„GA NAAR DE MIEREN' Pij DE SLAVENJAGERS VAN DE BOSGROND. Distributiedienst Wissekerke. A en X 30-jarig huwelijksfeest A en Georganiseerde voedselvoorziening, een geoefend leger en een betere sociale ordening! Nu het voorjaar weer zover ge vorderd is, dat onze insecten aller- wege onder overwerk gebukt gaan en de verzorging van de larven en de voedselvoorraden eigenlijk extra werkkrachten vereist, trekken de eerste afdelingen strijdbare mieren aan het hoofd van lange colonnes dragers er op uit, om bij kleinere kolonies slag te leveren en slaven te veroveren. De mierenoorlogen ontbranden, hulpeloze poppen wor den in triomf mee terug gesleept en aan een dringende behoefte naar een groter aantal arbeiders is vol daan. De soldaten, krachtiger ontwik keld nog dan de werkmieren, on dergaan een speciale opleiding. Deze strijdkrachten worden militair gedrild en in verschillende „wapens" verdeeld. Het is al juist als bij de mensen. Zwaardere koppen en mas sievere kaken vormen de uitrusting van de voornaamste verdedigings soldaten. Anderen zijn in de che mische oorlog gespecialiseerd, ze dragen een spuit op de kop, die naar voren is gericht en in directe verbinding staat met een klier. Met behulp van dit kanon storten zij een branderige rook of een kleve rige vloeistof uit over de vijande lijke legers, zodat de mieren als op de plaats vastgenageld blijven staan. Nee, in uw tuin zult u rond de kleine mierenhopen weinig van de slavenjachten en de wrede oorlog kunnen bespeuren. De huis-, tuin- of keukenmier vindt voldoende voedsel in uw afval en wat er ver der van zijn gading is. De grote veldslagen worden geleverd diep in de bossen en ver van de bewoon de wereld. De geduchtste bewape ning vindt u bij de nauw met de mieren verwante termieten, die reeds lang voor de verschijning van de voorhistorische mens het voor deel begrepen van een georgani seerde voedselvoorziening en een goed geoefend leger. De mierennesten, die wij kennen, verzinken in het niet bij de indruk wekkende bouwwerken van zelfge maakte cement der termieten, die hun puntige spitsen tot soms zeven meter hoogte verheffen. De regen wordt afgeleid doorgoten, speciale kanalen verzorgen de ventilatie en tal van technische problemen, waar onze architecten zich nog vaak het hoofd over breken, vonden daar reeds een even eenvoudige als ge niale oplossing. Honderdduizenden arbeiders hebben aan het totstand komen van één nest jarenlang ge werkt, elk met een vermogen van slechts één kruimeltje gaans. Van verre is de bouwstof aangevoerd. Zorgvuldig is elk deeltje op het voorgaande vastgeplakt. Zo ontston den de termietenheuvels, welke in de warme landen van enorme om vang kunnen zijn. Doch de termie ten zelf zult u zelden zien. Hun lichaam is zachter en teerder dan dat van de mieren die wij kennen. Zij schuwen de buitenlucht. Daar om bouwen zij lange tunnels naar de plaatsen, vanwaar zij hun voed sel en bouwmaterialen willen weg slepen. Dikke aderen, die voldoen de ruimte bieden voor twee stromen arbeiders, die elkaar in verschillen de richtingen moeten passeren. Mieren en termieten stammen beide af van de oorspronkelijke kakkerlak. Alhoewel tal van men sen de kakkerlakken walgelijke die ren vinden, blijkt het dat zij milli- oenen jaren eerder begonnen met een gedisciplineerd maatschappelijk stelsel, dat het ondeugdelijke sys teem van de mensheid verre over treft. Kakkerlakken bestonden er reeds in het „carboon", dat is het Steenkooltijdperk. Driehonderd mii- lioen jaren geleden bestond er op onze wereld reeds een geordende maatschappij, die is blijven voort bestaan dank zij de wijsheid en de bedrijvigheid van kleine insecten. De kakkerlak, door menigeen ver afschuwd, kan ons menig lesje ge ven in sociale ordening en gerech tigheid. Het moet erkend worden, dat we zelfs van dit nietig dier nog niet hebben willen leren. En nu wil ik niet beweren, dat wij oorlog moeten voeren en sla ven dienen te veroveren. Dat doen wij reeds méér dan ons lief is. Ik durf u ook niet aan te raden, om u aan te sluiten bij een mieren nest of een kakkerlak-kolonie, hoe aanlokkelijk de belasting daar ook lijkt. Ik vraag alleen wat meer waar dering voor de noeste arbeid van deze volken. Er wordt, ook in u w grond, iets groots verricht. „Ga naar de mieren Dr Phil. O. Sophaster. De leider van de distributiedienst Wissekerke maakt bekend: Uitreiking bonkaarten voedingsmiddelen, tabaks en versnaperingenkaarten en brandstoffenkaarten 707. Kolijnsplaat. Maandag 12 Mei voorm. de huis nummers B 131 en hoger en nam. de no. C 1 t.e.m. C 45. Dinsdag 13 Mei voorm. de no. C 46 en hoger. Wissekerke. Woensdag 14 Mei voorm. de no. 1 t.e.m. 50 en nam. de no. 51 t.e.m. 90. Te Kolijnsplaat van 9.30 tot 12 uur en van 1 tot 3 uur. Te Wissekerke van 9 tot 12 uur en van 1 tot 3.30 uur. Medegebracht moet worden: 1. T.D. met inlegvel. 2. Bonkaart 705. 3. Het volledig ingevulde formu lier MD 323-15 voor brandstof fen. 4. Oude brandstoffenkaart T 606. Bovengenoemde bescheiden moe ten per gezin worden aangeboden. Losse inwisselingsbonnen worden in geen geval aangenomen. Sluiting in verband met Hemelvaartsdag, In verband met Hemelvaartsdag zal het kringkantoor te Geersdijk en het agentschap te Kamperland a.s. Donderdag zijn gesloten. De inwoners van Kamperland zullen in verband hiermede voor het af halen van waardemateriaal een op roep ontvangen voor a.s. Maandag middag. Detaillisten van Kamperland moe ten in plaats van Donderdag, a.s. Vrijdag hun bonnen inleveren. Het kringkantoor zal ook a.s. Maandagmiddag voor het publiek zijn gesloten. Eerbied alleens is niet genoeg! Stad ol dorp: overal zijn de gedenkteekens voor de ge vallenen. Voor de velen, die tijdens de bezetting het kostbaarste gaven... voor onsl Maar zijn hun nabe staanden geholpen, wan neer ^wij niet wat meer doen, dan in 't voorbijgaan onzen hoed afnemen Er moet materieel gesteund worden. Zij gaven alles... geeft U maandelijks iets Heeft U het woord op den achterkant van Uw bon kaart ter harte genomen? In plaats van kaarten. Met dank aan God geven wij u kennis van de voorspoedige ge boorte van ons dochtertje Janna Pieternella (Janny). H. de Bruin. M. de Bruin - Clement. Kamperland, 3 Mei 1947. Veerweg B 22a. God schonk ons tot grote blijd schap een dochtertje en zusje, dat wij Elly noemden. F. A. Klaassen. P. Klaassen - van der Weele. Frans. Rien. Kats, 7 Mei 1947. Ondertrouwd: C. J. Prins en P. J. Janse. De huwelijksvoltrekking is be paald op 30 Mei 1947. Kerkelijke inzegening door de Wel eerwaarde Heer Ds A. Postma van Kamperland, te 4 uur, in de Ned. Herv. Kerk te Wissekerke. Werkendam, „Hap en Hennep", Geersdijk, ,,'t Hof Geersdijk", 6 Mei 1947. Donderdag 15 Mei hoopt Smijn lieve tante Dien Bolle haar A 20ste geboortedag X te herdenken. A Nog vele jaren tante Dien. A Haar neefje Hansje Maarsman. A Kortgene, Mei 1947. ^<x>o<x>ooo-i A Op Zaterdag 10 Mei hopen A onze geliefde ouders A P. D. Vroonland M. M. Huige A hun V te herdenken. V Hun dankbare Y kinderen, behuwd- en Y kleinkinderen. Kolijnsplaat, Mei 1947. A Vandaag, 10 Mei, hopen on- A ze geliefde ouders, behuwd- A en grootouders A H. Fiipse a T. de Lange A hun A 30-jarige echtvereniging Y te herdenken. Y Dat zij nog lang gespaard A mogen blijven is de wens van A hun dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Geersdijk, Mei 1947. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde tante, mej. Neeltje Wattel (wed. van I. Verhulst), in de ouderdom van ruim 80 jaar. Familie Eversdijk. Familie Verhulst. Wissekerke, 5 Mei 1947. kalmeeren zenuwen

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1947 | | pagina 2