NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Wat doen wij voor hen H9. 2346 Zaterdag 8 November 1947 51e Jaargang BURGERLIJKE STAND Distributiedienst Wissekerke. DRUK EN UITGAVE A. G., M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No. 308 GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. Franco per post f 3.00. 2240 betalende abonné's. Als onze jongens terugkomen Druppelsgewijs komen onze oorlogsvrijwilligers thuis. Straks, binnen enkele weken misschien al, wanneer de grote massa het demobilisatiepapier in de zak heeft, zal het aantal thuisvarenden in de honderden gaan lopen. En dan wordt het ernst met de vraag: „Wat doen we voor onze jongens?" Wij zij i het er allen over eens, dat dit probleem niet zonue meer een kwestie is van „administratief af vloeien". We beseffen dat er iets meer moet worden ge daan en niet alleen door vrienden en verwanten, maar door ons volk als geheel. Een oorlogsvrijwilliger die weer thuiskomt na twee jaar en soms langer uit zijn omgeving weg te zijn geweest, is zo maar niet te vergelijken met iemand die om de ?en of andere reden zijn vaderland tij delijk vaarwel zeide. Onze jongens verlieten huis en haard, niet omdat zij meenden het elders beter te zullen hebben zij gingen omdat de plicht hen riep. Hiervoor moesten dikwijls zware offers worden gebracht. Het na-oorlogse vaderland, dat schreeuwde om arbeidskrachten, kon niet wachten tot ze terug waren en zo zagen zij van daar ginds uit, dat de mooie kansen één voor één aan hen voorbij gingen. Maar nog erger was het voor- diegenen, die voor hun vertrek een vaak moeizaam verworven po sitie prijsgaven. Zij zullen bij hun thuiskomst bemerken, dat zij weer van voren af aan kunnen beginnen. Dit is echter niet het enige waarmede wij rekening moeten houden. Er is meer. En misschien is dit nog wel het belangrijkste, n.l. hoe zullen zij zich weer aan hun oude omgeving aanpassen, na een langdurig en hard leven in een mannenmaatschappij En hoe moeten wij hen daar bij helpen? Nu is het blijkens de rapporten van onze geestelij ke verzorgers in ons leger zo met de jongens gesteld, dat we ons over hun moreel zeker niet ongerust behoeven te maken. De jaren van ontbering hebben mannen van hen gemaakt. Mannen, die weten wat discipline is. Die geleerd hebben zich te beheersen. Kortom, er werden karakters gevormd. Doch de terugkeer zal zijn moeilijkheden geven. Vaak v/erd door de soldaat het gezin, waar hij zo sterk naar verlangde, als het ware geïdealiseerd, zodat bij thuis komst de teleurstelling veelal niet uitblijft. Ook de hou ding van de burgers zal zeker niet aan zijn verwachtin gen beantwoorden. In zijn verbeelding zag hij het vaderland steeds in dankbare afwachting van zijn terugkeer. En zon der het zelf te willen, meende hij toch dat daarginds de gedachten steeds bij hem waren. Hoe bitter zal dan voor hem de werkelijkheid zijn. Het grote publiek trekt langs hen heen, heeft hoogstens een vriendelijke lach voor hem over, desnoods een vriendelijk woord. Daar blijft het bij. Het is te begrijpen, dat hierdoor de terugkerende soldaat uit het lood geslagen wordt. Waar hij jaren op hoopte, blijkt dan een voze verwachting. En deze dingen nu zijn te vermijden, als wij als voljr in z'n geheel onze houding bewust gaan bepalen. Hierin ligt onze taak. Eerst moeten wij ons rekenschap geven van wat hier voor of fers werden gebracht, dan zal het niet moeilijk vallen de juiste houding te vinden. Let wel, de soldaat heeft recht op onze waardering. Hij ging, opdat wij thuis konden blijven. Opdat wij ons eigen leventje in alle rust konden leven. Wat nu te doen? Het antwoord is kort. Laat de werkgever beseffen, dat hij hier de helpende hand heeft te bieden. Een morele verplichting rust op hem, om onze oorlogsvrijwilliger, die zulke kostbare jaren verspeelde, een kans te geven. Hij zal hiermede ook eigen belang het beste dienen, want een man die getoond heeft karakter te bezitten, is in on ze maatschappij uitstekend te gebruiken. Maar ook op ons als burgers, en op hen, die de terugkerende weer in het gezin opnemen, rust een taak. Wij zullen met open harten tegenover elkaar moeten staan, veel door de vingers zien, begrip tonen voor moeilijkhe den. Kortom, door daden laten zien dat het ons ernst was, toen we bij hun vertrek zeiden: „Vaarwel, op óns kun je rekenen!" Wissekerke. Geboren 28 Sept. Maria Wilhel- mina, d.v. W. J. Vermeule en A. M. van Goudswaard. 29 Sept. Jo- hannus, z.v. M. Verbürg en P. v.d. Weele. 4 Oct. Jan, z.v. J. Meijaard en L. H. Broijl. 6 Oct. Sara Louise d.v. H. A^van der Moere en M. M. de Vos. 11 Oct. Janna Neeltje d.v. G. D. de Smit en A. C. Kra mer. 12 Oct. Lena Jannetje d.v. A. Fiiius en C. P. Scherp. Marinus z.v. M. Stokman en M. v.d. Weele. 21 Oct. Marinus Jacobus, z.v. W. H. Zwemer en T. S. Fillus. 26 Oct. Anthonia Neeltje d.v. A. J. Dour- leijn en R? P. Bouwense. Maatje Chatarina, d.v. Balkenende en E. Brouwer. Margaretha Johanna, d.v. B. B. Smits en A. H. Weenink. Ondertrouwd: 27 Oct. A. de Waard, 23 jaar en H. A. de Jager, 20 jaar. 31 Oct. H. Bouterse, 63 jr en N. Bechtel 62 jr. W. Wolse, 25 jr te Kortgene en T. de Haze, 23 jr. Getrouwd: 15 Oct. E. G. de Regt, 27 jr en N. C. Dourleijn, 28 jr. 29 Oct. J. P. Geldof, 24 jr en S. A. Begthel, 23 jr. 30 Oct. B. Sietsema 43 jr, en W. P. Ketelaar, 33 jr. Overleden: 25 Sept. A. C. Kra mer, 63 jr., echtg. van P. Flipse. 4 Oct. W. Verhuist, 58 jr, echtg. van M. Israel. De leider van de distributiedienst Wissekerke maakt bekend: Nieuwe regeling voor Bijzondere Arbeid. Inlevering nieuwe aanvragen. In verband met het per 23 Nov. a.s. in werking treden van een nieuwe regeling voor bijzondere arbeid, moeten alle personen, wel ke voor toeslag in aanmerking ko men, een nieuwe aanvraag indie nen. Dit geld ook voor vuile arbeid. Personen, werkzaam in de land bouw en aanverwante bedrijven, kunnen hun aanvraag alleen indie nen, wanneer zij in het bezit zijn van een bewijs van afschrijving. Slagers en Melkers moeten nor maal hun formulier M.D. 233-51 indienen. De aanvraagformulieren kunnen worden afgehaald en inge diend op onderstaande dagen en uren. Wissekerke, formulieren afhalen Maandag 10 Nov. van 9 12 uur, indienen Woensdag 12 Nov. van 2—4 uur. Kolijnsplaat, afhalen op Dinsdag 11 Nov. van 9.30—12 uur, indienen op Donder dag 13 Nov. van 3—5 uur. Kortgene, afhalen op Woensdag 12 Nov. van 9—12 uur, indienen Vrijdag 14 Nov. van 2—4 uur. Kamperland, afhalen op Maandag 10 Nov. van 2—4 uur, indienen Donderdag 13 Nov. van 9.30—12 uur. Kats, afhalen Dinsdag! 11 Nov. van 2.30— 4 uur, indienen Vrijdag 14 Nov. van 9.30—12 uur. Geersdijk, afhalen op Maandag 10 Nov. van 2.304 uur, indienen op Donder dag 13 Nov. van 2.304 uur. De formulieren moeten door de werkgevers per bedrijf wor den ingediend, met overleg ging van de T.D.'s van de be trokken werknemers. Na 14 Nov. a.s. kunnen voor lopig geen aanvragen in be handeling worden genomen. Aanvragen voor werkschoenen. In het tijdvak van 10 Nov. t.e.m. 21 Nov. a.s. bestaat wederom ge legenheid tot het aanvragen van werkschoenen door personen die een beroep uitoefenen en na 31 Dec. '46 nog geen bon voor werk schoenen hebben ontvangen. De aanvraagformulieren kunnen worden afgehaald op de bekende plaatsen en uren. De stamkaart moet worden me degebracht. Gemeenteraadsvergadering Kortgene. Dinsdag 28 October kwam de gemeenteraad van Kortgene in o- penbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Schuit. Na opening worden de no tulen der vorige vergadering on veranderd goedgekeurd. De com missie tot wering van schoolver zuim in het dorp Kortgene wordt uitgebreid met twee leden n.l. de heren I. Boot en P. M. Maas, in gaande 1 Januari 1948. Ten behoe ve van de bouw van een aardap- pelsorteerpakhuis zal aan de heer C. de Regt Jzn. te Kolijnsplaat een stukje grond op het haventerrein worden verkocht. Aan de heer A. van Aken, onderwijzer aan de o.l. school te Kats wordt met ingang van 1 Januari 1948 eervol ontslag verleend, aangezien bedoel de school alsdan een tweemans- school wordt. Vervolgens wordt toestemming verleend tot het ge bruikmaken van een lokaal der o.l. school te Kats t.b.v. het organise ren van een arbeidersavondschool. Voorts wordt aan deze cursus een subsidie van f 50.- beschikbaar ge steld. Met ingang van 1 Januari

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1947 | | pagina 1