NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD No. 2338 Zaterdag 13 September 1947 51e Jaargang DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. Franco per post f 3.00. 2240 betalende abonné's. Kortgene. Donderdag j.l. kwam de raad der gemeente Kortgene in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgem. Schuit. De voorzitter opent de vergadering en heet alien hartelijk welkom. Ver volgens worden 6 nieuwe punten aan de agenda toegevoegd. De no tulen der vorige vergadering wor den onveranderd goedgekeurd. De voorz. doet mededeling, dat van een aantal gemeenten bericht is ontvangen, dat zij adhaesie hadden betuigd aan het raadsbesluit van de raad der gemeente Kortgene dd. 7 Juli j.l. betreffende de toekenning van een opbouwtoelage aan de bur gemeesters. Van de heer P. Adri- aanse te Colijnsplaat is bericht ont vangen, dat hij zijn benoeming tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim niet aanvaardt. Dhr Hoofdingenieur-Directeur van de Volkshuisvesting verleende de gemeente machtiging tot gunning van de bouw van 32 woningwet woningen. De huur van de twee in aanbouw zijnde woningwetwonin gen in het dorp Kortgene is door de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting bepaald op f 4.75 per week. De heren J. J. Engelvaart en J. G. de Korte worden met ingang van 2 September 1947 toegelaten als volontairs ter secretarie. In verband met de vaststelling van 2 wijzigingen van de begroting van 1947 deelt de voorz. mede, dat de raadsleden uit de dorpen Co lijnsplaat en Kats niet meer voor rekening der gemeente van en naar de raadsvergaderingen kunnen wor den vervoerd, daar Ged. St. hier tegen bezwaar maken. Dhr Fiipse vindt dit zeer onbillijk. Deze ge volgen der samenvoeging dienen z.i. te worden aanvaard. Dhr de Fouw vraagt zich af of de raads vergaderingen nog wel voltallig zullen zijn, indien de raadsleden op eigen gelegenheid naar Kortgene moeten komen. De voorz. zegt de ze zaak nogmaals onder de aan dacht van Ged. St. te brengen. In de vacature van ds Kluiver als lid van de commissie tot we ring van schoolverzuim in het dorp Colijnsplaat wordt na stemming dhr J. P. de Pree benoemd. Tot lid van de adviescommissie voor woningdistrioutie werden be noemd: J. de Looff, C. M. Krello, Chr. Noordhoek en F. Verwei voor het dorp Kortgene; P. Janse, M. Broekhoven, N. Houterman en J. P. de Pree voor het dorp Colijns plaat en C. de Fouw, M. W. van Arenthals, J. de Fouw en G. Kor- teknie voor het dorp Kats. In elk dorp is de betreffende wethouder voorzitter van de subcommissie. Vervolgens wordt Mej. A. de Kor te met alg. st. benoemd tot tijdelijk vakonderwijzeres voor nuttige hand werken aan de o.l. en u.l o.school. Zonder hoofdei, st. wordt beslo ten aan de Coöp. Landb. ver. „N. Beveland" G.A. te Kortgene ver gunning te verlenen voor het ge bruik van een mobiele hijskraan op het haventerrein in het dorp Kortgene. Het Koninklijk Besluit tot toekenning van een gratificatie aan het Burgerlijk Rijkspersoneel over 1947 wordt z.h.s. van toepas sing verklaard op het gemeente- personeel. De rekening over 1946 van de Gemeentelijke Instelling v. Maatschappelijk Hulpbetoon wordt goedgekeurd met een totaalbedrag aan inkomsten en uitgaven van f 13747.11. Het gemeentelijk subsidie over 1946 heeft f 9412.04 bedragen. Naar aanleiding van een doore- nige ingezetenen van het dorp Co lijnsplaat gericht schrijven aan H.M. de Koningin, de Minister van Bin nenlandse Zaken en de Commissa ris der Koningin in de prov. Zee land, om de in 1941 tot stand ge komen samenvoeging van de ge meenten Colijnsplaat, Kats en Kort gene ongedaan te maken, komt als laatste punt van de agenda een schrijven van Ged. St. aan de or de, waarbij het oordeel van de raad gevraagd wordt over de genoemde samenvoeging. De voorz. zegt dat B. en W. omtrent deze kwestie geen voorstel aan de raad hebben te doen en dat de wethouders als raadslid aan de bespreking zullen deelnemen. De voorz. wijst nog in het bijzonder op de voorlaatste a- linea van genoemd schrijven, waar in tevens aan de raad het oordeel gevraagd wordt over de vraag hoe de samenvoeging der gemeenten in de praktijk heeft gewerkt. Dhr Welleman (Arb.) vraagt daar op het woord en vraagt of omtrent de grieven, genoemd in het adres aan de heer Commissaris der Ko ningin van 98% der bevolking van het dorp Colijnsplaat nog een na dere toelichting kan worden gege ven. Hij vindt de daarin genoemde argumenten niet steekhoudend. Hij vraagt zich af of de rechten van het dorp Colijnsplaat dan niet ge lijk waren en wat wordt bedoeld met onwaardig optreden van Kort gene van 1922 tot 1940. De voorz. antwoordt hierop, dat toen het dorp Kortgene nog zelf standig was, de andere gemeenten vonden, dat Kortgene alles voor zichzelf opslokte. Dhr Welleman vraagt ook nog naar het gebrek aan politietoezicht. De voorz. zegt dat dit een gevolg is van de orga nisatie der politie. Dit euvel doet zich niet alleen in het dorp Co lijnsplaat voor. Dhr de Regt (Vrijh.) vraagt naar het afbreken van 2 schoollokalen door de jeugd, be doeld onder punt 12 van boven bedoeld request. De voorz. ant woordt hierop, dat toen de openb. lagere school te Colijnsplaat door militairen bezet was, het gymna stieklokaal de lucht is ingevlogen. Na de 5 jaren bezetting was een ieder uit z'n evenwicht. Ook de jeugd was ontworteld. De Engelse militairen sleepten het hout van het verwoeste lokaal mee en de jeugd hielp daarbij. In verband met* punt 14 van meergenoemd request vraagt dhr Welleman of op het haventerrein te Kortgene dan gro te hoeveelheden brandhout waren opgeslagen. De voorz. antwoordt hierop, dat op het haventerrein een- hoeveelheid hout aanwezig was, afkomstig van versperringen der Duitsers. Het is best mogelijk, dat de één wat meer gehad heeft dan de ander. Dat was niet met een schaartje te knippen. Dhr de Regt vindt de in de bijlage van het genoemd schrijven van Ged. St. genoemde motieven verschrikkelijk. Ook dhr Janse (C.H.) gaat met de grieven niet accoord. Maar toch wil hij het dorp Colijnsplaat als zelfstandige gemeente terug zien. Wethouder de Graag (gem. bel.) merkt op, dat op de enige tijd ge leden gehouden besprekingen met een commissie uit Ged. St. van de zijde der commissie is gevraagd of de motieven nog gelden. Toen is daarop ontkennend geantwoord. Hij vindt de motieven gezochh Ook in de dorpen Kats en Kort gene zijn er kort na de bevrijding een massa ondingen gebeurd. Dhr Fortuin (Vrijh.) is van mening, dat we allemaal hard gevochten heb ben voor de bevrijding. De samen voeging der gemeenten is gebeurd in de bezettingstijd. H.M. de Ko ningin heeft gezegd dat alle beslui ten betreffende samenvoeging van gemeenten van onder de bezetting teniet gedaan zouden worden. 98% van de bevolking van het dorp Kolijnsplaat is voor splitsing. De voorz. antwoordt hierop dat een massa maatregelen van onder de bezetting nog gehandhaafd zijn. In verband hiermede noemt spr de verschillende rijksbureaux. Vervol gens gaat spr. in op de geschiede nis der samenvoeging. De plannen tot vereniging der gemeenten be stonden reeds in 1920. In 1940 ontstond toen in de gemeenten Kolijnsplaat en Kats achtereenvol gens een vacature voor Burgemees ter en Secretaris. De Burgemeester en secretaris werden toen respec tievelijk benoemd tot Burgemees ter en secretaris van Kolijnsplaat en Kats. Hieruit bleek reeds dat samenvoeging der gemeenten on vermijdelijk was. De heer Fortuin merkt op, dat Kolijnsplaat de groot ste gemeente was, zodat niet Ko lijnsplaat bij Kortgene, maar Kort gene bij Kolijnsplaat gevoegd had moeten worden. De voorz. ant woordt, dat er geen sprake is van annexatie van een of andere ge meente. Allen zijn gelijkelijk behan deld. De drie gemeenten werden op gegeven en vervolgens werd er een nieuwe gemeente gevormd, waar aan in verband met de stadsrech ten, welke Kortgene in het verle den had, de naam „Kortgene" werd gegeven. Spr. is van mening, dat het dorp Kolijnsplaat in vergelij king met het dorp Kortgene er slecht bij ligt, wat straten enz. be treft. Maar dit is de schuld van het bestuur van de oude gemeente Ko lijnsplaat. De nieuwe gemeente Kortgene heeft in deze oorlogsja ren nog weinig kunnen doen. Dhr Welleman zegt, dat geble ken is, dat het dorp Kolijnsplaat niet zijn eigen boontjes kan doppen. Het bestuur van de voormalige ge meente Kolijnsplaat is schuldig aan de huidige toestand aldaar. De voor zitter zegt te begrijpen, dat men op Kolijnsplaat niet graag zijn vrij heid verliest. Maar Kolijnsplaat is arm. Wanneer de samenvoeging ongedaan gemaakt zou worden, zouden verschillende onderdelen het erg moeilijk krijgen. Hierop krijgt dhr Contant (A.R.) het woord en zegt, dat de grond voor splitsing der gemeenten niet ligt in de aangevoerde motieven. Kolijnsplaat was de grootste ge meente en is gevoegd bij Kortgene en daarna steeds in de hoek ge drongen. De bewoners van Kolijns plaat moesten steeds naar Kortge ne, terwijl Kortgene het voordeel er van trok. Zo was het in de praktijk, Kolijnsplaat kwam achter aan. Het was een terugzetting en een belediging dat Kolijnsplaat op de tweede plaats kwam. Wij zijn in z'n geheel voor splitsing der gemeente. Uit het geval met het openstellen van de sportterreinen op Zondag blijkt, dat het gehalte der dorpen Kolijnsplaat en Kortge ne verschillend is. Voor Kolijnsplaat had een aparte regeling getroffen moeten worden. De voorzitter antwoordt dat de opmerking van dhr Contant dat de inwoners van Kolijnsplaat steeds naar Kortgene moeten, er volkomen naast is. Behalve misschien in de allereerste tijd na de bevrijding (Slot op achterste pagina).

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1947 | | pagina 1