een gave en een opgave is; mogen wij voor het eerste eerbied hebben en het twee de ernstig leren nemen! Kortgene. Ds W. A. Versteeg. Numeri 2232 Psalm 94 6 en 9 Hosea 12 8 en 9 Bij genoegzame bestelling een partij en tevens draadpalen, a 20 cent per stuk. Iz. Bolle. 406. Kortgene. Te koop eikenh. kantoortafel met laden. Bladformaat 2.20 m bij 1.50 m. Te bevragen Torendijk 374, Kort gene. Verder zijn ook nog uit de hand te koop een 2-tal brandkasten. Te bezichtigen op hetzelfde adres. T© koop een goed werkpaard. Keur uit drie. JAC. DE PREE Adrz., Kolijnsplaat. J. KALLEWAARD, KORTGENE. Te koop voor kookdoeleinden en een zo goed als nieuwe J. J. VERHULST, landbouwer, Geersdijk. Te koop bij A. P. KARELSE, Kamperland. Het speciaal-adres voor Filiaal: Middelburg. Deurwaarder G. HEIJBOER te Kortgene zal voor de heer C. Westdorp partij biels, brandhout, planken, balken, latten, deuren, golfplaten, enz. Te Kolijnsplaat tevens een z.g.a.n. verpl. garage. Nam. 12.30 uur te Kamperland. Nam. 2.30 uur te Kolijnsplaat. Wij maken ook fotocopieën van getuigschriften, akten, vergunningen e.d. Foto-atelier les Lamain Noordweg 76 Middelburg Het C.B. voor zuigelingen te Kort gene zal wegens vacantie van Dr De Haas NIET Dinsdag 2 Maart, maar worden gehouden. Verder weer Dinsdags om de 14 dagen van 2 tot 3 uur. Voor Kolijnsplaat en Kats liefst van 3 tot 4 uur. van de kring Noord-Beveland der Z L.M. op Maandag 1 Maart a.s., des na middags 2 uur in „de Stadswijn- kelder" te Kortgene. Zie de agenda in het Zeeuws Landbouwblad van 21 Febr. j.l. Het bestuur, A. Hartog, voorzitter. J.J. de Looff, secretaris.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1948 | | pagina 2