NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Een stille tragedie te llmenau SPORT Ha. 2324 Zaterdag 7 Juni 1947 50e Jaargang Pro Rege. BURGERLIJKE STAND Distributiedienst Wissekerke. PREDIKBEURTEN. A. 6. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. De laatste dagen van Dr Colijn. Het is een somber relaas, dat we optekenen uit de mond van de en kelingen, die te llmenau dicht in de nabijheid van onze grote staats man vertoefden. Want wat is er te vertellen uit het eentonige leven van een gevangene op vreemde bo dem, ver van zijn vaderland en ver van zijn vrienden Slecht hèeft dr Colijn onze Colijn het er niet gehad. llmenau ligt in een mooie omgeving. Bergen en bossen noopten als het ware tot verre wandelingen en daartoe bestond zelfs voor deze balling ge legenheid. Hij zat niet achter tra lies, hij had geen huisarrest, hij kon echter niet ontvluchten en ie der contact met het vaderland was verboden. In het hotel Gagelbach te Ilrpe- nau (Thüringen) stond een gedeel te volledig ter beschikking van de familie Colijn. We zagen er foto's van. We zagen ook de voetpaden en de bossen. Daar wandelde eens onze oud-minister-president met onvermoeibare veerkrachtige tred. Daar beklom hij de hellingen. Da gelijks twee a drie uur. Toch heeft hij de gedwongen rustperiode niet als vacantie opge vat. Politiek bleef hij geïnteresseerd. Boeken en kranten kwamen in gro te getale binnen zijn bereik. Tegen SS-mensen verklaarde hij omstreeks 1942 reeds, waarom Duitsland de ze oorlog niet kon winnen. Een- maai wist prof. Oranje, één der voormannen van het verzet, tot hem door te dringen, en wat er in dat onderhoud gesproken is kunnen we slechts gissen. Beiden zijn de gees telijke vaders geweest van het ont wakend besef bij zo vele Neder landers, iets te moeten doen tegen de alles vernietigende vijand. Bei den zijn van ons heengegaan. Ook het gouden huwelijksfeest werd in den vreemde gevierd. Er waren slechts weinig gasten, maar onder deze enkelingen bevonden zich toch de heer P. Colijn, een broer van de bruidegom, en twee kleinzoons. Zijn zoon, dr H. A. Co lijn, zuchtte op dat ogenblik de kalender wees 18 Juli 1943 onder Japanse gevangenschap in Indië. Eens kwam de krasse grijsaard te vallen, tijdens een van zijn dag marsen. Het duurde uren alvorens men hem langs de steile hellingen en gevaarlijke bergpaden naar zijn kamer kon brengen. Op 18 September 1944 maakte dr Colijn zich als gewoonlijk ge reed voor zijn morgenwandeling. Het ontbijt verliep zonder stoor nissen, doch na afloop greep hij onverwachts naar zijn borst en zei- de: „Nee vrouw, ik ga maar naar bed. Ik krijg veel te veel hartkramp." Het waren zijn laatste woorden. Binnen een uur stierf een der grootste Nederlanders ver van het land, waarin hij zo gaarne was terugge keerd om persoonlijk pal te staan in het verzet en mede te helpen aan de wederopbouw. Het heeft niet zo mogen zijn. Mevrouw Colijn is alleen uit llme nau teruggekeerd. Ook haar wo ning te Den Haag vond zij niet te rug. Zij nam tijdelijk haar intrek bij de familie De Graaf, Sloterweg 958, te Hoofddorp, in de Haarlem mermeer. Slechts enkele Nederlandse ar beiders waren aanwezig bij de be grafenis van onze grote staatsman te llmenau, waar ds Hellfoigt, de evangelisch predikant van Stutzer- bach, voorging. Aan de groeve sprak de heer H. D. Stehouwer, een kan toorbediende van de gasfabriek te Voorburg, die er als geestelijk ver zorger van de kleine Nederlandse kolonie optrad. Zo eenvoudig als hij geleefd heeft, zo eenvoudig was in het vijandelijk Duitsland de begrafenis, zo een voudig ook de overbrenging naar de laatste, definitieve rustplaats in 't Vaderland. Dr Colijn is terug in ons mid den. Zijn laatste wil is verhoord. Rust zacht. In eenvoud DUIVENSPORT De Duivenclub „De Blauwe Dof fer" te Kortgene organiseerde op Zaterdag 31 Mei j.l. een wedstrijd- vlucht voor jonge duiven, broed 1947. De 28 duiven werden om 14.15 uur te Goes gelost. Uitslag: 1 M. Clement 14.27>/2 uur le prijs. 2 S. Saaman 14.29 uur 2e prijs. 3 O. Scherp 14.39'/2 uur 3e prijs. 4 O. Scherp 14.42'/2 uur 4e prijs. 5 P. Verburg 14.43 uur 5e prijs. 6 B. de Looff 14.44 uur 6e prijs. 7 P. Verburg 14.46 uur 7e prijs. 8 O. Scherp 15.48 uur 8e prijs. Door het niet op hok komen der duiven zijn 20 duiven niet gemeld. DAMMEN Vrijdag 30 Mei werd in café de Graaf van Buren te Kortgene het tournooi N.B. kampioenschap dam men besloten,meteen gongwedstrijd. Kampioen werd de heer J. Nelisse te Kamperland. Verder groep 1 C. j. Hollestelle, Kortgene, 2e prijs. Groep II P. Flik- weert, Kamperland le prijs. Groep II P. Koole, Kamperland, 2e prijs. Groep III K. Besuijen, Kolijnsplaat, le prijs. Groep III, P. Schrier, Kam perland, 2e prijs. De gongwedstrijd werd gewon nen door Kamperland. Weet u wat de vereniging Pro Rege doet? Pro Rege verzorgt zowel in Ne derland als in Indië de Chr. Mili taire tehuizen en ander geestelijk werk onder onze militairen. De geestelijke nood waarin onze soldaten zich bevinden in Neder land, maar bovenal in Indië, is zeer groot. U gevoelt, dat daar geld voor nodig is. Wil daarom deze week als u een collectebus wordt voorgehouden een flinke gift schenken. Geeft onze jongens ver van huis Een gezellig Thuis. Comité van aanbeveling. J. J. van der Maas, burgemeester. Ds G. Visser. H. N. de Nie. Wissekerke Geboren 24 Mei Pieternella Ja- coba Lena, d.v. J. van der Wekken en M. J. Geluk. 30 Mei Cornelis Pieter, z.v. C. Visser en L. J. de Wit. Gehuwd 28 Mei C. G. van der Weele, 27 j. te Middelburg en A. de Looze, 27 j. M. van der Maas, 27 j. en T. den Boer, 22 j. 29 Mei C. J. Prins, 26 j. te Werkendam en P. J. Janse, 25 j. Overleden 20 Mei te Breda J. B. Wisse, 68 j echtg. van P. M. van Oost. 29 Mei L. J. de Lange, 66 j. wed van I. de Looff. Wissekerke. De collecte voor Valkenheide heeft alhier opgebracht f 27.83. Het Bestuur van het Ned. Roode Kruis afd. Wissekerke maakt onder dank melding van een gift van f 225.- Ten overstaan van Notaris Klop te Kortgene werd Donderdag j.l. verkocht, ten verzoeke van de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente alhier, een woonhuis (armhuis) met erf. Door het prijzenbureau was als 2240 betalende abonné's. hoogste prijs vastgesteld de som van f 2000.—. P. de Looff werd koper voor zijn inschrijfsom, zijnde f 1575. Het woonhuis met erfp. grond van J. Meulenberg werd gekocht door C. Meulenbergte Kamperland voor f 1500.Hoogste inschrijver was C. Ketelaar voor f 1250. De vastgestelde prijs was f 1700. De tuin van J. Meulenberg, groot 1.58 are, met als vastgestelde prijs van f 150.werd bij loting ver kocht aan M. J. den Bakker. C. Meulenberg, J. Clement en C. Ketelaar waren allen inschrijvers voor de vastgestelde prijs. Kortgene. Maandag vond alhier de eerste steenlegging plaats van de eerste 2 woningen na de bevrij ding, welke zijn aangenomen door dhr R. Slotema, aannemer te Wis sekerke. Aanwezig waren B en W met de gemeente-opzichter. De burge meester die de eerste steen legde, schetste in het kort de algemene woningnood, en vond het daarom te meer nodig, blijk te geven van waardering, ook ten opzichte van de aldaar werkzaam zijnde werk lieden, door ook hen te zien als medewerkers aan de wederopbouw van ons Vaderland; hetwelk mede tot uiting kwam in de door B en W aangeboden consumptie. De leider van de Distributiedienst Wissekerke maakt bekend: Na-uitreiking bonkaarten voedingsmiddelen, tabaks en versnaperingenkaarten en brandstoffenkaarten 707. De na-uitreiking bonkaarten voe dingsmiddelen zal plaats hebben op Woensdag i 1 Juni '47 te Geers- dijk van 9-11 uur. Aanvragen werkkleding Aanvragen voor werkkleding kun nen nog ingediend worden tot en met Vrijdag 20 juni '47. Ned. Herv. Gem. Wissekerke, Zondag a.s. Voorm. Ds Postma en nam. leesdienst. Zondagdienst artsen. A.s. Zondag doen dienst Dr J. L. J. Bruynzeel te Wissekerke en Dr L. P. Maas te Kolijnsplaat. Genesis 15:2-3-4 Spreuken 2324-25a Openbaringen 2215beg.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1947 | | pagina 1