NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD No. 2326 Zaterdag 21 Juni 1947 50e Jaargang Eerst belasting betalen, en dan de rest sparen Stichting 1940-1945. N I W I N. DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - 2240 betalende abonné's. Prof. Lieftinck wil, dat wij spa ren. Daartoe heeft hij bij de Twee de Kamer een wetsontwerp inge diend, dat de invoering beoogt van zogenaamde Rijksspaarbrieven. Staatsobligaties in het klein. Om met de minister zelf te spre ken: „de Kamer heeft het wetsont werp met zeer weinig geestdrift be groet". En nu schijnt ook 's minis ters geestdrift enigszins te zijn be koeld. Voorlopig zal de Rijksspaar- brief waarschijnlijk toekomstmuziek blijven en wil de minister zich in de eerste plaats richten op het be vorderen van de spaarzin bij het publiek. Prof. Lieftinck heeft gelijk, als hij vaststelt, dat sparen van het aller grootste landsbelang is. De stabili teit van onze munt staat of valt met het welslagen van een spaar- campagne. Prof. Lieftinck heeft on gelijk, als hij meent twee vliegen in één klap te kunnen slaan. Wat hij enerzijds van het volksvermogen afkapt door een meedogenloze be- lastingpolitiek, wil hij anderzijds nog aanvullen door spaarbrieven. Het schamele bezit dat vele Nederlan ders rest na de „heffing ineens" zullen zij nog tijdelijk aan de staat moeten afstaan, omdat de minister nog niet genoeg heeft. Nog ergerprof. Lieftinck is er van overtuigd, dat het verlies door heffingen geleden juist een prikkel tot sparen zal zijn. Bovendien, zo zegt hij, blijkt uit de enorme uitga ven voor luxe en amusement, dat er bij het publiek nog te veel geld zit. Luxe en amusement Als u deze woorden ziet staan, denkt u wellicht eerder aan de luxe-auto's en het amusement van ambtenaren, waarmee vadertje Staat een zo ave rechts voorbeeld geeft van zuinig beleid en sparen. De belas tinggelden van het publiek worden zeker niet gespaard. De hoogte van de spaarrente acht de minister geen factor van bete kenis. Met andere woorden: deze wil hij zo laag mogelijk houden. Juist een „lage-rente-politiek" houdt volgens vooraanstaande des kundigen op financieel gebied vele gevaren in zich. Het is de laatste tijd twijfelachtig geworden, of de boerenleenbanken hun reeds ver laagde rente wel kunnen handha ven. Blijft de regering de rentevoet kunstmatig Iaaghouden, dan bete kent dit dat de levensvatbaarheid van de boerenleenbank binnen niet al te lange tijd ernstig wordt aan getast, zo niet geheel tot nul gere duceerd. En welk een belangrijke plaats de boerenleenbank in het spaarwezen inneemt, blijkt wel uit de cijfers volgens welke eind 1946 bij deze banken in totaal ca f 1600 millioen was belegd. Dat is ruim f 120 millioen méér dan bij de Rijks postspaarbank. De minister moge terecht van mening zijn, dat sparen de stabili teit van onze munt zal bevorderen, maar dan dient de regering daartoe eerst de voorwaarden te scheppen. Amputatie van vermogens en lage renten zijn nu eenmaal niet bevor- delijk voor de spaarzin. Goed voor beeld doet goed volgen. Welaan, laat de overheid dan zelf het eerste voorbeeld geven en in haar eigen financieel beheer de uiterste zuinig heid aan de dag leggen. Dan be hoeft de minister zich waarlijk geen zorgen meer te maken. De Nederlander spaart graag. De spaarzaamheid zit ons als't ware in het bloed. Maar wij moeten we ten, waar wij aan toe zijn. Wie spaart er waardeloos papier, dat elk ogenblik aan het inflatiespook ten offer kan vallen? Kunnen wij er op rekenen, dat onze overgespaarde penningen hun waarde blijven be houden Behoeven we niet bevreesd te zijn, dat de regering ons alles in de vorm van een nieuwe belasting weer afneemt? Hierop kan alleen de minister antwoorden. Het is nodig, dat hij hierop antwoordt. Laat hij dat eerst doen. Dan komt de rest vanzelf. District Zeeland. In vele gemeenten van onze pro vincie is in de maand Mei een in zameling gehouden voor het werk der Stichting 19401945. Met blijd schap kan worden geconstateerd, dat de verzorging van de gezinnen, waarvan de man of vader tijdens de Duitse bezetting zijn leven gaf voor de goede zaak, door velen wordt gezien ais een taak voor ons allen en dat velen bereid zijn iets van het hunne te offeren om te be reiken, dat deze gezinnen in de zelfde omstandigheden kunnen voort leven als voorheen. Het ligt in de bedoeling van de Stichting geregeld verslag te geven van de bereikte resultaten. In som mige gemeenten moet de inzame ling nog plaats hebben, in andere is zij nog niet geheel voltooid. Tot 10 Juni werd door het Dis trictsbureau, Dam 2, Middelburg, uit de navolgende gemeenten ont vangen de achter de naam der ge meenten geplaatste bedragen: Aagtekerke f 287.08 St. Annaland 396.69 Arnemuiden 465.80 Biggekerke 302.15 Clinge 692.75 Domburg 324.35 Dreischor 207.55 Driewegen 224. Eikerzee 207.10 's-Gravenpolder 331.25 Grijpskerke 181.39 's-Heer Abtskerke 213.10 Hontenisse 629.02 Kattendijke 135.30 Kortgene 806.02 Krabbendijke 1158.85 St. Laurens 369.70 St. Maartensdijk 572.70 Meliskerke 134.80 Middelburg 3699.17 N. en St. Joosland 688.35 O. en W. Souburg 646.07 Ovezande 199.60 Poortvliet 171. Ritthem 91.20 Scherpenisse 436.90 Serooskerke W. 370.75 Stavenisse 178.50 Tholen 478.55 Vere 130.50 Vlissingen 2284.03 Vrouwepolder 467. Waarde 266.55 Wemeldinge 128.50 Wissekerke 798.75 Wolfaartsdijk 819.64 Zonnemaire 312.75 Zoutelande 326. Totaal f 20124.41 Wil de abonné uit Rotterdam, die mij deze week een ongete kend berichtje zond, zijn naam even opgeven met de diverse bescheiden, dan kan ik bedoel de advertenties, die ook schade kunnen berokkenen aan andere abonné's in den vervolge wei geren. De uitgever. Wie kent niet de betekenis van dit wcord. De actie om voor onze militairen in Indië te doen wat mo gelijk is om hun verblijf ver van huis te veraangenamen. Ook in de gemeente Wissekerke is een comi té opgericht om hieraan een bijdra ge te leveren. Hoeveel moeten on ze jongens daar ver in de rimboe missen. Laten wij dan gezamelijk trachten daaraan zoveel mogelijk tegemoet te komen door onze gel delijke bijdragen. Door het landelijk comité is bepaald dat de opbrengst in de provincie Zeeland mag wor den bestemd voor een door deze provincie zelf aan te geven doel. Hierbij heeft het provinciaal comité gedacht aan de aanschaffing van kleinere muziekinstrumenten zoals banjo's, guitaren, mondharmonica,s e.d. Hoeveel plezier kunnen onze jongens op hun veraf gelegen pos ten daar niet van beleven. Voor onze gemeente komt het er dus op aan zoveel mogelijk gelden bijeen te brengen voor dit doel. Hoewel overtuigd van het mee leven onzer bevolking is gemeend dit te kunnen stimuleren door het nuttige met het aangename te ver enigen. Op Zaterdag 28 Juni a.s. zal op elk dorp gelegenheid zijn voor één kwartje mee te dingen naar een prachtige taart. Voor el ke taart wordt een getal beneden 1000 vastgesteld. Wie dit getal raadt of eventueel er het dichts bij is, wordt de gelukkige bezitter. Men kan raden vanaf 's morgens 9 uur tot 's avonds 8 uur. Hoe meer u raadt, hoe meer kansen, hoe groter opbrengst en hoe meer muziekin strumenten voor onze jongens o- verzee. De taarten zullen worden ge plaatst: te Kamperland bij: A. Buijze, C. A. de Kam, C. J. Noordhoek en Wed. Reijnhout. te Wissekerke bij W. Heuseveldt, L. P. van Halst, Wed. A. de Schip per, A. A. van Oosten, D. van Strien en C. F. de Ridder. te Geersdijk bij J. D. Noordhoek en A. W. Geluk. Degenen die giften willen schen ken voor het NIWIN-werk kunnen dit doen door storting op de post rekening no 81880 van de penning meester van het plaatselijk comité, de heer Joh. Heuseveldt. Dus vojgende week groot en klein zijn geluk beproefd en meegeraden, zodat men ook van ons kan zeggen: Oké, ze leven mee met onze jongens overzee. De burgemeester van Wissekerke, J. J. van der Maas. Kortgene. De reisvereniging „Voor ons genoegen", opgericht in November 1946 heeft op Dinsdag 17 Juni haar eerste gezelschapsreis ondernomen. De tocht begon des morgens om 6 uur en eindigde des avonds om 11 uur. De reis, die onder begunstiging van zeer mooi zomerweertje werd ondernomen, en Rotterdam tot doei had, werd voor allen een onvergetelijke dag.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1947 | | pagina 1