NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Van elke acht Nederlanders zoekt één een huis. J J. 2337 Zaterdag 6 September 1947 51e Jaargang Toestand op z'n vroegst na 10 a 15 jaar normaal DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. Franco per post f 3.00. 2240 betalende abonné's. „Geen huis!" Op elke 8 Nederlandse gezinnen kan er één deze zucht slaken, want ruim 300.000 van de 2.300.000 gezinnen heeft nog geen woning. Deze som bere cijfers laten de voorlopige uitkomsten zien van de jongste volkstelling, welke onlangs door het Cen traal Bureau voor de Statistiek werden gepubliceerd. rat wij hieruit leren is dit, dat Nederland wat het woningprobleem in Europa'betreft, na Polen aan de spits staat. En dat in een land, dat zich volgens bui tenlandse reizigers van alle Europese naties het snelst van de oorlogswonden heeft hersteld. Voor een deel is dit waar. De industrie heeft haar voor oorlogse productie bijna weer bereikt, de spoorwegen zijn de zware mokerslagen practiseh geheel te boven gekomen, en zo zouden er nog meer voorbeelden te noemen zijn. Maar met de woningen staat het in één woorddroevig. Het woningtekort is in Nederland nog hèt probleem en dat zal het volgens de minister in de eerste 10 a 15 jaar zeker nog blijven. Bezien we thans enkele cijfers. In ons land werden in totaal 2.089.000 woningen geteld. Deze bieden ruimte aan ruim 9.000.000 mensen, dat is dus bijna 5 personen per huis. Op zich zelf is dit nog niet zo slecht, maar we gaan verder. Van deze 2.089.000 woningen zijn er niet minder dan 31.200 öngeschikt voor onderdak. Meer dan 140.000 personen zijn in deze „optrekjes" of half herstelde ruïnes gehuisvest. In dit opzicht blijkt de situatie in Zeeland het ergste te zijn, 4'/2 van de bevolking woont hier in noodwoningen. Daarop volgt Gelderland met 3,4 °/0. Van de steden staat Nijmegen met 2,1 °/0 bovenaan. Als we daarbij nog bedenken, dat er naast deze ongelukkigen nog duizenden anderen zijn, die om andere redenen een wo ning zoeken, mogen we veilig zeggen dat de toestand zeer somber is. Van de Limburgers is 21 woningzoekend. Voor Gelderland bedraagt dit percentage 18; daarop volgt Noord-Brabant met 17 en Drente metl5°/0. Friesland met z'n 5 vertoont in dit opzicht nog het gunstigste beeld. Van de grootste steden is het tekort van Nijmegen 19 °/0, van Eindhoven eveneens 19 °/0. Den Haag met z'n ont zaglijke verwoestingen vertoont een cijfer van 18 °/0, ter wijl in Utrecht en Amsterdam 8 °/0 van de bevolking een woning zoekt. Maar luxe artikelen volop! Vaak hoort men de klacht, dat de regering aan deze dringende kwestie niet voldoende aandacht besteedt. En als we dé importcijfers bezien, zouden we bijna geneigd zijn dit te beamen. Ofschoon het heel moeilijk en vaak gevaarlijk is, om zich over 's Lands handelspolitiek een oordeel te vormen, is het toch wel opvallend hoe weinig deviezen er voor de woningbouw beschikbaar worden ge steld. We weten niet wat hier de reden van is, maar voor al die duizenden Nederlanders die nauwelijks een dak bo ven hun hoofd hebben, is het toch wel zuur om te zien dat millioenen en nog eens millioenen aan deviezen wor den opgeslorpt door luxe-auto's, plastic damestassen, Bar- salino hoeden, Zwiterse naaimachines, schreeuwend dure Amerikaanse en Franse parfums, enz. enz. En dat alles, terwijl er nog 140.000 Nederlanders bij- eenhokken in noodwoningen, waarvan er velen niet veel beter zijn dan een kippenhok Vraag hen, wat ze liever willen: nog langer in zo'n hok met volop plastic tassen en andere luxe dingen, of: met oude kleren aan onder een echt dak? En zij zullen als uit één mond antwoorden: „GEEF ONS EEN HUIS 1"

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1947 | | pagina 1