NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD DE IIEIWE SPELLING Wij gedenken. Ho. 2319 Zaterdag 3 Mei 1947 50e Jaargang DRUK EN UITGAVE A. G. M. ÜARKÜSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - 2240 betalende abonné's. Nog is het slechts twee jaar geleden, dat de Duitse troepen in Westelijk Nederland capituleerden, waardoor geheel Nederland van onder een loodzware last bevrijd werd. Hoe uitbundig was onze vreugde toen dit heugelijke nieuws door „Herrijzend Neder land" wereldkundig werd gemaakt. In een oogwenk verschenen de vlaggen van de huizen, er werd gelachen, gejuichd eiï er wer den vreugdetranen vergoten. Toch werd voor velen de vreugde getemperd door het besef, dat er zovelen zijn, die hun uiterste kracht voor ons land gaven en die helaas deze dag niet mochten beleven. Nederland was vrijl Hoe duur was echter die vijf jaar be zetting Nederland te staan gekomen I Jodenvervolging, slavenar beid, terreur, knechting van waarheid en recht, inundaties, hon ger, koude. Duizenden jongens gesneuveld bij de verdediging van de Vaderlandse bodem tegen den bruten overweldiger; duizenden Nederlanders, zowel mannen, vrouwen als kinderen, doodgehon- geid, doodgemarteld en vergast in Duitse gevangenissen en con centratiekampen, om ras, geloof en overtuiging; duizenden ge storven van honger, koude en ellende in de laatste oorlogswinter; honderden gevallen door de kogel van het vuurpeloton; duizenden gedood door oorlogshandelingen; Rotterdam, als wraak voor de hardnekkige tegenstand van het Nederlandse leger, weg-gebom- bardeerd; Putten, als „repressaille" voor de aanslag op Rauter, met de grond gelijk gemaakt, de gehele mannelijke bevolking ver moord; de Wieringermeerpolder, als „waterlinie", tot verdronken land gemaakt; 's-Gravenhage, als onderdeel van de Atlantische wal, afgebroken Dat was de bezetting. Nederland was vrij 1 Echter ook de bevrijding ging niet zon der kleerscheuren aan ons voorbij. Daar was Limburg, Noord- Brabant, Zeeuwsch-Vlaanderen en Walcheren, de vliegende bom men Dat was de bevrijding. Nederland is vrij! Nederland is herrezen! Nog bloedt Neder land uit vele wonden, al zijn vele wonden al genezen en ande ren aan het dichten. Doch elke wond zal een onuitwisbaar lid teken achterlaten. Rotterdam, Putten, Walcheren, Zeeuwsch-Vlaan deren, Best, Venlo en andere plaatsen en streken zullen herbouwd worden. Hier zal het lidteken vervagen. Maar de schrijnende lid tekens van eenvoudige gedenktekens op honderden Nederlandse kerkhoven, de eretekens van Bloemendaal en Grebbe, de duizen den witte kruisjes op de geallieerde kerkhoven van Bergen op Zoom en Margrate, waar Nederlandse burgers en militairen en ge allieerde militairen begraven liggen, die het hoogste offer voor onze vrijheid brachten, zullen nimmer kunnen vervagen, omdat wij nooit zullen vergeten dat wij door hen onze vrijheid terug ontvingen. Zij gaven hun hoogste offer, wij gedenken en danken hen daarvoor. (Slot) De uitgangen e en en van het lidwoord een en van geen en van de bijvoegelijke bezittelijke voor naamwoorden mijn, uw, zijn, hun en haar mogen, behalve in staande uitdrukkingen, worden weggelaten. Vroeger schreef men op school een goede man, eene goede vrouw, van eenen goeden man, uwe jong ste zuster, van uwen oudsten broer. Zo ging het ook met de woorden geen, mijn, zijn, hun en haar. Dat was en is nog volgens De Vries en Te Winkel. Langzamerhand werd de een ook de n, die er achter stond, van deze woorden weglaten en schreef men steeds een, mijn, uw, enz. En nu, met de laaste wijziging, mag men ook de n van het bijvoeglijk naam woord weglaten en schrijven; van een goede man. In enkele gevallen blijft de e gehandhaafd: Hare Ma jesteit, Zijne Exelentie, enz. De n, waarover ik schreef is een naamvals n. De oude man werkt. Ik geef den ouden man zijn loon. Ik zie den ouden man. In de eerste zin is man eerste naamval, in de tweede derde naamval en in de derde vierde naamval. In de derde en vierde naamval krijgen het woord de en het daar bij behorende bijv. naamwoord een n, als zij bij een mannelijk woord staan. Dit is ook zo met woorden als die, deze, welke, enz. Velen, die met de naamvallen niet of niet meer op de hoogte zijn, zullen in deze kost niet veel be lang meer stellen Dat is niet erg, want zij hebben verlof, al deze ennetjes weg te laten. Zij schrij ven dus: van die grote jongen, aan de heer, enz. alles zonder n. De Regering gaat ons hierin voor. We hebben gezien, dat in den ouden man, zowel de n van ouden als van den wordt weggelaten. Dat mag niet in woorden als gou den, zilveren, blikken, die de stof noemen, waarvan een voorwerp ge maakt is. Deze behouden steeds de n. Ook moet de n blijven in de zo genaamde staande uitdrukkingen zoals te zijnen huize, in koelen bloede, in den vervolge, uit den boze, van goeden huize enz. Velen zullen met mij betreuren, dat het gebruik van de n facultatief is gesteld d.w.z. men mag de n ge bruiken of weglaten. Dat komt, om dat deze regeling een compromis is, een schikking tussen twee par tijen, n.l. de Nederlandse en de Belgische regeringen. De Nederland se regering zal de n weglaten. La ten wij dit voorbeeld volgen. En laten wij ook schrijven volgens de regels voor de e, o, en sch. Het aantal taalfouten zal dan aanmer kelijk verminderen. Zie hier in het kort de voornaam ste wijzigingen in de spelling. Enkele zaken, o.a. de schrijfwij ze der Nederlandse aardrijkskundi ge namen moeten nog nader wor den geregeld. Vast zal dan ook be slist worden hoe woorden, met sch van woorden op i afgeleid, moeten worden geschreven, of het Balise of Balische moet zijn. Hierover be staat nog verschil van mening. Namen van landen, zeeën, rivie ren enz. buiten Nederland en Bel gië, waarvoor het Nederlands een eigen vorm heeft, alsmede hun samenstellingen en afleidingen, vol gen de regels 1 t.e.m. 3, dat zijn die van de e, o en schFranse, Wenen, Weense, Chinese. Moge ook bepaald worden, dat alle voor Ne derlandse namen eveneens de be kende regels voor de e, o en sch zullen gelden en dat wij dus zul len mogen schrijven Herenveense, Hogeveense. Als dit geregeld is, neem ik mis schien de vrijheid, weer aan te kloppen bij de redactie, die ik har telijk dank voor de verleende plaats ruimte. Wie meer van de nieuwe spel ling wil weten, bestelle bij de boek handel een handleiding of een leer boekje. G. F. Maris. Gemeenteraadsvergadering Wissekerke. Maandag vergaderde de raad on der voorzitterschap van burgemees ter J. van der Maas. Afwezig de heer J. C. Noordhoek. Ingekomen was o.m. de goed keuring van het besluit tot verkoop der onderwijzerswoning te Kamper land. Vastgesteld werd de vergoeding en het bedrag der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven voor de verschillende bijzondere scholen over 1946 Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. tot verlening van een subsidie ad f 25.- aan de afd. Noord en Zuid-Beveland der Vereniging voor Vreemdelingenverkeer merkte de heer Bustraan op dat hiertegen wellicht formele bezwaren beston den vanwege het Ministerie van Binnenlandse Zaken nu de gemeente noodlijdend is. Verder is hij bang dat met de bevordering van het vreemdelingenverkeer ook voor Noord-Beveland de Zondagsheili ging in gevaar zal komen. De heer Kramer zegt dat indien dit het geval zou zijn hij er prin cipieel tegenstander van is. De heer Leendertse is van me ning dat men in de eerste plaats de taak van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer moet zien in het bekendheid geven aan de Zeeuw se eilanden. De heer Zuijdweg sluit zich hier bij aan en zegt dat door subsidi ering hoogstwaarschijnlijk ook meer aandacht aan Noord-Beveland zal worden besteed. Na nog enige bespreking wordt het voorstel van B. en W. tot subsidi ering met 8 tegen 2 stemmen aan genomen. Tegen stemden de heren Bustraan en Kramer. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1946 werd goed gekeurd met een bedrag van f3957,27 in ontvang en uitgaaf. De beslissing over bijdrage in de meerdere kosten van inrichten van een consultatiebureau voor t.b.c. te Kortgene wordt aangehouden tot een volgende vergadering, nadat B. en W. met het gemeentebestuur van Kortgene nog nader overleg zullen hebben gepleegd. Hierna komt aan de orde de be noeming van een derde gemeente-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1947 | | pagina 1