NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD T weehonderddertigduizend Nederlanders verloren het leven! No. 2323 Zaterdag 31 Mei 1947 50e Jaargang DRUK EU UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. Franco per post f 3.00. 2240 betalende abonné's. Een schade van acht milliard in vijf jaar. NATIONALE RECLASSERINGSDAG Voor het eerst heeft het Centraal Bureau voor Statistiek thans de werkelijke cijfers bekend gemaakt van de stoffelijke schade, welke ons land in zijn geheel dcor de afgelo pen oorlog heeft geleden. Cijfers, die ons verbijsteren door de lange reeksen slachtoffers op schier eik gebied, welke zij in hun dorre een voud voorstellen. Cijfers, die een ontstellend getuigenis afleggen van de achteruitgang, die ons in vijf jaar tijds bijna tot de bedelstaf bracht. Zo is ons nationaal vermogen, waarvan we de tabel hieronder af drukken, gedaald met f 8.130.000.000 Niet alleen als gevolg van bom bardementen, inundaties, enz., maar tevens door bezettings- en evacu- atieschade, door roof van roerende goederen, door achterwege gebleven onderhoud en door het verlies van Nederlandse bezittingen in Duits land en andere oorlogvoerende lan den. Al deze gegevens zijn berekend op grondslag van het prijspeil van 1938. Vorige voorlopige opgaven komen hiermede te vervallen. De verliezen aan mensenlevens bedroegen voor Nederland ongeveer 230.000. Dit is het totaal van 105.000 omgebrachte Joden, 25.000 honger- slachtoffers in het Westen des lands, 19.000 burgers gedood bij directe oorlogshandeling, 8.000 personen geëxecuteerd of gestorven in con centratiekampen, 3.000 gesneuvelde militairen en 3000 mensenlevens verloren op zee. Het ontbrekende aantal van 67.000 wordt naar schat ting van het Ned. Rode Kruis be rekend op 31.000 vermisten, 31.000 in Duitsland overleden politieke ge vangenen, krijgsgevangen en tewerk- gestelden en 5000 gesneuvelde of vermiste vrijwilligers in Duitse krijgsdienst. Voor Ned. Indië zijn de cijfers nog niet nauwkeurig be kend, doch daar schat men de ver liezen op 2.500.000, waarvan 35.000 Europeanen. De nullen rijen zich aaneen DE'WONINGNOOD. Een foutief beeld van de huidi ge situatie geeft o.i. het overzicht van het aantal der vernielde wo ningen. De achteruitgang bedraagt hier voor het gehele land 92.065 stuks op een totaalcijfer van 2.200.678 in 1939. Komen wij nu 5°/0 tekort? Zeer zeker niet. In al de vijf oor logsjaren stond de noodzakelijke bouw van nieuwe woningen stil, terwijl de bevolking zich tot 9'/2 millioen zielen vermeerderde. Tevens bleef de geregelde vervanging van uitgewoonde huizen achterwege. Zo doende kon het werkelijke te kort per 1 Januari 1946 reeds op 350.000 woningen gesteld worden. En daar ook gedurende het afge lopen jaar practisch geen nieuwe percelen bijgebouwd werden, kan men de achterstand reeds weer vergroot denken. Een goed overzicht van de wo ningnood krijgen we pas, als we op een blanco kaart van Nederland zwarte stippen plaatsen in destre ken, waar een honderd huizen ver dwenen zijn. Het grootste zwarte vlak ontstaat dan rond Rotterdam, dat met zijn 27.751 vernielde wo ningen de zwaarst getroffen grote gemeente van ons land is. Daar naast zien we enoime zwarte stre pen langs de Noordzeekust van Zeeuws-Vlaanderen tot Den Helder (Walcheren, Den Haag, Velsen!) en een reusachtige inktmop van Noord- Limburg over Nijmegen tot ver voorbij Arnhem. Verder verspreide stippen in Limburg en Brabant, langs de Ijssel en dan schaarser wordend naar het Noorden. Al die stippen verdeeld over geheel Nederland tonen in een oogopslag, welk een woningnood er hier bestaat. Maar het aantal gezinnen, dat niet over een woning kan beschikken, is nog vele malen groter OVERIGE SCHADE. Maar er is meer, ontstellend veel meer. De productiviteit van de bo dem verminderde. De opbrengst o- ver 1945 bedroeg voor vele gewas sen slechts een gering percentage van de oogst over 1930-1939 ge middeld. De productie in tal van industrieën daalde tot ver beneden de helft. Inundatie, mijnenvelden, uitbreiding van vliegvelden en ver dedigingswerken waren oorzaak, dat op 12,5°/o van de totaal be schikbare cultuurgrond niet geoogst kon worden. In 1945 waren dit 292.000 ha. De inundaties besloe gen reeds 9,7van de cultuurgrond. Volgen we nu het herstel, uitge drukt in maandelijkse productie-in- dices, zodat we de huidige toe stand in één cijfer met de voor oorlogse productie kunnen verge lijken, dan blijken er in vele takken van nijverheid ontzagwekkende ach terstanden te bestaan. Andere lopen aardig in. Verheugend is bijvoor beeld de toenemende fabricage van schoenen, rijwielbanden, textiel e.d. Dank zij de verhoogde steenkool productie kwam er meer gas en e- lectriciteit. Cement en kunstmest bereikten reeds een hoger index cijfer dan het maandgemiddelde o- ver 1938. Doch vele noodzakelijke grondstoffen voor de wederopbouw staan nog pas beneden aan de lad der: deuren b.v. 27 tegen 100 En mogen we juichen bij het be reiken van de 100, die dus het vooroorlogse productiecijfer aan geeft? Zijn we er dan werkelijk? Neen, want met de bevolking steeg ook de behoefte met 8%. En in de plaats van normale geregel de aanschaffing, dient thans elk be zit vernieuwd te worden, elk ma teriaal vervangen. De afnemers van vijf lange jaren moeten thans op de kortste termijn geholpen wor den. De welvaart van 1938 bereikt Nederland met de 100 van 1947 zeer zeker niet meer. Gelukkig zit Nederland niet bij de pakken neer. Dat bewijst een blik op de verkeersstatistieken in het handige statistisch zakboek '44- '46. De baanlengte der Nederland se Spoorwegen, bij de bevrijding nog slechts een derde van het oor spronkelijk net, is nu weer terug gebracht tot ongeveer de oude leng te. En het aantal motorrijtuigen we weten er alles van. Ook zonder cijferkolommen. Ook zonder zelf in een luxe Amerikaanse wagen rond te rijden. Ze zijn er weer, de au to's. En toch is het maar het hal ve aantal van voor de oorlog Kunt U zich werkelijk indenken, dat we er twee maal zoveel gehad hebben Op 1 Sept. '39 Gedaald tot Mei 1945 Land-, tuin- en bosbouw f 5.400 mill. f 825 min Nijverheid (exci. voorraden) - 4.000 - 900 Handel (excl. voorraden) - 1.100 - 400 Voorraden bij Nijverheid en handel - 2.500 - 2.400 Bank-, crediet- en verzekeringswezen - 300 15 Verkeerswezen - 1.500 - 1.030 Overheidsbezit (incl. havens, bruggen, excl. bedrijven) - 2.800 - 550 Kerkgebouwen, part. ziekenhuizen, scholen en bioscopen - 500 - 150 Inventarissen vrije beroepen - 50 10 Woningen - 5.000 - 650 Huisraad - 5.000 - 1.200 Totaal 28.150 8.130 (Niet medegerekend konden worden: kostbaarheden, goudvoorraad, be leggingen en deviezen in Ned. Indië en het buitenland). Plaatselijk comité van uitvoering Secretariaat: Z. Kerkstraat B 67, Kolijnsplaat. Ons land staat voor grote pro blemen. Wij weten het allen. De oorlog heeft niet alleen ten aanzien van ons economische leven ontwrichtend gewerkt, doch ook en vooral op het leven-moraal van zovele mensen. Het is schrikbarend te weten, hoevele landgenoten ontspoord zijn. Alle remmen werden losgegooid, het verschil tussen goed en kwaad vervaagde. Anderzijds heeft de ma teriële nood, het gemis aan leiding of een gemakkelijk gemaakte ver leiding in het bijzonder veel jonge mensen in het ongeluk gestort. Tienduizenden vullen nu onze overvolle gevangenissen, en hoeve- len zijn daaronder, die in de kern goed willen en die met de nodige hulp wederom als flinke mannen en vrouwen aan de opbouw en op bloei van ons Vaderland kunnen deelnemen. Realiseert U zich wel, dat wij hier staan voor een maatschappe lijk kwaad, dat als een sneeuwbal steeds grotere afmetingen aanneemt! üm dit kwaad krachtig aan te pakken, staan de Reclasseringsin- stellingen van alle gezindten gereed hun omvangrijke en menselijk-moei-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1947 | | pagina 1