een Ie knecht. is er steeds vanwege de secretarie tweemaal ki de week zitting ge houden op de dorpen Kolijnsplaat en Kats, terwijl de Burgemeester eenmaal per week zitting houdt. Dit schijnt nog steeds niet voldoen de bekend te zijn, hoewel het ver schillende malen opvallend is ge publiceerd. Het komt thans nog voor dat iemand van het dorp Ko lijnsplaat op het gemeentehuis van Kortgene geboorteaangifte komt doen op een tijdstip, dat een ambte naar met de registers van de bur gerlijke stand zitting houdt op het voormalig gemeentehuis te Kolijns plaat, zodat betrokkene niet te Kortgene geholpen kan worden en terug wordt verwezennaar Kolijns plaat. Wanneer het dorp Kolijns plaat achteruit gezet wordt, dan zou dat toch de schuld zijn van de raadsleden. Dat het gehalte van de bevol king der dorpen Kolijnsplaat en Kortgene zo verschillend zou zijn op politiek gebied kan spr. niet beamen. De vroegere raad van Kolijnsplaat was afwisselend rechts en links. Wat de kwestie van het openstellen van het sportterrein op Zondag betreft merkt de voorzit ter op, dat niemand verplicht is op Zondag te sporten. Wanneer de inwoners van Kolijnsplaat wer kelijk niet op Zondag wensen te sporten, zal niemand hen daartoe verplichten. De heer Contant is van mening, dat wanneer de gelegenheid tot sporten op Zondag gegeven wordt, een kleine groep van de bevolking de Zondagsrust kan verstoren. De voorz. zegt dat het wel mogelijk is, dat verschillende raadsleden nu misschien anders over de openstel ling van het sportterrein te Colijns- plaat denken dan ten tijde toen het besluit genomen werd. De raad had destijds nog weinig ervaring. Dhr Fortuin zegt, dat de toestand van de haven te Colijns- plaat verschrikkelijk is. Wanneer het werk, dat men thans voorne mens is uit te voeren, klaar is, is het nog haveloos. Verbetering van de haven is allereerst nodig. Ook de voorz. is van mening dat de toestand van de haven te Colijns- plaat geweldig slecht is, maar al waren er 4 gemeenteraden in het dorp Colijnsplaat, dan nog zouden zij niet verder komen. Het materi aal en de financiën zijn de groot ste moeilijkheden. Aan de haven van Colijnsplaat zou 2 a 300.000 gulden besteed moeten worden. De zuinigheid van het oude bestuur wreekt zich. Thans wordt al het mogelijke gedaan. Maar met kleine werkjes heeft men al grote moei lijkheden. Aan het huidige bestuur ligt het niet. Dhr Fortuin zegt dat de grote putten in de achterwegen toch wel weggewerkt zouden kun nen worden. De voorz. zegt, dat reeds lang 70 ton grind besteld is, maar het is nog niet ontvangen. Hierop vraagt dhr Flipse (Arb). het woord en zegt, dat hij met grote belangstelling de discussies gevolgd heeft. Allereerst merkt hij op, dat het excuus van de voorz. dat de raadsleden de stukken be treffende de samenvoegingskwestie zo laat ontvingen, niet kan aan vaarden. Dergelijke stukken beho ren toch een week voor de verga dering in het bezit der raadsleden te zijn. De kwestie der samenvoe ging der gemeenten Colijnsplaat, Kats en Kortgene is volgens spre ker erg lastig. Principieel is hij voorstander van samenvoeging, om dat daardoor sterkere lichamen ont staan. Wellicht is hier sprake van een speciaal geval, omdat het ook reeds in de Tweede Kamer ter sprake is gekomen. Spreker ziet echter geen enkele reële grond om de samenvoeging ongedaan te ma ken. Het is logisch dat er tegen stand is. De rechtse partijen heb ben nu minder te vertellen in het dorp Colijnsplaat. Maar dat is een toevallige omstandigheid. Financi eel zijn Colijnsplaat en Kats er op vooruitgegaan. Kortgene moet nu meebetalen aan de verbetering van de toestanden te Colijnsplaat. Kort gene is er dus op achteruitgegaan door de samenvoeging. Wat de kwestie van het openstellen van het sportterrein op Zondag te Co lijnsplaat betreft is spreker van me ning, dat voor heel de gemeente dezelfde regeling dient te gelden. De kommen kunnen niet apart worden behandeld. Dat de rechtse partijen hier weer de dupe zijn is weer een toevallige omstandigheid. Spreker ziet niet in, dat de sa menvoeging onredelijk is. Wanneer er grieven zijn, dan moeten die weggenomen worden. Verder zou spreker gaarne het standpunt van B. en W. vernemen. De voorz. ant woordt dat het punt van de be spreking der samenvoeging ook zonder meer op de agenda gezet had kunnen worden. De stukken liggen steeds ter inzage. Nu heb ben de raadsleden nog afschriften gekregen. Een standpunt van B. en W. ten opzichte van de samen voeging is er niet. De wethouders zijn ook raadslid en kunnen thans in die hoedanigheid hun mening zeggen. Weth. Maas (C.H.) zegt daarop, dat niet alle inwoners van Colijns plaat tevreden zijn, maar voorna melijk op finantieel gebied is de samenvoeging voor hen voordelig. Hij vindt de huidige toestand niet onbevredigend en zou die willen handhaven. Weth. de Graag spreekt er zijn spijt over uit, dat Ged. St. ten aanzien van de kosten van het ver voer der raadsleden uit de dorpen Colijnsplaat en Kats een standpunt innemen, dat kleinerend is voorde betrokken raadsleden. Ten opzich te van de samenvoeging is hij van mening, dat velen thans van het huidige bestuur wonderen verwach ten. We kunnen echter nog maar weinig doen. De haven van Kats is niet veel beter dan die van Co lijnsplaat. Wat de Zondagssport betreft, zou er wellicht een com promis mogelijk zijn. Verder is spr. van mening, dat splitsing voor Co lijnsplaat en Kats niet voordelig zal zijn. Weth. Bom (Arb.) krijgt hierna het woord en zegt, dat hij de kwes tie van de vervoerskosten van de raadsleden een klein gedoe vindt. Maar toch komt bij hem de vraag op of het wel juist is, dat deze vervoerskosten door de gemeente worden betaald. De raadsleden zit ten tenslotte als afgevaardigden van een politieke partij. De vervoers kosten zouden misschien voor re kening van die partijen genomen kunnen worden. Hierna gaat spr. in op de samenvoeging der ge- gemeenten. in de jaren 1939/1940 heeft hij ook een stuk ondertekend tegen de samenvoeging. Colijns plaat is 300 jaar zelfstandig ge weest en had daarom recht op de handhaving van haar zelfstandig heid, tenzij buitengewoon ernstige omstandigheden dit onmogelijk zou den maken. De samenvoeging is tenslotte doorgegaan, terwijl het dorp Colijnsplaat daar onsympa thiek tegenover stond. Thans heb ben we enige ervaring in de prak tijk. Moet de samenvoeging ge handhaafd blijven of teniet gedaan worden? Dit is een zeer levendige vraag. Zeer zeker ook voor een wethouder die ook voor een poli tieke partij zitting heeft. Hij heeft daarom zijn licht eens opgestoken bij de bevolking en vragen gesteld. Wanneer men hen echter afvraagt of zij de consequenties op econo misch en finantieel gebied aanvaar den, dan staan zij met een mond vol tanden. En spr. moet bekennen dat ook hij deze consequenties niet kan overzien. De zaak heeft twee belangrijke kanten, n.l. de gevoelskant en de economisch-financiële kant. Wat de gevoelskant betreft kan spr. zeer goed begrijpen, dat de vrijheid wordt terug verlangd. De zelfstan digheid is hen lief en de methode van samenvoeging is onsympathiek. Kolijnsplaat was de grootste ge meente en heeft uit dien hoofde zekere rechten. De economisch- ffnanciële kant is moeilijkeren on overzichtelijker. Hij kan zich geen goed beeld vormen van de toestand die zou ontstaan, als de samen voeging teniet gedaan zou worden. De haven van Kolijnsplaat is een boemerang, die terugslaat op het vroegere bestuur van Kolijnsplaat. Er zijn duizenden en duizenden guldens voor nodig om in de toe stand van de haven verbetering te brengen. Dit geldt ook voor de ver betering der wegen. Een grotere gemeente kan dat beter dan een kleinere. Het gemeentehuis te Ko lijnsplaat is ook niet voldoende. Ook daar zou in het geval Kolijns plaat weer zelfstandig werkt, veel geld voor nodig zijn. Het gehele dorp Kolijnsplaat ligt in een toestand die niet bevredigt. Verbetering is dringend nodig, maar daar is. veel geld voor nodig. Per soonlijk is hij van mening, dat het zeer twijfelachtig is of Kolijnsplaat met ongedaanmaking der samen voeging een goede stap zou doen, gelet op de financiële kant van het geval. Verder is spr. van mening, dat een grotere gemeente economischer kan werken. Hij noemt daarbij de vrachtauto, die thans door de ge meente Kortgene is aangeschaft. Dit had niet gekund, wanneer de gemeenten apart gebleven waren. Tenslotte zegt spr. dat de bevol king van Kolijnsplaat de vrijheid wil en de samenvoeging teniet wil doen. Als mede-bewoner van Ko lijnsplaat staat hij aan hun zijde. De voorz. zegt daarop, dat het gewenst zou zijn, dat er een defi nitieve uitspraak van de raad in zijn geheel kwam. Hij zou daarom ieder raadslid willen afvragen of de huidige toestand gehandhaafd moet blijven of niet. Dhr Contant komt nog even te rug op de Zondagssport. Hij vindt dat een compromis mogelijk moet zijn. Het standpunt van dhr Flipse is z.i. minderwaardig. De voorz. kan het standpunt van dhr Con tant niet delen. Dhr Klaassen (C.H.) schaart zich aan de zijde van dhr Contant, evenals wethouder Bom, met dien verstande evenwel dat deze laatste een afwijkende rege ling voor een bepaald onderdeel der gemeente mogelijk acht wan neer de meerderheid der gemeente daartoe besluit. De voorz. vraagt daarna alle le den af of volgens 'hen de samen voeging al dan niet gehandhaafd moet blijven. Tegen handhaving der samenvoeging stemmen de he ren: Welleman, Bom, de Graag, Janse, Fortuin, Contant, de Fouw en Klaassen, terwijl de heren Maas de Regt en Flipse zich voor de handhaving der samenvoeging uit spreken. De heer Welleman moti veert zijn stem door er op te wij zen, dat het dorp Kortgene finan cieel door de samenvoeging de dupe is. Bij de rondvraag vraagt dhr Wel leman naar de watervoorziening en naar de waterleiding. Volgens de voorz. is aanleg van waterlei ding nog niet mogelijk, daar de noodgebieden voorgaan. Vervolgens meent wethouder Bom een woord van hulde te moeten brengen aan de chauffeur van de gemeente-vrachtauto en zijn helpers, die zich alle mogelijke moeite ge ven om de watervoorziening zo vlot mogelijk te laten verlopen. Nadat dhr Flipse nog even te rug komt op het sporten op Zon dag sluit de voorz. de vergadering. Examens en overgang U.L.O. Kortgene 1947. In aansluiting op een vorig be richt in ons blad kunnen wij neg opgeven als toegelaten tot de le klas der Chr. Kweekschool te Mid delburg M. J. Alburg (1.1. 4e klasse), L. N. van Halst (1.1. 3e klasse) en J. C. Rollema (1.1. 4e klasse). Afgewezen geen. Dit jaar zijn alle leerlingen voor alle examens geslaagd. Radiorede Z.K.H. Prins Bernhard. Op 14 September a.s. is het een jaar geleden, dat de Nationale In spanning Welzijnsverzorging Indië (NIWIN) in het leven werd ge roepen. Ter gelegenheid hiervan zal Z.K.H. Prins Bernhard als eers te voorzitter van de NIWIN op heden, Zaterdag 13 September, een radiorede uitspreken, die zal wor den uitgezonden over Hilversum I en II om 20.05 uur. Gevraagd Voor direct of met Maart 1948. Ruime woning met schuur en tuin beschikbaar. G. M. F. BOM, Wissekerke, post Kolijnsplaat.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1947 | | pagina 4