NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD LEZERS - CRITIEK No. 2340 Zaterdag 27 September 1947 51e Jaargang BURGERLIJKE STAND OPROEP een bazar willen organiseren. DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. Franco per post f 3.00. 2240 betalende abonné's. Gaarne wou ik met een enkel woord ingaan op de critiek van dhr J. A. Wolse, die zich opwerpt als spreekbuis van „alle?" inwoners van Kortgene en de politiek van de raad eventjes flink in het zon netje zet. Veel goeds blijft er waarlijk niet van over! Om dan maar direct het koetje bij de horen te vatten is volgens hem het voortbestaan van de gemeente Kortgene, in zijn hui dige vorm, een onderwerp van de le orde. Kijk, dat is het voor ons, inwo ners van Kolijnsplaat, dus ook van de raadsleden, juist niet. Wij kun nen niel inzien dat het voortbe staan van dit product van Mr Die- leman een onderwerp van de le orde is. Als iemand persoonlijk ge dwongen wordt met een ander, hetzij zakelijk of huiselijk samen te werken en te leven, zien we toch in 99 van de 100 gevallen, dat er steeds weer gestreefd wordt naar terugwinning van zelfstandig heid. Dat hebben we in de afgelo pen oorlogsjaren genoeg beleefd en gezien! Dat is een onderwerp van de le orde: eigen zaken doen, eigen gezinsleven leven, zonder de bemoeiingen van een a: der. Zo is het ook in groter verband. Had Kolijnsplaat er ooit behoef te aan gevoeld, of ooit de nood zakelijkheid gezien om samenvoe ging met Kortgene te verlangen, er was een grond van samenwerken geweest. Integendeel. Het is ook nooit bewezen dat Kolijnsplaat niet mans genoeg was om eigen zaken te beheren. Dat er nooit geen fou ten gemaakt zijn door vorige raden, zal niemand ontkennen. Dat kort zichtigheid wel eens noodzakelijke verbeteringen heeft tegengehouden, geen enkele loyale inwoner van Kolijnsplaat zal het tegenspreken. Wie werkt maakt fouten en ach ter de feiten staande is critiek ge makkelijk en goedkoop. Maar dat ontneemt ons nog niet het recht om aanspraak te maken op zelfstandigheid. Dat hebben alle raadsleden van Kolijnsplaat en Kats gevoeld, wel ke politieke richting zij verder toegedaan waren. Dat vooral he kelt dhr Wolse. Dat noemt hij op offering van principes aan persoon lijk inzicht, ja zelfs gaat hij nog een stapje verder en noemt dat: „dingen naar kiezersgunst". Prach tig, daar zijn we bar tuk op, Wolse. Neen, geachte criticus, zoals een vader vecht, volgens zijn plicht, voor de zelfstandigheid van zijn gezin, zo hebben wij, als één man gevochten voor de terugkrijging van de zelfstandigheid. Hebben wij ons niet afgevraagd of dit verant woord is? Dat is wel een heel zware beschuldiging, die ik dan ook met kracht terugwijs. Weet dhr Wolse niet dat de gemeente schuld per inwoner van Kolijnsplaat in 1935 f 6.75, van Kats f 19.70 en van Kortgene f 32.28 bedroeg? Wij nemen als inwoners van Ko lijnsplaat de verantwoording van beheer van eigen huishouding ten volle op ons. Zouden wij geen stumperds zijn als we dat niet aan durfden We zullen dan voor moeilijkhe den komen te staan. Maar we zul len die ook samen overwinnen. Is het in de pas afgelopen en ook in de voorafgaande jaren niet geble ken dat, wat verschil van politiek inzicht er moge zijn, de grote lij nen van het gemeentebelang steeds gezocht en gediend zijn in abso luut goede harmonie? Het algemeen belang is voorbij gestreefd door groepsbelang zegt dhr Wclse aan zijn slot, terwijl hij even er voor opmerkt, dat het grootste en voornaamste punt is: de handhaving van het huidige Kortgene. Hoe wij over dit „voor name" punt denken heb ik u uit eengezet en het algemeen belang is er absoluut niet mee gediend. Dat is de leus vooral van deze tijd: „algemeen belang" en daar wordt de kleine zelfstandige aan opgeofferd, daar mag hij aan te gronde gaan. En wat .beeft het „Al gemeen belang" er voor baat bij? Dat de verantwoordelijkheid van de één op de ander wordt afge schoven, dat ieder van dat grote algemeen belang probeert beter te worden, dat het eigen initiatief wordt vermoord en wij allen amb tenaren worden. Ik wou dhr Wolse nog op deze consequentie van zijn ingezon den stukje wijzen en sluit hierme de mijn antwoord met dank voor de plaatsing aan de uitgever. Kolijnsplaat. J. M. Contant. Na „hoor en wederhoor" sluiten we deze discussie. De uitgever. Wissekerke. Geboren 6 Sept. Erna, d.v. E. Sleeboom en M. de Bruijn. 9 Sept. Willemina, d.v. C. M. Clement en M. Bouterse. Maria Cornelia, d.v. J. J. de Kam en C. M. Hannewijk. 15 Sept. Pieternella Maatje, d.v. M. Hoogerheide en P. Huibregtse. Getrouwd Dirk Poortvliet, 40 jr en Janna Bouterse, 37 jr. 10 Sept. Jacobus Duerink, 26 jr en Yke Ma ria van der Zee, 22 jr. Overleden Cornelis Bouterse, 50 jr, echtg. van J. M. van der Moere. Gemeenteraadsvergadering Wissekerke. Dinsdag vergaderde de raad on der voorzitterschap van burgemees ter van der Maas, voltallig. Ingekomen was de mededeling dat de huur voor de woningen, bouwplan 1946, werd vastgesteld op f 4.60 per week. De verordening op de heffing van haven- en liggelden werd op nieuw vastgesteld, waarbij de oude tarieven werden gehandhaafd. Besloten werd wederom een ge deelte van het haventerrein te Kam perland te verhuren aan A. J. Schip pers te Kamperland en van enkele perceeltjes gedempte sloot aan de Noordeindstraat en de Zuidachter weg te Wissekerke aan deaanwo- nende huiseigenaren. Besloten werd de bouw van 20 arbeiderswoningen onderhands aan te besteden aan R. Slotema te Wis sekerke en A. C. van Hee te Kam perland voor een totaal bedrag van f 223200.-. Naar aanleiding van een desbe treffend verzoek van de afdeling Volksonderwijs te Wissekerke wordt besloten de Minister van Onderwijs te verzoeken, ook, nu het aantal leerlingen der openbare school te Wissekerke tot 34 is gedaald, rijks vergoeding voor een 2e leerkracht te behouden, nu hoogstwaarschijn lijk het aantal leerlingen per 1 A- pril 1948 weer zal zijn toegenomen tot 43. Een verzoek van de Ned. Ver. van Brandweercommandanten om een jaarlijkse subsidie werd afge wezen. Besloten wordt tot aankoop van de woning van de familie Swenne naast het gemeentehuis voor de som van f 3500.-. Tot leden van de commissie van advies, ingevolge de wet op de verdeling van woonruimte, werden benoemd de heren C. A. van Hee en C. Noofdhoek te Kamperland, J. Kleppe en Zr Weststrate te Wis sekerke en J. Dingemanse te Geers- dijk. Besloten wordt aan het gemeen- tepersoneel over het jaar 1946 een gratificatie toe te kennen van 2 der wedde, met een maximum van f 50.-. Eveneens wordt besloten tot toe kenning van een opbouwtoelage aan het gemeentepersoneel van 10°/0 der jaarwedde over de jaren 1945 en 1946. Besloten werd tot aanschaffing van een nieuwe autospuit, waar mee een bedrag van ongeveer f 15000.-. zal zijn gemoeid. Hierna sluiting. Het bestuur van de Vereniging Groene Kruis maakt met dank be kend, dat zij twee giften heeft ont vangen voor Groene Kruis en voor de t.b.c.-bestrijding, van f 2.50 te Wissekerke en f 20.te Kamper land. Wissekerke - Kolijnsplaat 3-2. Zaterdag j.l. vond de 3e compe titiewedstrijd plaats tussen Wisse kerke en Kolijnsplaat. Daar beide elftallen aan elkaar gewaagd zijn, en Wissekerke deze wedstrijd met 2 invallers moest spelen, werd een spannende strijd tegemoet gezien. Het publiek dat deze wedstrijd bezocht heeft, is dan ook niet te leurgesteld geworden en heeft van een mooie strijd kunnen genieten, die door Wissekerke met 3-2 ge wonnen werd. Beide elftallen hebben 3 wedstrij den gespeeld, waaruit Wissekerke 4 punten en Kolijnsplaat 0 punten gekregen heeft. Mattheüs 54 Psalm 1371 t.e.m. 4 (Openbaringen 17:1 en 5) Zondagdienst artsen. A.s. Zondag doen dienst Dr J. L. J. Bruynzeel te Wissekerke en Dr L. P. Maas te Kolijnsplaat. aan het publiek van Kamperland. Daar onze muziekvereniging in 1948 50 jaar bestaat, zou onze ver eniging, ter bestrijding der onkos ten Hiervoor roept zij de medewer king van het Kamperlands publiek in, dat daarom verzocht wordt de algemene bijeenkomst, welke ge houden wordt op Maandag 29 Sep tember 1947, des avonds half acht, in het distributielokaal, bij te wo nen, waar dan een nadere uiteen zetting wordt gedaan. Komt dus allen, ook dames. Het bestuur van „Ons Genoegen".

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1947 | | pagina 1