NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD LEZERS CRITiEK No. 2339 Zaterdag 20 September 1947 51e Jaargang SCHOUWEN. Schouwing op wegen en voetpaden OROK EM UITGAVE A. G. fifi. MARKUSSE TE WIS8EÏ3KERKE TELEFOON Mo. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - 2240 betalende abonné's. Onconstructieve gemeentepolitiek. Het laatste raadsverslag van de „nieuwe" gemeente Kortgene, heeft mij, en met mij alle inwoners, bij zonder getroffen, en wel de ver houdingen onderling van diverse politieke partijen, en hun leden, en hun individuele standpunten. Men vraagt zich af, hoe het mo gelijk is bij zo'n van de le orde onderwerp, als het voortbestaan van de tegenwoordige gemeente Kortgene, dat mannen van de par tij van de Arbe d, die zich in het particuliere leven, zich verhaasten tot coöperatie en coördinatie, zich bij zo'n gewichtig besluit, van het al dan niet voortbestaan, zich la ten leiden door een gevoelskant, die decentraiiesatie voorstaat. Dit is geen opbouwende gemeen te-politiek en het is overboord gooien van eigen inzicht ter wille van de toekomende tijd? Het is een speculatie op de kiezers van Kolijnsplaat, indien het werkelijk tot een ontbinding van de tegen woordige gemeente Kortgene moest komen, en het bijvoorbaat stellen van een politieke zekerheid. Ook de partij van de Vrijheid is alle homogenitiet verloren in deze belangrijke aangelegenheid. Wat ieder gemeenteraadslid moet na streven is het dienen van het al gemeen belang, dus positief zijn, maar niet gedreven worden door de reactie, die ook hun op politiek terrein parten zou kunnen spelen. De verwijten aan het adres van het nieuwe Kortgene zijn vanzelf sprekend gericht aan hun oude politiek in hun vroegere gemeente Kolijnsplaat, maar werpen zich nu op als gangmaker van de afschij- ding, wegens de vreselijke slechte toestanden. Ook de C.H. komt heel flauwtjes voor de dag, ofschoon zij de grie ven, die Kolijnsplaat uitte, in het request terug moeten wijzen, stem men zij voor afbraak. Vervolgens komt de A.R. partij, die als opponent op alles hekelt wat los en vast is, maar die op de eigelijke zaak heel weinig in gaat. Alleen een vrije gemeente Kolijnsplaat staat hun voor, zon der zich af te vragen of dit wel mogelijk en economisch en finan cieel verantwoordelijk is, in een na-oorlogse tijd tot ontbinding o- ver te gaan. Wat het hoogste belang is, maakt zij ondergeschikt aan de verdrukte mensen van Kolijnsplaat, welk ge tal in 98°/o wordt uitgedrukt. Ook zij beijvert zich om, als het werkelijk waar mocht zijn dat Ko lijnsplaat zelfstandig zal worden, zij triomfantelijk als de promotor uit de verkiezingsstrijd te voor schijn zal komen. Alle partijen heb ben deze bespreking benut, om zich zoveel mogelijk kiezers te be houden, en het grootste en voor naamste punt, waar het hier om gaat, om de huidige gemeente Kort gene in zijn tegenwoordige vorm te handhaven, is jammerlijk aan partij-politiek ten onder gegaan. Het algemeen belang is voorbij gestreefd door het groepsbelang. Het is geen waardig teken in deze tijd. Kortgene. J. A. Wolse. Bijzondere Landbouwwintercursussen. De Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting Noord-Beveland heeft het initatief genomen, om in samen werking met de Zeeuwse Landbouw Maatschappij een 3-tal bijzondere landbouwcursussen te organiseren. a. Motorkennis en landbouw- werktuigkunde. Het ligt voor de hand, dat deze onderwerpen gekozen werden. Im mers, de mechanisatie van het land bouwbedrijf neemt een zo grote vlucht, dat het noodzakelijk is de kennis van de motoren en werk tuigen bij de gebruikers en het personeel op te voeren. Alleen al, wanneer we ons eens realiseren hoe groot de toepassing van ma chines is geworden in de laatste 25 jaar. Dan heeft dit jaar de maai-dors- machine op Noord-Beveland zijn intrede gedaan en de graanoogst op een geheel ander plan gebracht. Het is, behoudens de geldelijke middelen, niet moeilijk om werk tuigen te kopen. Het is echter wel moeilijk om de juiste keuze voor het bedrijf te doen en tevens om de machines goed te behandelen en te onderhouden. Met deze fac toren staat of valt de rentabiliteit van de werktuigen in de landbouw. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling de cursus motorken nis en landbouwwerktuigkunde als een geheel te beschouwen, doch in 2 delen door verschillende do centen te laten behandelen. Op Zaterdagmiddag zal eerst 2 uren motorkennis, daarna 2 uren land bouwwerktuigkunde gegeven wor den. b. Waterstaatskunde. Op deze cursus zullen een aan tal verschillende, doch samenhan gende onderwerpen behandeld wor den. Met betrekking tot polders en waterschappen zal hier ongetwij feld in een behoefte voorzien wor den. De strijd tegen het water, hetzij de zee rechtstreeks, hetzij tegen overtollig regenwater of kwel, vormt in Zeeland reeds eeuwen van haar bestaan, de grondslag van haar voortbestaan en welvaart. Alle ingelanden zijn bij de strijd betrokken en hebben belang bij deskundige aanleg en onderhoud van de talloze kunstwerken, die voor die strijd aangelegd zijn en nog moeten worden. DE ONDERWERPEN EN DE DOCENTEN: A. De waterstaatkundige geschie denis van N.-Beveland. Korte geologische inleiding o- ver de vorming van de bodem, ontstaan van de polders, in verband met onder andere de getijden B. De bodemkartering. Haar betekenis voor het bodemge- bruik in de landbouw, in verband met de waterhuishouding van de grond. Te geven door Ir S. F. Kui pers, Brouwershaven C 216, land bouwkundige bij de stichting bo demkartering. C. De waterbouwkunde. Ontwatering, drainage, greppels, sloten, watergangen, duikers, brug gen, wegen- en dijkenopzet, eisen en onderhoud, sluizenbouw en ca paciteit. Te geven door de heer L. A. M. Elenbaas, Scherpenisse, districtshoofd rijksdienst voor land- bouwherstel. D. Afwatering, lossing en bemaling. Waterbezwaar, vereiste vermogen der waterlossings - regenperioden, waterberging, toelaatbare rijzing van het polderpeil, voor natuurlijk lossende polders en op zee bema len polders, werktuigen voor pol derbemaling. Te behandelen door Ir D. W. Stolp te Goes, consulent bij de Z.L.M. E. Polder- en waterschapsbestuur, waterschapsrecht. Geschiedenis van de waterschap pen, het tot stand komen der wet op de waterschappen. De belang rijkste punten uit de wet, de regle menten. Docent: Mr J. F. G. Schlin- gema te Kloetinge, secretaris Z.L.M. De totale duur van de cursus is 36 uur, n.l. 18 avonden van 2 uur. c. Landbouwcoöperatie. Dat de landbouwcoöperatie een grote rol is gaan spelen in het landbouwbedrijfsleven, is genoeg zaam bekend. Sinds de eerste aan koopvereniging in Nederland werd gevormd, 61 jaar geleden te Aar denburg, hebben de aard en om vang der coöperatie zich steeds uitgebreid. Er zal wellicht ook gelegenheid zijn om de verhouding van de co- operaties tot de „vrije handel" te bezien en te bespreken. Het is een gerechtvaardigde wens van de han delaren, dat zij ook gehoord wil len worden om misverstanden uit de weg te ruimen. Overigens zij voor deze cursus sen, waarvan wij het belang gaar ne onderschrijven, verwezen naar de advertentie elders in dit blad. BURG-ACTIE MIDDELBURG. Zoals U misschien reeds bekend zal zijn, organiseert de Burg-Actie van 20—27 September a.s. een win kelweek onder de naam„Burg- Week 1947". Aan deze week zijn tal van at tracties verbonden, ter opluistering van het geheel, zoals een tweetal muziekuitvoeringen en een film voorstelling in de openlucht. „Last but not least" is een interessante prijsvraag uitgeschreven, waarvoor door de deelnemende Burg-winke liers 20 fraaie prijzen zijn beschik baar gesteld. Natuurlijk wordt door de Burg winkeliers in deze week nog meer als gewoonlijk zorg besteed aan de inrichting van hun feest-etalages. Als bijzonderheid dient daarbij te worden opgemerkt, dat alle geëx poseerde artikelen ook, zij het in enkele gevallen nog in beperkte mate, werkelijk te koop zullen zijn. Een bezoek aan Zeelands geheel herbouwde winkelstraatDe Nieuwe Burg, zal dus in bovengenoemde week zeker lonend zijn. Het voornaamste doel en streven van de Burg-Actie kan in het kort als volgt worden samengevat: De 20 Burg-winkeliers hebben sinds November 1945 de handen ineen geslagen om door gezamenlijke re clame voor hun geheel herbouwde winkelstraat er een steentje toe bij te dragen om Middelburg haar ou de plaats als koopstad voor Zee land te hergeven. Het stijgende succes van deze actie geeft de Burg-winkeliers het vertrouwen voor de toekomst, waar in zij het Zeeuwse publiek met steeds meer en betere service wil len dienen. Voor nadere bijzonderheden be treffende een en ander verwijzen wij gaarne naar de advertentie op de achterpagina. in de gemeente Kortgene door de verschillende Polderbesturen op Woensdag 1 October 1947. Namens de Polderbesturen. Kortgene, 17 September 1947.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1947 | | pagina 1