Iwee Levens 1643: De tyranie verdreven! Victor. ONS FEUILLETON. door xix. Nu greep hij de gelegenheid om aan de familie mondeling kennis te moeten geven dat hij de gemeente ging verlaten aan, de dochter uit te nodigen haar leven aan het zij ne te verbinden en dus het nieuwe werk te Heenvliet met hem op te nemen. De ontvangst van het aan zoek viel hem echter tegen. Het was hem of twee partijen bezig waren een zakelijke overeenkomst te sluiten die met liefde of ook maar toegenegenheid niets te ma ken had want zij vroeg om enige dagen bedenktijd. Hij kreeg daar door de indruk dat zij niet met smachtend verlangen naar hem had Wie herinnert zich niet de gro te wapenfeiten van onze Prinsen van Oranje en het dappere gedrag van een handjevol „verzetshelden"? Naarden werd geplunderd, Haarlem belegerd, maar: van Alkmaar be gon de victorie en spoedig daarna kwam Leidens ontzet. De Vader des Vaderlands vermoord in het Prinsenhof te Delft, waar juist de zer dagen de trap werd ontdekt waarlangs Balthazar Gerards vlucht te. Er zijn misschien een paar jaar tallen, die u hebt onthouden uit de lange rij: 1572 - de Geuzen nemen Den Briel (toen was het voor 't eerst 1 April!) en 1600 - slag bij Nieuwpoort. Maar wellicht weet u niet eens meer, wat die laatste slag te beduiden had en wie hem won, zelfs al mocht u weten waar Nieuw poort ergens uithangt Weinig konden de katholieken van die dagen vermoeden, dat de verschrikkelijke beeldenstorm van 1567 eens aanleiding zou worden tot nationale onafhankelijkheid van hun aan Spanje toebehorende ge westen. Want zelden zal het zijn voorgekomen, dat ontevredenen om der wille van hun geloofsvrijheid een vreemde overheersing afschud den, welke ook hun oorspronkelij ke tegenstanders in die eerste gods diensttwisten een gruwel werd. Dat de latere geslachten die gedenk waardige vrede van Munster een drachtig samen zouden herdenken, vermoedde men tijdens die heen en weer golvende geloofsstrijd zeer zeker niet. Zelfs niet in 1648, toen uitgezien en het was hem duide lijk te verstaan te geven opdat hij begrijpen zou dat zij niet op hem zat te wachten. Blijkbaar wilde zij het voor en het tegen ernstig over wegen en het spreekwoord dat de liefde blind is, was hier niet' van toepassing. Hij nam die bedenktijd echter aan want hij gevoelde dat hij niet anders verdiende en een ogenblikkelijke genegenheid geen geschikte basis vormde voor het aangaan van een overeenkomst waarbij zijn hele volgend leven ge moeid zou zijn. (Wordt vervolgd). Philips II afstand deed van al zijn rechten op de lage landen en ka tholieken en protestanten zo zeer op elkaar aangewezen waren, om tezamen een souvereine staat te stichten. Maar zo goed boterde het toen tussen die twee nog niet De Wereldgeschiedenis beïnvloed. U vergist zich, als u de Tach- tigjarigen Oorlog gewoontegetrouw rangschikt onder de „andere jaar tallen" van onze vaderlandse ge schiedenis. Er zijn namelijk dingen gebeurd die ook de loop van de wereldgeschiedenis wijzigden. Niet alleen Spanje, ook Engeland en Frankrijk, sommige kleine Duitse staatjes, Portugal en Italië zouden er anders uitzien, als onze strijd niet was gestreden, of als de her^ tog van Alva, Parma of de gevrees de Armada de zege hadden be vochten. We. moeten er maar niet aan denken hoe West-Europa er dan zou hebben uitgezien, want welbeschouwd hebben Engeland en Frankrijk, Portugal en Italië, Oostenrijk en later de Amerikaan se koloniën Spanje alleen met suc ces kunnen bestrijden, omdat in de Nederlanden zulke grote legers gebonden en door onze koene zee vaarders zulke vloten verslagen werden. Als wij in een Engels geschiede nisboek bladeren, lezen we met trots van de „Union of Utrecht; Englisch alliance with Holland a- gainst Spain" (Weet u nog - 1579?). Dan zien wij zelfs 1591 „Maurice captures Zutphen and Deventer" daar gememoreerd. Weliswaar wist Leicester „with British force" wei nig goeds te verrichten en sloten de Britten in 1604 weer vrede met de Spanjaarden, kort daarna lachte Albion in zijn diplomatieke vuistje want de Hollanders versloegen een Spaanse vloot bij Gibraltar. Een vloot, die voor Engeland en Frank rijk gevaarlijk was geworden. Had Frankrijk in 1635 de machtige zui derburen de oorlog durven verkla ren, als het niet de steun had on dervonden van de Zeven Provin ciën en zou het trotse Britse Kijk in opkomst aan een invasie ont snapt zijn, als onze snelle scheep jes niet de vervaarlijke Spaanse Armada voor Engelands Zuidkust in de grond geboord hadden? Het is dat jaar, 1639, dat de doorslag gal Het indrukwekkende verdrag van 1648 schonk de Nederlanden ein delijk in rechte de vrijheid, die de Republiek in feite reeds bezat. De Gouden Eeuw had haar intrede al gedaan. Vondel schreef reeds de „Gijsbrecht" en Rembrandt schil derde kort daarna zijn wereldbe roemde „Nachtwacht". De Oost- Indische Compagnie bloeide en o- ver de grote oceanen voeren de handelsschepen met het rood-wit- blauw in top. Op de plaats waar nu de wolkenkrabbers van New York verrijzen, lag toen Nieuw- Amsterdam. Michiel Adriaanszoon de Ruyter voerde de bezem in de mast. 1648 - de tyrannie verdreven De hartewens van Willem de Zwij ger, eens onder woorden gebracht door Marnix van St. Aldegonde, eindelijk vervuld! Te Munster is op die koude Ja nuaridag door Adriaan Paauw en de zijnen een streep gezet onder een vrijheidsstrijd die tachtig jaar (en langer eigenlijk) moest duren. Nederland zou zichzelve zijn en blijven. Nederland en Oranje werden één! Dr Phil. O. Sophaster. C.P.SVÏ.B. Wie de streekvergadering van de C.J.B.T.O. en de Chr. Plattelands Meisjes Bond bezocht, weet al iets van ons werk. De oprichtingsver gadering waar op die vergadering is over gesproken, van een afdeling Noord-Beveland van genoemde bond is thans vastgesteld op D.V. Zater dagmiddag 24 Januari a.s. Velen hebben hun naam en adres reeds opgegeven, maar er zijn er ook nog veel die dat niet gedaan hebben, of daarvoor nog niet in de gelegenheid geweest zijn. Maar die verwachten wij op onze a.s. te hou den vergadering. Wekt elkaar op en komt deze middag eens kennis maken met ons werk, dan zult u zeker het nut van onze vereniging inzien, en blij zijn lid te kunnen zijn. Voor deze vergadering staat een actueel onderwerp op het pro gramma. Zie voor nadere gegevens de advertentie in het volgend num mer van dit blad. Ons devies is: alle plattelands meisjes van positief Chr. huize lid van de C.P.M.B. Comité van oprichting. Zondagdienst artsen. Zondag a.s. doen dienst Dr L. P. Maas en Dr D. Metselaar. Heden overleed plotseling Bartel Pieter Westenberg (wedn. van Maria Elisabeth Rouffaer), in de ouderdom van bijna 86 jaar. B. L. Westenberg. G. A. Westenberg- Roersma. A. A. de Landmeter- Westenberg, j. J. de Landmeter en kleinkinderen. Vlissingen, 6 Januari 1948. Coosje Buskenstraat 68. Heden overleed tot onze diepe droefheid, ten huize van G. Israël, nog onverwacht, mijn geliefde moeder en onze ge liefde zuster en schoonzuster, mejuffrouw Dina J. Verhulst (wed. van Jac. Israël), in de ouderdom van 60 jaar en 9 maanden. Catharina M. Israël. Familie Verhulst. Familie Israël en verloofde. S Kamperland, 13 Januari 1948. S BH—BBBBi Hiermede vervullen wij de droeve plicht, U kennis te ge ven, dat na een smartelijk lij den tot onze grote droefheid is overleden, onze innig gelief de zoon en broeder Hendrik Jacob Hendrikse, in de jeugdige leeftijd van 17 jaar. A. Hendrikse. N. C. Hendrikse - Bakker. Lenij. Iem. Wissekerke, 14 Januari 1948. De begrafenis zal plaats heb ben Maandag 19 Januari, des n.m. 12 uur. Heden overleed, zacht en kalm, na een kortstondig doch geduldig gedragen lijden, onze lieve vader, behuwd-, groot- en overgrootvader Adriaan Versluis, in de ouderdom van 93 jaar. De diepbedroefde kinderen, behuwd-, klein en achterkleinkinderen. Kamperland, 14 Jan. 1948. Nederland en Oranje werden één Driehonderd jaar geleden maakten de handtekenin gen van onze voorvaderen in het Munsterse stadhuis een einde aan een strijd van tientallen jaren, die in de roem rijke geschiedenis van het Koninkrijk der Nederlanden als Tachtigjarige Oorlog staat opgetekend maar in wezen zo veel méér zijn geweest dan oorlog alleen. En op een koude Januaridag hotste over de vrijwel onbegaanbare wegen van de Republiek de koets met Adri aan Paauw en andere afgevaardigden der Zeven Provin ciën de vrijheid tegemoet Heden is na een kortstondige H ziekte van onze zijde wegge nomen onze geliefde man en zorgzame vader, behuwd-, groot- en overgrootvader Cornelia Schrier (echtg. van Janna Geelhoed), in de ouderdom van 75 jaar en 6 maanden. Zwaar valt ons dit verlies. Wed. C. Schrier - Geelhoed en kinderen. Wissekerke, 11 Jan. 1948.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1948 | | pagina 2