Aan de vooravond van grote besluiten NOOftD-BEWELAHBS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 51e Jaargang Mo. 2355 Zaterdag 17 Januari 1948 DRUK EN UITGAVE A. G. K. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. Franco per post f 3.00. 2240 betalende abonné's. Nog kan het Kremlin terug! m Er staan momenteel grote dingen te gebeuren èn in Amerika èn in Europa. Binnen enkele dagen zal in Washington beslist worden of A4arshali's veelomstreden hulpplan voor het oude werelddeel doorgang zal vinden of niet. Er zal ook op het Europese toneel op korte ter mijn een beslissing vallen, n.l. over een kwestie die de gehele wereld aangaat, de vraag hoe het jaar 1948 in de toekomst geboekstaafd zal staan, als vredesjaar of als oor logsjaar. Om met het Marshall-plan te beginnen. Het is bekend, dat het republikeinse volksdeel in Amerika op z'n zachts gezegd niet erg enthousiast is voor dit plan. In het con gres het Amerikaanse parlement waar de republi keinen de meerderheid hebben, bestaat dan ook een ster ke neiging om het milliarden-program nauwkeurig onder de loupe te nemen. Het wenst 't te ontdoen van alle (zo als de republikeinen dat noemen) hysterische en politie ke franjes. Wat zeggen wil, dat zij er naar streven om elke hulpverlening aan welk Europees land dan ook, uit sluitend te laten steunen op een zuiver zakelijke basis. „Steken we er nu zóveel milliard dollars in, dan moeten wij er in de toekomst minstens evenveel uithalen!" Dat is de leidende gedachte der republikeinen. Politieke kleur. President Truman heeft er als democraat de grootste moeite mee om deze tegenstanders er van te overtuigen dat Marshall's hulpprogram ver uitsteekt boven harde cij fers en koude berekeningen. Nog enkele dagen geleden verklaarde hij in z'n jaarlijkse „State of Union" boodschap (te vergelijken met onze troonrede) dat het Amerikaanse volk verplicht is de verarmde Europese landen bij te sprin gen. Niet om straks te kunnen profiteren van een gezond en koopkrachtig Europa, maar om te voorkomen dat dit werelddeel in chaos en ellende zal verzinken, daar 't an ders zo gemakkelijk ten prooi zal vallen aan de commu nistische idealogie. Met andere woorden: Truman wil het Marshall-plan een politieke kleur geven. Hij denkt slechts daarmee 't Amerikaanse publiek achter zich te krijgen, want als de doorsnee-Amerikaan alleen maar zakelijk denkt, verwacht hij op korte termijn niet veel terug te zullen zien van de milliarden dollars, die in dit riskante „Europese avontuur" worden gestoken. Hachelijk? Dat het een avontuur is, en. een riskant avontuur, daarover bestaat geen twijfel. De afgelopen dagen is het nogmaals snel bergafwaarts gegaan in Europa. Misschien dat alleen nog beroeps-optimisten een lichtpuntje kunnen zien aan het haast zwarte firnament der Westelijk Euro pees-Russische betrekkingen. Nuchtere politici zien 't niet. Dat bleek, toen de Britse minister Morisson onlangs in 't openbaar heftig uitpakte tegen de Sowjet-Russische agres sie-politiek. Dat bleek ook toen begin dezer week de z.g. „Kleine Assemblée der V.N." haar zitting begon met zes lege plaatsen (van die der Sowjet-Unie, Polen, Yoego-Sla- vië enz.). Daar komt dan nog bij, dat de spanningen in Griekenland snel een crisis naderen. Er is sprake geweest van het zenden van een internationale troepenmacht naar de noordelijke grenzen van dit land. Weliswaar is dit „officieel" tegengesproken, maar veelbetekenend is toch de ontscheping van 1500 zwaargewapende Amerikaanse mariniers in het Middellandsezeegebied. Niet minder veelzeggend de grootscheepse Amerikaanse vlootmanoeu- vres in de Griekse wateren. Tekenend ook Washington's (later niet bevestigd) voorstel aan Londen om van Ben ghazi een tweede Gibraltar té maken. En tenslotte nog een Amerikaanse poging om in Palestina wat manschappen gestati.onneerd te krijgen, „ter bescherming van het leven van Amèrikaanse burgers aldaar", zoals het officieel ver luidde Voegen we daarbij de onlangs gesloten overeenkomst tussen Londen en Washington om in West-Duitsland een soort Duitse regering in te stellen welke overeenkomst zonder Russische voorkennis tot stand kwam, dan kunnen we niet anders dan concluderen, dat het de Westerse mo gendheden ernst is met hun streven de rode vloedgolf te gen te houden. Eerst in het Zuiden (Griekenland en Tur kije) tegelijkertijd in het midden (Duitsland en Oostenrijk) later wellicht op andere fronten. Het is hoog tijd, dat het Kremlin zich de gevaren van zijn poltiek realiseert. Anders zou het wel eens te laat kunnen zijn. ^llll c

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1948 | | pagina 1