Ook vissen maken geluid. Een hels kabaal in „stille wateren" zijn prediking door ze ook maat schappelijk zoveel mogelijk te be naderen. Zijn vrouw had zich ech ter aanstonds tegen dat plan ver zet en het met een spotlach ont vangen. Man, wat bezielt je, had ze gevraagd, ik begrijp niet hoe je aan zo'n dwaze en naive gedachte komt! Denk je dat je op zo'n ma nier de wantoestanden op maat schappelijk gebied verbeteren zuit? ik heb hier nooit iets bemerkt van die bijzondere sympathie van je voor die sociale beweging van on ze tijd, maar wanneer je je zelf toch in die richting verdienstelijk wilt maken dan behoef je dat niet op die manier te doen waardoor je je zou blameren tegenover je collega's, maar is een enkele vraag in het kerkblad voldoende om de nodige financiële steun te vinden. Elke dominé heeft wel zo'n fonds- je, waaruit hij putten kan bij voor komende gevallen en waarom zou dat onthouden worden? Of wil je nu in je nieuwe gemeente op dat punt eens gaan specialiseren, dat zit zo'n beetje in de lucht tegen woordig. Geloof me, wees voor zichtig, je zult de toestanden er niet door veranderen. Hij vond het toen maar beter over dat onderwerp niet met haar door te gaan en gaf ook bij die tegen kanting ook zijn plan omtrent de keus van een huis op want hij was niet vechtlustig van aard. Hij liet de keus toen ook geheel aan haar over. Hij wilde hierover verder geen onenigheid en vertrouwde op de nieuwe toekomst, die hun perspectieven opende, al gevoelde hij zich nu wat alleen. En nu zat hij achter zijn schrijf tafel, pas teruggekeerd van een in spectietocht door zijn wijk. Gewa pend met een lijst van adressen van aldaar wonende leden van zijn kerk, die althans zodanig te boek stonden, maar vermoedelijk reeds lang van die kerk waren afgedwaald en daar ook wel niet meer woon den zodat ze totaal vreemden voor hem waren en als dwalende scha pen ronddoolden, was hij nog geen enkel adres binnengegaan, maar had zich er voorlopig maar toe bepaald alles van buiten eens op te nemen, om daardoor enigszins een indruk te krijgen van de aard en het soort der bewoners. Maar deze vluchtige en opper vlakkige verkenning van zijn ter rein was hem al niet mee gevallen. Schelderige en slordig geklede vrouwen had hij aan de deurposten zien staan, waaronder er waren die hem met een spottende verwonde ring hadden nagekeken toen ze een dominé in hem meenden te herken nen. Ruwe kreten troffen zijn oren en uit gangen en portalen waren onfrisse geuren hem tegemoet ge walmd. Hij voelde zich als op on veilig terrein en waar hij zich had voorgenomen nog geen enkel adres binnen te gaan was hij daar inner lijk blij om, want nu kon hij ach ter het voornemen zijn vrees te verbergen. Het was nu enkel een zich oriënteren, maar die moment opnamen hadden hem toch al over tuigd van de onnozelheid van zijn plan om op de huishuur een paar honderd gulden te bezuinigen ter bestrijding van noden waarmede hij in aanraking zou komen. Veel meer dan de financiële noden trof hem de geestelijke nood waarin het me rendeel van de mensen contact zocht, en het begon hem duidelijk te worden dat tegen deze toestan den op andere manier moest wor den opgetreden, ja, de dominé die voor al die ellende van de lagere bevolking eenvoudig de ogen sloot, of die bleef bezien vanaf de hoog te van de kansel of studeervertrek, kan zich nog de illusie suggereren van iets te bereiken en mee te wer ken aan de opbouw van een ver beterde en rechtvaardige samenle ving, door af en toe een oproep te doen voor financiële steun, maar wie nog maar een vluchtige blik geslagen had in het leven van het merendeel der bevolking, ziet zich geplaatst voor daaruit oprijzende problemen en voor een macht, die niet door mooie leuzen of giften kunnen bestreden en overwonnen worden, maar alleen door diep in grijpende veranderingen, gebaseerd op de voorschriften ons door Chris tus ten opzichte van onze naasten gegeven. Het wordt hem duidelijk, dat de gehele structuur van de maatschappij in die geest moet wor den gewijzigd. Maar tegelijk over woog hij, dat hij volstrekt niet be rekend was om in deze materie, die tegelijk een geestelijke materie was, verdedigend en voorlichtend op te treden. Hij gevoelde zich ge heel onbekwaam en Onvoorbereid en hij nam het plan op zich van goede lectuur, op dat gebied, te voorzien en studie te gaan maken van de daarin behandelde onder werpen. Enkele verkenningstochten meende hij echter wel te kunnen maken, en na al deze overwegin gen, op zijn studeerkamer genomen, ging hij op zekere dag op huisbe zoek uit. HOOFDSTUK II. In de wijken. Hij had voor zijn huisbezoek een tijd uitgekozen, waarin hij verwach ten kon de man thuis te zullen vin den. En nadat hij aan het aangege ven adres, 3 hoog achter, moeilijk de uitgeholde trappen beklommen had en op een donker en vunzig portaal was aangeland, klopte hij, op 't gevoel, aan een vettig aanvoe lende deur aan, waarop hij een man nenstem „binnen" hoorde roepen. De man zat aan het enige raam dat de kamer had en dat uitzicht gaf op de omringende daken en was bezig uit een blokje hout een scheep je te snijden voor zijn jongens, die nu vermoedelijk nog op straat speel den. Zonder op te zien van zijn be zigheid vroeg de man wie hij was en toen hij zich daarop bekend had gemaakt als de wijkpredikant, die eens kennis kwam maken, zei de manneem een stoel en ga zitten. De man wachtte blijkbaar af of hij niet het gesprek zou beginnen, want hij zei niets en ging met zijn knutselwerkje voort. Hij had zich de situatie ook aldus ingedacht en zich daarop enigszins geprepareerd, daarbij gesteund door zijn psycho logische theorieën die hem hadden geleerd in zo'n geval zich zoveel mogelijk aan te passen aan de om standigheden van het ogenblik en de sfeer waarin de ander zich be vindt. Hij vatte dus het knutselwerk aan en prees de handigheid van de ma ker en tegelijk de zorg en de lief de die daaruit sprak voor zijn jon gens. De man bleek daarvoor ge voelig te zijn en vroeg of hij ook kinderen had, waarna hij aanstonds doorging met zijn beklag te doen, dat hij als werkloze op zo'n manier zijn tijd moest doorbrengen en van de steun moest levenHet is wat te zeggen wanneer je, als bekwaam vakman, het brood moet verdienen voor je gezin en je kunt het niet omdat er geen werk voor je is. Je bent niet geleerd genoeg om te kun nen zeggen waar de oorzaak van deze ellendige toestand te vinden is, maar u is dominee en dus die- ■naar van de kerk, maar die weet er blijkbaar ook geen raad mee, want die kijkt niet naar ons om. Ik woon hier al tien jaren en u is de eerste predikant die ik in mijn kamer ontmoet. Maar ik begrijp dat, want wat moe* u bij mij komen doen wanneer je geen weg weet om me uit die ellende te helpen. Werk kan de kerk me niet geven. Terwijl de man aldus zijn ver kropt gemoed lucht gaf, kwamen hem veel troostvolle en bemoedi gende Bijbeluitspraken voor de geest die hij echter tegen deze man en de gesteldheid waarin hij verkeer de nog niet durfde benutten. Die munutie wilde hij nog even bewa ren en intussen werd hij bespron gen en gekweld door de gedachte: Wat ben ik begonnen 1 Daar wordt ik in eens geplaatst voor het gro te sociale vraagstuk van deze tijd en ik weet er geen weg mee. Heeft mijn vrouw feitelijk geen gelijk ge had toen ze mij aanraadde mij niet op dien weg te begeven en mij te bepalen tot mijn kanselwerk en opvoeding van de jeugd in cathe- chisatie en vereniging, met daar naast bevordering van de algemene liefdadigheid? Maar op eenmaal liet hij die gedachte varen daar het besef tot hem doordrong dat deze man en de vele duizenden lotge noten met hem, niet vroegen om een- harmonische opbouw van de menselijke samenleving die geheel was scheef gelopen. Hij moest dus beginnen met de man een antwoord in die zin te geven en daarbij in de richting blijven van 's mans gedachtengang en daarom gaf hij ten antwoord: U hebt gelijk, de kerk kan u geen werk bezorgen, maar toch is de kerk de draagster van het beginsel dat bij algemene aanvaarding een betere wereld zou te zien geven dan nu het geval is. Domela Nieuwenhuis, de geeste lijke vader van het socialisme hier te lande heeft eens verklaard dat wanneer er naar de Bijbelse voor schriften zou worden geleefd er voor het socialisme in de wereld geen plaats meer zou zijn. Die voorschrif ten zijn reeds twintig eeuwen door Christus de wereld ingedragen, maar de wereld heeft de Christus gekrui sigd en zij kruist hem nog dagelijks. U zegt niet de oorzaak te kennen van deze verworden toestand en die is ook niet in enkele woorden aan te wijzen. Men zocht die in politieke en economische stelsels en in de macht wat men „het kapita lisme" noemt, maar dat zijn alle maal verschijnselen van de ziekte waaraan de mensheid (en daartoe behoren we immers allemaal) lij dende is en wat zou u nu zeggen van een dokter die bij een ernsti ge zieke geroepen wordt, iqaar die in plaats van de oorzaak van de ziekte te bestrijden de verschijnse len aanpakte? Die oorzaak ligt nu bij ons zelf^bij onze eigenliefde en nu zal ifc U een uitspraak en levensregel van Christus aanhalen die zegt: Zo wat gij wilt dat U de mensen zouden doen doe gij hen ook alzo. U zult met mij eens zijn dat wanneer de mensen volgens die stelregels handelen, de kwestie waar de wereld nu voor staat en die nog eens op een volkerenoorlog zal uitlopen, opgelost zou zijn. (wordt vervolgt.) Wie meende, dat er in de diep ten der oceaan een intense stilte heerste, dat de vissen niet praten konden en dat liefdesliederen al leen bij tweebenige landbewoners voorkwamen, heeft zich vergist. De laatste wetenschappelijke onderzoe kingen hebben onomstotelijk aan getoond, tdat er onder de spiegel van de zee meer lawaai gemaakt wordt dan in een wereldstad als Londen, dat de kleinste vissen nog geluiden kunnen voortbrengen en dat ook onder water een plechtig heid niet in alle stilte voltrokken wordt. Deze wonderlijke gegevens zijn aan het licht gekomen na onder zoekingen van het United States Naval Ordnance Laboratory te Washington, waar men de ervarin gen uitwerkte, welke tijdens deze oorlog zijn opgedaan met accous- tische mijnen en torpedo's, die door middel van geluid naar hun doel gedirigeerd worden. De bedoeling was, een bruikbaar systeem te vin den, met behulp waarvan vijande lijke onderzeeërs kunnen worden opgespoord, door ergens een spe ciaal geconstrueerd luisterapparaat in het water te laten zakken. Niet alleen bleek thans, dat geweldige geluidsstoringen in de diepten der ocean&n de peilingen ongunstig be ïnvloedden, er is tevens verklaard waarom accoustische mijnen en de op het geluid afgeschoten torpedo's hun doel volkomen misten. Inplaats van rechtstreeks af te stevenen op vijandelijke schepen, bepaalden de vissen met hun kabaal ongewild de koers van de nieuwe wapens, die dan ook vaak temidden van scholen katvissen e d. terecht kwa men. Met de nieuwe Amerikaanse luis terapparaten heeft men bij sommi ge vissen een trommelend geluid waargenomen. Bruinvissen bleken

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1947 | | pagina 2