NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Waf nu in Indië? Ho. 2334 Zaterdag 16 Augustus 1947] 50e Jaargang DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - 2240 betalende abonné's. De land- en tuinbouwtentoonstelling van de Hollandse mij van landbouw Ter gelegenheid van haar hon-' derdjarig bestaan organiseert de Hollandse Maatschappij van land bouw van 2 t.e.m. 6 en van 8 t.e.m. 12 September a.s. een groots op gezette land- en tuinbouwtentoon stelling op Houtrust te 's Graven- hage. Bij deze tentoonstelling wordt radicaal gebroken met de oude sleur, welke sedert lange jaren land- en tuinbouwtentoonstellingen kenmerkte. Weliswaar zullen alle belangrij ke met land- en tuinbouw in ver band staande zaken op deze ten toonstelling niet ontbreken, de vorm waarin het materiaal de bezoeker zal worden voorgezet, verschilt sterk met de tot nu toe gebruike lijke. Immers tot dusver hingen de diverse onderdelen meest als los zand aan elkaar, in tegenstelling met de practijk van het agrarisch bedrijf, alwaar, hoewel voor de leek meest onzichtbaar, wel degelijk tus sen de diverse delen een onver brekelijke en harmonische samen hang bestaat. Als voorbeeld kan bijv. de meer dan 100 m. lange stand van rund vee genoemd worden. Hierin wordt hetzij in fotobeeld, hetzij geschil derd of in natura de opfok, de ziektebestrijding, de productiecon- tröle, het stamboekwezen, het hy giënisch melken, de kunstmatige bevruchting, de voedering, de voe derwinning en conservering, de graslandverzorging, de gehele zui velbereiding en de controle op de zuivelproducten, kortom alles wat maar met de koe te maken heeft, tot uitbeelding gebracht. Deze stand beperkt zich niet alleen tot alles wat tijdens het leven van de koe van belang is; neen, ook aan al les wat er met haar na haar dood gebeurd, wordt de nodige aandacht geschonken. De huid en het hier uit vervaardigde leer, zelfs de uit het leer vervaardigde eindproduc ten, het haar, de beenderen, phar- maceutische producten, beenderpro- ducten, vormen een belangwekkend deel van een expositie, die ook de vakman, de veehouder dingen zal laten zien, die hem tot dus verre weinig of niet bekend zijn. Het is als het ware een stilstaan de film, die de belangrijkste din gen uit het leven van een koe laat zien. Een film, die ook toont hoe veel moeite en kosten de veehou der zich moet getroosten om zijn doel te bereiken. Een zelfde stand is uitgewerkt ■IIIIIUIII (Van onze speciale medewerker) Kon het ooit duidelijker zijn dan nu, dat het Javaanse volk er naar snakt, van zijn eigen bestuurders verlost te worden? Buitenlandse, zowel als Nederlandse correspon denten seinen het uit, niemand kan ontkennen, dat overal waar de Nederlanders kwamen de bevol king hen bejubelde. Onze troepen worden ontvangen als bevrijders en niet als onderdrukkers, zoals radio-Djocja dagelijks uitgalmt. Allen waren de twee jaren van re publikeinse terreur moe. Vrijwillig worden de haatzaaiende opschriften en affiches verwijderd, die de T.R.l. in haar overhaaste vlucht achter liet. Voorzichtig komen de republi keinse ambtenaren uit hun schuil hoeken te voorschijn om de Neder landers hun hulp aan te bieden. In Soekaboemi, op West |ava, ging het gehele Indonesisch politie corps als één man in Nederlandse dienst over. En ziet, na enige da gen was het straatbeeld volkomen veranderd. Roverijen en plundering waren voorbij, de eenvoudige land bouwer bracht zijn koopwaar als vanouds en zonder vrees voor ge wapende benden naar de markt. In de beste harmonie werkt het Nederlandse met het ex-republikein- se bestuur samen. Van alle kanten stroomt de bevolking toe, om haar diensten aan te bieden. Zélfs strij ders uit het Indonesische leger zijn daarbij. De verstandigsten onder hen zijn het vechten voor een ho peloze en onrechtvaardige zaak blijkbaar moe. Ergens in Midden-Java, in de buurt van Banjoemas, was het zelfs zo, dat een gehele compagnie T.R.l. soldaten aan de Nederlandse com mandant verzocht om in het Ned. leger opgenomen te worden. De Indonesische commandant bekende in een gesprek, dat hij het nut van de strijd niet verder inzag en dat hij tot het inzicht gekomen was, dat hij z'n volk beter kon dienen door zich aan onze zijde te scha ren. Begrijpelijkerwijze werd op dit aanbod niet ingegaan. De mannen werden ontwapend en naar huis gezonden. Maar dit feit op zichzelf is tekenend voor de geest, die er in de republiek heerst. En zo zou den er duizenden staaltjes te noe men zijn. Maar wat nti? Moet de rest van de bevolking aan haar lot over gelaten worden? Is het verant woord, dat nu de bewijzen zich opstapelen de Nederlandse rege ring werkloos blijft toezien, ter wijl aan de overzijde van een nieuwe demarcatielijn honger, moord, ellende en terreur voort duren? Terwijl de republiek voort gaat met haar haatzaaiende pro paganda en bij monde van de listige Sjahrir in het buitenland stemming tegen de Nederlanders probeert te kweken? Wij weten wel, dat de regering in Den Haag anders wil, maar, en dat is het bedroevende zij mist de zedelijke moed om datgene te volbrengen wat zij na lange aar zeling zelf als de enige mogelijkheid zag. Liever geeft zij zich over aan de besluiten van een veiligheidsraad, die zich in de afgelopen twee jaren als een internationale politieke speelbal en dus als een onbruikbaar instrument liet kennen. De „good will" van een aantal ondeskundigen is haar blijkbaar meer waard, dan het lot van millioenen uitgehonger de Javanen, waarvoor zij nog al tijd en uitsluitend de gehele ver antwoordelijkheid draagt. Dit is geen ferm beleid. Dit is een politiek, die de geschiede nis heeft 't geleerd naar het verderf moet voeren. inplaats van het „Ja, ja, wij zul len doen wat u, veiligheidsraad, belieft", was hier een krachtig „neen" op zijn plaats. En het Nederlandse volk wacht Tot er eens mannen aan het roer komen, die hun verantwoordelijk heid wél verstaan. M. d. C.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1947 | | pagina 1