hoohp-bewelambs NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Spooksteden in Siberië No. 2356 Zaterdag 24 Januari 1948 51e Jaargang Dank zijjAmerika DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per past f 3.00. - 2240 betalende abonné's. Repatriërenden. De afd. Noord-Beveland van het N.R.K. meldt, dat 25 December 1947 per s.s. „Volendam" van Batavia zijn vertrokken: Mam. H. Plasse, Spuidijk B 109, Kamperland. Marn. C. de Wilde, Zuidkerkstraat B 120, Kolijnsplaat. Marn. M. de Wit, Oostkaaidijk B 67, Kamperland. Vermoedelijke aankomst te Rot terdam 26 Januari 1948. Gemeenteraadsvergadering Wissekerke. Maandag vergaderde de raad on der voorzitterschap van burgemees ter van der Maas. Afwezig de heer J. C. Noordhoek. De voorzitter sprak een Nieuw jaarsrede uit waarin hij naast een opsomming van de belangrijkste momenten in het afgelopen jaar ten opzichte van het sluitend ma ken van de begroting voor het nieu we jaar optimistische geluiden liet horen. De heer Kramer dankte als oud ste raadslid de voorzitter voor de uitgesproken gelukwensen. Besloten werd aan de stichting Econ. Techn. Instituut een subsidie van 10 cent per inwoner toe te kennen. Het voorstel van B en W tol aanleg en huur van een sportveld bij de hofstede van C.J. Schippers te Kamperland werd na ampele bespreking aangenomen met de stemmen van de heren Bustraan en Kramer tegen. Besloten werd te verklaren dat de instandhouding der openbare lagere school te Wissekerke door artikel 22bis der l.o.-wet 1920 wordt gevorderd. Na enige bespreking werd beslo ten tot opheffing van de gemeen schappelijke regeling Dienst Open bare Werken Bevelanden en instel ling van een nieuwe gemeenschap pelijke regeling waarbij de gemeen te 's Heer Arendskerke als centrum gemeente optreedt. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden in de vacature H. N. de Nie en Ds Six-Dijkstra benoemd de heren U. Schuil en Ds Postma. Bij de rondvraag vraagt de heer Zuijdweg of de bouw der woning wetwoningen niet vlugger kan ge schieden, waarop de voorzitter ant woordt dat dit naast personeelge- brek ook te wijten is aan materi aalgebrek. Verder vraagt de heer Zuijdweg of al een oplossing is ge vonden voor het beschikbaar stel len van een terrein voor het pak huis voor de heer Wilderom. De voorzitter zegt dat dit niet het ge val is maar dat B en W terzake attent blijven. De heer M. J. Noordhoek klaagt over het geringe politietoezicht te Geersdijk. De heer Bustraan vroeg de put ten in het trottoir te Kamperland te lichten. De heer Leendertse vestigde nog maals de aandacht op de plannen tot demping der sloten aan de Mo lenweg te Kamperland. De heer Kramer informeerde naar het plan van uitbreiding voor Kam perland waarop de voorzitter me dedeelde dat momenteel het defini- In Amerika spreekt men van de „spooksteden in Siberië". Dui- zelingwekkenden cijfers, ontleend aan het Russische vijfjarenplan, ge ven een schrikwekkend beeld van de industrialisatie achter de Oeral. In 1950 produceert de Sowjet-Unie 19.500.000 ton gietijzer, 25.400.000 ton staal, 250.000.000 ton steenkool, 35.400.000 ton olie, 127.000.000 ton graan, 3.100.000 ton ruwe katoen. Vijf en veertig nieuwe hoogovens worden gebouwd, mijnen worden gemechaniseerd, nieuwe machine fabrieken openen hun poorten voor de oedarniks, de stootarbeiders van het communisme. In het jaar 1950 zal volgens de berekeningen in het staalcentrum Chelyabinsk meer staal gemaakt worden dan in het Japan van voor de oorlog, meer dan in Zweden, in Finland, Polen, Hongarije en Roemenië tezamen. En meer nog dan ooit de Franse industie wist te verwerken. Onmetelijke rijkdommen liggen verborgen onder de ontoegankelij ke moerassen: zout in Usolye-Si- birskoye, ijzererts rond Petrovsk, steenkolen in Kurznetsk, olie, goud, platina, het uranium voor de atoom bom In de hel van Kytlim delven dwangarbeiders ruim tachtig pro cent van de wereldproductie aan tieve ontwerp nog niet gereed is. De heer de Smit vroeg of er te Wissekerke nog een monument voor oorlogsslachtoffers wordt opgericht waarop de voorzitter mededeelde dat dit op korte termijn zal geschie den hetzij van gemeentewege hetzij van particuliere zijde. Verder vroeg de heer de Smit de straatverlichting 's morgens een uur langer te laten branden waar tegen zij dan 's avonds een uur later ontstoken zou kunnen worden. Voorzitter zegt toe dit te zullen bekijken, Hierna sluiting. edele metalen. En 's nachts hangt boven deze spooksteden de rose gloed van hoogovens, mijnen, cokesfabrieken, boortorens en constructie-werk- plaatsen. Dan ziet men de blauw witte steekvlammen der altijd be drijvige lasapperaten weerspiegelen achter het glas van onafzienbare wapenfabrieken. Wie hebben deze industrieën daar gebouwd? Twaalfduizend deskundigen. Zesduizend Amerikaanse ingeni eurs en nog eens zesduizend ande re buitenlandse deskundigen legden de grondslagen van de nieuwe in dustriesteden in Siberië. De Ameri kanen, die nu radeloos hun handen wringen, omdat aan de Oostelijke kim het sterkste leger ter wereld van de zwaarste wapenen voorzien wordt, die zelfde Amerikanen ga ven zelf de stoot tot de ontwik keling van Ruslands Ruhr-gebied. Wereldsteden verrezen in een woes tenij. Terwijl Stalin nog cijferde over zijn eerste plan, om van zijn land- bouwstaat een leidende mogendheid te maken, deden Amerikanen hun eerste „zaken" met de bolsjewisten. Terwijl de wereldpers keer op keer de val voorspelde van de Sowjet- leiders, leverde Henry Ford auto's en tractors tot een bedrag van dertig millioen dollar in vier jaar. En hij was niet de eerste Volgens het Amerikaanse tijd schrift „The Outlook and Indepen dant" van 14 Januari 1931 waren de voornaamste adviseurs van Mos kou Amerikanen. Colonel Hugh L. Cooper had de leiding bij de bouw van de Dnjeprstroi, de grootste stuwdammen op aarde; Thomas C. Campbell, de grootste farmer van de V.S., mechaniseerde de staatsbroederijenRalph Budd, de president van de Great Northern Railway, reorganiseerde de Sowjet- spoorwegen en het gehele trans portwezen Henry Ford bouwde de reusachtige automobielfabrieken in Nisjni-Nowgorod; volgens deleen en pachtwet leverde de U.S.A. voor elf milliard dollar aan de U.S.S.R. De goederen bestonden uit machi nes en complete fabrieks-instaila- ties, waarmee duizend nieuwe fa briekscomplexen zijn ingericht. Nu wordt elk onderdeeltje honderdvou dig gecopiëerd en vullen de Sow- jets fabriek na fabriek met het mo dernste materiaal. In 1900 woonden er in Siberië nog geen zeven millioen mensen. Op dit moment werken er veertig millioen Als straks nieuwe atlassen verschijnen met bijgewerkte kaarten van de Sowjet-republieken, zullen daar veertig steden méér op staan met een aantal inwoners van honderdduizend tot anderhalf millioen. Het zijn de cijfers van Victor a Kravchenko. Nu weigerden de Amerikaanse bankiers, om Rusland het crediet van zes milliard dollars te verlenen, dat President Roosevelt op Yalta aan Stalin beloofde. Wall-street is geschrokken van de krachten die Amerika zelf heeft ontketend. 's Nachts in hun droom zien de Yankee's de rosse gloed boven de spooksteden van Siberië. In „Gods own country" leest men de laatste berichten over de langste spoorlijn, de sterkste locomotief, de beste steenkool, de machtigste tractor in Rusland. Men spreek over „Sa tans own country", des duivels ei gen land. Alleen de bannelingen bleven. Siberië veranderde van aanzien. De goudaders van Yakoetsk wer den onbelangrijk. Er liggen kolen velden. Nu bouwt men er schach ten en verrijst een nieuw industrie gebied, al wijst de thermometer da gelijks 70 graden onder nul. In het hartje van de Kozakk-steppe, eer tijds het jachtterrein van Genghia Khan, ligt nu Jezhorgan, de „koper ketel" van Sowjet-Rusland. Het is op één na de rijkste kopermijn ter JEKATERINENBURG, de stad waai de laatste Czaar van Rusland met zijn ganse familie in een kelder vermoord werd, de hoofdstad van Oost-Rusland, heet nu Sverdlovsk en die naam duidt het cen trum aan van een Russisch Ruhr-gebied, de wapensmidse van de Sovjets. Daar in de barre steppen van Siberië verrijzen de nieuwe ste den als paddestoelen uit de grond. Kolenmijnen, machinehallen, staal fabrieken. Hoogovens steken hoog uit boven de grauwe vlakten. Over één der wegen, waarlangs eens de onbekende banneling Joseph Stalin de dwangarbeid tegemoet ging, rollen nu de onafzienbare rijen vracht wagens, tractoren en tanks naar 't Westen

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1948 | | pagina 1