NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Standaardwoning - .-> j de emge uitkomst i No. 2343 Zaterdag 18 October 1947 51e Jaargang Jaarlijks moeten 75.000 huizen gebouwd worden. DRUK EN UrTGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. Franco per post f 3.00. 2240 betalende abonné's. Er is in Nederland op dit moment een tekort aan 300.000 woningen Met andere woorden als we een gezin op gemiddeld 5 personen stellen er zijn in Nederland V/2 millioen mensen, die in huisvestingsom standigheden verkeren welke voor een normale en be schaafde maatschappij onbehoorlijk en ongezond zijn. Deskundigen zijn verder gaan rekenen en kwamen tot de slotsom, dat er gezien onze normale bevolkingsaan was en het aantal huwelijken vóór 1960 niet minder dan 850.000 a 950.000 nieuwe woningen bijgebouwd zullen moeten worden, willen we weer van een normale toe stand kunnen spreken. Dat betekent dus, dat er jaarlijks 75.000 woningen bij moeten komen. Thans bouwt men ongeveer 15.000 woningen per jaar. De opbouw verkeert dus op z'n zachts gezegd in een slakkengang. Steeds slechter. Als men zo eens die cijfers beziet, zal men spoe dig begrijpen dat bij d i t wederopbouw-tempo de nood met de dag groter wordt. Als men dit tempo zo traag blijft houden, heeft men geen 12, doch 20 jaar nodig om de 300.000 woningen te bouwen die thans nodig zijn, maar over 20 jaar is er intussen een nieuwe be hoefte ontstaan van 1.000.000 woningen! M.a.w. zolang we slechts 15 000 woningen per jaar bijbouwen, wordt de toestand dag-in dag-uit slechter. Voor de jaar lijkse groei alleen hebben we reeds 42.000 woningen no dig, waarbij dan nog de achterstand van 300.000 komt. We blijven met ons getal van 15.000 dus alleen niet bij, maar we raken steeds verder achterop. Wie even doordenkt, weet nu dat de huisvestingskwestie van ons volk thans verreweg het belangrijkste plobleem is. Belangrijker wellicht dan de vraagstukken over deviezen, lonen en prijzen, sociale voorzieningen en wat dies meer zij. Want wanneer niet drastisch ingegrepen wordt zal de toestand over enkele jaren zo ernstig zijn, dat gerust ge sproken kan worden van een nationale huisvestings ramp. En wat dit te betekenen zal hebben begrijpt ie der, die een kijkje genomen heeft in de geteisterde gebieden van Limburg, Brabant en Zeeland, waar nu reeds toestanden heersen die doen denken aan de levensom standigheden der bewoners van de armste streken der Sowjet-Unie. Nieuwe methode. Wij moeten onze moeilijkheden in twee oorzaken zoeken. Ten eerste het gebrek aan deviezen, waardoor we niet genoeg bouwmaterialen kunnen importeren, en ten tweede het tekort aan bouwvakarbeiders. Tot nu toe heeft men op het ministerie van volkshuisvesting en we deropbouw getracht deze beide problemen langs de oude weg aan te vatten, n.I. door te zorgen dat er meer werd geïmporteerd en door te pogen zoveel mogelijk bouwvak arbeiders te mobiliseren. Beide pogingen hebben tot dus verre weinig resultaat opgeleverd. Onze deviezenpositie laat beslist niet toe, dat wij jaarlijks het benodigde ma teriaal voor 75.000 woningen importeren en bovendien is gebleken dat er voor dit kwantum onmogelijk voldoende arbeiders bijeengebracht kunnen worden. Rest dus een andere oplossing te zoeken, die aan de ene kant de deviezenbesparing en aan de andere kant een arbeidersbesparing geeft. Vanzelf komt men dan tot de standaardwoning. We moeten dus de zelfde weg op als Ford. Wat hij met z'n auto's deed, moeten wij met onze huizen doen, n.I. ze produceren aan do lopen de band. Wij weten wel dat dit voor sommigen van óns min der prettig klinkt en dat iedereen graag in een behoorlijk en solide huis wil wonen. Maar nood breekt wet. Beter iets dan helemaal niets. We zullen een stuk schoonheid aan de doelmatigheid moeten opofferen. Daar is nu een maal niets aan te doen. Het kan. Als het ministerie maar w i 1. En dat het mogelijk is, bewees kortgeleden in Leidschendam het Pronto-Iandhuis, dat binnen 7 dagen kant en klaar afge leverd was en waarvan de bewoners verzekerden, dat zij zéér tevreden waren. Dit is nog maar in 't kléin. Waarom ook niet op gro te schaal? Het antwoord is aan minister Neher.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1947 | | pagina 1