NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD DE NIEUWE SPELLING Papier won de oorlog, maar verloor de vrede. Ho. 2318 Zaterdag 26 April 1947 50e Jaargang DRUK EN UITGAVE A. 6. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. Zondagdienst artsen. A.s. Zondag doen dienst Dr J. L.J. Bruynzeel en Dr L. G. Gelderman. ii Schenken we thans onze aandacht aan de e. Volgens de oude spelling schrijven we beenen, heeren, vree zen, volgens de nieuwe benen, he ren vrezen. Regel: Op het eind van een lettergreep schrijven we één e. We maken een uitzondering op die regel, als die e op het eind van een woord staat: mee, fee, ree, zee. Dat moet wel, want met één e zou den deze woorden anders uitgespro ken worden: me, ze. Bij het vormen van verkleinwoor den, blijven de woorden op ee on veranderd: sleetje, zeetje. Dan is er weer overeenkomst met de a, o en u: paatje, zeetje, zootje, para pluutje. Nu iets over het meervoud. Een bank - meer banken, een boek - meer boeken. Bij deze woorden zetten we er en achter. Dat doen we ook met woorden op ee: zee- zeeen, ree-reeen. Dat ziet er wat vreemd uit. Daarom plaatsen we op de laatste e het deelteken, om aan te geven, dat daar een nieuwe let tergreep begint: zeeën, reeën. Dat deelteken komt veelvuldig voor: coöperatie, poëzie. In samengestel de woorden, waarvan een der de len opee eindigt, blijven deze als be horende bij het woord, ook in af leidingen van woorden op ee: rund vee, veestapel, zeeman, tweede, o- verzeese. Let op het verschil in schrijfwijze tussen zemen en zee man. Het eerste is het meervoud van zeem, het tweede is samen gesteld uit zee en man. Tenslotte wijs ik nog op de woor den wreedaard en vreesachtig. De ze worden aldus afgebrokenwreed aard en vrees-achtig. De ee staat dus niet op het eind van een let tergreep. Vatten we alles samen, dan krij gen we deze regel: Op hot eind van een lettergreep schrijven we één a, e, o en u. Op het eind van een woord schrijven we ee, die ook blijven in sa menstellingen en afleidingen. De volgende regel luidt: Schrijf sch, als de ch wordt uitgespro ken. Wordt de ch niet uitge sproken, schrijf dan alleen s. We schrijven dus schepen, scha ven, hooischelf, vis, vissen, vers, verse. De ch blijft in het achtervoegsel isch, ofschoon die daar niet uitgesproken wordttragisch, onlo gisch. Naast isch bestaat ook het achtervoegsel sch Dit wordt in de nieuwe spelling sAmsterdams, la kens. Woorden, die op i of ie uitgaan, krijgen het achtervoegsel sch in de oude spelling, in de nieuwe spel ling dus s: Balise, Kedirise, Krom- meniese, Overschiese. Ook schrijven we Balies, Kediries. Het is jammer, dat men niet is te gemoet gekomen aan de wens der vereenvoudigers om in plaats van het achtervoegsel isch, ies te schrij ven. De vereenvouding was dan eenvoudiger geweest. M. Waarschuwing voor de telers van koolsoorten. Hier volgt een waarschuwing van het Ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening: In geheel Nederland dient men uiterlijk 25 April begonnen te zijn met de bestrijding van de koolvlieg. Deze bestrijding kan het best ge schieden, door het langs de sten gel in de grond gieten van één der volgende oplossingen Sublimaat ter sterkte van 0,1 °/0, 150 cm3 per plant; Forbiat ter sterkte van 1 °/0, 150 cm3 per plant; Vruchtboomcarbolineum ter sterkte van 0,3 °/0, 150 cm3 per plant. De begieting met Sublimaat dient éénmaal, die met de overige stof fen tweemaal, telkens na een week te worden herhaald. Wanneer men na 25 April uit- plant, dient men de eerste behan deling onmiddellijk na het planten uit te voeren. Veer Anna Jacoba - Zijpe. Naar de A.N.W.B. meldt, zal de Rijkswaterstaat bij het veer Anna Jacoba - Zijpe borden plaatsen, waarop is aangegeven, dat de toe- leidende bruggen naar de pontons voor motorvoertuigen met meer dan 4000 kg asbelasting verboden zijn. Deze maatregel is noodzakelijk gebleken om een veilig verkeer over de bruggen te waarborgen. Dertien van der Dussens in een K.L.M.-Constellation naar de Nieuwe Wereld. Rotterdams melkhandelaar wordt farmer in Californië. „Het is hier een prachtig land en het gaat ons goed. Waarom kom je niet wat dichter bij ons in de buurt wonen?" zo schreef de A- merikaanse farmer Vanderham, die 26 jaar geleden uit Nederland naar de States emigreerde aan zijn zwa ger Sijbrand van der Dussen te Rot terdam. Menigeen zou de wel zeer verre verhuizing niet hebben aan gedurfd, doch in de heer van der Dussen blijkt nog de echte oud- Hollandse ondernemingsgeest te le ven en voor hem vormden zelfs zijn groot melkdepöt, dat hij in de Maas stad exploiteert, noch zijn wel zeer uitgebreide familie een beletsel, om zijn reeds lang gekoesterde wens in vervulling te doen gaan. Vander ham kocht voor zijn zwager, die zijn naam nu nog niet aan elkaar schrijft, een prachtige farm te Wel- flower bij Los Angeles en de zaak was voor elkaar. Nu de kogel eenmaal door de kerk was, wilde van der Dussen ook op de snelste wijze naar zijn nieuwe woonplaats komen, dus vroeg Zo vernamen we dan het won derlijke verhaal van een wereldoor log, die gewonnen werd met papier, dank zij nieuwe producten en on gekende procédé's, dank zij papier cursussen bij Amerikaanse hoge scholen, dank zij een intensieve medewerking van een regering, die precies op tijd het belang van het papier als vervangingsmiddel voor vele metalen en andere grondstof fen ontdekte en erkende. En zo kon onmiddellijk na de catastrophe van Pearl Harbour een begin worden gemaakt met een verbijsterende om wenteling. Om het nieuwe Amerikaanse leger op te bouwen werden barakken ge bouwd van cartonnen bouwplaten, papieren dakbedekking en papieren isolatie. De recruten aten van pa pieren borden, dronken uit carton nen bekers, en oefenden met pa pieren materiaal. Er kwam water vast papier voor landkaarten, die tegelijk lichtgevend waren. Men maakte ze met millioenen tegelijk. Niet alleen sigaretten, kauwgom, geneesmiddelen, verband en bloed- plasma, maar ook granaten en pa tronen werden in papier verpakt. Voor precisie-instrumenten en on derdelen van kanonnen gebruikte men schokbrekende verpakkingen. Ambulances werden over zee ge- 2240 betalende abonné's. hij voor zich, zijn vrouw en zijn elf kinderen bij de K.L.M. passage aan. Op Donderdag 24 April j.l. ver trok het echtpaar van der Dussen- van Keulen en de elf van der Dus- sentjes (waarvan de jongsten een tweeling van 6 maanden zijn en de oudste 17 jaar is) van Schiphol in een K.L.M.-Constellation voor de grote reis over de oceaan en al hun vrienden en kennissen uit de buurt waren in drie autobussen naar de luchthaven gekomen om hen vaar wel te wuiven. We wensen onze ondernemende landgenoten van harte succes in het goudland Californië I transporteerd in een beschermende laag papier van plm. 23 kg. De Amerikaanse papierindustrie ontwierp in paraffine gedompelde dozen en met asfalt gesloten pa pieren zakken, die de levensmid delen moesten beschermen tegen koude, hitte, vocht, gassen en in secten. De fabrieken moesten de noodrantsoenen zo verpakken, dat ze goed bleven tot op de onbe paalde datum waarop ze verbruikt zouden worden. En ze deden het. In papier. Ook in de lucht. Spoedig begonnen ook de vlieg tuigfabrikanten het nut van de tal rijke nieuwe papierproducten in te zien. Inplaats van de „plastics" pro beerden zij in de jagertjes en in de bommenwerpers het papier. Het be vredigde in elk opzicht. En spoedig kwamen er ook papieren parachu tes, waarmede de munitie en le vensmiddelen voor ingesloten of ver vooruitgeschoven troepenonderde len konden worden afgeworpen. Papier werd gebruikt voor de hul zen van raketbommen. Meer dan honderd ton papier werd verwerkt bij de bouw van één enkel slag schip. „Het aardige is wel", zo zeide onze zegsman, „dat een Nederlandse De „plastics" zijn alweer verouderd! „PLASTICS? Echte plastics? Man, die tijd is in Amerika al weer voorbij 1" Zo sprak een Nederlandse papierdeskundige, die dezer dagen op Schiphol uit het toestel stapte, waarmee hij uit New York in ons land terugkeerde. En hij lachte ietwat spottend. „Die zogenaamde plastics maken ze tegenwoordig van papier. Het bespaart een groot gewicht en veel metaal bij de vliegtuigconstructie. Tja, over papier kan ik u wel wat nieuws vertellen

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1947 | | pagina 1