Twee Levens Ten afscheid. Victor. gen het Westen nog niet aan. Het weet zeer goed dat de Turkse ka nonnen zullen schieten met Engelse ammunutie en dat Griekenland zich tegen elke agressie zal verweren met Amerikaanse legers, eskaders en vliegtuigen. En omdat Moskou zich nog lang niet sterk genoeg voelt, intrigeert het alleen maar. Lokt het stakingen uit in het Westen, tracht het op alle manieren een Europese Unie tegen te werken, wil het Marshall's dollarhulp waardeloos maken zodat de arme landen arm en uitgeput, blijven tol de tijd wèl rijp is. Om dat Moskou nog niet sterk genoeg is, kan het zijn invloed niet uitbrei den in het zich hevig verwerende Griekenland. Omdat Moskou nog niet sterk genoeg is, moet het lij delijk toezien, hoe de regering in Athene keer op keer de guerilla's uiteenslaat. De Atoom-oorlog Maar als de atoom-oorlog uit breekt Wat dan? Men maakt zich wel eens bevreesd over de ontzettende gevolgen van de nog ongekende krachten der to tale vernietiging. Maar de vrees van nu is de zelfde reactie als de angst voor een oorlog waarin het buskruit voor 't eerst zou worden toegepast. Bombardementen zijn er in de afgelopen oorlog óók geweest. Ge hele steden (Hamburg, Berlijn, enz.) werden in puin gelegd. Het maakt weinig verschil of dit nu in ontel bare golven met honderden vlieg tuigen, of ineens met een enkele atoombom gebeuren zou. Voor de vernietiging staan we. Ook zonder atoomsplitsing zou de komende we reldbrand heviger en ontzettender geworden zijn dan de tweede. Daar naast moet men wel bedenken, dat tegen die tijd voor de burgerbevol king ongetwijfeld doeltreffende schuilplaatsen gebouwd zullen zijn, bestand tegen elk soort bommen. De afweerwapens worden in gelij ke tred geperfectionneerd. Er is geen enkele reden om aan te ne men, dat de mensheid een nieuwe oorlog niet zou overleven! Ook de uitvinding van het buskruit heeft men overleefd. Vrees, niets dan vrees! Waarom wil Rusland zijn invloed uitbreiden Over deze vraag hebben tal van staatslieden en geleerden zich reeds het hoofd gebroken. Het blijk hier geen eenvoudige kwestie van machts wellust. Het communisme kan in de Sowjet-Unie rustig gedijen. Er is geen enkele noodzaak voor het „Politburo" om in andere landen ook Sowjet-republieken op te rich ten en alle proletariërs te vereni gen. De enige verklaring, die men heeft gevonden, is: vrees. Vrees voor een aanval op het machtelo ze, braakliggende land. Vrees voor fascisme en anti-communistische actie. Vrees voor elke Unie, die tegen Rusland gericht zou kunnen zijn. Vrees voor het Amerikaanse imperialisme, dat met zijn dollars het Rijk van het Kremlin onder mijnt. Vrees, dat er ergens op de wereld iets gebeurt dat schadelijk kan zijn voor "het bestaan van de U.S.S.R. En daarom behoeven wij de der de wereldoorlog nu nog niet te vrezen Dr Phil. O. Sophaster. Ook de schooljeugd doet mee! Met de mogelijkheid van opzen ding der kolengeldbonnen 78 BV en 81 BV naar „Machtiging nr 1917, Den Haag" hebben de Nationale Monumenten Commissie en de Na tionale Inspanning Welzijnsverzor- ging Indië (N1W1N) voor alle Ne derlanders de gelegenheid gescha pen deel te nemen aan de verzor ging van de slachtoffers uit oorlog en verzet en van de militairen o- verzee. Deze organisaties zijn ech ter van mening, dat ook de jeugd haar deel moet kunnen bijdragen, en daarom doen zij een beroep op de hoofden der lagere en middel bare scholen om onder hun leer lingen een inzameling van deze ko- lenbonnen te organiseren. Een cer tificaat voor het aldus verkregen aantal vierkante centimeters Dam- plantsoen te Amsterdam wordt uit geschreven op naam der betreffen de school, die hiermede een blij vende herinnering verkrijgt aan een actie, waarbij zekerde Nederlandse jeugd niet zal willen achterblijven. Dokter Metselaar gaat naar Indië .-...! Wij hebben het enkele weken geleden allen met verbazing en verwondering vernomen. Maar, het is zo! U hebt het zelf opofferende besluit genomen. Als U 17 Maart a.s. de trap op loopt van het Indië-vliegtuig op Schiphol, ligt er een zeer belang rijk stuk leven achter U. U breekt, met Uw vrouw, uit Uw mooie praktijk, uit Uw geliefd werk in de Provinciale Staten en uit de verschillende verenigingen waarvan U lid, bestuurslid en soms ook op richter was. U gaat niet om er zelf beter van te worden, neen, wij weten dat het voor U een offer is naar elke zij de. U gaat uit innerlijke drang. Ook voor ons is het een offer U te moeten laten gaan. Bij tij en ontij, dag en nacht konden wij op Uw voortreffelijke hulp rekenen. Uw evenwichtige, kalme persoonlijkheid en de vlotte vriendelijkheid van Uw vrouw te moeten missen, is ons zwaar. - Het geroep van de duizenden arme zieke stakkers in Indië heeft echter weerklank gevonden in Uw edele geest. Nu lopen ze daar nog rond met kwellende pijn en ver zwakte, uitgeteerde lichamen. Nog even dan bent U bij hen en in duizende zielen zal weer nieuwe levenskracht en levenshoop op bloeien. Ook al zult U mogelijk een werk gebied krijgen met de oppervlakte gelijk aan onze gehele provincie en een lawine van werk, de gedach te aan het vele werk dat U hier verricht hebt en de sympathie van ons allen kunnen U en Uw vrouw tot steun zijn in het verre Indië. Wij zullen er altijd trots op zijn en het aan anderen vertellen wat een dokter van ONS eiland eens deed en ging doen! Vaarwel! goede vrienden Tot weerziens! ONS FEUILLETON. door XX. Nee, gaf hij ten antwoord, dat bekijk je verkeerd. Ik moet haar gelijk geven en ik heb haar dan ook geschreven, dat ik op haar zal blijven wachten, want dat ik over tuigd ben dat wij voor elkander bestemd zijn, hoe uiteenlopend on ze inzichten en gevoelens, zowel godsdienstig als sociaal, ook nog mogen zijn, en ik in mijn werk juist zo'n remmende macht, als zij gebleken is te zijn, nodig zal heb ben. Maar daarop blijf ik niet wach ten, zei zijn zuster en ik ga dus niet met je mee naar Heenvliet. Ik zal je nog helpen bij de ver huizing, maar dan moet je maar verder zien. Dat alles was nu reeds ruim zestien jaar geleden en zij herin nerde zich levendig deze dag van haar huwelijk met die enigszins zonderlinge en onwennige dominee. Maar nu deed zich het vreemde verschijnsel voor, dat hij er niet door in verrukking werd gebracht en hij er zelfs aan begon te twij felen, of hij haar besluit mocht aannemen, want haar brief was erg zakelijk gesteld en gaf geen verklaring van de overwegingen, die haar tot dit besluit hadden ge bracht. Nu meende hij wel de vrouw in het algemeen zodanig te kennen om te weten dat haar sympathiën of antipathiën ten opzichte van de man, meestal meer gegrond zijn op meer of mindere genegenheid, dan op overtuiging, en hij vroeg zich af of het geen gewaagde onderne ming was twee levens aan elkaar te verbinden op zo'n wankele grond slag. Bovendien een klein beetje romantiek mocht hij ook wel en een stevige omhelzing was hem in dit geval liever geweest dan deze nuchtere en zakelijke verklaring. Maar aan de andere kant bleef hij ook nuchter eji stemde hij zich zelf toe, dat hij dat allemaal eer der had moeten bedenken en hij er feitelijk zelf mee begonnen was. Zij stamden uit verschillend milieus en dat zij, ondanks dat, haar ver dere leven toch aan een predikant wilde verbinden, een oorzaak moest hebben die nu nog diep in haar hart verscholen lag, maar die op zijn tijd zou uitbotten en voor bei der leven goede vruchten zou dra gen. En in dat vertrouwen werd hun huwelijk voltrokken en gingen zij verder samen het leven in. En zij moest erkennen dat voor bei den dat nieuwe leven een leer school was geworden en zij in die school veel levenswijsheid hadden opgedaan. Wat was hij toch een karaktervol man, een man uit een stuk, wiens doen en laten geheel in overeenstemming was met het geen zijn mond beleed en aan wiens leiding zij ziel; gerust kon toevertrouwen. (Wordt vervolgd). in plaats van kaarten. Met blijdschap geven wij U ken nis van de geboorte van ons doch tertje en zusje Adriaraa, W. Wattel. P. Wattel - Kramer. Bart. Gerard. Wissekerke, A 160, 11 Febr. 1948. Tijd. Kraamverpl. Ziekenhuis Oost- wal, Goes. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons zoontje en broertje EVSarinus Krijn. L. L. Koole. P. Koole de Haze. Keesje. Corrie. Kamperland, 11 Februari 1948. Veer weg B 42. Op 17 Februari hopen onze lieve ouders, behuwd-, groot- en overgrootouders Jan Korsuize 'en Dina Fortuin hun 50-jarige echtvereniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van 1 hun dankbare kinderen, behuwd-, klein en achterkleinkinderen. Kolijnsplaat, Molenweg B 1J0. Getroffen door de vele blijken van vriendschap en medeléven van familie en vrienden zeggen wij langs deze weg allen onze hartelijke dank. Familie W. L. Leendertse. Wissekerke, Februari 1948.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1948 | | pagina 2