ff©@^0«WELAMDS WIEUWS- EM ADVERTENTIEBLAD vergeten No. 2354 Zaterdag 10 Januari 1948 51e Jaargang m Zijn Rauter's misdaden PREDIKBEURTEN. ~l DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. Franco per post f 3.00. 2240 betalende abonné's. Men heeft in de kranten kunnen lezen dat Rauter, voormalig „Höhere SS- und Polizeiführer" in Nederland, binnenkort voor zijn rechters zal verschijnen. Zijn zaak is, zoals dat in de vaktermen luidt, „rond". Nederland is blij hierover. Ons volk is de gedachte aan wraak vreemd, maar het voelt zijn rechtsopvattingen dan pas bevredigd, wanneer straks een harde straf over deze mens zal vallen. Daarom doet het eigenaardig aan, dat we in verschil lende dagbladen een nauwkeurig verslag konden lezen over Rauter's „ferme" houding in de gevangenis. Hij ver laat nooit zijn cel, vraagt geen gunsten en heeft nog geen klacht laten horen. Verder mochten wij lezen hoe hij nu zelf over zijn harde maatregelen tijdens de bezetting dacht. „Ze waren nodig" vond hij. Dan krijgen we te horen wie Rauter is, waar hij van daan komt. Uitgebreide verhandelingen over de vroegere vrijkorpsleider uit de Oostenrijkse bergen, een leven van „heldhaftige strijd", onverschrokken daden vol idealisme enz. We zouden haast zeggen dat hier achter de muren van de Scheveningse cellenbarakken een martelaar zucht, een figuur die om der wille van zijn plicht en ideaal „ge offerd" zal worden. We hebben bij deze beschrijving even verbaasd ge staan. En met ons wellicht duizenden wier zonen of man nen vielen onder het moordend lood van de tyran. We willen graag geloven, dat Rauter met stoïcynse kalmte z'n straf afwacht. Natuurlijk doet hij dat, want hij weet dat in de rechtsstaat Nederland alleen recht wordt gedaan; dat willekeur en moord ons vreemd zijn. Maar het is niet begrijpelijk waarom met zoveel nadruk gewezen moet worden op 's mans vroegere (twijfelachtige) kwaliteiten, dat apart vermeld wordt, dat hij niet voor een „Schwein" uitgemaakt wenst te worden. Ware het niet billijker op dat moment een eresaluut te brengen aan onze gevallen makkers, die - ondanks het besef overgeleverd te zijn aan een systeem van willekeur en moordlust - toch vaak met een glimlach om de lippen en als mannen de dood ingingen? Wij kennen het nationaal-socialisme te goed om nog te kunnen geloven aan idealisten en martelaars onder hen. Ontdaan van alle franje en bombarie ligt deze verderfe lijke wereldbeschouwing als een systeem van revolution- naire vernietigingszucht en bloeddorstig nihilisme voor ons. Zij, die hier hun leven en kracht aan gaven weige ren wij idealisten te noemen. Zij waren misdadigers. Wij denken aan de gaskamers van Auschwitz, aan Bergen-Belsen. Dan kunnen wij niet anders dan begrijpen, dat hier gemoord werd om het moorden en dat zij dat de den met een afschuwelijke toewijding en uit volle rustige overtuiging. Er kleeft veel bloed aan het nationaal-socia lisme en nog meer aan de handen van hen, die het ge luk vonden in de Gestapo en SS. Welk een groot for maat misdadiger moet hij dan niet zijn, die het in de SS tot generaal bracht en door Himmler tot het hoge ambt van Gestapo- en SS-leider in Nederland werd geroepen. Wij zijn blij te horen, dat deze man eerstdaags voor zijn rechters zal verschijnen, maar wij staan wel even verbaasd dat er over diens misdaden vrijwel met geen woord gerept is. Erger, dat om deze mens verholen lof liederen werden gezongen. Vijf jaar lang geselde zijn terreur ons vaderland. Nauwelijks dertig maanden is het geleden, dat onze zonen op zijn bevel als beesten werden neergeschoten. Sindsdien is veel geschreven over verzet en over ge denktekens. En vandaag schrijft men met nau welijks onderdrukt ontzag over de gevangene Rauter, die geen „Schwein" wil zijn. Zijn wij zó gauw vergeten? Distributiedienst Wissekerke. Volgende week zal de uitreiking van Bijzondere Arbeid weer plaats hebben, zie datum op naamlijst. Medegebracht moet worden de co- pie-naamlijst van de laatste ver strekking. Na-uitreiking zal plaats hebben op 19 jan. a.s. van 23 uur te Geersdijk. Na 19 jan. zullen de niet afgehaalde toeslagen niet meer worden verstrekt. Tegelijk bij de uitreiking van toeslag zal aan bedrijven, waarin 5 of meer arbei ders werkzaam zijn, een formulier MD 333-26 en MD 333-27 in duplo worden verstrekt voor het aanvra gen van werkkleding, ongeacht de sedert de laatste verstrekking ver streken tijd. De formulieren moeten door de werkgevers, volledig inge vuld, in de week van 19 tot en met 24 Jan. a.s. op de bekende plaat sen en uren worden ingediend. Stam kaarten meebrengen. Inschrijvingsbewijzen rijwiel banden, transportbanden en nieuwe rijwielen. Personen, die tussen 1 jan. 1945 en 30 Juni 1947 voor de laatste maal bonnen voor één of meer bui tenbanden hebben ontvangen, doch nog niet in het bezit zijn van een inschrijvingsbewijs, kunnen volgen de week op de bekende plaatsen en uren een formulier MD 333-30 afhalen, 't welk dan in de week van 19 tot en met 24 Jan. a.s. weer in geleverd kan worden. Tevens kun nen in bovengenoemd tijdvak for mulieren voor transportbanden en nieuwe rijwielen worden afgehaald en ingediend. Stamkaarten mede brengen. De termijn voor betaling van schoolgelden 1946—1947, honden belasting 1946—1947 en huisvuil- rechten 1947 is verstreken. Ter voorkoming van vervolgings- kosten worden belastingplichtigen verzocht deze belastingen binnen 10 dagen na heden te willen vol doen. Betaling kan geschieden op Dins dag en Vrijdag te Kats, voormalige gemeentekamer van 9 tot 10 uur, te Kolijnsplaat, voormalig gemeente huis van 10.30 tot 12 uur en te Kort- gene, gemeentehuis, des Vrijdags van 9 tot 12 uur. Overschrijving kan geschieden op postrekening 44733. De Gemeente-ontvanger van Kortgene. Door de Wijkzuster mej. C. Westrate zijn ontvangen voor het Groene Kruis de volgende giften f 2.50, f 10.—, f 10.— en f 25.—. Vriendelijk dank aan de gevers. Zondagdienst artsen. A.s. Zondag doen dienst Dr J. L.J. Bruynzeel te Wissekerke en Dr L. P. Maas te Kolijnsplaat. 1 Samuël 4 22 2 Kon. 24:14 Spreuken 2519 Geref. Kerk Wissekerke. Zondag a.s. voorm. leesdienst en 's avonds 6 uur Ds H. Scholing. Ger. Gem. Kolijnsplaat. Dinsdagavond 6.45 uur Ds A. van Stuivenberg van Ierseke. Ned. Herv. Kerk Kolijnsplaat. Zondag a.s. 10 uur dhr Louwerse van Wissekerke en nam. Ds Elde- renbosch van Kloetinge. Met grote blijdschap en dank-' baarheid geven wij kennis van de voorspoedige geboorte van een doch tertje Jozlna Adriana. tJoki) J. A. de Fouw. S. A. de Fouw- Versluys. Gilles. Kaatje. Adri. Jan. Jannie. Kortgene, 7 Januari 1948. Torendijk 401. Burgemeester J. van der Maas en Mevrouw D. J. van der Maas- Noordhoek betuigen hun hartelijke dank voor de vele gelukwensen bij de jaarwisseling ontvangen en wen sen voor 1948 allen Gods beste ze gen toe. De Burgemeester van Kortgene en Mevr. Schuit - Heijnsdijk danken hartelijk voor de vele op 24 De cember en bij de jaarwisseling ont vangen gelukwensen en bieden al len voor 1948 hun beste wensen aan. Onder betuiging van vriendelijke dank voor de ontvangen felicitaties, wensen Ds en Mevrouw van den Ende wederkerig allen een geze gend nieuwjaar toe. Kamperland, Januari 1948. Met dank voor de goede wensen bij de aanvang van het nieuwe jaar ontvangen, bieden wij wederkerig de onze aan. Familie van Arenthals. Kats, Januari 1948. Ds en Mevr. Kluiver zeggen alle bekenden hartelijk dank voor hun goede wensen bij gelegenheid van de jaarwisseling ontvangen en bie den wederkerig hun beste wensen aan voor 1948. Herv. Pastorie, 's-GravenpoIder. Zuster Krello te Kortgene zegt hartelijk dank voor de ontvangen gelukwensen op 1 Januari en biedt wederkerig de hare aan.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1948 | | pagina 1