NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD m. 2350 Zaterdag 6 December 1947 51e Jaargang DRUK Ei UPTIME A. G. MARKUSSE TE WI8SENKERKE TELEFOON No 308 - GIRO No. 32622 Is algemene prijsverlaging gewenst? 2240 betalende abonné's. C.JB.T.0. en C PJI. Zaterdag 13 Dec. D.V. hopen de afdelingen van Zuid- en Noord-Be veland van bovengenoemde bonden een streekvergadering te houden te Kortgene. Christelijkejonge Boeren en Tuin ders Organisatie en Christelijke Plattelands Meisjes Bond. Wat zijn dat voorbonden; welk doel hebben ze; welk werk wordt door die verenigingen verricht; wie kunnen er lid van zijn; en vele an dere vragen worden zeker duidelijk wanneer u de streekvergadering komt bezoeken. Drs Knibbe, secr. van de C.B.T.B in Zeeland en Ds Postma van Kamperland zullen daar het woord voeren, verder nog een gevariëerd programma. Verzuimt daarom niet deze middag te komen en geeft gehoor aan de oproep, het zij door convocatie of door adver tentie in het volgend nummer van dit blad. Alle plattelands jongens en meis jes van chr. huize horen thuis in deze verenigingen, en werkt door uw lidmaatschap mee tot vorming van jezelf en tot opbouw van een chr. maatschappij, waarin ge straks ook uw plaats zult innemen. Een afdeling van de C.J.B.T.O. op Noord-Beveland is er, maar er kunnen er nog zo veel meer lid van zijn. Wekt daarom elkander op om die vergadering te bezoeken en zo kennis te maken met ons werk. Ook de dames mogen niet achter blijven. Komt naar deze vergade ring en richt op Noord-Beveland ook een meisjes-afdeling op. Bestuur en leden der C.B.T.B. steunt ook gij door uw belangstel ling ons werk en houdt deze mid dag vrij voor de vergadering. Het bestuur C.J.B.T.O afd. N.-Bev. Onlangs is bij de Algemene Lands drukkerij te 's-Gravenhageversche nen een boekje, getiteld „Electrische ongevallen in woonhuizen", door Ir A. H. O. W. de Bats. Dit boekje geeft een korte be schrijving van de electrische onge vallen, welke gedurende een tijdvak van 25 jaren in woonhuizen zijn voorgekomen, voorzover ze ter ken nis der Arbeidsinspectie gekomen zijn. De inhoud is niet alleen van be lang voor vaklieden, die met de aanleg en het onderhoud van elec trische installaties te maken hebben, doch eveneens voor de gebruikers der installaties. Daar het van groot belang is, dat het publiek op de hoogte wordt gebracht met de ge varen, die kunnen ontstaan wanneer onbevoegden aan electrische instal laties gaan knutselen of ondeugde- Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. Franco per post f 3.00. Het is alles prijsverlaging wat nu de klok slaat! Philips gaf het goede voorbeeld en nu verwacht de regering, dat spoedig meer en meer bedrijven zullen volgen. Prijsverlaging over de gehele linie, zo zegt de regering, is het enige middel tegen inflatie. En aangezien volgens onze bewindhebbers de bedrijven over het algemeen hoge winsten maken, zou het niet meer dan billijk zijn dat zij hiertoe vrijwillig overgingen. Daarmede zou dan in één slag een einde komen aan de spanning tus sen lonen en prijzen, zou de gulden weer sterk komen te staan, het buitenland meer vertrouwen stellen in onze munt en het devie- zenprobleem zou opgelost zijn. Maar zo eenvoudig als het hier staat, is het in werkelijkheid niet. Eerstens: wanneer de industrie de prijzen zou verlagen en even lat^r de z.g. „loonstop" opgeheven werd, zouden de arbeiderslonen omhoog vliegen. Een industrie, die goedkoop levert, zal immers enorm moeten produceren om aan de stij gende vraag het hoofd te bieden en, waar dit op zijn beurt een groei ende vraag naar werkkrachten be tekent, moeten de Ionen dienover eenkomstig stijgen. Het resultaat is dan niet moeilijk te raden. Of de industrie moet de prijzen weer snel omhoog voeren, of wanneer ze dit niet doet over de kop gaan. Zo zijn nu eenmaal de wetten der economie. Nuchter. En hard. Tweedons: gesteld dat de rege ring nog geruime tijd na een prijs verlaging de loonstop handhaaft zo dat het Nederlandse volk er in zijn geheel van kan profiteren. Mogen we dan zeggen „we zijn er"? Wie zijn blikken even over onze gren zen richt, ziet spoedig het antwoord. Amerika, het land waar de inter nationale handel in hoofdzaak op geconcentreerd is en waar elke ver schuiving in de waarde van de dollar onmiddellijk zijn invloed o- ver de gehele wereld doet gevoe len, in dat land kan men het wil de „inflatie-paard" nog nauwelijks aan de teugels houden. Krampach tig probeert president Truman het monster te beletten z'n rampzalige galop te nemen, maar telkens weer ziet hij het even aan zijn hand ont glippen. Hoe lang nog? Dat is juist de vraag waarmede onze Neder landse economie valt of staat. Want, hoe gezond ook bij ons de verhou ding tussen lonen en prijzen mag zijn, is eenmaal de dollar gevallen dan is 't ook in Nederland uit met de financiële orde. De Amerikaanse goederen worden dan onbetaalbaar en aangezien het grootste gedeel te van onze import uit de V.S. komt, zou dit een ramp van de eerste orde betekenen. Wat nu te doen? Het antwoord lijkt eenvoudig: verhoging van de productie. Want alleen hierdoor zou het inflatiegevaar voor lange tijd bezworen kunnen worden. Doch aangezien zoiets voorlopig toch een wensdroom blijft, zullen we naar andere middelen dienen uitte zien. Eerstens moet het plobleem na tionaal aangevat worden. Prijsver laging, maar dan over de gehele linie en handhaving van de loon stop. Want dat de prijzen omlaag moesten, zal niemand betwisten. Iemand met een behoorlijk inko men kan er nu hoogstens zijn da gelijkse en vaste uitgaven mee be strijden. Voor andere noodzakelijke aankopen kan er onmogelijk iets af. Vooral iri de landbouw voelt men dit hard. Het bedrijf is door de kunstmatig laag (al te laag?) ge houden prijzen nauwelijks nog ren dabel te noemen. In vergelijking met diverse zaken zijn de land bouwproducten het minst in prijs gestegen. Hier is dus in de eerste plaats een evenwicht nodig, dat verkregen kan worden door de ver hogingsmarges over de gehele linie ongeveer gelijk te maken. Dit zal dan voor de boer egn prikkel be tekenen de productie op te voeren en alles uit zijn grond te halen wat er in zit. Er behoeft dan minder geïmporteerd te worden en zou dit niet de eerste stap zijn naar op lossing van het deviezenprobleem Dit, gepaard gaande met een grondige herziening der prijzen en handhaving van de loonstop, zal toch zeker de beste garantie geven voor een gezonde nationale econo mie. Weliswaar blijft dan nog een groot vraagteken hoe de muntsta- biliteit in het buitenland zich ont wikkelt, maar naar binnen hebben wij de zaken wel in de hand en moeten er grote dingen gebeuren, wil ook hier het inflatiepaard zijn dolle ren beginnen. B. M.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1947 | | pagina 1