NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Wereld-Jamboree 1947 No. 2314 Zaterdag 29 Maart 1947 50e Jaargang Distributiedienst Wisse kerke. DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WlSSENKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. Franco per post f 3.00. 2240 betalende abonné's. De zesde wereldjamboree wordt gehouden van 9—19 Augus tus in dit jaar in de omgeving van het Franse plaatsje Moisson, 70 ki lometer ten Noordwesten van Parijs. Moisson is een klein gehucht van 200 inwoners, heel rustig aan de oevers van de Seine. De burge meester, een voorkomend man, be gint zich te gaan voelen. De bevol king van zijn gemeente zal zich immers 150 of 200 keer gaan ver groten in enkele dagen tijd, maar ook slechts voor enkele dagen. Noordelijker van Moisson in de bocht van de Seine, beheerst een gewel dig, vrij bosrijk plateau de Seine; het daalt langzaam af tot aan de rivier. Op deze grote uitgestrektheid zul len 30.000 verkenners uit heel de wereld samenstromen. Nederland neemt deel met een contingent van 1000 man. Het is een prachtig kampterrein van 1850 ha groot, met een ideale bomengesteldheid en prachtige, ge varieerde begroeiing. Elk sub-kamp is ongeveer 8 tot 10 ha groot; er zullen 55 troepen elk van 36 man kamperen; per troep is een terrein van 750 vierkante meter beschikbaar voor de tenten en keukens. Prac- tisch alle sub-kampterreinen heb ben een soort stuk bosgrond, sport terrein en speelterrein. Er zal een afzonderlijk kamp zijn voor de zeeverkenners op het eiland van Moisson, tegenover het jambo ree-kampterrein, dichtbij de alge mene zwemplaats. Door Frankrijk I. Alle contingenten zullen via Pa rijs naar het kampterrein reizen, zodat ze in de gelegenheid zullen zijn de hoofdstad van Frankrijk te bezichtigen. Na afloop van de Jam boree gaan de buitenlandse contin genten de provincie in, waar zij in Franse verkennerskampen zullen verblijven, of de gast zullen zijn van verkenners-families. Menu's. Er zullen twee menu's zijn; een typisch Frans en een Engels; de contingenten kunnen kiezen, welke zij wensen. Het is te verwachten dat het Nederlandse contingent aan de Franse keuken de voorkeur zal geven 1 Medewerking. Alvorens het aanbod om hetzes- de wereldjamboree in Frankrijk te houden, te aanvaarden heeft „Le Scoutisme Francais", waaronder al le erkende padvindersorganisaties in Frankrijk resorteren, ernstig on derzocht of het wel reeds in 1947 mogelijk zou zijn om de Jamboree in het door de oorlog zo zwaar ge teisterde Frankrijk te houden. Nadat de zekerheid was verkre gen, dat de Regering en de rege ringsinstanties hun medewerking zouden verlenen werd te Parijs „L'association de Jamboree" opge richt, waarmede definitief de op dracht om de jamboree in Frankrijk te organiseren werd aanvaard. De posterijen hebben op zich genomen om de postdienst in het, kamp te verzorgen, de spoorwegen garand^ ren het vervoer in Frankrijk en bet Ministerie voor Voedselvoorziening heeft verzekerd, dat er ruim vol doende levensmiddelen zullen zijn. Deelname. De Franse Jamboree organisatie heeft 20.000 buitenlandse padvin ders uit 50 verschillende landen uitgenodigd en 10.000 Franse jon gens zullen in de gelegenheid wor den gesteld de jamboree geheel mede te maken. 6.000 buitenlandse leiders buiten de contingenten om, zullen vijf dagen de Jamboree kun nen bijwonen, terwijl 30.000 Fran- ge verkenners, elkander aflossend, acht en veertig uur op de jamboree zullen kunnen doorbrengen. Zodoen de zullen er doorlopend 42.000 pad vinders te Moisson kamperen. Sub-kampen. Het jamboreekamp wordt ver deeld in 15 sub-kampen, genoemd naar de provincies van Frankrijk. De grotere buitenlandse contingen ten zullen over meerdere sub-kam pen worden verdeeld, waardoor een groter contact tussen de padvinders van de verschillende landen in de hand wordt gewerkt. Elk sub-kamp zal worden samengesteld uit 1350 buitenlanders en 650 Fransen. Elk buitenlands' contingent krijgt de be schikking over 35 Franse jongens, die als tolk zullen optreden en ge durende het gehele verblijf in Frank rijk aan het contingent verbonden blijven. Door Frankrijk II. De Jamboree-leiding wil bevor deren, dat de buitenlandse bezoe kers een juist beeld ontvangen van Frankrijk, met zijn tradities, zijn rijkdommen, zijn schoonheden, en ervaren, dat Frankrijk herrijst, on danks alles wat het land heeft moe ten doorstaan. De contigenten zullen daarom op de reis naar het Jamboree-terrein de belangrijkste plaatsen bezoeken op de route en de bezienswaardig heden bezoeken, zowel op het ge bied van stedenschoon als van na tuurschoon. In het kamp zal een grote tentoonstelling zijn van kunst werken, authentieke documenten op het gebied van wetenschap, de fol klore en de kunst. Op deze tentoon stelling kunnen de jongens ook al le bijzonderheden te weten komen omtrent de streek welke zij na de Jamboree zullen bezoeken. Ten slotte zullen de „veertien dagen wel kom in Frankrijk" na afloop van het kamp de buitenlanders de ge legenheid bieden om Frankrijk te leren kennen. Jamboree. Het woord Jamboree is afkomstig uit de Indiaanse taal; het werd door de Indianen gebruikt om een grote bijeenkomst aan te duiden. Het vond ingang in de padvinderswereld toen de stichter der beweging, Lord Baden Powel, de eerste internationale Pad vinders-bijeenkomst in 1920 te Lon den ermee aanduide. In de Olym- piahal kwamen toen 8.000 verken ners bijeen. Op deze eerste Jambo ree werd de gedachte van de grote wereldbroederschap geconcretiseerd door B. P. zelf die aan het sluitings kampvuur toen de volgende woor den richtte tot de jeugd van heel de wereld „De Jamboree heeft ons geleerd, dat, als we wederzijds toegeeflijk heid betrachten en weten te geven en te nemen, er sympathieën eens gezindheid bestaat. Als het jullie wens is, laten we dan hier vandaan gaan met het ernstige besluit, om onder die kameraadschap te bevor deren door de over de gehele we reld versprijde geest van broeder schap. Zodat wij ertoe mogen bij dragen om de vrede, het geluk en de goede wil onder de mensen te bevorderen. Broeders verkenners antwoord mij, willen jullie je hier bij aansluiten?" Het was een donderend „ja" dat hierop geantwoord werd. En zo eindigde de eerste wereld jamboree. Tijdens de eerste massale bijeen komst werd besloten, om de vier jaar een dergelijke Jamboree te hou den. De tweede wereld-jamboree was te Kopenhagen, Denemarken, in 1924. De derde in Arrowe Park, bij Birkenhead, (Liverpool), Engeland in 1929. De vierde vond plaats te Gödölö, Hongarije in 1933. En de vijfde wereld-jamboree had plaats bij Vogelenzang, Nederland in 1937. De jamboree in Nederland was de laatste waarbij de stichter der beweging Baden Powell aanwezig was. B. P. stierf op 8 januari 1941 in Zuid-Afrika. Die te Vogelenzang was de laat ste Jamboree voor de oorlog. Openingsplechtigheid. De opening van de jamboree vindt 9 Augustus 's avonds plaats. Tegen de tijd, dat op die Zatardag de schemering zal vallen over de bos sen en velden langs, de Seine, arri veren op het terrein de estafette lopers, die vanaf Vogelenzang een brandende fakkel komen brengen, die ontstoken is aan een brandend stuk hout van het laatste Jamboree kampvuur in Vogelenzang. Met deze brandende fakkel wordt dan het nieuwe Jamboree-kampvuur ontstoken, dat een reusachtig por tret van Baden Powell verlicht. Aan den stichter van de padvindersbe weging wordt dan een plechtige herdenking gewijd, want dit is de eerste Jamboree zonder B.P. zelf. Na deze plechtigheid zullen hon derden fakkels het vuur over het kamp verspreiden om overal de kampvuren te ontsteken. De leider van de distributiedienst Wissekerke maakt bekend: Uitreiking bonkaarten voedings middelen 5de en 6de periode 1947. benevens textielkaarten VA 705 en formulieren voor brandstoffen. Kamperland, niet-zelfverzorgers, Maandag 31 Maart van 9.30 tot 12 uur wier familienaam begint met de letters AF en van 1 tot 3.30 uur de letters G—K. Woensdag 2 April van 9.30 tot 12 uur de letters LR. Donderdag 3 April van 1 tot 3.30 uur de letters S—Z. Indienen naamlijsten voor vuile arbeid. De naamlijsten voor toeslag zeep vuile arbeid dienen tesamen met de copie-naamlijst van de laatste ver strekking, in de week van 31 Maart tot 5 April a.s. op de bekende plaatsen en' uren te worden inge leverd. Oude bereidverklaringen. In verband met het feit dat door de textielhandelaren nog steeds be reidverklaringen van het oude mo del worden afgegeven, worden deze handelaren er op attent gemaakt, dat met ingang van 21 April a.s. door de distributiedienst alleen nog bereidverklaringen van het nieuwe voorgeschreven model zullen wor den aangenomen. De handelaren hebben dus nog 3 weken tijd om zich van het nieuwe model te voor zien. Aanvragen rijwielbanden. In het tijdvak van 1 tot en met 10 April a.s. bestaat wederom ge-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1947 | | pagina 1