NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD naar Frankrijk. Noodwet ouderdomsvoorziening. No. 2341 Zaterdag 4 October 1947 51e Jaargang De sport in het NIWIN-werk. DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. Franco per post f 3.00. 2240 betalende abonné's. De Raad van Arbeid schrijft ons: Uit verschillende opmerkingen, o.a. in de pers, is gebleken dat de Noodvoorziening voor ouden van dagen krachtens bovengenoemde wet zich in een grote belangstel ling mag verheugen. Reeds werd een zeer groot aantal aanvragen ingediend en via de Gemeentelijke Commissiën van Onderzoek bij de Raad van Arbeid ingediend, zodat reeds de overtuiging bestaat, dat zij, die voor hun levensonderhoud op deze wet zijn aangewezen, een aanvraag hebben ingediend. Het is uiteraard mogelijk dat sommigen, die b.v. slechts voor een deel op deze inkomsten zijn aangewezen, nog geen gebruik hebben gemaakt van hun recht om een aanvraag in te dienen. Men late zich niet door overwegingen van valse schaamte of anderszins weerhouden zich te vergewissen (bij de Gemeentelijke Commissie) of men recht op een uitkering heeft. De Commissiën zijn op de hoogte van de maatstaven •welke plaatselijk voor het recht op de uitkering gelden. De grote vraag voor de betrok kenen is natuurlijk: wanneer zal ik de uitkering kunnen ontvangen Het is moeilijk daarop een con creet antwoord te geven. Er wordt zonder twijfel alles op gezet om te bereiken dat men zo vlug mogelijk de gang naar het postkantoor kan ondernemen, maar men begrijpt, dat het volslagen onmogelijk is om tienduizenden gerechtigden tegelijk en binnen luttele weken aan uit betaling te helpen. Eén ding staat vast: degene die vóór 1 October aanvroeg kan er zeker van zijn dat hij uitkering ontvangt van 1 October af. Al komt de uitkering eerst over enkele maan den tot stand, dan ontvangt men een bedrag berekend met ingang van 1 October. Een der omstandigheden welke het onmogelijk maakt alle rente in de loop van October betaalbaar te stellen is, dat velen reeds krachtens een of andere sociale verzekerings wet een rente ontvangen. De uitbe taling daarvan móét met de nood- uitkering worden samengevoegd om fouten te vermijden. Alle lopen de renten moeten dus bij de post kantoren worden stopgelegd en tegelijkertijd door andere bedragen worden vervangen. Dit moet cen traal gebeuren en wel door de Rijksverzekeringsbank te Amster dam, omdat deze tot dusver alle bestaande renten administreerde. De meeste uitkeringen moeten dus deze administratie passeren en men begrijpt dat dit enorme werk tijd vordert. Degenen die tot nu toe nog geen andere rente ontvingen, kunnen iets sneller worden geholpen, maar ook dit eist nog heel wat admini stratie. Bovendien gebiedt de bil lijkheid deze gevallen op één lijn te stellen met de overigen; het zou niet aangaan deze wegens eenvou diger administratie te laten voor gaan. Ook voor hen geldt dusrus tig afwachten. Wat heeft men er aan, wanneer door haast een grote verwarring ontstaat? Hier moet degelijk werk worden geleverd. Ieder belanghebbende kan er van verzekerd zijn, dat hij het zijne zal ontvangen, mits men aan de administratie de nodige tijd laat om deze zaken goed te regelen. Alle aanvragen zijn naar volgorde van binnenkomst genummerd en worden met in acht nemen van het voorgaande in die volgorde af gedaan. Aan verzoeken om de be handeling te bespoedigen kan dan ook niet worden voldaan. Wie zich wil overtuigen of er Wordt opgeschoten wandele 's a- vonds eens langs het gebouw van de Raad van Arbeid te Middelburg. Hij kan dan zien dat er tot late uren wordt gewerkt om alles zo goed en zo vlug mogelijk klaar te krijgen. Inde steeds groter wordende kring van landgenoten, die zich metter daad inspannen voor de verzor ging van de militairen en burgers overzee, nemen de sportbeoefena ren een belangrijke plaats in. En op welke intensieve wijze zij in een geest van sportiviteit hun vrien den in de tropen bijstaan, blijkt duidelijk uit het korte jaarverslag, dat de landelijke sportcommissie van de Nationale Inspanning Wel- zijnsverzorging Indië ter gelegen heid van het 1-jarige bestaan het licht gegeven heeft. Wij memo reren hieruit als belangrijkste feit, dat alle Nederlandse sportbon den, 56 in totaal, actief deelnemen aan het NIWIN-werk door het or ganiseren van wedstrijden en de monstraties. Gedurende de periode van 14 Sept. 1946 tot 14 Sept. 1947 werden niet minder dan 199 wed strijden georganiseerd in 137 ge meenten, waaraan werd deelgeno men door 34 takken van sport. Beter dan veel woorden demon streert dit simpele feit het natio nale karakter van actieviteit, die de sportwereld aan de dag legt. Een bedrag van f 60.907.145 was het resultaat van 111 dezer wed strijden de opbrengst van de ove rige 88 wedstrijden is nog niet be kend. Aan het orgaan, dat in Indië alle welfare-zendingen uit Neder land opvangt en distribueert, de Coördinatie Commissie Burger en Militaire Welfare (CCBMW) te Ba tavia, zond de landelijke sportcom missie van de NIW1N namens de Nederlandse sportwereld 87 kisten met sportartikelen, gezelschapsspe len, huisvlijtartikelen, modelbouw en denksport. Schepen werden voor zien van dek- en gezelschapsspelen, terwijl er toe werd medegewerkt, dat alle op Indië varende boten een vaste sportuitrusting hebben gekre gen, bestemd voor militairen en burgers. Ook uit het buitenland komen geregeld bijdragen op sport gebied binnen; wij noemen hier Zweden, waar de Nederlandse ko lonie 100 kisten huisvlijtar+ikelen aankocht, en Zuid-Afrika dat even eens sportmateriaal- en kleding bijeen bracht. Intussen vinden de' aankopen door de sportcommissie regelmatig voortgang; het program ma vermeld o.m. 1000 kastieslag- houten mei 1000 ballen, 1000 voet ballen met 2000 binnenbaden, 100 tafeltennistafels, 350 badmintonspe- len. Van belang is hierbij, dat alleen die artikelen uit de binnenlandse productie worden aangeschaft, die in voldoende mate worden gefabri ceerd, terwijl er voor schaarse ma terialen deviezen beschikbaar wor den gesteld. Hierdoor wordt dus vermeden, dat met behulp van gel den, die de sportwereld bijeen brengt, aan de sportverenigingen materialen worden onthouden, die zijzelve dringend nodig hebben. Intussen zorgt de sportcommissie ook voor de propagandering van de sport door bekende sportfiguren naar Indië uit te zenden om daar voor de militairen lezingen te hou den; zo is onlangs b.v. de bekende scheidsrechter Hans Boekman ver trokken. Bovendien worden de voor zitters der sportbonden in de ge legenheid gesteld om tweemaal per maand (op Dinsdagavond 19.45 uur Hilversum I) tot hun leden te spre ken over de sport en de NIWIN. Aan het slot van haar verslag merkt de sportcommissie op, dat van alle materialen voldoende re serves gevormd zijn om in spoedge vallen te kunnen voorzien. 0p hoop van zegen en met bed en bult Slot. Spraakverwarring en goed begrip. Op ontdekkingsreis. Van onder tot boven, van binnen en van buiten worden de nieuwe eigendommen natuurlijk direct na aankomst bekeken. Al zijn allen ook nog zo moe van de reis, de nieuwsgierigheid wint het van de vermoeidheid. De kinderen zitten direct op de zolders en plukken het rijpe fruit van de volgeladen bomen. De vrouwen lopen door de ruimte, maar ook door het vuil, de huizen en stallen door. Zo sme rig is het bij ons nog niet in een huis dat jaren heeft leeggestaan en hier woonden een maand gele den nog mensen. De muren zijn vies, bruingevlekt, de plafonds bij na zwart, maar een uur na~ aan komst hanteren de mannen al de witkwast en de vrouwen de bezem, terwijl de kinderen met volle em mers water putten uit de pomp op de binnenplaats. De chauffeurs ver lossen de beesten uit hun wagens. De koeien en varkens gaan op stal, de paarden, schapen en kippen de wei in. Ze krijgen drinken en eten en komen tot rust. Meubels en werktuigen gaan zolang de grote schuren in, tot de schoonmaak voltooid zal zijn. Alleen het aller noodzakelijkste wordt vast in huis gebracht. Weldra knappert er een hout vuurtje in het fornuis, dat zomaar buiten is opgesteld. Er worden aardappels geschild en verse groen te uit de moestuin gehaald. De koeien worden gemolken en daar komt pap van. Alles is in bedrijf, al is het maar improvisorisch. De kinderen ontdekken steeds nieuwe deurtjes en hokjes en iedere nieu we ontdekking wordt met gejuich begroet. Eén ervan ook door de mannen. Volgens een oud Frans gebruik blijkt de vorige bewoner in de wijnkelder een vat rode wijn te hebben achtergelaten. Met kan nen vol wordt de zuursige rode Iandwijn getapt en met bierglazen vol drinken wij het kostelijk vocht. Het eten is bijna klaar, de geu ren prikkelen onze magen, die het dagenlang met oud brood moesten stellen. Eerst komt er een ploeter-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1947 | | pagina 1