„Emigreren". LEZERS - CRITIEK Karreman gaat emigreren Oistributiedienst Wissekerke. PREDIKBEURTEN. Dit woord heeft op het ogenblik een magische kracht op vele van onze eilandbewoners. We zijn thans zo gelukkig, on ze lezers een vlot geschreven ver slag aan te kunnen bieden van zo een emigratie-reis en U de 'vele wederwaardigheden te kunnen ver tellen van enige Noord-Bevelandse emigranten naar Frankrijk. Onderstaand verslag is, met toe stemming van de verslaggever Jos Sterk, overgenomen uit het Katho liek Brabants Dagblad „Oost-Bra bant". „Zonder emigratie luide toe te juichen Nederland ziet tenslotte ondernemende werkkrachten node gaan heeft de krant toch leven dige belangstelling voor die boeren die het willen gaan beproeven on der andere dan de vaderlandse he mel een toekomst te verwerven. Sommige gaan naar Canada, ande ren zoeken het dichter bij huis en „verkassen" naar Frankrijk. Hoe zulk een Odyssee verloopt en op welke wijze de emigrant in la dou ce France terecht komt, gaat U een speciale verslaggever hiernaast be schrijven in een korte reeks „aan de lijve ondervonden" schetsen. Op hoop van zegen en met bed en bult naar Frankrijk. I. Autoreis, waarbij niet alles „op wieltjes" liep. Grens incidenten of: in de martelka mer van Sint Bureaucratius. KARREMAM GAAT EMIGREREN. Het is geen avonturiersgeest die hem drijft, hij is met hart en ziel verknocht aan de Zeeuwse grond, waaruit het met zijn zweet en het werk van zijn knuisten de tarwe deed opschieten. Hij heeft een ge zin, een flinke vrouw, een stevige boy van zestien en een dochtertje van tien. In Kamperland had hij een aardig bedrijfje van negen hec taren en een mooie veestapel. Toen kwam de oorlog. In één dag werd zijn hoeve platgeschoten, zijn oogst verbrand, terwijl zijn vee slechts gedeeltelijk aan de vlammen ontkwam. Met op elkaar gebeten tanden zat de boer in zijn nood woning te peinzen om weer aan de gang te kunnen. Om een nieu we boerderij te bouwen moet je in Holland over kapitalen beschik ken en de molen van de wederop bouw maalt langzaam. Karreman zocht enkele lotgeno ten op en zij staken hun koppen bijeen. Met vieren trokken zij naar Frankrijk en in de omgeving van Tours vonden zij enkele landerijen, verwaarloosd in hun ogen, maar met ontzagwekkende mogelijkheden voor een boer met handen aan zijn lijf en een Nederlandse wil om door te zetten. Vol enthousiasme kwa men ze bij hun vrouwen terug met verhalen over het beloofde land, en trossen druiven als eertijds Jo- suë en Kaleb. Daarheen moeder, naar Frankrijk!. Jongens! Jawel, maar Van de wieg tot het graf verge zelt de Nederlandse staat zijn bur gers met ambtenaren en formulie ren en mocht er iemand zijn, die voor zijn dood deze papierwinkel wil verlaten, dan storten zich alle bureaux van het Koninkrijk op de arme man, die deze euvele moed bezit. Anderhalfjaar hebben de vier Zeeuwen gezwoegd voor ze ieder bureau hadden afgelopen. Twee hebben er de moed laten zakken, maar Karreman en zijn zwager met zijn gezin van vier kleine kinderen hielden vol. Vagevuur. Drie zware vrachtwagens met even zware volgwagens staan aan de Nederlandse grens bij Wern- hout. Ze bevatten heel het hebben en houden van deze mensenhuis raad en landbouwgereedschap, koei en en paarden, ganzen en kippen, tot zelfs de honden gaan mee. In de laatste aanhangwagen hebben de emigranten zelf hun bivak op geslagen. Daar zitten de kinderen te ganzeborden, daar snijdt de boe rin dikke sneden witte mik tegen haar boezelaar en daar liggen ook de veldbedden, waarop allen ge durende de reis zullen slapen. Voor ieder ding is een ander formulier ingevuld, mensen, bees ten zijn gekeurd door talrijke dok toren en veeartsen, maar de stap over de grens mag nog niet wor den gezet voor de bureaucraten al hun ambtelijke lusten hebben bot gevierd. Het is hier de gruwelka mer der Nederlandse ambtenarij en als alle maatregelen stipt zouden worden opgevolgd, zou er nooit iemand ons land verlaten. De C.C.D. heeft de wagens met vee verzegeld, maar de veeartsenij- kundige dienst stuurt zijn arts naar de grens, om de wagens te laten ontladen en weer te keuren. Ge lukkig is de man verstandiger dan zijn opdrachtgevers. Zes uur lang duurt de marteling, dan trekt het transport een paar honderd meter verder tot aan de Belgische doua ne, nadat onder luid gekakel een der kippen haar laatste ei op Ne derlandse bodem heeft gelegd. Het is al tegen sluitingstijd en we hebben een aardig Bels meisje opgescharreld, dat goed de weg v/eet in het douanekantoor. Zon der die factoren hadden we hier de eerste nacht kunnen doorbren gen, want we hebben te maken met weer heel andere voorschrif ten. „De varkens en kippen mogen alleen over de ijzeren weg vervoerd worden" verklaart de douane, maar de juffrouw telefoneert even met Brussel en dat doet de slagboom wijken. We rollen België binnen, na een lange dag van wachten, ter wijl de avond valt, de beesten om eten en drinken beginnen te vra gen, de paarden onrustig gaan stam pen en de kinderen op hun ma trassen in slaap vallen. Zondagdienst artsen. Zondag a.s. doen dienst Dr L. G. Gelderman en Dr D. Metselaar. 1 Corinthe 97c Joel 1 18 t.e.m. 20 1 Petrus 417 en 18 Met grote verbazing heb ik in het laatste stuk over Indonesië van M. d. C. gelezen, dat heel Neder land herademde toen de Nederland se troepen van achter de demarca tielijnen braken. Als M. d. C. „Vrij Nederland" had gelezen, dan had hij kunnen zien, dat een groot ge deelte van Nederland niet heradem de. Ook verschillende andere voor aanstaande bladen lieten niets van een herademing blijken. Integendeel. En dan betwijfel ik het zeer, of de ouders, wier kinderen in Indonesië in militaire dienst zijn, herademden. Ik weet niet of M. d. C. ook kin deren heeft in Indonesië. Maar al is dat niet het geval, dan kan hij toch wel begrijpen, dat alle ouders bij voortduring in angst en vrees leven over het lot van hun kinde ren, die in Indonesië aan allerlei gevaren blootstaan. Of een militaire actie noodzake lijk was, kan ik niet beoordelen. Maar dat heel Nederland heradem de, toen die actie begon, is naast de waarheid. Met hartelijke dank voor plaat sing. Kortgene. A. Welleman. De leider van de distributiedienst Wissekerke maakt bekend Sluiting Kringkantoor Maandag 1 September is het Kringkantoor te Geersdijk en de agentschappen in verband met de verjaardag van H.M. de Koningin de gehele dag gesloten. De inwoners van Wissekerke zullen voor het afVialen van waar- demateriaal een oproep ontvangen voor a.s. Woensdagmiddag. In verband met uitreiking waar- demateriaai te Wissekerke zal het kantoor te Geersdijk ook Woens dagmiddag gesloten zijn. Inlevering voor detaillisten. De detaillisten van Wissekerke en Geersdijk en de slagers moeten in plaats van Maandag, Dinsdag a.s. inleveren. De detaillisten van Kolijnsplaat Vrijdag 5 September. Aanvragen voor werkkleding Zij, die in de maanden Mei of Juni 1947 verzuimd hebben een aanvraag voor werkkleding in te dienen, kunnen dit nog uitsluitend volgende week doen op de beken de plaatsen en uren. (2 t.e.m 6 Sept.) Aanstaande week wordt er ook des middags zitting gehouden op de agentschappen. Dit geldt al leen deze week. Aanvragen brandstoffen voor kamerverhuurders. In het tijdvak van 2 t.e.m. 8Sept. a.s. bestaat er gelegenheid voor het aanvragen van brandstoffen voor kamerverhuurders. De formu lieren hiervoor kunnen volgende week op de agentschappen worden afgehaald en wederom ingediend. Onvolledig ingevulde formulieren worden niet in behandeling geno men. Ned. Herv. Kerk Wissekerke. Zondag a.s. Voorm. de heer Heij- boer van (Hansweert en nam. Ds Morreau van Kats. Geref. Kerk Wissekerke. Zondag a.s., 's avonds 6 uur Ds Scholing. Enige kennisgeving Verloofd S. J. van Dis J. W. Bakker Augustus 1947. Kortgene. Oude Schip (Gr.). Ko Durink en Yke M. van der Zee hebben de eer U, mede namens wederzijdse ouders, kennis te ge ven van hun voorgenomen huwe lijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats hebben op Woensdag 10 September a.s., des n.m. 3 uur. Kerkelijke inzegening in de Geref. kerk te Kamperland door de Wel- eerw. Heer Ds H. Scholing, des n.m. 4 uur. Kamperland, 29 Augustus 1947. Veerweg B 46. a.b. m.s. „Yma", Toekomstig adres: Kamperland, Veerweg B 46. jan en Els feliciteren opa Karreman met zijn 80ste verjaardag op 2 September a.s. Ferme Basse Cour, Lourouse. Indre et Loire (Fr.). Zeeuws Instituut voor Handelsonderwijs Donderdag 4 September vangen aan de cursussen voor het Middenstandsdiploma (duur 9 maanden) Praktijkdiploma Boekhouden en het Diploma Landbouwboekhouden (duur 7 a 8 maanden). Meldt U in De Korenbeurs, Kaaistraat, Kortgene, Donder dag 4 Sept., van 7 tot 9 uur. DE DIRECTIE. Vele boeren hebben besloten geen aardappelen de eerste weken te leveren en het gedorsen graan voorlopig niet af te leveren. Vele boeren.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1947 | | pagina 2