"naar Frankrijk. Voor iedere militair een Kerstpakket Oké! Karreman gaat emigreren. PREDIKBEURTEN. Distributiedienst Wissekerke Steunt de NIWIN-actie te Kortgene, Kolijnsplaat en Kats. Op hoop van zegen III Het gevallen paard en de harteloze veearts „La Basse Cour" eindpunt en begin. Hoenderhof zonder kip penhok Het goed fatsoen van „de vorige bewoner" Vooruit.... vooruit! Al zijn ze dus blij, dat ze even kunnen rusten aan de Franse grens, na een paar uur beginnen ze al weer te mopperen dat het zo lang duurt. Ze willen verder want er wacht hen nog een aardige route voor ze in Tours zijn. Er zijn er meer die ongeduldig worden. Het varken, dat tussen de schapen op gesloten zit, begint baldadig te worden. Het gilt en bijt naar zijn buren. Eén van de paarden is te moe om nog op zijn benen te staan, naar het schijnt. Het dier zakt telkens op de bodem van de wagen en ligt daar zenuwachtig te rillen. Zondagnacht zijn de bees ten al van huis vertrokken. Nu is het Dinsdag, ze zijn niet uit de wagens geweest en hebben sinds de Nederlandse grens niets meer gegeten of gedronken. De koeien zijn maar één keer gemolken en de veulens weigeren te eten. Karreman maakt zich ongerust over de beesten. Dit is het kapitaal waarmee hij in Frankrijk beginnen moet. Geld heeft hij niet mee mo gen nemen. Hij klimt met zijn zoon en zijn knecht in de verzegelde wagens, geeft zijn vee te drinken. Hij maait het gras langs de weg en laat de beesten eten. Zorg voor de dieren. Het gevallen paard is niet meer tot opstaan te bewegen. De ande ren worden er ook onrustig van. En als we straks weer gaan rijden en de dieren weer door elkaar geschokt zullen worden, zouden er wel eens ongelukken kunnen gebeuren. De enige oplossing is de wagen leeg te halen en een ande re indeling te maken. Dat gebeurt. De veulens dartelen rond op de binnenplaats, de paarden strekken hun stramme benen tot een draf. En nu blijkt, dat het gevallen beest in zijn zenuwachtigheid de vloer van de wagen helemaal heeft door- gestampt. Eindelijk Frankrijk! Een plank wordt over het gat gelegd. Een paar rustige koeien nemen de plaats van het paard in. Er worden nieuwe schotten gezet tussen de beesten en de wagen gaat weer dicht. Dat klinkt zo heel eenvoudig, maar het betekent een paar uur werk. Juist is de volgwa- gen weer aangekoppeld, als de Franse veearts komt voor de keu ring. Het is geen gemakkelijk heer en zonder pardon eist hij, dat de met zorg geladen wagen opnieuw gedebarkeerd wordt. Smeken helpt niet. De vastgesjorde schotten moe ten weer los, de onwillige vermoei de paarden er weer uit en in. Als we eindelijk de Franse grens over gaan is het zeven uur in de avond. Nu zijn we in het land van bestemming. De boeren met hun vrouwen en kinderen beginnen be langstelling te tonen. Zij kijken hun ogen uit over de korenvelden van honderden hectaren; zij bewonder en het sterk glooiende landschap dat als een film langs ons heen trekt in het licht van de avondzon. Soms klimmen we langs kurketrekkerwe- gen een berg op, een andere maal rijden we door een dal, omringd door hoge stijgende bergen. Dan valt de tweede nacht. De motoren blijven ronken. Er wordt niet ge stopt voor we in de ochtendsche mering in Parijs de weg moeten vragen. Tijdens de rit wurgen we wel een droge boterham door on ze kelen voor ontbijt, die door de chauffeurs worden nagespoeld met een rauw ei, vers onder de kippen vandaan gehaald. Anderen drinken hier hun eerste glas wijn, de enige drank die in dit land uitstekend is. Het bier is hier te lauw en te slap, de koffie is drabbig en te zwart, de limonade smakeloos. We rijden door steden met beroemde histo rische namen, met een spijtig gé- zicht gaan we voorbij prachtige kathedralen. Er is geen tijd om te wachten, anders zijn we vanavond niet waar we wezen moeten. En de chauffeurs willen Zondag thuis zijn, het vee moet van de wagens, de emigranten worden smerig en vies en iedereen verlangt iets an ders te eten dan het beschimmel de brood uit zijn tas. We halen Tours. Nu is het nog maar een rukje. Le Louroux heet de plaats van bestemming. „La Basse Cour" is de boerderij waar wij vanavond een bed willen vinden. La Basse Cour betekent hoender hof, maar het enige, wat op de sprookjesachtige boerderij waar Karreman komt te wonen, ontbreekt, is een kippenhok. Voor Nederlandse begrippen is overigens deze hoeve een kasteel. Twee huizen, voor Karreman en het gezin van zijn zwager, grote stenen schuren en stallen, varkenshokken en wijnkel ders, vormen te samen een heel gebouwencomplex, opgetrokken uit grijze natuursteen. Een reuzen boom gaard en 42 hectaren grond liggen er omheen, bebouwd met gerst, tarwe en druiven. Een kapitaal zou er in Nederland mee gemoeid zijn om zo'n bedrijf te pachten en een eigenaar zou voor een groot grondbezitter doorgaan. In Frankrijk geld dit voor een klein bedrijfje, kapitalen zijn niet nodig om het te huren. Wel kunnen er kapitalen op verdiend worden door een hard werkende pachter. En Karreman is van plan hard te gaan werken. Totaal verwaar loosd zijn de gebouwen en het akkerland achtergelaten. De eerste jaren zal de opbrengst sober zijn. Gemest is het land bijna niet en met de domme starheid, vele Fran se boeren eigen, is ieder jaar het zelfde gewas op hetzelfde stuk land verbouwd, hier tarwe, daar gerst, en weer gerst en weer tarwe. Geen proeven werden genomen met nieu we gewassen, geen wisselbouw werd zelfs toegepast. Totaal uitge mergeld is de grond, die hier en daar braak ligt of waar de gerst in kleine, dunne sprietjes wijd uit een staat vol roest en onkruid. De boomgaard biedt een even troosteloze aanblik. De bomen vol dode takken, dik onder het mos en woekerplanten, nooit bespoten, dragen toch nog vruchten. In dit vruchtbaar land met zijn weelderi ge zomer, groeit alles tegen de verdrukking in. En dat is misschien de oorzaak met de lage pacht, van het luie leven dat de boeren leiden. Er is gebrek aan mensen en over vloed aan land. Een hectaar, die 3000 kg tarwe oplevert, moet aan pacht slechts de prijs opleveren van 150 kg tarwe. De rest is zuiver ver dienste voor de pachter. Dat bete kent dus dat Karreman en zijn zwa ger hier samen 42 maal de prijs van 150 kg tarwe, dat is ongeveer f 650 per jaar voor heel hun be drijf moeten opbrengen en dat zij dus gemiddeld meer dan f 11.000 per jaar overhouden voor hun le vensonderhoud, waarbij de voeding natuurlijk nog grotendeels van eigen bedrijf komt. Ger. Kerk Wissekerke. Voor- en nam. Ds F. J. van de Ende van Kamperland. Heden overleed plotseling zacht en kalm onze geliefde zorgzame man, vader, behuwd- groot- en overgrootvader Abraham Abrahamse, in de ouderdom van 69 jaar. Zijn diepbedroefde vrouw, kinderen, behuwd- klein en achterkleinkinderen. Kortgene, 25 Sept. 1947. Heden behaagde het de Hee- re van onze zijde weg te ne men, na een langdurig doch geduldig gedragen' lijden, on ze geliefde vrouw, moeder, be huwd- en grootmoeder Adriana Kramer, in de ouderdom van 63 jaar en 2 maanden. Uit aller naam, P. Flipse. Kamperland, 25 Sept. 1947. De begrafenis zal plaats heb ben op Maandag 29 Sept. a.s. Onze welgemeende dank aan allen, die ons bewijzen van mede leven hebben betoond en daadwer kelijke hulp hebben verleend bij de ramp ons overkomen op 18 dezer. Fam. van Arenthals, Kats. Mede namens wederzijdse ouders onze hartelijke dank voor de vele blijken van belangstelling bij ons huwelijk ondervonden. M. Nieuwenhuijze. W. Nieuwenhuijze - Verhoef. Wolfaartsdijk, B2. De Burgemeester van Wis sekerke is voornemens spreek uur te houden te Kamperland op Dinsdag 30 September a.s., des n.m. van 2 tot 3 uur in het gemeentelokaal. De Burgemeester voornoemd, J. J. van der Maas. De leider van de Distributiedienst Wissekerke maakt bekend: De na-uitreiking bonkaarten voe dingsmiddelen zal plaats hebben te Geersdijk op Dinsdag 30 Sept. a.s. des namiddags van 2-4 uur. Medegebracht moet worden de tweede Distributiestamkaart en het restant van de bonkaart 709. Aanvraag voor rijwielbanden. Personen, die nog nooit een aan vraag voor rijwielbanden hebben ingediend, kunnen dit nog doen in het tijdvak van 29 Sept. t.e.m 11 Oct. Y hoopt onze geliefde vader Y Y Cornells Korshuize Y Y op Dinsdag 30 Sept. a.s. zijn V v 79e geboortedag y A te herdenken. A Dat hij nog lang gespaard A A mag blijven is de wens van A A zijn dankbare kinderen, behuwd A A en kleinkinderen. X A Familie Korshuize. a Y Wissekerke, Schoolstraat 175. Y Ook de inwoners van Kortgene, Kolijnsplaat en Kats leven mee met de jongens overzee I

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1947 | | pagina 2