»@I?©=eiWËLAÜBS USEUWS- EN AB¥EHTEMT1EBLAD Méér macSiünes dan mensen Oaeik zijAmerika 1 LEZERS - CRSTEK No. 2358 Zaterdag 7 Februari 1948 5Ie Jaargang DRUK EC9 UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 DRUK EN UITGAVE A. 0. B. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No. Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. Er is een tijd geweest, dat de eenvoudige en de ontwikkelde Russen hoog opzagen naar het Noordamerikaanse Wonderland. Een tijd, waarin nuchtere Amerikaanse zakenlieden gaarne zaken deden met de communisten en in enthousiasme konden geraken voor al die gigantische plannen, welke door de Sowjets verwezenlijkt werden. Die tijd is nog zo lang niet geleden. De periode van Amerikaans- Russische vriendschap ligt nog maar pas achter ons. Stalin en Roo sevelt beschouwden zich nog persoonlijk bevriende staatslieden. Het bondgenootschap tussen de U.S.A. en de U.S.S.R. van deze laatste wereldoorlog berustte niet op berekening. Op dit ogenblik wordt de ver houding tussen-beide mogendheden het best gekarakteriseerd door het verschil in architectuur van het Kapitool in Washington, met zijn simpele, strakke, voor elkeen be grijpelijke lijnen, enerzijds en het Kremlin, met de mysterieuse, legen darische en grillig gebouwde torens, anderzijds. Wat zagen de Amerikanen in Rusland en wat verwachtten de Sowjets uit de U.S.A.? De eerste gezant van de Vere nigde Staten in Moskou, William Bullit, verklaarde zijn bewondering destijds zo: „Iedere Amerikaan, jong of oud, is opgegroeid met de machine. Die staat in het middel punt van het Amerikaanse leven en met die machine leeft hij onbe wust mee. In de crisistijd stonden de Amerikaanse machines stuk voor stuk stil. Maar hier in de Sowjet- Unie komen er steeds meer op gang. Rusland wordt het land van de machine en het gebruikt zijn machines 24 uur per dag!" Tegenwoordig hebben de Ame rikanen zich de één na de ander van Rusland afgewend. Vrijwel allen zijn zij teruggekeerd van de dwa lingen huns weegs. Maar inmiddels is het kwaad reeds geschied. Rus land heeft zich door Amerika op gang laten helpen. De Sowjet-Unie betrok zijn adviseurs, kapitaal en machines uit het land van Uncle Sam. Fabriek na fabriek in de on metelijke industriegebieden achter de Oeral worden voorzien van ge trouwe copieën naar de laatst ge leverde Amerikaanse modellen. De machine in Rusland. Hoeveel waarde de Russische leiders aan de machine hechten, blijkt 't beste uit de heropbouw van de industriestad Stalingrad. Daar verminderde tengevolge van (2) de Duitse belegering het aantal inwoners van 500.000 tot 22.000, het aantal huizen van plm. 100.000 tot nauwelijks 5.000. De fabrieken werden alle verwoest. Maar nu in 1948 bezit deze stad weer 80% van zijn fabrieken, 60% van zijn voor oorlogse bevolkingen slechts 20% van de vroegere woonruimte. Het bewijst, dat het Kremlin de mensen minstens tien jaar bij de machine ten achter stelt! Mensen zijn slechts belangrijk oz- lang zij werken. Zo oordelen de Sowjets. En zij handelen er naar. Mensen, die niet werken, worden zonder vorm van proces" op trans port gesteld naar Siberië. Daar kun nen zij werken in de nieuwe indus triegebieden van Yakoetsk, vanje- zhorgan, van Petrovsk, van Kur- znetsk, van Kytlim en van Sverlovsk. Daar zullen zij de wapens smeden van de communistische heilstaat. Daar mogen zij kolen delven, erts boren, olie winnen, goud wassen, zout graven, spoorwegen aanleggen en fabrieken bouwen. Fabrieken steeds meer fabrieken. De mensen in Rusland worden alleen gebruikt om machines te be dienen. Machines, die tractors ma ken voor de gemechaniseerde land bouw en tanks voor het gemecha niseerde leger. Machines, die pro duceren. Liefst machines, die weer nieuwe machines produceren, aan de lopende band. En de cijfers van het vijfjaren plan worden telkens groter, telkens indrukwekkender en telkens drei gender. Maakt Rusland atoombommen? Overdreven zijn soms de geruch ten over geheimzinnige projectielen en vliegende schijven, gesignaleerd in de Scandinavische landen en zelfs in Amerika. Als de sowjets over dergelijke uitvindingen be schikten als onverantwoordelijke sensatiezoekers ons willen doen ge loven, dan zouden de Russen deze geheime wapens niet naar de be woonde wereld afschieten, waar ontelbare geleerden het materiaal dankbaar in ontvangst zouden ne men om het dan zo snel mogelijk na te bouwen. Wel is algemeen bekend, dat de Russen zoeken naar het geheim van de atoombom. Natuurlijk doen zij dat. De laboratoria er voor werden echter al gesticht in 1934. Reeds tijdens de laatste wereldoorlog slaagde een Russische geleerde er in, het uranium-atoom te splitsen (1944). Alexander Zhdanov, direc teur van het radium-instituut, won in 1946 een regeringsprijs van 100.000 roebel voor zijn prestaties op het gebied der atoomsplitsing. In de Verenigde Staten wéét men, dat-het monopolie van de atoom bom hoogstens drie jaar nog be waard kan blijven. Maar het onderzoek inzake a- toomsplitsing vordert in alle be schaafde landen. Argentinië is er al heel ver mee. Canada geeft er 4 milliard dollar per jaar voor uit. Groot Brittannië 50 millioen pond Sterling. Na de Grote Vier volgen onmiddellijk Denemarken en Zweden. De Zwitsers geven jaarlijks tien millioen gulden uit voor een driejarenplan, met het doel de atoomenergie te beheersen. Zelfs in Nederland begint men ook met uitbreiding van de jarenlang bestaande (Philips-) installaties. De Russen zullen waarschijnlijk spoedig in het-bezit zijn van een aantal atoombommen. De laborato ria ten Zuiden van Biisk, ten Noor den van Chita en in het Alaghez- gebergte werken op volle kracht. De spionnage. Wereldschokkend was in de zo mer van 1946 de ontdekking van de atoomspionnage in Canada. Een Rus van het Sowjet-gezantschap in Ottawa verliet zijn post met medename van geheime documen ten, die een schril licht wierpen op de geraffineerde spionnagenet- ten in Canada. Igor Sergei witch Gouzenko walgde van zijn werk en besloot de communistische po gingen, om Amerika zijn oorlogs geheimen te ontfutselen, aan de openbaarheid prijs te geven. De angst voor de gevolgen verhinder de de Canadese en de Amerikaan se regeringen destijds, om hun toenmalige bondgenoot ter ver antwoording te roepen. De Cana dese handlangers zijn gestraft, maar de Russen gingen vrijuit. Sindsdien is de kloof tussen A- merika en Rusland nog verbreed. 2240 betalende abonné's. Maar er is een derde artikel nodig, om u iets van de huidige verhou ding en de ongewisse toekomst te vertellen. Dr Phil. Sophaster. Meneer de redacteur. Mag dit artikel een plaatsje vin den in Uw blad? Bij voorbaat mijn dank. De redactie van de Provinciale Zeeuwse Courant plaatste in haar nummer van 15 Januari 1948, naar gegevens verstrekt door de direc teur van de D.U.W. in Zeeland, een artikel waarin o.a. het volgende stond Het lag in de bedoeling een groep Noordbevelandse D.U.W.-arbeiders elke dag van Kolijnsplaat naar Schouwen te vervoeren. Het was echter op een teleurstelling uitge lopen, want, hoewel de daarvoor gehuurde boot voldeed aan de be palingen, meenden de arbeiders, dat dit vaartuig niet geschikt was. Thans is eventuëel een grotere boot be schikbaar, maar de arbeiders heb ben niets meer van zich laten ho ren en zijn van het werk wegge bleven. De gehuurde boot voldeed aan redelijke eisen en de arbeiders zijn zonder meer van het werk weg gebleven. Dit is een pertinente leugen. Ziehier de feiten. De D.U.W.-arbeiders, ten getale van 80 man, moesten vervoerd worden met het veerbootje van Schipper Berrevoets uit Zierikzee. Nu konden hoogstens 50 personen benedendeks en in de stuurhut ver toeven, zodat 30 mensen open en bloot aan dek moeten staan. Wat dat betekent, midden in de winter en veelal bij stormachtig weer, is de directeur van de D.U.W. blijk baar niet erg duidelijk. Maar ieder die weet, hoe geducht het op de Ooster-Schelde kan spo ken, in 't bijzonder voor het z.g. „Hoofd van Zierikzee", noemt een dergelijke overtocht met een 30- tal mensen staande aan dek, bui tengewoon onverantwoordelijk. Zulk een overtocht, die plm. één uur duurt, moesten de arbeiders dan twee keer per dag maken, met de kans op de koop toe om doornat aan te komen of overboord te slaan. Van een grotere boot is nooit iets gezien of vernomen. De arbeiders zijn geenszins van het werk weggebleven zonder iets van zich te laten horen, want op Maandag 5 Januari, de eerste dag,

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1948 | | pagina 1