NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Ook Amerika heeft een geheime stad. No. 2351 Zaterdag 13 December 1947 51e Jaargang M Niet alleen in Rusland! DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - 2240 betalende abonné's. Er is de laatste weken in de Amerikaanse pers veel ophef gemaakt over de reusachtige geheime steden in Siberië, waar krijgsgevangenen en dwangarbeiders in massa-kampen bijeen gebracht zijn, om te werken in de nieuwste Russische wapenindustrie. Daar zouden de Sowjets zwoegen aan de atoom bom, aan de verbeterde V2 en aan de „vliegende schijven". Maar geen enkel bericht bereikt het Amerikaanse publiek over de geheime stad Oak-Ridge ten Noordwesten van Knoxville, in het hartje van de Verenigde Staten, waar een radio-electrisch bewaakte prikkeldraadversperring ongewenste bezoekers verre houdt en waarvan de naam op geen enkele kaart vermeld mocht worden Oak-Ridge doet denken aan een onschuldig dorp in een beboste bergketen. Maar de naam is mis leidend en inplaats van eiken vin den we er slechts zwaar betonnen muren, barakken en vreemde fa briekscomplexen, die doen denken aan gevaarlijke forten. Honderden ogen houden er (onzichtbaar) de wacht. De winkeliers die er wonen mogen hun eigen personeel niet aanstellen. Deze stad wordt gere geerd vanuit een directiekantoor. De inkomende en uitgaande post wordt streng gecensureerd. De kran ten mogen er niet alles schrijven en de gangen van alle inwoners worden geregeld nagegaan Oak-Ridge bestond nog niet in 1942, toen twee hoofdofficieren van het Amerikaanse leger vergezeld van zes ingenieurs in het dal van de Tennessee op zoek gingen naar een plek, die geschikt zou zijn voor „het doel". Zij onderzochten de bodem, speurden rond de stuw dammen en staarden van enige af stand naar de imposante electrische centrales, waarvan zij de energie wilden benutten. Drie maanden la ter arriveerden de bulldozers, de bouwmaterialen, de gepréfabriceer- de huizen der toekomstige bevol king, en de eerste apparaten. In 1943 zocht een bouwmaatschappij in New York de mensen bijeen, die met hun hebben en houden ver huizen moesten naar ongezellige slaapkazernes in een onheilspellende onbekende omgeving. Bij het einde der oorlog telde de stad 75.000 inwoners, waarvan er 50.000 in middels het oord der verschrikkingen ontvlucht zijn. Het is moeilijk nieuw personeel te krijgen voor de fa brieken, die achter de hoge be tonnen muren verscholen liggen. Want Oak-Ridge is de stad waar de atoombom vandaan komt Gevaar! Atoombom wil zeggenenergie. Ontzaglijke natuurkrachten, waar mee de mens experimenteert om zijn medemensen te kunnen ver nietigen. In deze heksenketel van satanische krachten is alles er op gericht de ongekende hoeveelheden energie onder voortdurende con trole te houden. Meer dan 200.000 verschillende soorten meetinstru menten waarschuwen dagelijks de speciale contröle-afdelingen. Dok ters onderzoeken geregeld de at mosfeer in een omtrek van vele vierkante kilometers. De arbeiders dragen een toestelletje, dat auto matisch de radiumstraling op een filmband vastlegt. Elke dag wor den die filmpjes onderzocht in de laboratoria en daarop leest men af wie er beter beschermde kleding moet dragen. Men ziet er mensen met maskers, met vreemdsoortige jassen, met zware handschoenen en zelfs bijzondere schoenen. In het begin ontdekte men ver schillende „atoomziekten", doch spoedig bleek dat het hier verbran ding en bloedreacties betrof ten gevolge van de radiumstraling. Nu bezit men instrumentjes die met een electrische schok waarschuwen als men te dicht in de buurt van elec trische stralen geraakt. En de ge neeskundige dienst werkt perfect. Elke arbeider moet na de arbeid zijn kleren uittrekkenze verhuizen naar een enorme wasserij en wor den chemisch behandeld. Aan de uitgang wordt iedereen gecontro leerd op radio-activiteit. Zodra de ingenieuze apparaten één verkeerd deeltje ontdekken, waarschuwt een alarmsignaal en wordt de man in behandeling genomen. Zelfs de af valproducten worden onderzocht op ongerechtigheden. En ongezellig! Oak-Ridge is een gevaarlijke maar ook een ongezellige stad. De mensen worden behandeld als dwangarbeiders. Zij mogen niet doen en laten wat zij willen, doch moe ten zich voortdurend onderwerpen aan de strenge wetten van de fa- brieksdirectie, die in deze stad het hoogste gezag vertegenwoordigt. Alle winkeliers, zelfs de bus ondernemers, de taxichauffeurs, de bioscoopeigenaars en de hotelbe dienden, zij allen zijn tegen hun wil naar de atoomstad gebracht en zullen maar al te graag een gele genheid aangrijpen om er uit te ontvluchten. Doch de prikkeldraad versperringen rondom Oak-Ridge worden radio-electrisch bewaakt en bezoekers uit andere delen van de Verenigde Staten kunnen alleen met hun familieleden en vrienden praten door de onder stroom staande afrastering heen. In de nederzet ting zelf mogen niet veel vreem delingen komen. Daarbij komt nog, dat ook de klimatologische omstandigheden er verre van ideaal zijn, want daar hebben de ingenieurs bij het bepa len van de plaats waar de stad moest komen niet naar uit gekeken. In het Westen zinkt men weg in de moerassige modder, uit het Oos ten woeden soms hevige zand stormen. Gras groeit er alleen in een heuvelachtig gedeelte waar de atoomgeleerden hun (betere) hui zen hebben. „Snob Hill" scheldt de kleine man „ploertenheuvel" en dat meent hij Want Oak-Ridge is de stad waar de atoombom vandaan komt. Een geheime stad. In Amerika. En de meeste Amerikanen we ten niet eens, dat midden in de „United States" honderden onzicht bare ogen de wacht houden over een gemeenschap van tienduizen den „vrije burgers", die zelfs geen ongecensureerde brief naar buiten kunnen smokkelen. Dr. Phil. O. Sophaster.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1947 | | pagina 1