NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD No. 2303 Zaterdag II Januari 1947 50e Jaargang DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 1.50 per jaar. - Franco per post f 3.00. - 2240 betalende abonné's. Gemeenteraadsvergadering Wissekerke. Maandag 30 December vergader de de raad onder voorzitterschap van burgemeester Van der Maas. Afwezig de heer Van Halst Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. tot het verlenen van ongevraagd eervol ontslag aan de onderwijzeres van de o.l. school in verband met het gering aantal leer lingen voor twee leerkrachten, ont spon zich een langdurige discussie. De heer Zuijdweg noemde het voorstel van B. en W. een steek in de rug van de openbare school. Het leerlingenaantal zal met ingang van 1 April a.s. weer stijgen tot het ver eiste aantal voor 2 leerkrachten. Hij vindt dan .ook de argumenten van B. en W. om geen verzoek in te dienen bij den Minister van On derwijs om overeenkomstig art. 56 der l.o. wet in verband met bijzon dere omstandigheden rijksvergoe ding voor het salaris der onderwij zeres aan te vragen, gebrekkig. Voor de gemeente betekent dit generlei financiële verplichting. Spreker acht in deze alleen den Minister de aan gewezen persoon om te beslissen. De voorzitter zegt dat de aantij ging van een steek in de rug van het openbaar onderwijs niet op zijn plaats is. Door het niet indienen van het verzoek bij den Minister wordt het bestaan der openbare school niet aangetast. Zodra het leerlingenaantal weer voldoende is, moet er weer een tweede leerkracht bijkomen, doch het leerlingenaantal over 1946 is zodanig, dat voor 1947 geen recht op een tweede leer kracht bestaat en ook na de ver wachte leerlingenstijging ook voor 1948 nog geen recht op zo'n leer kracht bestaat. Wethouder Hoveijn zegt dat het alom in den lande grote gebrek aan onderwijskrachten B. en W. geen vrijmoedigheid heeft gegeven den Minister te verzoeken voor deze gemeente een boventallige leerkracht te handhaven. De heer Zuijdweg blijft bij zijn bewering dat het een steek in de rug van het openbaar onderwijs is, daar onomstotelijk vaststaat dat het onderwijs van een éénmansschool met 34 leerlingen kwalitatief ver mindert. Het onderhavige geval is dan ook onder de aandacht van* Ged. Staten gebracht. De heer Dingemanse kan niet be grijpen dat de Minister toestemming zou geven bij het tegenwoordige onderwijzerstekort, een verzoek als bovenbedoeld in te willigen. De school houdt niet op te bestaan. Een dergelijk geval heeft zich te Geersdijk ook al eens voorgedaan, doch zodra het leerlingenaantal weer voldoende is moet er weer een tweede leerkracht komen. De heer De Smit zegt, dat wan neer de mogelijkheid van verhoging van het leerlingenaantal voor de deur staat, het hem beter voorkomt dat het ontslag van de onderwij zeres nog even wordt uitgesteld. De heer M. J. Noordhoek zegt dat het bestuur der o.l. school is vertegenwoordigd in het college van B. en W. en dat z.i. daaruit voort vloeit dat dat college heeft te zor gen voor zo goed mogelijk onder wijs. Hij beschouwt het dan ook als plicht van B. en W. de periode van te weinig leerlingen te over bruggen met tot den Minister het verzoek te richten een overtollige leerkracht te mogen aanhouden. Het onderwijzerstekort acht hij geen doorslaggevend argument om dit na te laten. De heer Bustraan vraagt of er geen schriftelijke bewijzen moeten wor den overgelegd dat het leerlingen aantal in de naaste toekomst stijgt. De voorzitter zegt dat B. en W. nergens worden verplicht om in een geval als het onderhavige een ver zoek tot den Minister te richten. De heer M. J. Noordhoek zegt, dat al is dat geen wettelijke ver plichting, B. en W. toch moreel hiertoe verplicht zijn, daar het on derwijs anders in kwaliteit ver mindert. Wethouder Hoveijn wijst er nog op dat ook bij de te verwachten leerlingenstijging het gemiddeld aan tal leerlingen over 1947 van 35'/3 nog beneden het vereiste aantal blijft om voor 1948 recht op een tweede leerkracht te doen ontstaan. De heer Zuijdweg wijst er nog op dat het voor de gemeente finan cieel geen nadeel oplevert, waarop de heer Bustraan opmerkt, dat dit niet ter zake doet, daar het gelijk blijft of de gemeente of het Rijk de kosten draagt, in beide gevallen worden de baten uit de belastingen gehaald. De heer Leendertse zag gaarne dat het ontslag werd uitgesteld tot het begin van het nieuwe cursus jaar op 1 April a.s. De heer Kramer zegt zich hier mede te kunnen verenigen, dan is het misschien ook beter te beoor delen hoe het leerlingenaantal zich ontwikkelt. Wethouder Hoveijn vestigt er de aandacht op dat bij ingang van het ontslag na 1 Januari ook de bijzon dere scholen recht hebben op ver goeding uit de gemeentekas voor een boventallige leerkracht over 1947 en 1948. De heer Dingemanse vraagt hoe lang de school al geen recht meer heeft op 2 leerkrachten, waarop wordt medegedeeld, dat dit eerst op 1 Januari het geval is, maar dat dit ook in 1942 een dergelijk geval zich heeft voorgedaan en dat toen door den Minister welwillend op het verzoek is beslist. Hierna doet de heer Zuijdweg het voorstel tot den Minister het ver zoek te richten voor 1947 voor een tweede leerkracht rijksvergoeding toe te kennen. Dit voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 4 stem men. Tegen stemden de heren Ho veijn, J. C. Noordhoek, J. Dinge manse en M. de Nooijer. Daarna komt het voorstel van B. en W. tot ontslagverlening met ingang van 1 Januari 1947 van de onderwijzeres in stemming en wordt aangenomen met 8 tegen 2 stem men. Tegen stemden de heren Zuijd weg en M. J. Noordhoek. Een verzoek om verhoging van de beloning voor het ophalen van huisvuil te Kamperland wordt met algemene stemmen ingewilligd. De begroting van het burgerlijk armbestuur voor 1947 wordt goed gekeurd met een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 3757.17. De gemeentebegroting voor 1947 werd vastgesteld op een totaal be drag in ontvang en uitgaaf gewone dienst van f 167625.86 en kapitaal- dienst f 60677.22, waarbij de heer Bustraan geacht wil worden tegen alle verzekeringsposten te hebben gestemd. De heer De Smit zegt op de be groting geen post te hebben aan getroffen voor de verbetering van de Oostachterweg. De voorzitter deelt mede dat het de bedoeling is hiervoor met een apart voorstel tot de raad te komen, zowel wat bestrating als riolering betreft en dat B. en W. van oordeel ^ijn dat dit in ieder geval in 1947 moet wor den uitgevoerd. Hierna wordt besloten den Mi nister van Binnenlandse Zaken fe verzoeken een bijdrage te verlenen in het begrotingstekort van 1947 ad f 19000.—. Het bedrag per leerling der ge raamde exploitatiekosten van het o.l. onderwijs wordt bepaald op f 18.en zonder kosten van in standhouding schoolgebouw op f 12.25. De gemeenterekening 1945 wordt voorlopig vastgesteld wat .de ge wone dienst betreft in ontvang op f 421192.15 en uitgaaf f 421171.22, met een goed slot van f 20.93. Met algemene stemmen wordt een besluit vastgesteld om zowel voor het openbaar als het bijzonder on derwijs aan de als vast onderwijzer aan een school verbonden leerkracht, die in geval van een vacature ge durende meer dan 14 dagen het hoofd vervangt, een toelage te ver lenen overeenkomende met de hoof- denmarge. Bij de rondvraag vraagt de heer Dingemanse of het niet mogelijk is het lichtpunt aan de Geersdijkseweg te doen branden en dringt aan op spoedige demping van de sloot langs Verhulst, daar deze plaats anders als stortplaats van allerlei goederen wordt gebruikt. De voorzitter zegt dat alle op Geersdijk nog niet bran dende lantaarns zodanig defect zijn dat zij momenteel niet kunnen wor den gerepareerd en zegt toe spoe dige demping der sloot te zullen bevorderen. De heer Leendertse vraagt of op de Kamperlandse dijk ook niet een lichtpunt kan worden bijgeplaatst, waarop de voorzitter toezegt dit te zullen onderzoeken. Hierna sluit de voorzitter deze vergadering en wenst de leden met hun gezinnen een gezegend oude jaar, hetgeen door den heer Kramer wederkerig wordt beantwoord. Gemeenteraadsvergadering Kortgene. Maandag 18 December 1946 ver gaderde de raad der gemeente Kort gene onder voorzitterschap van bur gemeester Schuit. Afwezig waren de heren Fortuin, de Fouw en Contant. De voorzitter doet mededeling van de sedert de vorige vergadering in gekomen stukken o.a. een schrijven van Ged. Staten houdende mededeling, dat de ver ordening op de heffing en invorde ring van vermakelijkhedenbelasting is goedgekeurd; een schrijven van Ged. Staten, houdende mededeling, dat de ver ordening op de heffing en invorde ring van liggeld is goedgekeurd tot 1 Januari 1949; een schrijven van Ged. Staten, houdende mededeling, dat de jaar- weddeverordening voor het secre- tariepersoneel is goedgekeurd; een schrijven van Ged. Staten, houdende mededeling, dat de wij ziging van de verordening op de heffing en invordering van honden belasting is goedgekeurd; een schrijven van het bestuur van het Waterschap'Oud- en Nieuw- Noord-Beveland, houdende mede deling, dat het bestuur accoord gaat met het raadsbesluit om het onder houd van het gedeelte Noordlange- weg, lopende vanaf de Kerkstraat tot aan de Boomdijk te Kats, voor rekening der gemeente te nemen. In hetzelfde schrijven wordt ge-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1947 | | pagina 1