NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Nederland capituleerde No. 2333 Zaterdag 9 Augustus 1947 50e Jaargang En Sjahrir lacht in zijn vuistje. BURGERLIJKE STAND DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. Franco per post f 3.00. 2240 betalende abonné's. (Van een speciale medewerker). „Een kat in 't nauw doet rare sprongen" zegt een oud spreekwoord. En velen in Nederland willen nu in de republiek de kat zien, die in haar uiterste wanhoop de wildste sprongen maakt. Want men ziet in Djocja's proclamatie van de vol strekte „souvereiniteit" niets anders dan een laatste poging om nog te redden wat er te redden valt. Wie echter van deze mening is, heeft 't mis. De republiek voélt juist nu dat zij sterk staat, om dat zij in menig Europese hoofd stad een machtige vriend gevonden heeft. Het onbesuisde besluit van de Veiligheidsraad, die bovendien niet eens bevoegd was om van dit geschil kennis te nemen, heeft haar „prestige" versterkt en haar doen voelen, dat zij in de toekomst met grote kans op succes de Nederlan ders kan weerstaan. Ongelukkig staatsmanschap der Nederlanders in de afgelopen twee jaren, gebrekkige voorlichting in het buitenland, weifelende politiek ten opzichte van Djocja, angstval lige bescherming van de Soekarno- kliek door de .commissie-generaal, dit alles heeft er toe bijgedragen dat Nederland zich nu geplaatst ziet voor een toestand, waarvoor een land zich gewoonlijk zou scha men. Een volkomen gerechtvaardig de actie, door 90 °/0 van ons volk goedgekeurd dus zelfs met in begrip van de socialisten, wordt nu in het buitenland als agressie be stempeld. Iedere objectieve waarnemer moet erkennen, dat het recht geheel aan Nederlandse zijde staat, dat de ac ties ten doel hadden het Indonesi sche volk van moord, uitplundering en terreur te bevrijden, dat de re gering pas in het alleruiterste tot gewapend optreden overging; en toch, ondanks dat is Nederland in de ogen der buitenwereld de agres sor. Nog erger: het is gedwongen het vuren te staken. De rest van de inlandse bevolking, die nog niet in onze bescherming deelt en hun kert naar de komst van onze troe pen, wacht vergeefs?^ Het spel be gint opnieuw. Met het geweer aan de voeten moeten onze jongens weer toekijken, hoe aan de over zijde van de demarcatielijn de erg ste terreur heerst. Sjahrir, de z.g. „gematigde" en „verstandige" nationalist heeft zijn spel met fijne list gespeeld. Het bui tenland staat achter Djocja en Ne derland capituleerde. Van Mook heeft in bedekte ter men duidelijk gezegd, dat onze re gering niet van plan is haar souve- reine. plichten in de toekomst te verzaken. Maar wat helpen woor den. Het buitenland lacht om be dekte dreigementen van een mijn heer Van Mook in Batavia. Het buitenland lacht en Sjahrir niet minder om dit succesvolle spel. Zij weten, dat Nederland geen daden durft te stellen. Onze regering heeft zich er van afgemaakt op een wijze die een na tie, welke zichzelf respecteert, niet tot eer strekt. Een zwak protest van Van Kleffens in de Veiligheids raad was alles. De republiek heeft Linggadjati vertrapt; zij daagt de Nederlanders openlijk uit; zij proclameert haar souvereiniteit; zij zweert de Kroon af. En Nederland capituleert Sjahrir, „de gematigde", lacht stil letjes voor zich heen. M. d. C. Wissekerke. Donderdag verga derde de raad onder voorzitterschap van wethouder van Halst. Afwezig de heren Zuijdweg, Leendertse en Bustraan. Naar aanleiding van een verzoek van M. Wilderom tot aankoop van een stuk grond op het haventer rein te Kamperland, ter grootte van 200 m2, stelden B. en W. voor een terrein in erfpacht te geven. Na uitvoerige bespreking over de plaats die eventueel zou worden aange wezen en de te stellen voorwaar den, werd de beslissing over deze aangelegenheid aangehouden tot de volgende vergadering. Vastgesteld wordt een verorde ning op de honden waarbij het ver boden wordt honden buiten de o- penbare wegen en voetpaden te laten lopen. Een besluit werd vastgesteld tot aankoop, eventueel onteigening, van bouwterrein te Wissekerke, Kamperland en Oeersdijk, voor wat Wissekerke betreft voor f 1.15 per m2 en te Kamperland en Geersdijk voor f 1.75 per m2. Besloten werd aan Wed. C. N. van der Heijde-de Regt te verko pen een strookje grond ter grootte van 2 m2 gelegen bij de brandput te Wissekerke. De gemeenterekening over het dienstjaar 1946 werd aangeboden aanwijzende wat de gewone dienst betreft in ontv. en uitg. f255632.21 en wat de kapitaaldienst betreft in ontvang f 92559.31 en in uitgaaf f 96504 30. Wat de gewone dienst betreft werd utt het gemeentefonds een voorschot ontvangen op een e- ventuele bijdrage ter dekking van het tekort der begroting ad f9600.— en een bijdrage van het volgend dienstjaar voor het ongedekte te kort ad f 3877.48. Vastgesteld werd het bedrag der uitgaven voor het openbaar lager onderwijs over 1946. Bij de rondvraag informeert de heer de Smit naar de plannen voor waterleiding, waarop de voorzitter mededeelt dat binnenkort een be spreking zal plaats hebben met de gemeentebesturen van Wissekerke en Kortgene en de directie der wa terleidingmij Midden Zeeland. Irl verband hiermede stelt de voor zitter voor Ged. Staten te verzoe ken bij het halen van leidingwater uit Zuid-Beveland de vervoerders vrij te stellen van de betaling van veergelden, die de prijs van het water onnodig duurder maken. Hierna sluiting. Club „Nederland - Overzee" Meisjes weest onze jongens juist nu tot steun! De oproep aan de Hollandse meis jes door de Club Nederland-Over zee een aantal weken terug ook in dit blad gedaan, is een groot suc ces geworden. Meer dan 1200 meis jes gaven gevolg aan het verzoek in briefwisseling te willen treden met een der vele Hollandse militai ren in Indonesië die daarom ver zochten. Heel veel dankbare brieven van - de Jongens Overzee aan ons Bu reau waren hiervan weer het ge volg. Doch ook de deelnemende meisjes zijn erg tevreden, want het brieven schrijven aan onze jongens blijkt prettig werk te zijn. Toch is nog niet geheel en al aan de grote vraag uit Indië vol daan. Er resten ons nog ongeveer een 1000 aanvragen van plm. 22 jaar, zonder geloof, en met alleen lagere school opleiding. Hiervoor hebben wij dus meisjes nodig van dezelfde leeftijd (van 17 tot 22 dus), dezelfde schoolopleiding (alleen la gere school) en zelfde (dus geen) godsdienstige overtuiging. Voorts een aantal aanvragen van Prot. en R.K. militairen in dezelfde leeftijd met alleen lagere school. Daarnaast stellen wij ons voor speciaal de zieke en gewonde mili tairen in Indië met post te beden ken. Wie mee wil helpen hun lot te verlichten, kan dus ook via de Club Nederland-Overzee contact met hen krijgen. Schrijft ons even een briefkaartje wat U wenst, dan kunnen we spoedig het contact met Overzee voor U leggen. (Het adres is: Singel 320, Amsterdam). De afdeling Noord-Beveland van het Ned. Roode Kruis deelt onder hartelijke dank de ontvangst van de volgende bedragen mede, welke in tussen aan het hoofdbestuur zijn doorgezonden via Dr Metselaar f 376.655 via M. Noordhoek f 500. Twee mooie bedragen, welke ons weer in staat stellen „onze jongens" en de burgers in Indië te helpen. U begrijpt, dat door de situatie, zoals die thans ligt, voor het Roode Kruis plotseling ontzaglijk veel meer werk is gekomen, wat grote geld sommen vergt. Vindt u achteraf uw bijdrage in. de collecte misschien te klein, dan is het gironummer van de penning meester der afdeling Noord-Beve land te Wissekerke 35308, terwijl u ook een gift aan de bestuursle den op uw plaats kunt afdragen. Van uw geblokkeerde saldo kan het ook, doch dan op giro 22120 van het hoofdbestuur in den Haag. Misschien kan uw gift dienen om een bloedtransfusie voor een van onze gewonde jongens te bekosti gen. L. P. Maas, voorz. H. N. de Nie, secr. .Uitslag examens. Voor het Middenstandsdiploma slaagden Mej. J. C. van Halst, en de heren J. A. C. Maas, S. Saaman, I. Bolle, C. van Damme en W. Ver linde te Kortgene, P. van der Wee- Ie en G. j. Koster te Kolijnsplaat, A. Versprille en A. Fieman te Kats, J. Verbeek, K. Versluis en J. A. J. Vis te Wissekerke. Deze personen werden opgeleid door het Zeeuws Instituut voor Han delsonderwijs, gevestigd in de Ko renbeurs te Kortgene. Nieuwe cur sussen beginnen in September a.s. Gemeente Wissekerke. Geboren 13 Juli, Nicolaas, z.v. S. Alburg en S. K. van den Ende. 25 Juli Adriana Marina, d.v. M. J. Bustraan en P. A. Bouwense. Edu- ard, z.v. A. van der Maas en L. H. Vogelaar. 27 Juli Gerrit Marcus, z. v. C. J. Bakker en H. M. Reinhoudt. 29 Juli Jacomina Jacoba, d.v. A. Willemse en M. P. van Dis. Pie- ternella, d.v. R. Slotema en A. S. Breure. Ondertrouwd 25 Juli I. de Kam, 27 jr en S. M. de Looff, 26 jr.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1947 | | pagina 1