NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Bericht aan adverteerders No. 2320 Zaterdag 10 Mei 1947 50e Jaargang SPORT BURGERLIJKE STAND Het Jeugdherbergwerk herleeft. DRUK ER UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOQK No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - 2240 betalende abonné's. In verband met de Hemel vaartsdag worden H.H. adver teerders beleefd doch dringend verzocht om hun advertenties voor het nummer van 17 Mei uiterlijk des Woensdagsmid dags om 5 uur in ons bezit te doen zijn, waardoor dan de opname in het gewenste num mer gewaarborgd is. Gemeenteraadsvergadering Kortgene Woensdag 23 April j.l. kwam de raad der gemeente Kortgene in ver gadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Schuit. De raadsleden Contant, Fortuin en Klaas- sen waren met kennisgeving afwe zig. Nadat de voorzitter de vergade ring had geopend, worden op voor stel van B. en W. nog twee pun ten aan de agenda gevoegd, n.I. een voorstel tot wijziging van de ge meente-begroting 1946 en het aan bieden van de gemeente-rekening 1945. De notulen van de vorige ver gadering werden goedgekeurd. Op 't verzoek van Mej. B. Scheele te Kapelle-Biezelinge om toekenning van een subsidie van f 25.t.b.v. het organiseren van een kookcursus te Kolijnsplaat en Kats, uitgaande van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande, werd gunstig beschikt. Voorts deelt de voorzitter mede, dat B. en W. heb ben besloten de havens te Kolijns plaat en Kats machinaal te doen uitbaggeren. Adhaesie is betuigd aan een door het gemeentebestuur van Kapelle (Z) aan de N.V. Ned. Spoorwegen te Utrecht gericht adres, waarin wordt verzocht af te willen zien van de voorgenomen opheffing van enkele stations in Zeeland. Van de directie der N.S. is inmiddels bericht ont vangen dat niet tot opheffing van de stations zal worden overgegaan. Op voorstel van B. en W. wordt de heer J. P. Kouwer te Kolijnsplaat, thans gemeentebode voor de dor pen Kolijnsplaat en Kats, aan te stellen als ambtenaar in algemene dienst, zulks met ingang van 1 Janu ari 1947. Voorgesteld zal worden het presentiegeld voor de leden der raad te bepalen op f 4.per ver gadering. Met algemene stemmen wordt besloten een verordening vast te stellen op de heffing van rechten voor het ophalen van het huisvuil, welke rechten f 5.20 per jaar zullen bedragen. Ten behoeve van de bouw van woningen zal van de Gebrs. van der Weele te Kolijnsplaat een stuk grond gekocht worden. Voorts wordt een besluit vastgesteld tot wijziging van de begroting 1946, waarna B. en W. de raad de gemeente-reke ning voor 1945 aanbieden. Bij de rondvraag informeert de heer Welleman wanneer begonnen zal worden met het speelklaar ma ken van het sportveld in het dorp Kortgene. De voorzitter repliceert, dat het in orde brengen van het sportveld gehandicapt is door de strenge winter. Een en ander nog eens door wethouder Maas toege licht. Aan den districts-opzichter is opgedragen met dit werkobject spoed te betrachten. Nadat de heer Flipse nog informeert naar het af palen van de vuilnisbelt aan de steigerdam, sluit de voorzitter de vergadering. VOETBAL Wissekerke-Kapelle 2-0. Zaterdag j.l. speelde Wissekerke haar voorlaatste competitiewedstrijd in dit seizoen, op een door de regen doorweekt terrein. Na het verliezen van de tos trapt Wissekerke af en heeft al spoedig de leiding van het spel in handen, waaruit na een poosje spelen reeds een doelpunt komt door een mooie voorzet van de linksbuiten, waar van de rechtsbinnen een dankbaar gebruik wist te maken (1-0). Na dit eerste succes kwam het doel van Kapelle nog menigmaal voor war me vuren te staan, doch tot doel punten kon het nog niet komen. Maar ook Kapelle bleef niet alleen in de verdediging, maar schoot zo nu en dan ook eens gevaarlijk uit de slof, waaruit de middenvoor één maal kon scoren doch welk doel punt niet toegewezen werd wegens buitenspel. Het was uit een dezer Kapellese aanvallen, dat het tweede doelpunt voor Wissekerke gemaakt kon worden, na goed opbrengen van de bal uit de achterhoede. Met deze stand ging de rust in. Direct na de rust was het Kapel le dat het heft in handen nam, doch hun aanvallen liepen dood op de Wiskekerkse verdediging. Na enige ogenblikken kon Wissekerke echter de aanval weer inzetten, maar tot doelpunten kon het niet meer ko men, mede door het slechte schie ten, te' kort spel en ook een beetje pech. (Verschillende schoten kwa men tegen de paal en de lat). Al met al was het een mooie wedstrijd, die, ondanks de regen, de moeite waard was om te zien. Wissekerke staat thans op de 2e plaats met 1 punt verschil op Krab- bendijke. Nog 1 wedstrijd in dit seizoen en wel tegen Wemeldinge, staat op het program. Kortgene. Zaterdagmiddag werd onder grote belangstelling in café „Havenzicht" de tentoonstelling van de 80-jarige schipper J. Dingemanse gehouden/waarbij de gehele familie, en ook burgemeester Schuit en no taris Klop aanwezig waren. Alle scheepjes stonden in volle zeilen uitgestald, waaronder wij za gen een Volendammerbotter, binnen- vaartjacht, een Lemmerjacht, een zeilschouwer van 66 jaar oud, (het eerste scheepje wat schipper Din gemanse heeft gemaakt), het zeil schip van de veerdienst Wolfaarts- dijk - Kortgene, Bruinisservletter, Hoogaars, een loodsschoener die vroeger gebruikt werd om loodsen op de schepen te brengen, garna- lenhoogaars, mosselhoogaars, Gro ninger binnenvaart-tjalk, Noordzee- botter, Belgise visserbotten, Zuider- zeebotter en gewone zeilbootjes. De gehele middag was de oude schipper nog trots op zijn eigen werk en gaf alle inlichtingen die ze hem vroegen over de gemaakte scheepjes. Na de bevrijding stond het er met het Nederlandse Jeugdherberg- werk bedroevend voor. Toen de oorlog uitbrak, bezat de Nederlandse Jeugdherberg Centrale bijna zeven tig goed ingerichte jeugdherbergen, verspreid over het gehele land. Tij dens de Meidagen van 1940 en tij dens de oorlogs-handelingen in 1944 en 1945 werden verschillende van deze gebouwen geheel verwoest en andere zwaar beschadigd. Bovendien stelden de Duitsers in 1941 een N.S.B.-bestuur aan voor het beheer van de Nederlandse jeugdherbergen en onder de leiding van dit bestuur verdween, uit vele jeugdherbergen de gehele inventaris. Toen het oude bestuur na de bevrijding het beheer weer op zich nam, bevond men dan ook, dat van de zeventig goed in gerichte jeugdherbergen er thans nog geen tien in staat waren om gasten te ontvangen. Men heeft echter niet stil gezeten. Onmiddellijk werd begonnen om zoveel mogelijk jeugdherbergen weer van een voorlopig inventaris te voor zien, waarbij de trekkers dikwijls genoegen moesten nemen met een slaapplaats op stro, terwijl zij meest al zelf dekens en eetgerei mee moes ten brengen. Met veel hulp —ook uit het bui- Kortgene Geboren 1 April Helena Cornelia d.v. M. H. Vogelaar en C. J. Kole. 2 April Anneke Gerda, d.v. W. J. Koster en J. Rebel. 15 April Krina Catharina Pieternella, d.v. W. A. Dingemanse en N. J. de Looff. 21 April Jacobus, z.v. J. Karman en van Gilst. 26 April Jeannette Karin, d.v. Z. C. Salome en N. van Koo- ten. 29 April George Emelia, d.v. M. Hoogerheide en M. L. van der Poel. Ondertrouwd 9 April E. van Luijk, 36 jr te Lisse en C. Wolse, 30 jr. 15 April J. A. Pouwer, 31 jr en N. Brevet. 30 April A: J. Griep, 24 jr en E Schrier, 22 jr. Getrouwd 9 April A. C. Holle- stelle, 34 jr en P. van Gilst, 20 jr. 23 April I. Houtzager, 28 jr en G. Meerman, 23 jr. Overleden J. C. Tienpond, 63 jr, echtg. van L. Stroosnijder. Zondagdienst artsen. A.s. Zondag doen dienst Dr J. L.J. Bruynzeel te Wissekerke en Dr L. P. Maas te Kolijnsplaat. A.s. Donderdag doen dienst Dr L. G. Gelderman en Dr D. Metse laar. tenlandkonden in de zomer van het vorige jaar alweer ongeveer vijf en twintig jeugdherbergen worden opengesteld. Daarbij bevonden zich ook de jeugdherbergen te Arnhem en te Bergen op Zoom, die respec tievelijk door Engelse en Amerikaan se trekkers in een aantal werkkam pen werden hersteld. De Engelse Jeugdherberg Organisatie schonk de Nederlandse jeugdherbergen een groot aantal bedden en matrassen en Denemarken adopteerde de jeugd herberg „De Assumburg" te Heems kerk en voorzag deze oude Viking burcht van een nieuwe inventaris. Voor de komende zomer ziet het er alweer veel beter uit. De mees te jeugdherbergen bezitten weer een bescheiden inventaris en zijn weer in staat om hun gasten maal tijden te verstrekken. Ook het aan tal jeugdherbergen, dat geopend is, neemt steeds toe. Waarschijnlijk zullen er deze zomer alweer 35 40 jeugdherbergen voor de jeugd beschikbaar staan. Ook bij de N.J.H.C. wordt hard gewerkt om onze jeugd weer in staat te stellen er op uit te trekken langs tehuizen, die hen een veilig onderdak bieden, waaraan ouders hun kinderen met een gerust hart kunnen toevertrouwen.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1947 | | pagina 1