NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Het einde van de Boerenoorlog J No. 2321 Zaterdag 17 Mei 1947 50e Jaargang Vijf en veertig jaar geleden: De „Rooirok" overwon, maar Engeland verloor zijn prestige il Ji Distributiedienst Wissekerke. DRUK EN USTOAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. Zaterdag 31 Mei 1902, nu vijf en veertig jaar geleden, heeft het laat ste handjevol boeren, dat zich nog tegen de Britse indringers verweer de, na rijp beraad de wapens neer gelegd. Daarmede kwam een einde aan de heldhaftigste vrijheidsstrijd die de wereld ooit gekend heeft. Een oorlog, door 's werelds groot ste mogendheid uitgelokt ter ver overing van de goudvelden en di- amentmijnen, en door Neerlands dapperste zonen tot het bittere einde toe uitgestreden. Twee en een half jaar bestreden de boeren met groot succes de ge hate rooirok. Wat niemand gedacht had gebeurde: de beste generaals van Engeland werden achtereenvol gens verslagen. Europa trilde van vreugde. Toen greep de machteloos ziedende John Buil naar het laat ste en laagste middel om de oor log te winnen, 's Werelds eerste concentratiekampen zijn niet uitge vonden door nazi-beulen, maar door de Engelse generaal F. S. Ro berts. 26.370 vrouwen en kinderen lieten er in luttele maanden het leven. Zes en twintigduizend drie honderd en zeventig vrouwen en kinderen Hoewel de hoeven verbrand wer den, het vee geroofd, vrouwen en kinderen vermoord, vochten de Z.- Afrikaanse boeren onvermoeid voor hun vrijheid. Waar de rooirok zijn voet zette was de aarde doordrenkt van het bloed. Een leger van 300.000 man, met de modernste wapenen, werd in het veld gebracht om een handjevol mannen van Nederland se afkomst te onderwerpen. Inder daad is het hun gelukt het begeer de grondgebied in handen te krij gen, maar de bevolking is nooit Engels geworden. De boeren be hielden hun taal, de kiem voor de toekomstige onafhankelijkheid; de taal, die gans een volk is. EEN LOOT VAN NEERLANDS STAM. Nog nimmer heeft een buiten landse strijd zóveel ontroering en een dergelijk medeleven gewekt in alle lagen der Nederlandse bevol king, als de Boerenoorlog van 1899 1902. Oeen wonder, het betrof hier een aloude loot van Neerlands stam, die gevestigd in de vreem de opkwam voor Vrijheid en Recht. Schreef niet L. Penning in zijn driedelig werk „De oorlog in Zuid-Afrika" reeds: „De slag is gevallen de lont in 't kruit! In het zelfde jaar, dat de grote Vre desconferentie werd gehouden, zal de mogendheid die daar zo luide sprak voor menselijkheid en erbar ming, een klein en dapper boeren volk, welks enige misdaad het is dat het opkomt voor zijn recht en onafhankelijkheid, verpletteren on der haar granaten en dum-dum-ko- gels. Onze harten kloppen sneller, want die Boeren zijn van ons vlees en ons bloed, en met omfloerste ogen staart de Nederlandse maagd naar het zonnige Zuiden Nu nog leren de Engelse kinde ren op school, (lat de Britten in 1877 Transvaal moesten inlijven, omdat de Boeren er hun Kaffers zo onmenselijk behandelden. Wij we ten wel beter. Ondank alles zond Zuid-Afrika een deputatie naar En geland om de kloof te overbruggen. Het lukte wonderwel, in 1884 werd een uitbreiding van grondgebied verkregen, een gedeelte der schul den werd kwijtgescholden en zelfs de binnelandse suzereiniteit werd opgeheven. Maar niet lang daarna werd het eerste goud in de nieuwe gebieden gevonden. Diamanten wer den ontdekt Engeland sloeg opnieuw begerige blikken op het lokkende land. Britse maatschappijen met Brits kapitaal verkregen het recht van de exploitatie. De „uitlanderquestie" werd op de spits gedreven. In Ja nuari 1897 ontwapende Con jé, één der voormannen der Boeren, Ja- meson met zijn beruchte roversben de. Paul Kruger ontving gelukwen sen uit alle delen van de wereld, zelfs van de Duitse keizer Willem II. Maar de Engelse machinaties duur den onverminderd voort. Niet eeuwig kon de tegemoet komende houding van president Kruger duren. Een ultimatum aan Engeland noodzaakte Joe Cham berlain openlijk voor zijn bedoe lingen uit te komen. En 11 Octo ber 1899 kwam het afwijzende ant woord. De Boerenoorlog, de bloe digste vrijheidsstrijd van alle eeu wen, begon. Ouderen onder ons herinneren zich waarschijnlijk de vele liederen en voordrachten uit die roemrijke tijd. „De boeren hebben 't over wonnen, hiep hiep hoera F' is er slechts één van. Het mooist maakte het een kunstenaar, die, gegrimeerd als de Britse minister-president, met een strop om de hals een dicht werk declameerde, dat eindigde als volgt Ik, Chamberlain, vol knepen, waarop heel Engeland bluft, Zo huichelachtig gluip'rig, zo vol van vuil vernuft. Eergierig, gauwdiefachtig, Schurkachtig als een fielt, Ik, Englands grootste glorie, Word binnenkort ontzield. En dan hang ik, hang ik, hang ik in de strop, 't Is zo erg wel niet, maar 't spijt me van mijn kop. Dr Kakebeeke van de Nederland se ambulance, de Engelse journa list Stead en vele ooggetuigen ver halen van de gruweldaden der Britse lanciers, die de gewonde boeren, die hun wapens hadden weggewor pen, met hun lansen doorstaken van de slachtpartij bij Elandslaagte op 21 October 1899, waar generaal Koek, geheel uitgeschud en beroofd van zijn kleren, zwaargewond bleef liggen. Het is goed, dat wij Engeland in middels in deze laatste wereldoor log aan onze zijde vonden en de „rooirok" als menselijker overwin naar hebben leren kennen. Maar omstreeks 1900 was dat alles an ders. Toen was het Nederland, dat een menslievende en dappere daad verrichtte: ten einde Paul Kruger uit de handen van de vijand te red den zond Koningin Wilhelmina een oorlogsschip naar de Zuidafrikaanse wateren. Aan boord van de „Gel derland" bereikte de grijze staats man ons land. Niet in het veld verloren de Boe ren de oorlog; alleen ten behoeve van hun vrouwen en kinderen in de concentratiekampen staakten zij de strijd. Het was te laat. Velen vonden hun gezinnen niet weer. En toen de ex-president van de Oranje Vrijstaat, M. Th. Steyn, in 1916 het beroemde Vrouwenmonu ment te Bloemfontein onthulde, ter eeuwige nagedachtenis aan die 26.370 onschuldige slachtoffers, zak te hij tijdens zijn toespraak ineen. De herinnering was hem te mach tig, de dood overmeesterde hem, juist daar. Er zijn Zuid-Afrikaanders die dat, ook na deze vijf en veertig jaren, nog niet hebben vergeten. En zij 2240 betalende abonné's. zijn vele, zeer vele, ondanks de re cente reis van het Engelse konings huis. Dr Phil. O. Sophaster. IV' Eerbied alleen is niet genoeg! Stad of dorp: overal zijn de gedenkteekens voor de ge vallenen. Voor de velen, die tijdens de bezetting het kostbaarste gaven... voor onsl Maar zijn hun nabe staanden geholpen, wan neer ^wij niet wat meer doen, dan in 't voorbijgaan onzen hoed afnemen? Er moet materieel gesteund worden. Zij gaven alles... geeft U maandelijks iets!! Heeft U het woord op den achterkant van Uw bon kaart ter harte genomen De leider van de Distributiedienst Wissenkerke maakt bekend: Uitreiking bonkaarten voedingsmiddelen, tabaks- en versnaperingenkaarten en brandstoffenkaarten 707. Wissekerke. Maandag 19 Mei des v.m. de no A 91 t.e.m. A 140 en des n.m. de no A 141 t.e.m. A 180. Dinsdag 20 Mei des v.m. de no A 181 t.e.m. A 230 en des n.m. de no A 231 t.e.m. A 260. Woensdag 21 Mei des v.m. de no A 261 t.e.m. A 290 en des n.m.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1947 | | pagina 1