NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD SPORT No. 2322 Zaterdag 24 Mei 1947 50e Jaargang DRUK EN UiTGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaaf. - Franco per post f 3.00. Onkruidbestrijding. Uitbreiding van het net van Jeugdherbergen. Nationale petitie van „Rijkseenheid" BURGERLIJKE STAND Wissenkerke 2240 betalende abonné's. Distributiedienst Wissekerke. In verband met het tekort aan arbeidskrachten en toenemende me chanisatie, o.a. ook voor het wie den, wordt nagegaan in hoeverre voor dit doel chemische middelen gebruikt kunnen worden. Beproefd zijn twee soorten mid delen, n.l. groeistof bevattende en dinitro-ortho-crosal (kortweg DNC) bevattende. De waarde wordt bepaald door hun selectieve werking als onkruid bestrijdingsmiddelen. Beiden hebben een nadelige werking op tweezaad- lobbige gewassen, (erwten, bonen e.d.), terwijl de eenzaad-lobbige ge wassen als granen en grassen er minder gevoelig voor zijn. Bij het gebruik van groeistoffen oefenen deze op de groei der plan ten een sterke remming uit, waar naast ook cel-delingen plaats vin den en ook de stengel en andere delen sterk misvormen, er treedt zelfs bovengrondse worteling op. Na de behandeling gaan de bla deren enigzins verkleuren, sterk slap hangen, en langzamerhand sterven de planten. De temperatuur is van invloed op de werking der groeistoffen, terwijl ze het beste werken als de onkruiden zich in een sterke groei periode bevinden. Van belang blijft nog enige voor zichtigheid bij het gebruik van groei stoffen in acht te nemenzo kan schade aangericht worden in boom gaarden wanneer daar onkruiden met deze groeistoffen bestreden worden. De resultaten met deze middelen zijn vooral in ons land op onkrui den in granen verkregen. Bij het gebruik van DNC bevat tende middelen, ondervinden granen en grassen weinig invloed van een bespuiting. Bespoten onkruiden vertonen ver- brandings verschijnselen en sterven vrij snel, er dient op gelet te wor den dat de onkruidplanten goed geraakt worden, dat de kleurstoffen goed hechten aan het blad, terwijl de sproeiwijze van de planten even eens van belang is. De wortels der planten worden door kleurstof-bespuitingen moeilijk gedood, zodat wortel-onkruiden als kleefblad, distel, kweek enz. moei lijk bestreden kunnen worden. Tot nu toe kunnen alleen jonge eenjarige zaad-onkruiden (herders tasje, boekwijt enz.) met het meest effectieve resultaat bestreden wor den, doch in de toekomst zal hier aan steeds gewerkt worden, en be hoeft ook onkruid in deze dagen niet tot de grootste zorgen te lei den in het landbouwbedrijf. Voor wie deze onkruidbestrijding willen zien, is er op dit gebied een kleine proefbespuiting te zien bij de heer Chr. Dees, Westpolder, Kortgene. Waar er op de meest ver schillende manieren is gespoten. Het beste resultaat leverde de bespuiting met flinke druk, met de sproeiboom plusmin. 1 meter boven de grond, en de sproeidoppen zeer dicht bij elkaar, zodat alle planten goed geraakt worden en gebruik wordt gemaakt van een grote hoe veelheid water, zodat de sproeistof- fen zogoed mogelijk verdeeld wor den. Van de tot nu toe beproefde mid delen kunnen gebruikt worden: Groeistoffen Agroxone vast 250 kg per ha. Agroxone liquid 11 liter in 1000 liter water per ha. Verschillende merken kleurstoffen in verschillende percentages. Gebleken is dat bovengenoemde middelen in uien, bieten, aardappe len, erwten en vlas in verband met beschadiging voorlopig nog niet gebruikt worden, dit kan natuur lijk wel worden gedaan als proef, doch weest voorzichtig. Verdere inlichtingen hieromtrent worden zeer gaarne gegeven door Plantenziektenkundigen Dienst, Vo- gelzangsweg 14, Goes en M. B. van Goudswaard, Geersdijkpolder 411, Kortgene. Ook kunnen hiervoor de mede delingen van de Plantenziektenkun digen dienst geraadpleegd worden die voor een enkele cent te koop zijn. De collecte ten bate van de Stichting 1940-'45 heeft opgebracht te Kolijnsplaat f 411. Kats f 107.55 Kortgene f 307.47 Geersdijk f 135. Kamperland f 387.75 Wissekerke f 231.50 Kerkcoll. Wissekerke f 64. Totaal f 1644.27 Binnenkort zal de Nederlandse jeugdherberg Centrale weer twee jeugdherbergen heropenen. De jeugd herberg „Hanskedune" op Terschel ling komt weer ter beschikking en de jeugdherberg „Parkhoeve" te Meppel wordt eveneens geopend. Voorts wordt gewerkt aan de in richting van jeugdherbergen te Beu- sichem, Noordwijk, Schoorl en Re- tranchement in Zeenws Vlaanderen. Het aantal geopende jeugdherbergen bedraagd dan acht en dertig en heeft daarmede de h^lft van het voor oorlogse aantal alweer overschreden. In de petitie aan de Staten-Gene- raal, waarvoor het Nationaal Comi té Handhaving Rijkseenheid hand tekeningen inzamelt, wordt de Staten-Generaal verzocht: 1. Een einde te maken aan het voor het Koningkrijk zo rampzalig Indische beleid; 2. De uitvoering der politiek in Indië te doen leggen in handen van mannen, die allereerst het waar achtig welzijn van de volken in in dië nastreven zonder aan de eer van het Koninkrijk en van de Neder landse vlag te kort te doen; 3. In vernieuwde vorm een Ko ninkrijk der Nederlanden, in hech te Rijksverbondenheid op te bouwen, met een aan de historie aansluitend werkelijk Rijksgezag dat zelfregering ook van de gebieden overzee op zodanige wijze waarborgt, dat aan de aldaar levende werkelijke na tionale verlangens naar politieke zelfstandigheid ten volle recht we dervaart en de onderdanen des Rijks aldaar in veiligheid en rechts zekerheid kunnen leven. Geboren 3 Mei Janna Pieternella, d.v. H. de Bruin en M. T. Clement. 9 Mei Gerardus, z.v. J. G. Fortuin en F. Bakker. 18 Mei Klazina Cornelia, d.v. J. P. Augustijn én K. de Looff. 19 Mei Geertruida Cor nelia, d.v. K. C. Versluis en C. J. de Smit. Ondertrouwd C. J. Prins, 26 jr te Werkendam en P. J. Janse, 25 jr 6 Mei C. G. v. d. Weele 27 jr te Middelburg en A. de Looze, 27 jr. 16 Mei M. van der Maas, 27 jr en T. den Boer, 22 jr. Gehuwd 6 Mei A. Hakkert en M. G. de Neef, 22 jr. 8 Mei C. Koole, 29 jr en J. C. Begthel, 23 jr. Overleden 6 Mei Neeltje Wattel, 80 jr, wed. van I. Verhulst. 9 Mei Adriana Geelhoed, 88 jr, wed. van A. van de Kreeke. 15 Mei Johan nes Josephus van den Bos, 77 jr, wedn. van J. C. van Ossel. DUIVENSPORT De Duivenclub „De Blauwe Dof fer" te Kortgene organiseerde op Donderdag 15 Mei j.l. een wedstrijd- vlucht. De duiven werden om 13.10 uur te Breskens gelost. De uitslag was als volgt: 1 Z. van Damme 13.29'/2 uur. 2 S. Saaman 13.33'/2 uur. 3 O. Scherp 13.42'/2 uur. 4 S. Saaman 13.43 uur. 5 S. Saaman 13.47'/2 uur. 6 Z. van Damme. 13.52>/2 uur. 7 O. Scherp 13.53>/2 uur. 8 T. de Looff 13.55'/2 uur. 9 C. Overbeeke 13.56 uur. 10 S. Saaman 14.08 uur. 11 P. Verburg 14.15 uur. 12 P. Verburg 14.15 uur. 13 C. Overbeeke 15.14 C. Over beeke 15.—. 6 duiven niet gemeld. Volgende vlucht op 27 Mei van Dordrecht. Verkeers verbetering in Zeeuwsch Vlaanderen. Naar de A.N.W.B. verneemt, zal op 18 juni a,s. door de Rijkswater staat worden aanbesteed het maken van wegaansluitingen op de brug over het kanaal Gent-Terneuzen te Sluiskil, welke brug thans hersteld wordt. De verbinding wordt hier momen teel nog onderhouden door een veer pont. Uiteraard zal door de in gebruik- name van de brug en de nieuwe wegaansluitingen het verkeer tussen Oost- en West- Zeeuws Vlaanderen een aanzienlijke verbetering onder gaan. Kolijnsplaat. Bij het gehouden examen voor kerkorgelspel te Am sterdam slaagde de heer W. Din- gemanse alhier. De leider van de distributiedienst Wissekerke maakt bekend: Uitreiking bonkaarten voedingsmiddelen, tabaks- en versnaperingenkaarten en brandstoHenkaarten 707. Kamperland. Donderdag 29 Mei voorm. de no B 181 t.e.m. B 230, nam. de no B 231 t.e.m. B 270. Vrijdag 30 Mei voorm. de no B 271 t.e.m. B 320, nam. de no B 321 t.e.m. B 360. De zittingsuren zijn van 9.30 tot 12 uur en van 1 tot 3 uur. Medegebracht moet worden: le T.D. met inlegvel. 2e Bonkaart 705. 3e Het volledig ingevulde formu lier MD 323-15 voor brandstof fen. 4e Oude brandstoffenkaart T 606. Bovengenoemde bescheiden moe ten per gezin worden aangeboden. Losse inwisselingsbonnen worden in geen geval aangenomen. Uitreiking schoenenbonnen. Op onderstaande dagen en uren zal de uitreiking van schoenenbon nen plaats vinden, voor kinderen geboren in de maand Mei van één

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1947 | | pagina 1