Distributiedienst Wissenkerke. andere Nederlandse gemeenten en gewesten. Wat zijn de voornaamste zorgen? Naast morele vooral financiële. Ie. Zijn er thans nog vele duizen den ex-politieke gevangenen die vermist zijn. Zij bevinden zich goeddeels achter de Russische zones, waar heel beperkt de opsporing kan plaats vinden. Ook die moeten op gespoord worden. Zo mogelijk nog levend, anders de noodzakelijke ge gevens voor hun nabestaanden. Wij rusten niet voor hun bijzon derheden ons bekend geworden zijn. Hun familie wacht nog steeds in vertwijfelend ongeduld en diep in de zorgen vaak voor het dagelijks bestaan. Ook zij moeten worden bevrijd 11! 2e de verzorging van de nabe staanden der gefusileerden en ge storvenen. Daaraan moet dikwerf veel, soms nog alles gebeuren. Dezer dagen werd bij huisbezoek in Den Haag een weduwe van een gefusiieerde met 2 kinderen, waar van 1 t.b.c. patient, in zorgvolle om standigheden aangetroffen. Zij ont ving enige steun van de stichting '40—'45. Thans was haar aangezegd dat men naar werk voor haar zou uitzien. De zorg voor de kinderen was niet bekend. Een soortgelijk voorbeeld kwam uit Arnhem, waar een weduwe van een gefusiieerde eerst haar laatste spaargeld had verbruikt. Nu kreeg zij te horen dat men via het ar beidsbureau voor een betrekking zou zorgen. Iedereen begrijpt, dat, met het Nederlandse volk achter ons, wij zulks nimmer zullen ge dogen. 3e is er de zorg voor de oud gevangenen die in ziekenhuizen, sanatoria en psychatrische inrich tingen nog worden verpleegd. De tekorten in hun gezinnen, ook bij de opvoeding en opleiding der kinderen, eisen onze bijzondere aan dacht. 4e zijn daar de 1001 moeilijkhe den, schaden en tekorten, sociaal en economisch, van de ex-gevan genen die wel terugkeerden, doch wier zaak, bedrijf of bestaansnor- men totaal waren vernield, geroofd, geplunderd of verloren gegaan. Dit alles kost geld, ontzaglijk veel geld. De Stichting '40'45, het Roode Kruis, Volksherstel, Centr. Bureau Verzorging Oorlogsslachtoffers enz. enz. deden reeds veel, maar nog veel meer deden zij niet, of konden het niet doen. De regering komt hoofden en han den en contanten tekort om enigs zins afdoende de ontzaglijke noden te lenigen. Daarom is particuliere bijstand vooralsnog onmisbaar en dringende noodzaak. Wij zijn er om te helpen onze bevrijding ook aan anderen mede te delen. Laat men nu hiertoe niet eens door een gave of gift maar met een wer kelijk „offer" helpen. Noordbevelanders, 27 September 1944 was een hachelijke datum voor uw have en bezit. De 7 sluizen van uw eiland werden door het moffen tuig opengezet. Door het initiatief, optreden en handelen van een ex-politieke ge vangene, die 12 dagen tevoren uit het concentratiekamp Vught werd losgelaten, en die toen opnieuw al les achterliet en in de waagschaal stelde, werd die hulp en bijstand verkregen die nodig was om uw on dergang tegen te gaan en het aan gevangen onheil af te wenden. Daarvoor werd nooit enige waar dering gevraagd of verkregen. Het was vanzelfsprekend en het zou morgen indien nodig weer vanzelsprekend zijn en gebeuren. Laat het dan nu even vanzelf sprekend zijn dat gij uw financieel krachtige bijstand verleent, naast uw morele steun. Geteisterd Twenthe gaf een prach tig voorbeeld. De nood is hoog. Er moeten nog duizenden bevrijd wor den van gevangenschap, zorgen en schier ondragelijke lasten. Moge Noord-Beveland thans vrij willig in offervaardige bereidheid haar sluizen open zetten. Uw steun wordt gaarne ingewacht. Voor het Hoofdbestuur der Nederlandse Vereniging van ex-Politieke Gevangenen, De Pers en Propaganda-Commissie. Gezinsavond Kortgene. Vrijdagavond j.l. werd de gezins avond te Kortgene gehouden. Ds Versteeg opende de vergadering met een hartelijk welkom tot allen die waren opgekomen, waaronder ook een veertigtal ouderen en jon geren van Kats. Daarna sprak de heer Klop over Gezin en School. Spr wees er op dat de school een schakel vormde tussen gezin en maatschappij. School en geziij vullen elkaar aan. De school zorgt voor de geestelijke ontwikkeling, die het kind later niet" ontberen kan. Daarvoor heeft het gezin ook recht op de steun van de ouders. Als tweede sprak mevrouw Schot over „Het meisje in het gezin". Spr wees er op, dat het karakter van het werk der meisjes in het alge meen een grote verandering heeft ondergaan. Vroeger was elke maat schappelijke loopbaan uitgesloten. Tegenwoordig bestaat er juist een vlucht uit het huishouden. Spr som de enige punten op, die voor de juiste plaats van het meisje in het gezin van belang waren. Het meis je kan een zeker aandeel in de zorg voor het huishouden krijgen; er moet een vertrouwelijke omgang wezen tussen moeder en dochter; de ouders moeten zelf voorgaan. Voor de pauze sprak ook Ds Mor- reau van Kats over „De padvinder thuis". Padvinderij betekent eigen lijk het zoeken naar een oplossing. Ook het gezin is een opgaaf. Baden Powell, de Chief-Scout heeft aan zijn verkenners spelregels gegeven, normen. Deze normen bestaan in het gezin ook, o.a. het „Eert uw vader en uw moeder". Nadat er in de pauze een kopje thee geschonken was, sprak als laatste Ds Versteeg over „De ver houding gezin en kerk". Bij het ge zin bevinden we ons in de sfeer van de bloedverwantschap. Deze schept een diepe verbondenheid. Toch is het einde de dood. De kerk heiligt echter de natuurlijke band, bij doop, catechisatie, belijdenis, huwelijk, overlijden, treedt zij in contact met het gezin. Het doel is de overwinning van de dood. Hierna sprak Ds Versteeg een dankwoord aan allen die tot het welslagen van de avond hadden meegewerkt, dat mede gericht was tot de meisjes-padvindsters, ver kenners en het kerkkoor, die het spreken hadden afgewisseld met hun zang. Het Ned. Roode Kruis, afdeling Noord-Beveland, geeft met dank kennis van de volgende giften: Via Dr Metselaar f 2.50 Via Zuster Krello f 2.25 Idem Baby food f 18.16 f 22.91 De leider van de distributiedienst Wissenkerke maakt bekend: Aanvragen van melkschorten. De aanvragen van melkschorten zijn tot nader order stop gezet. Hier omtrent zal*nog een nadere publi catie verschijnen. Inlevering der naamlijsten voor bijzondere arbeid 13de periode 1946. Alle werkgevers, die arbeidersin dienst hebben, welke voor toeslag bijzondere arbeid in aanmerking ko men, dienen de ingevulde naamlijs ten voor de 13de periode 1946 in de week van 11 tot en metl6No- "vember a.s. in te leveren bij de reizende agenten ter plaatse. Voor de zittingsuren hiervan wordt ver wezen naar de publicatie van vo rige week. Werkgevers, die landarbeiders in dienst hebben, zijn hiervan uitge zonderd, aangezien aan deze per sonen van de 13de tot en met de 2de periode 1947 geen toeslag mag worden verstrekt. Alle landarbei ders zullen derhalve in de eerst volgende weken een „Bewijs van afschrijving" ontvangen. Deze per sonen worden er hierbij op gewe zen, dat zij dit bewijs zeer zorg vuldig moeten bewaren, aange zien dit later bij het indienen van een nieuwe aanvraag overgelegd moet worden. Wanneer men dit kwijt is, kan geen toeslag meer worden verstrekt. Ook de naamlijs ten voor zeep vuile arbeid moeten in bovengenoemd tijdvak worden ingeleverd. De werkgevers worden er nog maals op attent gemaakt dat de na men der arbeiders op de achter zijde der naamlijst steeds in alpha- betische volgorde geplaatst moeten worden. Zoals reeds meermalen in de pers bekend is gemaakt, zal door het Nederlands Oorlogsgravencomité op 11 November a.s. een collecte wor den gehouden. Ook in deze gemeen te is deze collecte georganiseerd. Het doel dezer inzameling is gel den bijeen te brengen voor de ver zorging van de graven van gesneu velde militairen, die mede door hun offer ons de bevrijding hebben ge bracht. Met het oog op dit mooie doel moge ik u deze collecte ten zeerste aanbevelen. Wissekerke, 7 November 1946. De Burgemeester van Wissekerke, J. J. VAN DER MAAS. Spreuken 2012 Openbaringen 1 3a Ezechiël 327 midden Zondagdienst artsen. A.s. Zondag doen dienst Dr L. G. Gelderman te Kortgene en DrJ. L.J. Bruynzeel te Wissekerke. 1911 1946 Heden, 9 November, her denken onze geliefde ouders, behuwd- en grootouders Jan van Gilst en Anna Koster hun 35-jarige echtvereniging. Dat God hen nog lang voor elkander en voor ons mag spa ren is de wens van hun dank bare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen en Verloofde. Kolijnsplaat, 9 Nov. 1946. Voor de vele blijken van belang stelling voor en bij ons 'huwelijk ondervonden zeggen wij, mede na mens wederzijdse ouders, hartelijk dank. A. Geensen. M. A. Geensen - Steendam. Nederlandse Fruittelersorganisatie. Afdeling Noord-Beveland. De afdeling begint haar winter- programma op Zaterdag 16 Nov. met een interessante lezing, te hon den door Ir W. van Soest, die zijn indrukken zal weergeven over de fruitteelt in Denemarken. Leden 1 Woont deze bijeenkomst bijl Aanvang 2.30 uur in „DeStads- wijnkelder" te Kortgene. Het Bestuur. Geld-credieten f 800.- 5 pCt, zonder borg. Iedereen prospec tus. Br. antw. porto Spaarcrediet- inst. Mathen.weg 110, R'dam W. Niet minder dan 15 geallieerde vliegers stortten neer op het grond gebied van de gemeente Kortgene. Zij vonden in ons land hun laatste rustplaats. Geeft op 11 November uw bijdrage voor een waardige ver zorging van hun graf. Te Kortgene Kolijnsplaat en Kats zullen de collectanten a.s. Maandag bij u aankloppen. Verzilverde Vulpotloden Vloeirollen Kleurboeken Kleurkrijt Fotoalbums Fotohoekjes Dozen luxe post Poesie albums en plaatjes Dubbele decimeters enz. enz. Boekh. Markusse Wissekerke

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1946 | | pagina 2