NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De sluizen open No. 2295 Zaterdag 9 November 1946 50e Jaargang DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSENKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs 1 gulden per jaar. - Franco per post f 2.25. - 2200 betalende abonné's. Hoofdredacteur: A. G. M. Markusse te Wissekerke. Gemeenteraadsvergadering Kortgene. Maandag 21 October j.l. verga derde de raad der gemeente Kort gene onder voorzitterschap van bur gemeester Schuit. Ingekomen waren o.a. de volgen de stukken: 1. Goedkeuring van Gedeputeer de Staten van het raadsbesluit, waar bij het aantal wethouders werd be paald op drie. 2. Een schrijven van de P.Z.E.M. waarbij werd toegezegd, dat de lan taarnpaal op de hoek Kaaistraat- Voorstraat binnenkort zal worden herplaatst. 3. Een schrijven van den wnd Inspecteur van de Volkshuisvesting houdende mededeling, dat voor het bouwplan 1946-1947 aan deze ge meente in totaal 14 woningen wer den toegewezen van 250 m3. In verband hiermede deelt de voor zitter mede, dat B. en W. de wo ningen als volgt over de dorpen hebben verdeeld: Kortgene 7, Ko- lijnsplaat 5 en Kats 2 woningen. Aan Kortgene werd het grootste aan tal toegewezen omdat dat dorp door de V-l ramp 12 woningen heeft verloren. 4. De begroting van inkomsten en uitgaven voor het jaar 1945 werd door Ged. St. goedgekeurd. 5. Door den Minister van Oor log werd aan den heer Van Kas teel, hoofd der O.L. school te Kats, voor 6 maanden uitstel verleend van opkomst in militaire dienst. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat B. en W. wethouder Maas tot plaatsvervangend burgemeester hebben aangewezen. Als 2de wet houder werd wethouder Bom aan gewezen en als 3de wethouder De Graag, met dien verstande, dat de 2de wethoudersplaats van jaar tot jaar door wethouder De Graag en wethouder Bom om toerbeurt zal worden bezet. Elke wethouder is op zijn dorp belast met het toezicht op de openbare werken. Verder is wethouder De Graag speciaal belast met het toezicht op de vrijwillige brandweren, wethouder Bom met het toezicht op de gemeentelijke sportterreinen, terwijl wethouder Maas werd aangewezen als voor zitter van de Gemeentelijke Instel ling voor Maatschappelijk Hulpbe toon. Een verzoek van den heer J. Val kier tot het mogen kopen van het erfpachtsrecht van een stukje grond van het terrein van de vuilnisbelt te Kortgene werd wederom in han den van B. en W. gesteld, daar wellicht meer gegadigden zullen ko men opdagen. Ook een verzoek van het Kort- geense Jeugdkoor om een subsidie van f 100.— werd terug in handen van B. en W. gesteld om bij de ge meentebegroting voor 1947 te wor den behandeld. Met algemene stemmen werd ver volgens besloten aan het gemeente- personeel, voor zover de jaarwedde van gemeentewege wordt geregeld, over de jaren 1945 en 1946 een op- bouwtoelage van 20 van hun grondjaarwedde toe te kennen, zulks behoudens goedkeuring, door Ged. Staten. Deze opbouwtoelage moet worden gezien als een vergoeding voor de vele extra werkzaamheden die moesten worden verricht in ver band met de bijzondere tijdsom standigheden (militairen, evacué's enz.). Bij de bespreking hiervan vraagt de heer Contant of er nu wel zoveel extra werkzaamheden zijn verricht. Iedereen doet op zijn beurt wel eens iets extra's. De heer Flipse vindt 20 °/o misschien wel wat veel. Na de uiteenzetting van den voorzitter wordt echter met algemene stemmen besloten de toelage toe te kennen, daar het gemeente-personeel in een veel ongunstiger positie verkeert dan het personeel van het vrije be drijf. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de hondenbelasting m.i.v. 1 Jan. 1947 te bepalen op f 10.— per hond per jaar voor z.g. luxe honden en op f 2.50 per hond per jaar voor z.g. werkhonden. Verder werd besloten aan de Chr. Bewaarschool te Kolijnsplaat een subsidie van f 10.per jaar per leerling van 4 jaar en ouder toe te kennen. Vervolgens werd besloten aan personen, woonachtig buiten de be bouwde kommen, welke wensen aan te sluiten aan het electrisch net, gedurende 15 jaren 2/3 gedeelte te betalen in het te hunnen laste ko mende garantiegedeelte ad 6% van de aanlegkosten, verminderd met het bedrag, waarmede het jaarlijks stroomverbruik het gegarandeerde stroomverbruik te boven gaat. Hierna kwam in bespreking het houden van de kermis. De heer Contant wijst in dit ver band op de zware verantwoorde lijkheid welke in dezen op de raad rust. Dhr Klaassen sluit zich aan bij dhr Contant, terwijl ook dhr Janse zich sterk tegen het houden van de kermis uitspreekt. Dhr Flipse kon zich met de bezwaren van dhr Con tant wel verenigen, maar hij meent dat deze niet te hoog moeten wor den opgeschroefd. Ook nationale feestdagen geven wel eens aanlei ding tot excessen. Tenslotte wordt met 7 tegen 4 stemmen besloten tot het houden van de kermis. Te gen stemden de heren Janse, Con tant, Klaassen en wethouder Maas. Vervolgens komt aan de orde het al dan niet in gebruik geven der gemeentelijke sportterreinen op Zon dag. Naar aanleiding hiervan merkt dhr De Fouw op, dat, hoewel hij in principe tegen de Zondagssport is, hij er een gevaar in ziet deze af te schaffen, daar dan andere ver makelijkheden zullen worden ge zocht, die tot ergere excessen kun nen leiden. Dhr De Regt meent, dat indien de sport op Zondag wordt verboden, bioscoop e.d. zullen wor den bezocht. Dhr Contant zegt, dat de overheid met zuivere principes tewerk moet gaan. Bewezen is, dat de mogelijkheid bestaat de sport op Zaterdag te houden, ook de compe tities. Na levendige discussie wordt tenslotte met 6 tegen 5 stemmen besloten de gemeentelijke sportter reinen ook op Zondag in gebruik te geven, met deze beperking, dat vóór 12 uur de terreinen niet be schikbaar zullen worden gesteld. Tegen stemden de heren Janse, For tuin, Contant, Klaassen en wethou der Maas. Met algemene stemmen wordt be sloten, wanneer het althans tech nisch uitvoerbaar is, om het gehele stuk damwand van de haven te Ko lijnsplaat te herstellen met behulp van het gehele wegdek van de Le pelstraat aldaar, zodat alsdan de Lepelstraat eveneens geheel ver nieuwd zal worden. Bij de rondvraag zegt dhr Flipse. dat het hem bevreemd heeft, dat in de Districtsraad voor het Consu- mentencrediet de kiezers niet ver tegenwoordigd zijn. De grootste po litieke fractie had toch zeker ver tegenwoordigd moeten zijn. De voorzitter wijst er op, dat de voor schriften omtrent de samenstelling van bedoelde raad met betrekking tot vertegenwoordiging van politie ke groepen niets bepalen. Dhr Wel- Ieman vraagt of de lantaarn bij de Kaaivaat, welke als brandput dienst doet, 's nachts kan blijven branden. De voorzitter zal dit onderzoeken. Dhr De Fouw wijst op de slech te toestand van de Achterweg te Kats. Na enige bespreking wordt besloten het onderhoud hiervan voor rekening der gemeente te nemen, daar dit gedeelte meer een gemeen tebelang dan een waterschapsbelang moet worden geacht. Aan het Wa terschap Oud- en Nieuw Noord- Beveland zal terzake een verzoek worden gedaan. Tenslotte vraagt dhr De Fouw of het gymnastieklokaal te Kats niet voor vergaderingen kan worden ge bruikt. De voorzitter is hier sterk tegen. De gezondheid der school kinderen moet in dezen het zwaarst wegen. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering. De Nederlandse Vereniging van ex-Politieke Gevangenen uit de be zettingstijd heeft in het eerste jaar van haar bestaan al de kinderziek ten moeten overwinnen die onder dergelijke omstandigheden zich voor doen. Doch na het Grandioze Eerste Internationale Congres, dat van 27 Sept. tot 1 Oct. j.l. te Enschede werd gehouden, met deelnemers uit 17 verschillende landen, vertegen woordigers van de Nederlandse Re gering en de persoonlijke belang stelling van Z.K.H. Prins Bernard, kan zij thans doelbewust naar vo ren treden. Haar ruim 5000 leden, een getal dat dagelijks groeit, zijn allen ex- politieke gevangenen die tijdens de oorlog 194045 door hun gezind heid en houding actief en zonder winstbejag hebben medegewerkt, of getracht mede te werken, aan het verzet tegen den vijand en ten ge volge daarvan in vijandelijke ge vangenschap zijn geraakt of gedood. Nu zijn deze mensen zich volko men bewust dat de omstandighe den waarin zij tijdens hun gevan genschap of gijzeling hebben ver keerd, hen niet het recht geven op voorrechten of een afzonderlijke status in de Nederlandse volksge meenschap, maar wel dat de ge zamenlijk ondergane gevangenschap hun de verantwoording oplegt om tezamen te werken aan de wegne ming van de schadelijke gevolgen der gevangenschap. Aan de opbouw van Nederland en voor het behoud van onze de mocratische waarden alle. krachten in te spannen opdat in de toekomst gewapende conflicten tussen de vol keren worden voorkomen. Hiervoor rekent zij op de volle dige morele steun en actieve bij stand van het gehele Nederlandse volk. Enschede en de bevolking van Twenthe is daartoe een glorieuze manifestatie geworden in woord en met ter daad. 1200 congresgangers zijn daar 5 dagen in deze zwaar geteisterde stad zeer gastvrij gelo geerd geweest. Gemeentebestuur en bevolking hebben gewedijverd de goodwill te demonstreren die voor dit congres een openbaring gewor den is. f 17.000.bracht de be volking bijeen, om dit congres te financieren. En onvergetelijk zijn de daden van de overheid, de zaken mensen en de particulieren. Dit heeft de wederzijdse waardering en het vertrouwen ten zeerste bevorderd, het werd een duidelijke aanwijzing voor de regering, het betekende een aanmoediging ten voorbeeld voor

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1946 | | pagina 1